Jump to content
iasonas

Golf 5 - Υαλοκαθαριστήρες (Εντυπώσεις - Κωδικοί Αγοράς)

Recommended Posts

Καλημέρα. ξέρει κανείς που μπορώ να αλλάξω καθαριστήρες (κόπηκε το λάστιχο) ΕΚΤΟΣ της VW γιατί δε με βολεύουν

καθόλου οι ώρες?? Μέχρι τώρα έχω ψάξει από χθες σε 10 βενζινάδικα αλλά κανείς δεν έχει για το Golf.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ, δέν υπάρχουν aftermarket καθαριστήρες για τα polo 9N3 και golf 5 - 6.

Όσο κι άν έψαξα δέ βρήκα πουθενά, μόνο ένα βενζινάδικο είχε αλλά τους χρέωνε 45¤.....

Τελικά πήγα αντιπροσωπεία και άκουσον άκουσον: για να τους αλλάξεις κανονικά θέλουν 40¤ αλλά μπορείς να αλλάξεις μόνο τα λάστιχα με 13¤.

Εγώ έκανα το δεύτερο μιάς και δέν είχαν ετοιμοπαράδοτους τους κανονικούς κι αφού τους είδα σήμερα με τη βροχούλα χαίρομαι που επέλεξα αυτή τη λύση γιατί αποδίδουν ακριβώς όπως και αυτοί που είχε όταν το παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε αντιπροσωπια της bosch κ αγορασε τους!τωρα το λαστιχο σκετο δε ξερω απο που το αγοραζουν..αν ξερει καποιος να μας πει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Golf V (απ το 2005 και μετά) και VI φοράνε τους Aerotwin Α979S της Bosch μπροστά και Α330Η πίσω, για τους οποίους δεν βγαίνει "ημιτασιόν" αντίστοιχο από άλλη εταιρεία. Δεν υπάρχουν ούτε σε Praktiker και λοιπά καταστήματα δυστυχώς, για τα λαστιχάκια δεν γνωρίζω από που μπορείς να τα προμηθευτείς. Και οι τιμές των υαλοκαθαριστήρων είναι αρκετά τσιμπημένες στην αντιπροσωπεία.

Μάλλον μόνο σε κέντρο Bosch θα μπορούμε να τους βρούμε σε καλύτερες τιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Golf V (απ το 2005 και μετά) και VI φοράνε τους Aerotwin Α979S της Bosch μπροστά και Α330Η πίσω, για τους οποίους δεν βγαίνει "ημιτασιόν" αντίστοιχο από άλλη εταιρεία. Δεν υπάρχουν ούτε σε Praktiker και λοιπά καταστήματα δυστυχώς, για τα λαστιχάκια δεν γνωρίζω από που μπορείς να τα προμηθευτείς. Και οι τιμές των υαλοκαθαριστήρων είναι αρκετά τσιμπημένες στην αντιπροσωπεία.

Μάλλον μόνο σε κέντρο Bosch θα μπορούμε να τους βρούμε σε καλύτερες τιμές.

Μπραβο ρε Νισμο που ανεβασες τους κωδικους γιατι πηγα σε γνωστα καταστηματα :whistling: και εχασα την μπαλα με αυτους και δεν ειχα ιδεα ποιους να παρω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα Golf V (απ το 2005 και μετά) και VI φοράνε τους Aerotwin Α979S της Bosch μπροστά και Α330Η πίσω, για τους οποίους δεν βγαίνει "ημιτασιόν" αντίστοιχο από άλλη εταιρεία. Δεν υπάρχουν ούτε σε Praktiker και λοιπά καταστήματα δυστυχώς, για τα λαστιχάκια δεν γνωρίζω από που μπορείς να τα προμηθευτείς. Και οι τιμές των υαλοκαθαριστήρων είναι αρκετά τσιμπημένες στην αντιπροσωπεία.

Μάλλον μόνο σε κέντρο Bosch θα μπορούμε να τους βρούμε σε καλύτερες τιμές.

Γιατί το λες αυτό; Τους συγκεκριμένους τους Bosch τους έχω βρει και στο τοπικό βενζινάδικο και στο Praktiker. Η αλήθεια είναι ότι όταν ο βανζινάς μου είπε τιμή, κόντεψα να τον δαγκώσω. Ωστόσο, πωλούνται και σε καταστήματα!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Τους συγκεκριμένους τους Bosch τους έχω βρει και στο τοπικό βενζινάδικο και στο Praktiker. Η αλήθεια είναι ότι όταν ο βανζινάς μου είπε τιμή, κόντεψα να τον δαγκώσω. Ωστόσο, πωλούνται και σε καταστήματα!

Αλήθεια; Εγώ στο Praktiker Βουλιαγμένης πάντως που πήγα δεν τους βρήκα, ούτε σε 3 βενζινάδικα που ρώτησα. Μπορείς να μας πεις που ακριβώς τους βρήκες; Με ενδιαφέρει γιατί και οι δικοί μου θέλουν αλλαγή αλλά η αντιπροσωπεία μου ζήτησε 60 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο Praktiker στη Λ. Βουλιαγμένης είχα πάει και τους είχα βρει. Όντως γύρω στα 60 ευρώ κόστιζαν. (Το βρίσκω υπερβολικό)

Τους είχα βρει επίσης και σε βενζινάδικο στο Π.Φάληρο, αλλά μόλις μου ζήτησε 85 ευρώ, ανέβασα πίεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο Praktiker στη Λ. Βουλιαγμένης είχα πάει και τους είχα βρει. Όντως γύρω στα 60 ευρώ κόστιζαν. (Το βρίσκω υπερβολικό)

Τους είχα βρει επίσης και σε βενζινάδικο στο Π.Φάληρο, αλλά μόλις μου ζήτησε 85 ευρώ, ανέβασα πίεση.

Μπορεί να είχαν τελειώσει όταν πήγα, θα ξαναπάω κάποια στιγμή λοιπόν. Αν και τα ίδια χρήματα ζητάει η αντιπροσωπεία οπότε δεν βλέπω κάποιο όφελος.

Καλά τα 85 ευρώ του βενζινά δεν τα σχολιάζω κάν..

Πολύ ακριβοί γμτ οι υαλοκαθαριστήρες, δεν περίμενα τέτοιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό το post είναι για Golf IV και αναφέρεται σε υαλοκαθαριστήρες μάρκας Valeo.

Τα V από το 2005 και μετά φοράνε Bosch και ίσως η διαδικασία να είναι διαφορετική και να υπάρχουν διαφορές γενικώς. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό το post είναι για Golf IV και αναφέρεται σε υαλοκαθαριστήρες μάρκας Valeo.

Τα V από το 2005 και μετά φοράνε Bosch και ίσως η διαδικασία να είναι διαφορετική και να υπάρχουν διαφορές γενικώς. Θα το ψάξω.

Τα Golf V πριν το 2005 τι φοράνε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί να τους αλλάξω και μου είπε ότι είναι 70 cm, ότι μπαίνουν μόνο οι αυθεντικοί και ότι έχουν 60 ευρώ για να τους αλλάξω όλους! Ε όχι και 60 ευρώ ρε παιδιά... υπάρχει άλλη λύση; Τίποτα απομιμήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψε κι εμένα πολύ αυτό με τη bosch. Καλύτερα να απαντήσει κάποιος πιο σχετικός από μένα (εσύ είσαι τυχερός, έχεις απλό golf όπως όλοι, εγώ για το plus δυσκολεύομαι να βρω πληροφορίες. Αυτοί που πήρα εγώ ήταν no-name. Για τον κωδικό δες και το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου, σίγουρα θα λέει...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε αν θέλετε τους υαλοκαθαριστήρες της wirth. Τους έχω στο Passat 2005. Είναι πολύ καλοί και οικονομικοί. Περίπου 20 - 22 euro ο καθένας. Έχει προσθήκες και μπαίνουν σε αρκετά μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=Aerotwin+Wischergummi&_sacat=See-All-Categories

Λάστιχα συμβατά(ορίτζιναλ; απομίμηση; δεν κατάλαβα σίγουρα). Αλλάζεις μόνο τα λάστιχα (οδηγός υπάρχει κάπου στο ιντερνετ) με πολύ μικρό κόστος. Περιμένω σε 1 βδομάδα το πολύ να έχουν φτάσει τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα αγόρασα υαλοκαθαριστήρες για Golf V 50 Euro (2 μπροστά + 1 πίσω, ολόκληροι) από την αντιπροσωπεία VW της Κοζάνης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.