Jump to content
iasonas

Golf 5 - Υαλοκαθαριστήρες (Εντυπώσεις - Κωδικοί Αγοράς)

Recommended Posts

Chrispant είδα τι δουλειά κάνει. Εξάλλου υπάρχουν και άλλοι δύο καθρέφτες.

Δεν λέω ότι δεν χρειάζεται απλά και που είναι δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί στο 100%.

Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να τον βγάλω.

Ο λόγος που με έπιασε είναι είναι ότι όταν βρέχει και έχεις τους μπροστά ανοιχτούς με το που θα βάλεις την όπισθεν αρχίζει και δουλεύει. (Γρατσουνιές στο τζάμι κτλ. )

Επίσης όταν δουλεύει και τον σταματήσεις κανονικά μιλάμε πάντα η θέση του είναι πάντα κάπου αλλού και όχι στο οριζόντιο.

Φυσικά έχω πάει στην αντιπροσωπία μου για αυτά τα δύο ζητήματα αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Θυμάμαι μαλιστα κάτι είχαν κάνει στον εγκέφαλο και δεν μου αν αβάν τα προβολακια και τα φλας. ..

Γι ' αυτό μου μπήκε η ιδέα να τον καταργήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζεις το λαστιχο και τέρμα οι γρατζουνιές.

Αν τον βγαλεις να ξερεις οτι θα χασεις οπτικό πεδίο απο πίσω αν ειναι λερωμενο το τζάμι. Παίζει και θέμα στεγανοποίησης-ρίσκο.

Αν δεν ειναι στην ευθεία, ξεβίδωσε τον και ξαναβίδωσε τον με καποιες μοίρες στροφή πανω στα δοντακια ωστε οταν ειναι σταματημενος βα ειναι πΑραλληλος-ευθυγραμμισμένος.

Γίνεται. Το χω κανει σε 2αρι και στους μπροστά καθαριστήρες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το βίδωμα δεν μου πήγε στο μυαλό θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Επίσης το θέμα μου είναι ότι κάποιες φορές εκεί που βάζω μπροστά το αυτοκίνητο ξεκάνει μόνος του από το πουθενά!!!

Και δουλεύει συνέχεια μέχρι που θα τον ανοιγοκλείσω μια φορά από τον διακόπτη του.

Περιμένω να μου έρθει και το vagcom μήπως μπορέσω από μέσα να κάνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Chrispant είδα τι δουλειά κάνει. Εξάλλου υπάρχουν και άλλοι δύο καθρέφτες.

Δεν λέω ότι δεν χρειάζεται απλά και που είναι δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί στο 100%.

Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να τον βγάλω.

Ο λόγος που με έπιασε είναι είναι ότι όταν βρέχει και έχεις τους μπροστά ανοιχτούς με το που θα βάλεις την όπισθεν αρχίζει και δουλεύει. (Γρατσουνιές στο τζάμι κτλ. )

Επίσης όταν δουλεύει και τον σταματήσεις κανονικά μιλάμε πάντα η θέση του είναι πάντα κάπου αλλού και όχι στο οριζόντιο.

Φυσικά έχω πάει στην αντιπροσωπία μου για αυτά τα δύο ζητήματα αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Θυμάμαι μαλιστα κάτι είχαν κάνει στον εγκέφαλο και δεν μου αν αβάν τα προβολακια και τα φλας. ..

Γι ' αυτό μου μπήκε η ιδέα να τον καταργήσω.

Αυτό που αναφέρεις με την όπισθεν λογικά μπορείς να το απενεργοποιήσεις μέσω vag com στο δικό μου golf 6 το εχω απενεργοποίηση

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σενοχλει και δυσλειτουργει, μεχρι να βρεις το σφαλμα, υπαρχει δυνατοτητα απενεργοποιησης του μεσω vagcom.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα παρέλαβα το vagcom (VCDS Release 12.12) δεν πρόλαβα να το συνδέσω στο αυτοκίνητο  ακόμα.

Υπάρχει κάποιο σχετικό topic με το vagcom σαν οδηγίες να μην πάμε ψάχνοντας και να μην κάνουμε καμιά ζημιά ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω golf 5 1.6 Fsi μοντέλο 2004 άρα φοραω bosch Α936S και θέλω να μάθω αν και ΠΩΣ μπορώ να αλλάξω μόνο το λάστιχο του υαλοκαθαριστήρα και όχι ολόκληρους...

Επίσης είναι πιθανών να ταιριάζουν οι υαλοκαθαριστήρες από EOS;;;

Αν δεν γίνεται τι μου προτεινετε να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω golf 5 1.6 Fsi μοντέλο 2004 άρα φοραω bosch Α936S και θέλω να μάθω αν και ΠΩΣ μπορώ να αλλάξω μόνο το λάστιχο του υαλοκαθαριστήρα και όχι ολόκληρους...

Επίσης είναι πιθανών να ταιριάζουν οι υαλοκαθαριστήρες από EOS;;;

Αν δεν γίνεται τι μου προτεινετε να κάνω;;;

 

Πάνε σε ενα κατάστημα με αξεσουάρ και πες του να σου αλλάξει τα λάστιχα απο τους υαλοκαθαριστήρες.. Ρώτησε πρώτα πόσο κοστίζουν.. αν σου πει πάνω απο 5-6 ευρω φυγε.. εγω αλλαξα με 5 € όλα τα λάστιχα..

Για του eos  δεν γνωριζω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Speedy!

Και εγώ μετα από ψάξιμο εκεί είχα καταλήξει!

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τα λαστιχάκια δεν έχουν την αναμενόμενη απόδοση και στο τέλος καταλήγεις να πληρώσεις και

υαλοκαθαριστήρες.

 

Δες και στο ebay, με 25-26Ε έρχεται το σετ των μπροστινών Bosch Aerotwin Α979s, ή εναλλακτικά ~35Ε Saveltrade. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εάν έχετε τον υαλοκαθαριστηρα της vw golf v fsi-tsi αντικαθίσταται μόνο το λάστιχο (1k0955429b) αξία περίπου 12€. Ειναι απλή η αλλαγη(ξεκουμπωνει το κλιπς εκεί που έχει την ασφάλεια ο υαλοκαθαριστηρας -το λάστιχο απο την μια πλευρά ειναι σταθερό και απο την άλλη κουνιέται ) και έχεις έναν άριστο ύαλοκαθαριστηρα. Ο πισω υαλοκαθαριστηρας εχει περίπου 10€.

Link to comment
Share on other sites

Προσεχτε με την αλλαγη μονο στα λαστιχακια.... Εγω εχω χαρακιες στο μπαρπριζ απο τους υαλοκαθαριστηρες που ο προηγουμενος ιδιωκτητης ειχε αλλαξει μονο τα λαστιχακια. Δεν ξερω ποσο καιρο και ποσες φορες το ειχε κανει. Το θεμα ειναι πως τα λαστιχακια προφανως δεν ηταν καταλληλα με αποτελεσμα να βρισκει μια μυτη πλαστικη που ειχε ο καθαριστηρας (και οι 2) και να εχει χαραξει το τζαμι. Φθηνη και οικονομικη λυση με 20-25 € και για τους 2 μπροστινους βρηκα στα pr@ktik3r... (Sorry να μην θεωρηθει διαφημιση)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχτειτε λιγακι.... μετα απο ερευνα Θεσσαλονικη πηρα για Golf vi (Σετ οδηγου-συνοδηγου) Bosch979s  25e  και ο πισω 9e Περιπου ιδιες τιμες για Polo  9N ... Πολυ εξυηρετικος (Εστειλα φωτο απο το polo για να δουμε αν κουμπωνουν οι aerotwin ) και με πηρε τηλεφωνο . Λεγεται "Δράινας" Μορφεως  10 , δεν το γραφω για διαφημιση, αν κρινει ο admin το σβηνω απλα να μην απανταω σε πμ γιατι δεν πολυμπαινω.

 

Edited by thanos.k
Link to comment
Share on other sites

Pinned, καθώς είναι και επίκαιρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα bosch aero eco ,πιο οικονομικη σειρα,μιας και δεν φημιζομαστε για τις βροχες εδω στα βορεια.

 

17ευρ για πολο 6r οδηγου κ συνοδηγου

 

400mm https://www.skroutz.gr/s/12715443/Bosch-AeroEco-AE40-3397013449-400mm.html

600mm https://www.skroutz.gr/s/12715419/Bosch-AeroEco-AE60-3397013455-600mm.html

Link to comment
Share on other sites

Επίκαιρο λόγω κακοκαιρίας

Ταξιδεύοντας σήμερα από νωρίς στην Εγνατία συνάντησα καταρρακτώδη βροχή.

Οι εργοστασιακοί υαλοκαθαριστήρες είναι 3-3,5 ετών και παρόλο που καθαρίζουν άψογα άρχισαν να κάνουν λίγο το χαζοτρίξιμο στο τελείωμα όταν έπεφτε αυτόματα η ταχύτητά τους, οπότε.. καθοδόν με πρόλαβε ο συνοδηγός και παρήγγειλε ένα σετ Bosch Aerotwin γιατί ήταν κλειστά και οι αντιπροσωπείες.

 

Υπενθυμίζω τους κωδικούς για Bosch:

Golf 5/6 μετά το 2005

Α979s εμπρός σετ

Α330Η πίσω

Golf 5 πριν το 2005

A936S

 

Εργοστασιακοί κωδικοί (part numbers):

Golf 5/6 μετά το 2005

1Q2998002 εμπρός σετ

6Q6955425A πίσω

 

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μια φθηνή λύση είναι να πάρετε μόνο τα λάστιχα των υαλοκαθαριστήρων και τα αλλάξετε μόνοι σας, εύκολα και πολύ φθηνά...

Ακόμα και στις αντιπροσωπείες τα πουλάνε για κάποια μοντέλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.