Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

225/45/17 και 225/40/18 μπορείς να βρεις 4αδα απο 300 ευρώ. Πόσο πιο φτηνά θα είναι σε 16; Δε νομίζω οτι +/- 100 ευρώ στα 4-5 χρόνια είναι μεγάλο πρόβλημα.

ναι αλλα τι λαστιχα θα βρεις με 300 ευρω; ουτε τα 100 ειναι προβλημα καθε 4-5 χρονια αλλα δεν ειναι δυστυχως μονο 100 ευρω  η διαφορα απο ενα κινεζικο με ενα καλο λαστιχο

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της αποψης τα λασριχα να τα πληρωσω γιατι για μενα ειναι το α και το ω σε ενα αμαξι!και σιγουρα για 100 και 200 ευρω δεν παιζω με αυτο σε θεμα προστασιας!

Η επιλογη της ζαντας με δυσκοκευει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 225/40/18 βρισκω με 400 ευρώ Bridgestone S001. Αυτά έχω και αυτά θα ξαναβάλω

Τώρα ότι και να λέμε αφού τα 100-200 ευρώ πανω κάτω δεν είναι πρόβλημα τότε βάζεις οτι διάμετρο θες. Απο εκεί και πέρα είναι θέμα βενζίνης. Περίπου 1 λιτρο/ίντσα παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/3956885/ για αυτες τις ζαντες τι λετε παιδια;

Ωραίες είναι οι ζάντες και ταιριάζουν πολύ στο 5άρι.

(Είναι Replica)

225/45/17 και 225/40/18 μπορείς να βρεις 4αδα απο 300 ευρώ. Πόσο πιο φτηνά θα είναι σε 16; Δε νομίζω οτι +/- 100 ευρώ στα 4-5 χρόνια είναι μεγάλο πρόβλημα.

Σαφώς και μπορεί να βρεί και φτηνά δεν αντιλέγω. Μην μπλέκουμε όμως, μήλα με πορτοκάλια.

Στο ίδιο λάστιχο, ίδιο μοντέλο σαφώς και θα υπάρχει μια διαφορά στην τιμή, ιδιαίτερα όσο ανεβαίνουμε σε διάσταση.

Τώρα έαν, η κάψα να βάλουμε μια μεγαλύτερης διαμέτρου ζάντα, μπορεί να συμβιβαστεί με ένα μετριότερο ή φτηνιάρικο λάστιχο, ΝΑΙ αυτό μπορεί να γίνει.

4-5χρόνια για αλλαγή ελαστικού (εαν δεν έχει πολλά χιλιόμετρα) είναι πολλά. Στα 2-3 χρόνια max θέλει αλλαγή το ελαστικό.

Όταν λοιπόν, ήδη η πλειονότητα κάνει εκπτώσεις στις αγορές ελαστικών (βάλε το φτηνό), φαντάσου ανεβαίνοντας διάσταση{15/16->17/18}, όταν έρχεται η ώρα της αλλαγής πολλοί

θα πουν βάλε (μεταχειρισμενο, κινέζικο, φτηνό, πλαστικό κλπ) Από αυτή την περίπτωση θέλω να προστατέψω - ενημερώσω τον κόσμο..

Τα ελαστικά είναι το Α & το Ω, καλύτερα επώνυμα και φρέσκα παρά πολυκαιρισμένα και τουμπανιάρικα :aggressive:

Κατά τ' άλλα, ναι σίγουρα μια 17/18άρα ζάντα έχει να προσφέρει πολύ καλύτερη συμπεριφορά. (έχει αναλυθεί σε άλλο θέμα)

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα εγω εδώ στη Ρόδο με 7000 χλμ το χρόνο είμαι πιο τυχερός. Στα 4 χρόνια πάω για αλλαγή και με διώχνει ο λαστιχας μου. Ίσως έχετε δίκιο, στην Αθήνα είναι πολλά τα 4. Αλλοι κοσμοι.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μεγαλύτερης διάσταση ζάντες προσωπική μου άποψη είναι να κάνει υπομονή και να μαζέψει τα απαραίτητα χρήματα ώστε να βάλει ένα αξιόπιστο-ποιοτικό ελαστικό παρά να βιαστεί να αγοράσει κάτι κατώτερης ποιότητας μόνο και μόνο για να μην κάθονται οι ζάντες στα κουτιά. Το ελαστικό είναι το μόνο σημείο επαφής του αυτοκινήτου με τον δρόμο και μέσο πληροφόρησης του οδηγού για το τι συμβαίνει στο οδόστρωμα ή για το πως θα αντιδράσει το αυτοκίνητο. Αν δεν υπάρχει σωστή επαφή και πληροφόρηση παίζουμε Ρωσική ρουλέτα με τις ψυχές που κουβαλάμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα golf v tsi 122ps και θέλω να του αλλάξω ζάντες.... Τώρα έχει τις 15αρες με τα τάσια.... Θέλω να του βάλω 17αρες αλλά προβληματίζομαι για 2 κυρίως λόγους.....

α) Θα μου κόψουν πολύ από θέμα επιταχυνσης κ τελικής???

β) Θα χρειαστεί αλλαγη στο μαμά σύστημα ανάρτησης για θέματα κοπανήματος σε λακούβες κ.λ.π.

Αν μπορείτε πείτε μου και δικές σας εμπειρίες...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα..

Καντο αφοβα..

Εχω 17αρες και δεν ξανα αλλαζω..

Τελειο τιμονι με ακριβεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω 15αρες ειχα και ειχα βαλει καποια στιγμη 17αρες απο γτι ενα πραγμα θα σου πω, θα εχεις παντου 1-1,5 λιτρο αυξημενη καταναλωση, η αυτονομια του αυτοκηνιτου απο 850χλμ με ενα ντεποζιτο πεφτει στα 650.

 

πλεων επειδη δεν θελω να το βλεπω μονο το αμαξι αλλα και να το οδηγω εχω βαλει πισω της 15αρες και αν δεν βρω 16αρα ζαντα σε λογικη τιμη οταν βγω απο στρατο θα μεινω στα 15αρια.

 

 

σε επιταχυντηση και τελικη κοβουν λιγο ελαφρος αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο, το συμαντικοτερο ειναιι οτι επηρεαζουν της ρεπριζ επιταχυνσεις 

Edited by xristos/red tornado
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα τις συνδυάσω με ένα προγραμματάκι για να είμαι κομπλέ.... Όσο για την αυτονομία στα 850χλμ δεν την έχω ούτε τώρα.... Δεν με πολυενδιαφέρει η αύξηση της κατανάλωσης σε λογικά πλαίσια πάντα.... Τώρα με φουλάρισμα με βγαζει 650 το πολύ 700χλμ σε ανοιχτό δρόμο πάντα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα τις συνδυάσω με ένα προγραμματάκι για να είμαι κομπλέ.... Όσο για την αυτονομία στα 850χλμ δεν την έχω ούτε τώρα.... Δεν με πολυενδιαφέρει η αύξηση της κατανάλωσης σε λογικά πλαίσια πάντα.... Τώρα με φουλάρισμα με βγαζει 650 το πολύ 700χλμ σε ανοιχτό δρόμο πάντα.... 

 

φιλαρακι με το συμπαθειο κιολας... αν δεν εχεις τωρα πανω απο 700χλμ αυτονομια σε ανοιχτο δρομο, με τα 17αρια δεν θα εχεις ουτε πανω απο 550 με ευκολια.

 

μήπως υποβόσκει κάποιο προβλημα!? 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το αμαξι απλα θα παταει λιγο παραπανω.

Μην αγχωνεις τον κοσμο

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! έχω κάποιους προβληματισμούς όπου θα ήθελα την βοήθειά σας!

Εχω golf mk5 και σκεφτομαι να αλλάξω ζάντες...τι προτεινετε? 17χ7,5 ή 18χ8 ή 18χ8,5????

Στις 18αρες φοβάμαι τα οφσετ!! μην βγούνε οι ζάντες έξω από το αμάξωμα!

Δώστε μου παρακαλώ πληροφορίες...για να αποφασίσω!!

 

Ακούω και προτάσεις για συγκεκριμένες μάρκες! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το οφσετ και οι 18αρες; Το οφσετ μπορει σε ολες τις διαστασεις ζαντων να ειναι λαθος. Πες τι φορας τωρα και ποια εκδοση golf εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες δεν διαφωνω αλλα το ειπα επειδη ολες οι 18 εχουν οφσετ 45 και κατω και απλα δεν μου βγαινουν τα νουμερα!! Ενω οι προμηθευτές απο εξωτερικο ολοι λενε οτι κάθονται εσωτερικα αυτα τα νουμερα!

Ειχα 16Χ6.5 ΕΤ50 ΚΑΙ ΤΩΡΑ 17Χ7,5 ΕΤ43 ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΠΕΡΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΤΩΡΑ...Αρα με φαρδυτερες ζαντες και μικροτερα οφφσετ θα γινει τρακτερ!!

Αναμενω την απαντηση σου φιλε

Σορρυ το αυτοκινητο ειναι golf mk5 TSI 140hp

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο αμαξι εχουμε, φοραω 18*8 οφσετ 43 και ειμαι σχεδον ευθεια με το φτερο εμπρος. Πισω δεν εχω θεμα. Εγω το επελεξα 43 γιατι δε μου αρεσει να ειναι μεσα οι ροδες. Αν θες 18 βαλε 8 φαρδος και οφσετ 43-47. Το 8 ειναι το τελειο για 225 λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε είσαι ωρραίος ευχαριστώ

Απορώ όμως πως γινεται ενω είμαι με 17χ7,5  43 να είμαι περασιά με το φτερό και εσυ να εισαι το ιδιο με 18χ8 και 43...τα νουμερα λένε ότι εσύ είσαι πιο έξω 0,5'' δηλαδή 1,25 εκατοστά πιο έξω!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.