Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

να σε ρωτησω φιλε αν ξερεις και για το δικο μου αμαξι; πασσατ β7 για 17αρες ζαντες

Σε γενικές γραμμές, μια 17άρα με καρέ 5Χ112 και offset ET45 σε καλύπτει μια χαρά

Αν μπορέσεις να δεις τα στοιχεία της ζάντας που φοράς τώρα

(τα οποία αναγράφονται ανάγλυφα στο πίσω μέρος των μπράτσων της)

και μου τα γράψεις,

τότε θα μπορέσω να σου δώσω όλη την περιοχή ζαντών,

που μπορείς να κινηθείς :pardon:

Περιμένω!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Κουμπαρε πες μας καμία τιμή για τις mam ενδεικτική! Γιατί πάθαμε την πλάκα μας με την επιλογή σου!

Link to comment
Share on other sites

Κουμπαρε πες μας καμία τιμή για τις mam ενδεικτική! Γιατί πάθαμε την πλάκα μας με την επιλογή σου!

I send you PM

Link to comment
Share on other sites

Η replica W578 δεν σου κάνει, λόγω των τεχνικών της χαρακτηριστικών

Την ξεχνάς αυτή

Όσο για τις original που λες,

δώσε μου το link να τις δω και μπορώ να σου πω μετά

koympare σου βαζω το λινκ http://www.mercedes-amg.com/#/acc-c-class-coupe

και περιμενω να ακουσω αν βγαλεις ακρη....γιατι και εμενα ενω θελω αυτο το σχεδιο δεν βγαζω ακρη με τι πρεπει να παρω απο οφφσετ και τα συναφη.επισης αν ξερεις επειδη μαρεσει 225χ45 γιναται να το κρατησω σε 18αρα στη συγκεκριμενη ειδος ζαντας...

Link to comment
Share on other sites

koympare σου βαζω το λινκ http://www.mercedes-...c-c-class-coupe

και περιμενω να ακουσω αν βγαλεις ακρη....γιατι και εμενα ενω θελω αυτο το σχεδιο δεν βγαζω ακρη με τι πρεπει να παρω απο οφφσετ και τα συναφη.επισης αν ξερεις επειδη μαρεσει 225χ45 γιναται να το κρατησω σε 18αρα στη συγκεκριμενη ειδος ζαντας...

Ωραία

Μπορείς ν' αγοράσεις 4 τεμάχια 8''Χ18'' με offset ET45 και θα είσαι ''ταμάμ''

Πρέπει όμως να γνωρίζεις το εξής:

Οι mercedes έχουν central bore 66.6mm,

ενώ τα vw έχουν central bore 57.1mm

Αυτό σημαίνει ότι οι ζάντες αυτές δεν είναι δυνατόν να τοποθετηθούν στο golf,

χωρίς τη χρήση πλαστικών δαχτυλιδιών για το κεντράρισμα

Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα

Υπάρχουν στο εμπόριο πλαστικά δαχτυλίδια από 66.6 σε 57.1

Το πολύ-πολύ να χρειαστούν κανα μικροτρόχισμα (τα δαχτυλίδια, όχι οι ζάντες :help: )

Πιστεύω να έγινα κατανοητός και να βοήθησα :pardon:

Α, ξέχασα να σου πω και για το λάστιχο

Το 225/45/18 είναι πιο ψηλό από το 225/40/18 κατά 5%

5% του 225 είναι 11,25 χιλιοστά ψηλοτερο λάστιχο

Εντελώς εκτός ανοχών, οπότε το ξεχνάς :acute:

Link to comment
Share on other sites

και πες οτι τις περνουμε τη διασταση θα μπορω να φοραω με οσο περισοοτερο μεγαλο μεγεθος λαστιχου,δηλαδη να εχει περιθωριο να αποβαινει κραδασμους το λαστιχο??δεν με ενδιαφερει να ειναι χαμηλο αλλα ψηλο ωστε να εχει ανοχη και αποτολαστιχο για τους ελληνικους δρομους...εχεις υποψην σου κατι?

ps ευχαριστω για το χρονο σου και ηδη με εχεις κερδισει σαν πελατη,οταν αλλαχτουνε θα κατεβω αθηνα να τα διαλεξουμε μαζι.

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

και πες οτι τις περνουμε τη διασταση θα μπορω να φοραω με οσο περισοοτερο μεγαλο μεγεθος λαστιχου,δηλαδη να εχει περιθωριο να αποβαινει κραδασμους το λαστιχο??δεν με ενδιαφερει να ειναι χαμηλο αλλα ψηλο ωστε να εχει ανοχη και αποτολαστιχο για τους ελληνικους δρομους...εχεις υποψην σου κατι?

ps ευχαριστω για το χρονο σου και ηδη με εχεις κερδισει σαν πελατη,οταν αλλαχτουνε θα κατεβω αθηνα να τα διαλεξουμε μαζι.

Μπορείς να βάλεις 235/40/18

Είναι μισό πόντο πιο ψηλό από το 225/40

Η διαφορά αυτή είναι επιτρεπόμενη και εντός ανοχών

Για να καταλάβεις τη διαφορά, είναι το λάστιχο που φοράνε τα passat fsi και passat cc

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, μια 17άρα με καρέ 5Χ112 και offset ET45 σε καλύπτει μια χαρά

Αν μπορέσεις να δεις τα στοιχεία της ζάντας που φοράς τώρα

(τα οποία αναγράφονται ανάγλυφα στο πίσω μέρος των μπράτσων της)

και μου τα γράψεις,

τότε θα μπορέσω να σου δώσω όλη την περιοχή ζαντών,

που μπορείς να κινηθείς :pardon:

Περιμένω!!! :drinks:

καταρχην ευχαριστω για το χρονο σου. δεν ξερω πως θα μπορουσα να δω τους κωδικους τωρα αλλα αν σε βοηθαει φοραω τις 16αρες της κομφορτ λινε. μπορεις να δεις και φωτο στο προφιλ μου.
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για το χρονο σου. δεν ξερω πως θα μπορουσα να δω τους κωδικους τωρα αλλα αν σε βοηθαει φοραω τις 16αρες της κομφορτ λινε. μπορεις να δεις και φωτο στο προφιλ μου.

Είναι πολύ εύκολο να δεις τα στοιχεία τους

Εγώ έχω το highline

Δες τη ρεζέρβα σου, είναι ίδια

Γύρνα την τούμπα και διάβασε τα νούμερα που γράφει

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να δεις τα στοιχεία τους

Εγώ έχω το highline

Δες τη ρεζέρβα σου, είναι ίδια

Γύρνα την τούμπα και διάβασε τα νούμερα που γράφει

πηγα να δω αλλα επειδη δεν ειχα πολυ φως δεν ειδα τιποτα. το δικο μου εχει σιδερενια ζαντα αλλα δεν νομιζω να εχει διαφορα ε; οι κωδικοι ιδιοι δεν ειναι;
Link to comment
Share on other sites

πηγα να δω αλλα επειδη δεν ειχα πολυ φως δεν ειδα τιποτα. το δικο μου εχει σιδερενια ζαντα αλλα δεν νομιζω να εχει διαφορα ε; οι κωδικοι ιδιοι δεν ειναι;

Τα στοιχεία είναι τα ίδια

Η διαφορά είναι ότι στις χαλύβδινες ζάντες τα στοιχεία αναγράφονται στην εξωτερική πλευρά

Είναι χαραγμένα στο κέντρο της ζάντας,

εκεί που είναι οι τρύπες που περνάνε τα μπουλόνια

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

τετοια καψωνια ουτε νεος στο στρατο δεν μου εκαναν. παω να ξαναδω

Άϊντε, μπας και βγάλουμε άκρη :pardon:

Να κάνω και μια πρόβλεψη

6.5J X 16 ET46 ? :clapping:

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

7χ16Η2 ΕΤ45

Ωραία, έχουμε και λέμε λοιπόν

Επειδή το λάστιχο που πρέπει να βάλεις σε 17άρα είναι 235/45/17,

αυτό σημαίνει ότι το ελάχιστο πλάτος ζάντας που ψάχνεις είναι 7.5''

Αν βάλεις 7.5''Χ17'' ΕΤ52 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είσαι με τις εργοστασιακές σου τις 16άρες

Αν βάλεις 7.5''Χ17'' ΕΤ42 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 9 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Άρα αν βάλεις 7.5'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 52

Το βέλτιστο πλάτος ζάντας για το 235/45/17 είναι οι 8''

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ50 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 7.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ45 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 12.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Άρα αν βάλεις 8'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 50

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχουμε και λέμε λοιπόν

Επειδή το λάστιχο που πρέπει να βάλεις σε 17άρα είναι 235/45/17,

αυτό σημαίνει ότι το ελάχιστο πλάτος ζάντας που ψάχνεις είναι 7.5''

Αν βάλεις 7.5''Χ17'' ΕΤ52 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είσαι με τις εργοστασιακές σου τις 16άρες

Αν βάλεις 7.5''Χ17'' ΕΤ42 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 9 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Άρα αν βάλεις 7.5'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 52

Το βέλτιστο πλάτος ζάντας για το 235/45/17 είναι οι 8''

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ50 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 7.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ45 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 12.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Άρα αν βάλεις 8'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 50

σε ευχαριστω και παλι. εγινες κατανοητος. αλλα θα σε κανω μερικες ερωτησεις ακομα. ξερω οτι η ιδανικη διασταση ειναι η 235/45/17 αλλα ειχα στο μυαλο μου να βαλω 225/45/17 . ξερω οτι πανω κατω οι τιμη ειναι ιδια περιπου και στις 2 διαστασεις. και ξερω οτι δεν εχει μεγαλη διαφορα στη διαμετρο 0,85 mm. το λεω επειδη δεν θα ηθελα να ανεβει η πολυ καταναλωση, και να κοψει αισθητα το αμαξι. θα εχει προβλημα το αμαξι αν βαλω 225; μιλας πιο πανω για το φτερο το πισω, αν ταιριαζει σ αυτο ειναι οκ και μπροστα λογικα ε; δηλαδη η 7,5 χ17 βαλω η 8 χ 17 ταιριαζουν και τα δυο, με το δευτερο να ταιριαζει καλυτερα ε; αν μπορω να βαλω 225 τελικα αλλαζουν οι διαστασεις που εγραψες; και κατι τελευταιο, ξερεις στο περιπου ποσο θα αυξηθει η καταναλωση αν απο 215/55/16 παω σε 235/45/17; συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και τις πολλες ερωτησεις
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ50 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 7.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ45 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 12.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Άρα αν βάλεις 8'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 50

μηπως μπερδευτηκες στο τελος; το ελαχιστο ειναι 42 η 45; δεν σε διορθωνω αλλα για να μην κανω καμια μ......α εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ50 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 7.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ45 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 12.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)

Άρα αν βάλεις 8'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 50

μηπως μπερδευτηκες στο τελος; το ελαχιστο ειναι 42 η 45; δεν σε διορθωνω αλλα για να μην κανω καμια μ......α εγω.

Ώπα, ναι

Ελάχιστο είναι το ΕΤ45

Link to comment
Share on other sites

κουμπαρε σου εγραψα και πιο πριν κατι αλλα ισως ειδες το τελευταιο ποστ μονο

Το είδα και το προηγούμενο, αλλά είμαι πηγμένοοοος :db:

Θα σου απαντήσω αναλυτικά το βράδυ

Sorry :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.