Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

φίλε είσαι ωρραίος ευχαριστώ

Απορώ όμως πως γινεται ενω είμαι με 17χ7,5  43 να είμαι περασιά με το φτερό και εσυ να εισαι το ιδιο με 18χ8 και 43...τα νουμερα λένε ότι εσύ είσαι πιο έξω 0,5'' δηλαδή 1,25 εκατοστά πιο έξω!!

Να εμπλακώ λίγο στη συζήτηση ?

Η ζάντα (8''Χ18'' ΕΤ43) είναι πιο έξω από την (7.5''Χ17'' ΕΤ43) μόνο κατά  6,35 χιλιοστά

Χοντρά χοντρά δηλαδή μισό πόντο πιο έξω η μία από την άλλη

Γι' αυτό και δείχνουν ότι και οι δύο είναι περασιά απ' το φτερο

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρε καλα τα λες αλλα οταν εισαι περασια ακομη και τα 6.35 χιλιοστα φερνουν πιπ εξω τον τροχο και θεωρω φαίνεται ιδιως μπροστα!!

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρε καλα τα λες αλλα οταν εισαι περασια ακομη και τα 6.35 χιλιοστα φερνουν πιπ εξω τον τροχο και θεωρω φαίνεται ιδιως μπροστα!!

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό,

άλλωστε η οπτική του πράγματος είναι διαφορετική στον κάθε χρήστη.

Εγώ, απλώς διόρθωσα το προηγούμενο post,

με το "1.25 εκατοστά πιο έξω" για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις  :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Nα εκφράσω άλλη μία απορία!

 

Αν αυξήσεις την διάμετρο της ζάντας από 17 σε 18 αλλά παραμείνεις στο ίδιο βάρος ζάντας αλλάζει κάτι στις επιδόσεις του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ισα ισα μπορει και να κερδισεις κιολας. Κερδιζεις το 5% του προφιλ του ελαστικου που ειναι βαρυ. Βαλε 18 να τελειωνεις γιατι του χρονου θα ψαχνεσαι παλι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ισα ισα μπορει και να κερδισεις κιολας. Κερδιζεις το 5% του προφιλ του ελαστικου που ειναι βαρυ. Βαλε 18 να τελειωνεις γιατι του χρονου θα ψαχνεσαι παλι.

Ναι θέλω πολύ να αλλάξω και είδα κάτι πολύ ωραίες ακούω γνώμη αν έχετε διάθεση κύριοι :)

Εδώ το λινκ http://daremotorsport.com/wheels.htmlκαι η ζάντα είναι η X2

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλω πολύ να αλλάξω και είδα κάτι πολύ ωραίες ακούω γνώμη αν έχετε διάθεση κύριοι :)

Εδώ το λινκ http://daremotorsport.com/wheels.htmlκαι η ζάντα είναι η X2

H να προτιμήσω αυτές? http://www.mswuk.com/foxmotorsportalloywheels.html  και η ζάντα είναι η FX MS007 . Εχει κάποιος άποψη για τα συγκεκριμένα μοντέλα των δύο εταιριών?

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2015 at 11:20 ΠΜ, chris_sers tsi said:

Ωραία η LP 560 αλλά τις φοβάμαι τόσο γεμάτες και σαν στυλ αλλά και σε βάρος!!

παιδες καλο φθινόπωρο, θέλω να ρωτησω τη γνώμη σας σε golf 6 πενταπορτο μπορει να μπoυν ζαντες απο scirocco  17χ8 ΕΤ 41  με λαστιχο 225/45/17 ?

σε μια συντομη  τοποθετηση  που εκανα δε διαδρομη 150 χλμ (αθηνα-κορινθο-αθηνα) δεν διαπιστωσα να βρισκει σε θολους -φτερά. 

να τα αγοράσω ή θα εχω προβλημα σε ζορι ή με 5 ατομα κλπ. 

ευχαριστώ.

Edited by panoulis
Link to comment
Share on other sites

Είσαι οριακά φίλε!!Μάλλον με βάρος θα έχεις πρόβλημα.Καλό είναι να κάνεις μια δοκιμή με τις πίσω ζάντες βάζοντας 5 άτομα μέσα στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Στην 8αρα μέχρι 42οφσετ το πολύ.-καλυτερα περισσότερο..

Με 41 πιθανόν να βρίσκεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , chrispant said:

Στην 8αρα μέχρι 42οφσετ το πολύ.-καλυτερα περισσότερο..

Με 41 πιθανόν να βρίσκεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ευχαριστω για τις συμβουλες και αποψεις , θα προσπαθησω να κοιταξω αν γινεται αλλαγη  οφσετ σε 42-46 σε εμπειρο επισκευαστή , και θα σας πω εντυπώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2016 at 11:11 ΠΜ, panoulis said:

ευχαριστω για τις συμβουλες και αποψεις , θα προσπαθησω να κοιταξω αν γινεται αλλαγη  οφσετ σε 42-46 σε εμπειρο επισκευαστή , και θα σας πω εντυπώσεις. 

καλημερα , εγινε τελικα η αλλαγη οφσετ απο 41 σε 46 , δηλαδη 0,5 mm  πιο μεσΑ.  Η διαφορά ειδικά  πισω  ειναι εμφανής  και εαν αλλάξω τα λαστιχα με 215-45-17 που εχω δει και σε αλλα παρομοια golf, πιστευω οτι θα ειμαι οκ. Θαθελα ομως  τη γνωμη σας για την διασταση 215 γιατι ενας φιλος  μηχανικος  μου ειπε οτι ειναι οριακη για την συγκεκριμένη ζαντα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , panoulis said:

καλημερα , εγινε τελικα η αλλαγη οφσετ απο 41 σε 46 , δηλαδη 0,5 mm  πιο μεσΑ.  Η διαφορά ειδικά  πισω  ειναι εμφανής  και εαν αλλάξω τα λαστιχα με 215-45-17 που εχω δει και σε αλλα παρομοια golf, πιστευω οτι θα ειμαι οκ. Θαθελα ομως  τη γνωμη σας για την διασταση 215 γιατι ενας φιλος  μηχανικος  μου ειπε οτι ειναι οριακη για την συγκεκριμένη ζαντα.

Πως έγινε αυτή ή αλλαγή τις έφαγε στον τορνο ? Πως κατέβηκε μισό πόντο μέσα ή ζάντα ? Απλό είναι στην 8αρα ζάντα δεν μπορείς να βάλεις πέλμα κάτω από 215 γιατί είναι στενό κ δεν πατάει καλα πάνω στον οδόστρωμα όπως π.χ. ένα 225 ή 235 σε 7αρα ζάντα μπορείς να βάλεις και 205 και 215 και είσαι οριακά και 225 δεν μπορείς να βάλεις 235 σε 7αρα ζάντα γιατί πάλι δεν πατάει καλα το φάρδος της κάθε ζάντας πέρνει συγκεκριμένη διάσταση ελαστικού καταλάβεις ? Εσυ σε 8αρα ζάντα είσαι μία χαρά με το 215 ή 225 ή 235 ότι θέλεις μπορείς να βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , Toni_power said:

Πως έγινε αυτή ή αλλαγή τις έφαγε στον τορνο ? Πως κατέβηκε μισό πόντο μέσα ή ζάντα ? Απλό είναι στην 8αρα ζάντα δεν μπορείς να βάλεις πέλμα κάτω από 215 γιατί είναι στενό κ δεν πατάει καλα πάνω στον οδόστρωμα όπως π.χ. ένα 225 ή 235 σε 7αρα ζάντα μπορείς να βάλεις και 205 και 215 και είσαι οριακά και 225 δεν μπορείς να βάλεις 235 σε 7αρα ζάντα γιατί πάλι δεν πατάει καλα το φάρδος της κάθε ζάντας πέρνει συγκεκριμένη διάσταση ελαστικού καταλάβεις ? Εσυ σε 8αρα ζάντα είσαι μία χαρά με το 215 ή 225 ή 235 ότι θέλεις μπορείς να βαλεις...

 

16 λεπτά πριν , Toni_power said:

Πως έγινε αυτή ή αλλαγή τις έφαγε στον τορνο ? Πως κατέβηκε μισό πόντο μέσα ή ζάντα ? Απλό είναι στην 8αρα ζάντα δεν μπορείς να βάλεις πέλμα κάτω από 215 γιατί είναι στενό κ δεν πατάει καλα πάνω στον οδόστρωμα όπως π.χ. ένα 225 ή 235 σε 7αρα ζάντα μπορείς να βάλεις και 205 και 215 και είσαι οριακά και 225 δεν μπορείς να βάλεις 235 σε 7αρα ζάντα γιατί πάλι δεν πατάει καλα το φάρδος της κάθε ζάντας πέρνει συγκεκριμένη διάσταση ελαστικού καταλάβεις ? Εσυ σε 8αρα ζάντα είσαι μία χαρά με το 215 ή 225 ή 235 ότι θέλεις μπορείς να βαλεις...

ευχαριστω για τις πληροφοριες, οσο για τη διαφορα  του οφσετ ,  ναι εγινε σε  ειδικευμενο  συνεργειο  επισκευης  ζαντων  ( πολυ καλη δουλεια )  αφου να σκεφτεις   οτι  η   ζυγοσταθμιση  που εκανα μετα ειχε μηδενικη αποκλιση. 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , Toni_power said:

Πως έγινε αυτή ή αλλαγή τις έφαγε στον τορνο ? Πως κατέβηκε μισό πόντο μέσα ή ζάντα ? Απλό είναι στην 8αρα ζάντα δεν μπορείς να βάλεις πέλμα κάτω από 215 γιατί είναι στενό κ δεν πατάει καλα πάνω στον οδόστρωμα όπως π.χ. ένα 225 ή 235 σε 7αρα ζάντα μπορείς να βάλεις και 205 και 215 και είσαι οριακά και 225 δεν μπορείς να βάλεις 235 σε 7αρα ζάντα γιατί πάλι δεν πατάει καλα το φάρδος της κάθε ζάντας πέρνει συγκεκριμένη διάσταση ελαστικού καταλάβεις ? Εσυ σε 8αρα ζάντα είσαι μία χαρά με το 215 ή 225 ή 235 ότι θέλεις μπορείς να βαλεις...

και εγω παντως πρωτη φορα το ακουω αυτο...

περιμενουμε λεπτομεριες....με αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην επηρεάστηκε ή ανθεκτικότητα από της ζάντες που φαγώθηκαν μισό πόντο μέσα και να μην σε δημιουργήσουν πρόβλημα μετά από πτώση σε 2-3 λακουβες φίλε ... 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , Toni_power said:

Εύχομαι να μην επηρεάστηκε ή ανθεκτικότητα από της ζάντες που φαγώθηκαν μισό πόντο μέσα και να μην σε δημιουργήσουν πρόβλημα μετά από πτώση σε 2-3 λακουβες φίλε ... 

εγινε  φαγωμα  0,5 mm που ειναι το οριο συμφωνα με αυτα που μου ειπε ο επισκευαστης  καθως και αλλους 2 που ρωτησα  με το ιδιο αντικειμενο.  μεχρι στιγμης δεν εχω διαπιστωσει κατι περιεργο δεδομενου οτι οι ζαντες βγηκαν για ζυγοσταθμιση και ελεχγο αφου ειχα κανει  600 χλμ περιπου . παεριπτοντως  εγινε και πλυσιμο εσωτερικα και εγιναν καινουργιες. 

Τωρα αν δημιουργηθει προβλημα  αργοτερα επιστρεφω στις προηγουμενες 16χ6,5

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε παιδια αν αξιζει η ολη διαδικασια...ενα αλλο παλικαρι ηθελε να  βαλει αποστατες γιατι οι ζαντες ειχαν αλλο καρε...

Πραγματικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ολα αυτα ασφαλή και αν θα εμπαινα στην διαδικασια μια τετοιας "πατεντας".

Και μονο στην ιδεα και στο αγχος οτι εχω πειραξει τις ζαντες(με τον χ'ψ λογο) ή εχω βαλει αποστατες (πχ) με βρισκουν αντιθετο σαν ιδεες και δεν θα επερνα το οποιο ρισκο.

Η γνωμη μου ειναι και μονο.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Themis83 said:

δεν ξερω ρε παιδια αν αξιζει η ολη διαδικασια...ενα αλλο παλικαρι ηθελε να  βαλει αποστατες γιατι οι ζαντες ειχαν αλλο καρε...

Πραγματικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ολα αυτα ασφαλες και αν θα εμπαινα στην διαδικασια μια τετοιας "πατεντας".

Και μονο στην ιδεα και στο αγχος οτι εχω πειραξει τις ζαντες(με τον χ'ψ λογο) ή εχω βαλει αποστατες (πχ) με βρισκουν αντιθετο σαν ιδεες και δεν θα επερνα το οποιο ρισκο.

Η γνωμη μου ειναι και μονο.

 +1  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση έχω ένα golf 5 tsi και θέλω να προχωρήσω σε αλλαγή ζάντας από 16'' σε 17''και θέλω τη βοήθεια σας .

η ζάντα του scirocco η donington 17'' 5x112 et41 8'' μπαίνει στο golf v ?

ρωτάω γιατί από οσο έψαξα το golf v παίζει σε offset από 42 - 54 ενώ η συγκεκριμένη ζάντα έχει 41 offset

 

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.