Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

6 hours ago , gtse said:

μια ερώτηση έχω ένα golf 5 tsi και θέλω να προχωρήσω σε αλλαγή ζάντας από 16'' σε 17''και θέλω τη βοήθεια σας .

η ζάντα του scirocco η donington 17'' 5x112 et41 8'' μπαίνει στο golf v ?

ρωτάω γιατί από οσο έψαξα το golf v παίζει σε offset από 42 - 54 ενώ η συγκεκριμένη ζάντα έχει 41 offset

 

Οπως ειπώθηκε λιγα σχολια νωρίτερα, θα είσαι οριακα. Εγω σε 8" εχω 43 και ειμαι ισα ισα. Το ιδανικο σε 8" ειναι 45-47 και 225 ελαστικο

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , Entso11 said:

Οπως ειπώθηκε λιγα σχολια νωρίτερα, θα είσαι οριακα. Εγω σε 8" εχω 43 και ειμαι ισα ισα. Το ιδανικο σε 8" ειναι 45-47 και 225 ελαστικο

σε ευχαριστώ δεν το ειχα δει. θα προτιμήσω τότε άλλη ζάντα εντός των επιτρεπόμενων offset.

είμαι μεταξύ των παρακάτω όποιος έχει εμπειρία από τις παρακάτω ας ενημέρωση όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες.

https://www.elastikaleader.gr/markes-zandes-alouminiou/bbs/sr-817/7.5x17-et45-5x112-82-44652?car=13573

https://www.elastikaleader.gr/markes-zandes-alouminiou/borbet/y-3820/

https://www.elastikaleader.gr/markes-zandes-alouminiou/momo/revenge-1307/

και τέλος η γνήσια του GTI

Link to comment
Share on other sites

Οποια και να αποφασισεις, οταν η ζαντα ειναι γνήσια και οχι ρεπλικα δε νομιζω να υπαρχει θέμα αντοχής και ποιότητας. Σίγουρα οι bbs είναι ανωτερες αλλα εσυ πληρωνεις εσυ αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, για 19"άρα ζάντα σε golf 7 σε τι μάρκα λάστιχο να πάω το θέλω μόνο για καλοκαίρι.
Επίσης για hankook s1evo τι γνώμη έχετε?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια γουστα βλεπω rx ακια και στο golf.

Παλι καλα που δεν πας για 20αρες.

 

Τα ειχα ενα φεγγαρι αλλα σε 15αρα, ειχαν αρκετο θορυβο κυλισης αλλα και στο νερακι δεν σου εδιναν σιγουρια. Μετα τα εδωσα πακετο, ειχε βγει η 2η γενια τους με βελτιωμενα χαρακτηριστικα αλλα δεν τα ξαναπροτιμησα.

Βεβαια δεν ειναι και απτα ακριβα λαστιχα.

 

Κανε υπομονη ενα μηνα και βαλε ενα premium λαστιχο να το ευχαριστηθεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σου Νίκο!!
Για continental λες να πάω? Όχι δεν τα βιάζομαι κατά τον Μάιο θα τα περάσω,αυτες που έχω θα της κρατήσω και θα της φοράω χειμώνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pilot Sport 4s

Σε ζάντα τι σχέδιο θα βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

1022046ad4659983c336bc5bbd64b080.jpg
Αυτές είναι της έχω πάρει είναι 19x8 με λίγο concave.
Τα pilot τα έχεις δοκιμασμένα?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαία πλέον.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , stellbouz said:

Νίκο τα Michelin πολύ ακριβά βγαίνουν 200€


Sent from my iPhone using Tapatalk

19αρια ειναι φιλαρακι, τι περιμενες; 235/35/19;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι τα γουστα


Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχει και λινγκ λονγκ με 70€ για 19αρες 5104c701bf0c6ec7b7fd1b7fdfdf1ecd.jpg

Θέλω να πω ότι τα Michelin είναι από τα ποιο ακριβά

Από άλλες μάρκες επώνυμες όπως Goodyear,Kumho,Dunlop,Pirelli,Continental.. αυτά όλα οι τιμές τους κυμαίνονται στα 140-180€

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω ενα golf 5 TSI 140hp 1.4! Εχει 16αρες μαμά ζάντες.. Θελω 17 η 18αρες. Θα τις αντέξει η θα κόψει την απόδοση? Γενικά ψάχνω 5χ112 καρέ και λάστιχο με 45οφσετ σωστα? Θα δω διάφορα σε κάτι η μονο ομορφιά? 

Link to comment
Share on other sites

Πρωταρχικά θα δεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό να μειώνεται. Σε δεύτερη φάση θα δεις μικρές διάφορες σε επιτάχυνση και κατανάλωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλτες, ας χάσεις και κάνα δέκατο στο 400άρι, so? Άσε που αν βάλεις τίποτα ελαφριές 17άρες δεν θα χάσεις τίποτα, και θα πας σε 225/45 το 45 είναι το προφίλ του ελαστικού καμία σχέση με το offset. Οι 18άρες θα κόψουν αλλά κατά την άποψή μου είναι το ιδανικό μέγεθος αισθητικά για το 5άρι, και όχι μόνο. Εδώ θα πας σε 225/40. Η ζάντα είτε 17άρα είτε 18άρα διαλέξεις να είναι στο φάρδος 7.5 ή 8 το 8 θα δείξει ένα τσικ καλύτερο, και τα δύο θα δουλέψουν τέλεια πάντως. Το offset που ανέφερες καθορίζει το πόσο έξω βγαίνει η ζάντα (όσο χαμηλότερο τόσο πιό έξω), το 35 είναι το χαμηλότερο που μπορείς να πας με φάρδος ζάντας 8 για ωραίο δυναμικό look χωρίς να βρίσκεις φτερό, ίσως μόνο με παράλληλα πολύ χαμήλωμα να βρίσκεις αλλά υπάρχει εύκολη και οικονομική λύση. Νομίζω 51 έχουν οι 7.5x17 του gti άρα αν πήγαινες στις ίδιες διαστάσεις με 35 offset θα έβγαινες 16 χιλιοστά πιό έξω από το gti, αυτό για να πάρεις μια ιδέα. Από κει και πέρα όπως καταλαβαίνεις μπορείς να πας και σε φαρδύτερη ζάντα όπως και ελαστικό που θα επηρεάσει και την επιλογή του offset, λαμβάνοντας υπόψη ότι το πρόβλημα θα χοντρύνει και θα χρειαστεί πιό δραστικές και ακριβές λύσεις. Τα specs που σου είπα παραπάνω είναι μία συνήθης επιλογή για aftermarket ζάντα για ένα δυναμικό look. Για πιό safe μπορείς να πας σε ένα offset 40-45. Ενδεικτικά σου λέω εγώ είμαι ακόμα με τις μαμίσιες τις 7.5x18 που έχουν 51 offset και αυτές, είμαι τόσο χαμηλωμένος που δεν έχω κενό στα μπροστινά φτερά, το ελαστικό έρχεται σύριζα με το φτερό δηλαδή, και βρίσκω σπάνια, τόσο που δεν ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Golf 5 TSI 1.4 140hp φοραω τη μαμά 16αρα ζάντα με λάστιχα 205/55/R16. Θελω να πάω σε 17αρα τι λάστιχα να βάλω? Εννοω μαρκα και χαρακτηριστικα. Το οffset τώρα είναι 55? Γιατί μου λένε οτι σε αυτό το αμάξι θελει 45 offset. Στις ζάντες πρεπει να πρόσεξω κατι? Τελος, θελει φαρδυ λαστιχο? Σας ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που κυκλοφορείς το αμάξι και τι θέλεις.
Δλδ η διάσταση που έχεις είναι πάρα πολύ καλή αν το κυκλοφορείς μέσα σε πόλη.
Μεγάλο προφίλ σε βοηθάει να έχεις πιο άνετη οδήγηση.
Αν πας σε 17 μπορείς να βάλεις 50 προφίλ.
Το πέλμα αν το μεγαλώσεις θα έχεις πιο καλό τιμόνι αλλά θα ανέβει η κατανάλωση οπότε το 205 είναι καλό.
Με ένα 205/50/17 θα είσαι οκ.
Τώρα για το offset το 55 είναι πιο μέσα από το 45 που σε λένε να βάλεις.
Με το 45 θα βγουν πιο έξω οι τροχοί και θα δείχνει πιο ωραίο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε 17αρα στο GOLF 5 πας σε διάσταση ελαστικού 225Χ45 και offset το πολύ μέχρι 50 εάν δεν κάνω λάθος και πάλι παίζει αναλογα το φάρδος της ζάντας που θα βάλεις 

Link to comment
Share on other sites

Αρα 225 ή 205??  Το όφσετ ειναι ας πουμε σε ενα ελαστικό 205/50/17 το 50 ή είναι η διάσταση. Γενικά μια τελική απάντηση θελω... Και τέλος η ζάντα η 17αρα ταιριάζει σε οποιοδήποτε ελαστικό με οποιοδήποτε όφσετ, διαστάσεις, πέλμα? 

Link to comment
Share on other sites

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/38461-golf-5-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/&do=findComment&comment=623912

 

edit: για τα ελαστικά πέρα από τα specs που σου έγραψα στο άλλο θέμα, δες να έχουν προστασία ζάντας σε περίπτωση που παρκάρεις έξω. Ελαστικά μόνο πίστας, γιατί έτσι :lol:

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.