Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Αρα 225 ή 205??  Το όφσετ ειναι ας πουμε σε ενα ελαστικό 205/50/17 το 50 ή είναι η διάσταση. Γενικά μια τελική απάντηση θελω... Και τέλος η ζάντα η 17αρα ταιριάζει σε οποιοδήποτε ελαστικό με οποιοδήποτε όφσετ, διαστάσεις, πέλμα? 
Το 50 είναι το προφίλ στο 205/50/17.
Αν βάλεις αυτή την διάσταση θα είναι οικονομικό και άνετο. Αν πας σε 225/45/17 θα έχεις πιο πολύ πέλμα δλδ το λάστιχο που θα πατάει στην άσφαλτο και θα έχεις πιο καλό κράτημα αλλά θα σε ανέβει λίγο η κατανάλωση. Για τα άλογα που έχεις 205/50/17 είναι καλά. Αν όμως θέλεις πιο σπορ αίσθηση πας σε 225/45/17

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να μεινεις σε αυτην την διασταση γιατι απο τα 300ευρω η τετραδα θα πας στα 430++ αν πας σε 17αρες.

αν δεν σε ενοχλει αυτο τοτε ναι συμφωνω να πας σε 17αρες.

Edited by Themis83
Link to comment
Share on other sites

Για τα 140αλογα μεινε στην 16 αρα. Θα δεις το εχουμε συζητησει κι αλλες φορες. 17αρα αν βαλεις προγραμμα εχει νοημα.

Το gti φοραει εργοστασιακες 7x17 και 7.5x18.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Νομίζω οτι έφτασε ο καιρός να αλλάξω της Ζάντες volkswagen από golf gt 17αρες που έχω χωρίς να αλλάξω διάσταση μιας και της βαρέθηκα στο Jetta MK5 2008 TSI που έχω θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί <<μάλλον>> έχω κατασταλάξει !!! Όπως θα δείτε και στης 2 πρώτες φώτο παρακάτω ο μεγάλος μου έρωτας ηταν οι ζάντες οι VMR 710 οι οποίες του πάνε τέλεια πιστεύω στα mk5 Golf - Jetta αλλά προσγειώθηκα απότομα γιατί είδα οτι βγαίνουν απο 18'' και πάνω !!! :thumbsd:

Η επόμενη μου επιλογή είναι η γνωστή σε όλους BBS CH - BBS CH-R, η οποία είναι πολύ ωραία του πάει πολύ και βγαίνει σε 17 άρα όπως θα δείτε στης επόμενες 3 φωτογραφίες ... Είδα κιόλας μιας και τα οικονομικά είναι περιορισμένα σχετικά (μαζί με ανταλλαγή της δικιές μου) οτι 3-4 μαγαζιά της φέρνουν σε Replica κοντά στα 600 ευρώ η τετράδα !! Και η ερωτήσεις μου είναι επειδή δεν ξέρω καθόλου :

 

1) Οι μαμά οι ζάντες απο το GT που εχω τι offset 35mm-45mm ??,διάμετρο - πλάτος 7.5 ιντσων κλπ, απόσταση τρυπών 112 mm έχουν κλπ ώστε να ξέρω της μαμά διαστάσεις για 17αρα ζάντα που φοράνε τα αμάξια μας ??

2) Οι Replica ζάντες τι παίζουν?Είναι καλές είναι αντοχής κλπ το υλικό τους η κάτι άλλο τι πρέπει να προσέξω, αυτές όλες οι ρεπλίκες είναι απο π.χ κινα η ευρωπη π.χ και γενικά κρατάνε για τα λεφτά τους η απο ποιότητα και αντοχή σε βάθος χρόνου είναι μάπα ???

3) Καμιά άλλη ζάντα με παρόμοιο σχέδιο έχετε να μου προτείνεται μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι  ??? ;)

 

Ευχαριστώ πολύ για την οποία βοήθεια σας μιας και έχω καιρό να ασχοληθώ με το θέμα και θέλω να βάλω κάτι σωστό στο αμάξι μου !!!! :thumbsu:

vmr_wheels_v710_vw_golf_gti_mkv_mk5_02.jpg

JettaFront3-quarter.jpg

MKV002.jpg

467030069_a54666dd8e.jpg

467030077_499e765c24.jpg

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για μπουλόνια παρακαλώ.

Θα αλλάξω τίς μαμά σιδερένιες ζάντες του golf 5 ,  απο 6X15 ,ET 47 σε  αλουμινίου 6X15 ,ET 43 (lyon) απο golf 7

Θα χρειασθεί νά πάρω νέα μπουλόνια  ;

Τι νούμερο ; Από πού καί πόσο ;

Ευχαριστώ

 

Από την μέχρι τώρα αναζήτηση προκύπτει ότι το σπείρωμα είναι M14 X 1.5

Υπάρχει πιθανότητα η "πατούρα"  πού χρειάζεται η "μαμά" αλουμινίου νά είναι ίδια μέ τή σιδερένια  ;

Αν ναι το μόνο πού απομένει να απαντηθεί είναι το μήκος τού μπουλονιού. ;

Συνήθως είναι 27-29 mm

Εν ολίγοις μήπως κάνουν τα ίδια μπουλόνια. ;

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα ειμαι καινουργιο μελος εδω και ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας σχετικα με ενα θεμα.. Εχω ενα golf V tsi 140hp αυτη τη στιγμη φοραω της μαμα ζαντες και ηθελα να αλλαξω..Νομιζω εχω καταληξει σε 18αρες αλλα ηθελα να ρωτησω.. εσεις τι προτεινεται? Τι διαστασεις? καρε? οφσετ? Διαμετρος? Ευχαριστω πολυ για οποια σχετικη πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.