Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

εχω μια ερωτηση ακομα, ελπιζω τελευταια γιατι σε ζαλισα. σε αυτο το σαιτhttp://gdtpkunde.mx-...om/default.aspx που κοιταω για ζαντες , οταν διαλεγεις μια ζαντα βγαζει καποια στοιχεια. το μεγεθος το καρε το οφσετ και εναν αριθμο ακομα, π.χ. στην οζ ιταλια εχει 75, τι σημαινει αυτος ο αριθμος;

Link to comment
Share on other sites

ιδεα δεν εχω. θα μας πει ο κουμπαρος αργοτερα. επισης στη σελιδα που ειπα πριν οταν διαλεγω το αμαξι μου μου βγαζει το καρε 5χ112.0 και διπλα 57.0, ξερουμε τι ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Το central bore (αφαλός ζάντας=διάμετρος μουαγιέ) στα passat είναι 57.1mm

Το ML δεν γνωρίζω τι είναι παιδιά (sorry for that), πάντως δεν έχει να κάνει με διάσταση της ζάντας

Πάντως να είστε προσεκτικοί,

γιατί το site αυτό εν ολίγοις γράφει αρλούμπες

Παράδειγμα:

Επιλέγω 18άρες για το αμάξι μου (passat 2.0fsi 2006) και μου βγάζει ζάντες με offset ET30

Μη χέσω μέσα :diablo:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αξιοπιστο δηλαδη; βασικα βαρεθηκα κιολας με τοσο ψαξιμο, ασε που γκρινιαζει και η γυναικα μου. να σου πω μερικες ζαντες και να μου πεις αν ταιριαζουν στ αμαξι μου; αν δεν εχεις δουλεια και δε βαριεσαι βεβαια. για τη διασταση ελαστικων που εγραψα πιο πανω; μπορω να βαλω 225 στο αμαξι μου;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και παλι. εγινες κατανοητος. αλλα θα σε κανω μερικες ερωτησεις ακομα. ξερω οτι η ιδανικη διασταση ειναι η 235/45/17 αλλα ειχα στο μυαλο μου να βαλω 225/45/17 . ξερω οτι πανω κατω οι τιμη ειναι ιδια περιπου και στις 2 διαστασεις. και ξερω οτι δεν εχει μεγαλη διαφορα στη διαμετρο 0,85 mm. το λεω επειδη δεν θα ηθελα να ανεβει η πολυ καταναλωση, και να κοψει αισθητα το αμαξι. θα εχει προβλημα το αμαξι αν βαλω 225; μιλας πιο πανω για το φτερο το πισω, αν ταιριαζει σ αυτο ειναι οκ και μπροστα λογικα ε; δηλαδη η 7,5 χ17 βαλω η 8 χ 17 ταιριαζουν και τα δυο, με το δευτερο να ταιριαζει καλυτερα ε; αν μπορω να βαλω 225 τελικα αλλαζουν οι διαστασεις που εγραψες; και κατι τελευταιο, ξερεις στο περιπου ποσο θα αυξηθει η καταναλωση αν απο 215/55/16 παω σε 235/45/17; συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και τις πολλες ερωτησεις

Η διαφορά μεταξύ του 235/45 και του 225/45 είναι στη διάμετρο 9 χιλιοστά

Δηλαδή το 225/45 είναι 4,5 χιλιοστά πιο χαμηλό

Πάντως, είναι επιτρεπόμενο και εντός ανοχών-μπορείς να το βάλεις

Υπάρχει πάντως και πιο σωστή μετατροπή στη διάσταση του λάστιχου

Είναι η 215/50/17 και έχει ακριβώς το ίδιο ύψος με το 235/45/17

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια ζάντα 7'' και τέλος (είναι και ελαφρύτερη ζάντα)

Με αυτό τον τρόπο, ούτε κατανάλωση αυξάνεις, ούτε φαρδαίνεις το λάστιχο, ομορφαίνεις το αμάξι σου

Το μόνο μειονέκτημα είναι το κόστος του

Σήμερα έβαλα 215/50/17 σε renault laguna kumho ku31 και κόστισαν 660 ευρώ

δεν ειναι αξιοπιστο δηλαδη; βασικα βαρεθηκα κιολας με τοσο ψαξιμο, ασε που γκρινιαζει και η γυναικα μου. να σου πω μερικες ζαντες και να μου πεις αν ταιριαζουν στ αμαξι μου; αν δεν εχεις δουλεια και δε βαριεσαι βεβαια. για τη διασταση ελαστικων που εγραψα πιο πανω; μπορω να βαλω 225 στο αμαξι μου;

Όποιος βαριέται τη δουλειά του,

καλύτερα να πάει σπίτι του να φτιάξει κανα μουσακά, Ηλία

Ρώτα ότι θες, όποτε θες

Link to comment
Share on other sites

απ οτι βλεπω στο ιντερνετ τα 215/50/17 ειναι κανενα 50ρικο πιο ακριβα απο 225/45 και 235/45 το κομματι. αλλα δεν εχω και μεγαλο προβλημα μ αυτο. μια φορα στα 3 η 4 χρονια ειναι η αλλαγη. δεν ξερω πως θα φαινεται πανω στο αμαξι μου αυτη η διασταση. εννοω επειδη το αμαξι ειναι μεγαλο σε ογκο η ζαντα θα ειναι μεγαλη ((σχετικα) αλλα το φαρδος σχετικα μικρο. δηλαδη δυσαναλογο. εχεις βαλει σε παρομοιο αμαξι αυτη τη διασταση και αν φαινοταν καλα

Link to comment
Share on other sites

απ οτι βλεπω στο ιντερνετ τα 215/50/17 ειναι κανενα 50ρικο πιο ακριβα απο 225/45 και 235/45 το κομματι. αλλα δεν εχω και μεγαλο προβλημα μ αυτο. μια φορα στα 3 η 4 χρονια ειναι η αλλαγη. δεν ξερω πως θα φαινεται πανω στο αμαξι μου αυτη η διασταση. εννοω επειδη το αμαξι ειναι μεγαλο σε ογκο η ζαντα θα ειναι μεγαλη ((σχετικα) αλλα το φαρδος σχετικα μικρο. δηλαδη δυσαναλογο. εχεις βαλει σε παρομοιο αμαξι αυτη τη διασταση και αν φαινοταν καλα

Ούτως ή άλλως, το αμάξι βγαίνει με λάστιχο 215 σε 16άρα

Μη σου πω, ότι το 215/50 είναι πιο κομψό από τα άλλα δύο

Θεωρείς το laguna μικρό αυτοκίνητο συγκρινόμενο με τα δικά μας ?

Το 215/50/17 φοριέται επίσης στα:

KIA MAGENTIS

RENAULT LAGUNA

NISSAN PRIMERA

MAZDA 6

OPEL VECTRA

SEAT ALTEA FREETRACK

TOYOTA COROLLA VERSO

TOYOTA AVENSIS

VOLVO C70

Όλα τα παραπάνω είναι ''μεγάλες καρότσες'', Ηλία

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι μεγελα αμαξια αυτα αλλα δεν ηξερα οτι ολα αυτα φορανε αυτη τη διασταση. εννοειται οτι και το λαγκουνα ειναι μεγαλο αλλα εννοουσα καποιο πασσατ β6 η cc, κατι που να μιαζει με το δικο μου. τελος παντων επειδη και γω κουραστηκα μ αυτο το θεμα και σιγουρα κουρασα κι αλλους, θα το σκεφτω για τη διασταση θα βαλω και οταν αποφασισω θα σε ξαναενοχλησω για τιμες και συμβατοτητα. ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες και γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

κουμπαρε για δες τι τιμη μπορεις να κανεις σε mg tf se 16 ara ζαντα τωρα αυτο φοραει 195 μπροστα και 215 πισω...δεν θυμαμαι το αλλο νουμερο αλλα θα το κοθταξω απο δευτερα που θα το χω ξανα το αυτοκινητο και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

κουμπαρε για δες τι τιμη μπορεις να κανεις σε mg tf se 16 ara ζαντα τωρα αυτο φοραει 195 μπροστα και 215 πισω...δεν θυμαμαι το αλλο νουμερο αλλα θα το κοθταξω απο δευτερα που θα το χω ξανα το αυτοκινητο και θα σου πω

Τα MG TF φοράνε:

Εμπρός 195/45/16 TOYO PROXES T1R - 210 EURO και

Πίσω 215/40/16 TOYO PROXES T1R - 235 EURO

Link to comment
Share on other sites

οι ζαντες απο τα GOLF 5-6 τι offset εχουν απο μαμα?

http://www.myturbodiesel.com/1000q/wheels/17-vw-wheels-5x112.htm

51....;)

Link to comment
Share on other sites

Τα MG TF φοράνε:

Εμπρός 195/45/16 TOYO PROXES T1R - 210 EURO και

Πίσω 215/40/16 TOYO PROXES T1R - 235 EURO

ευχαριστωωωωωω.θα το περασω στην γυναικα το μηνυμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τι ζαντα πηγαινει καλητερα το golf v 1.6 fsi με 15ρες η 16ρες? Και ποια διασταση ελαστικου ειναι η καλητερη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?

ΥΓ δεν με απασχολει η εμανιση αυτο που θελω ειναι να πηγαινει καλητερα το αμαξι..

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστος μου ειπε πως θα πηγαινει καλητερα με 15ρες ισχυει?

Άμα είναι πιο ελαφριές από τις 15αρες ναι, αλλά θα έχεις μικρότερο πάχος ελαστικού άρα χειρότερο κράτημα στις στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.