Jump to content
konv

Kινητήρας Tsi και αέριο

Recommended Posts

Το σωστό σύστημα με μπεκ εντός θαλάμου καύσης είναι πολύ ακριβό και δεν αξίζει να μπει, υπάρχει στο εξωτερικό.

Με τις καλπάζουσες τιμές στο υγραέριο και τις ολοένα χαμηλότερες τιμές των αυτοκινήτων δεν αξίζει για μένα.

Ο Tsi μαμά με 15άρες -16άρες ζάντες και προσεκτική οδήγηση είναι οικονομικός.

Κάντο τράμπα το αμάξι με ένα 122+διαφορά από τον αγοραστή σίγουρα θα βρεις κάποιον

ΥΓ. Οπότε αν είχε 1ης -2ης γενιάς σωστά σου απάντησε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,, 

 

έχω ένα jetta 1.4 140 ίππους μοντέλο του 2007 με τύπο κινητήρα ΒΜΥ

 

Σκέφτομαι να βάλω υγραέριο. λόγο του τύπου του κινητήρα από ότι μου είπαν δεν υπάρχουν πολλά διαθέσιμα kit. 

κανα δυο μου είπαν ότι οι εταιρίες που συνεργάζονται μπορούν αλλά θα δουλεύει υγραέριο με βενζίνη μαζί περίπου με αναλογία 80 - 20.

 

έχει κάνει κανείς την μετατροπή σε αυτοκίνητο με ίδιου τύπο μηχανής?

αν ναι

ποιας εταιρείας το kit χρησιμοποίησε?

δουλεύει μόνο υγραέριο μετά από ένα σημέιο ή παράλληλα και βενζίνη?

 

αυτά τα λίγα

Link to comment
Share on other sites

Ο τσοπελογιαννης που ρωτησα μου ειπε οτι δινει και 15, ναι καλα ακουσατε, 15 χρονια εγγυηση για το μοτερ και για το κιτ.

 

δεν εχω βαλει ρωτησα μονο και απο τιμη 1500ευρω, ειναι το κι Landirenzo και το προγραμματιζει η εταιρεια, ιταλια για το συγκαικριμενο αυτοκινητο και μονο, καθε αυτοικινητο εχει δικη του κωδικοποιηση

 

Στη σελιδα του γραφει πολλα

 

αν καποιος εβαλε ας μας το πει

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο kit το έχω βρει και εγώ αλλά λειτουργει υγραέριο και βενζινη συγχρόνος το ποσοστο είναι περίπου 80% υγραέριο και 20%βενζίνη.

 

το θέμα είναι να δουλεύει 100% υγραέριο εννοείται πως η βενζίνη χρειάζεται για την εκκίνηση του αυτοκινήτου και έως ότου να ανεβεί η θερμοκρασία για να δουλέψει το υγραέριο

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να βάλω υγραεριο στο golf μου FSI 1600 μοντέλο Σεπτέμβρη 05 με τύπο κινητήρα BFL..μπορεί να με ενημερώσει κάποιος φίλος σχετικά με τιμές, μάρκα συστήματος και εγκαταστάτη σε Αθήνα?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο τσοπελογιάννης,δίνει 15 χρόνια εγγύηση στον κινήτηρα,ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ,ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.

Δηλαδη αν το αμάξι ειναι μοντέλο 2000,θα έχεις εγγύηση 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Εχω και εγω ενα jetta του 07 1400cc 140 ps και το σκέφτομαι να το κάνω το βήμα με το υγραέριο, ο μαστορας μου πρότεινε το Landirenzo στην τιμή τον 1300 ευρο με δύο χρόνια εγγύηση στο υγραεριο όμως και οχι στο μοτερ. Τι μου προτινετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , koubarias said:

Καλημερα, Εχω και εγω ενα jetta του 07 1400cc 140 ps και το σκέφτομαι να το κάνω το βήμα με το υγραέριο, ο μαστορας μου πρότεινε το Landirenzo στην τιμή τον 1300 ευρο με δύο χρόνια εγγύηση στο υγραεριο όμως και οχι στο μοτερ. Τι μου προτινετε να κανω?

Να το δώσεις και να πάρεις αυτό και άσε τους άλλους να ψάχνονται!!

;)

http://ssangyong.gr/2017/02/13/nea-ssangyong-tivoli-xlv-eco-me-lpg/

 

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά tsi με υγραέριο τόσα χρόνια δεν είδα κάτι που να αξίζει...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε.

 

Η γνώμη μου είναι να μη βάλεις αν έχει πολλά χλμ, σίγουρα θα καίει πολλά λάδια το Tfsi (axx,bwa)

Κάνε επισκευή μοτέρ (τσιμουχάκια, μέταλλα, ελατήρια) και για σωστή λύση πας σε υγρού ψεκασμού τελευταίας γενιάς.

Αν τα βάλεις κάτω δεν αξίζει.

 

Αν βάλεις ένα φτηνό της σειράς, είναι ζήτημα χρόνου πότε θα πάει στη μάντρα για πέταμα

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.