Jump to content
nikoskallithea

Ποιο Ήταν Το Πιο Επιτυχημένο Golf

  

8 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η έλευση του Golf VII είναι προ των θυρών, οπότε καλό είναι να έχουμε μια εικόνα για τα Golf που μέχρι τώρα παρήγαγε η μαμά vw.

Golf I

250px-Vw_golf_1_v_sst.jpg

Golf II

250px-VW_Golf_II_front_20080206.jpg

Golf III

250px-1996-1998_Volkswagen_Golf_%281H%29_CL_5-door_hatchback_03.jpg

Golf IV

250px-Volkswagen_Golf_IV_3-door.jpg

Golf V

250px-2004-2007_Volkswagen_Golf_V_Sportline_5-door_hatchback_02.jpg

Golf VI

250px-2009-2010_Volkswagen_Golf_VI_103TDI_Comfortline_5-door_hatchback_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα, Νικο!!

Βεβαια, εδω η επιλογη καθοριζεται βασει υποκειμενικων κριτηριων κατα κυριο λογο...

Ετσι λοιπον, για μενα, την πρωτη θεση κατεχει το 2αρι (ερωτας) και επειτα το 5αρι...

Υ.Γ.: Γιατι μπηκε το θεμα στην ενοτητα Lupo/Fox; :p

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα αναμφισβήτητα το II. Με συγχωρείτε κιόλας, αλλά το ΙΙΙ ήταν σκέτη αποτυχία :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα, Νικο!!

Βεβαια, εδω η επιλογη καθοριζεται βασει υποκειμενικων κριτηριων κατα κυριο λογο...

Ετσι λοιπον, για μενα, την πρωτη θεση κατεχει το 2αρι (ερωτας) και επειτα το 5αρι...

Υ.Γ.: Γιατι μπηκε το θεμα στην ενοτητα Lupo/Fox; :p

Οχχχχχχ εχεις δικιο ας το μεταφερει καποιος

Link to comment
Share on other sites

μκ2 g60 rallye,μκ1 καμπριο και φυσικα το μκ5 γκητιη που λενε και οι γερμανοι!

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μετακινηθηκε εδω.

Για μενα το πιο επιτυχημενο Golf ηταν το IV.

Αλλα και το Ι εχει την δικια του ιστορια γιατι ουσιαστικα δημιουργησε μια ολοκληρη κατηγορια!!Ειδικα στα GTI.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω το 4 και το 5 ειναι αυτα με τις περισσοτερες πωλησεις αρα μαλλον και τα πιο πετυχημενα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα!!Λοιπον ολα ειναι υποκειμενικα.Για μενα το νεο ειναι παντα πιο ωραιο και εμφανισιακα μου αρεσει το 6αρι!Ωστοσο πιο επιτυχημενο θεωρω το 2!Αυτο το αμαξι εκανε το golf αμαξι θρυλο και σεβαστο απο ολους.Οποτε ψηφιζω golf 2 γιατι h υστεροφημια του εχει φτασει και στο 5αρι και στο 6αρι και οταν βγαζουν προβληματα σαν πιο περιπλοκα αυτοκινητα παντα λεμε 'όκ αλλα ειναι ειναι golf'!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να αποτιμηθεί πιο Golf "ήταν" πιο πετυχημένο από την στιγμή που το 6 εξακολουθεί να είναι μοντέλο παραγωγής??? Η έλευση του Golf VII είναι από Δευτέρα στις εκθέσεις και δεν το μάθαμε??

Το θέμα όπως ξεκίνησε είναι λάθος, αποτίμηση μπορεί να γίνει από I έως V. Και το επιτυχημένο με ποια κριτήρια?? Με πωλήσεις, εμφάνιση, τεχνολογία??? Ο καθένας θα ψηφίσει το δικό του (ή και το δικό του) και πάει λέγοντας...

Anyway, θα απαντήσω απλά ποιο μου άρεσε πιο πολύ και δεν είναι άλλο από το παρακάτω :

volkswagengolfmk2gti1.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 2 ναι///αμαξαρα...

σιγουρα το πιο αποτυχημενο ηταν το 3 και σοτ κινητηρα 2.000 μονο 150...ακομα πολλα ατομα τα γδερνει η εφορια.και εξωτερικα...ηταν ενα σταδιο πειραμαοσ

Link to comment
Share on other sites

ειχα πολλα golf

golf 1 1.6 gti 1976

golf 2 1.8 gti g60 1991

golf 4 1.8 gti 2001

golf 5 1.6 fsi 2004

golf 5 1.4 gt 2006

ολα φυσικα γνησια οχι μετατροπη

σαν το golf 2 g60 δεν υπαρχει αυτοκινητο δυστυχως-

το κρατησα 13 χρονια,

1.8 160 αλογα- 221 τελικη με υδραυλικο τιμονι,abs, υπολογιστη ταξιδιου, δισκοφρενα αεριζομενα ,ταμπλο δερματινο,κτλ

για την εποχη του τεχνολογικα πολυ μπροστααα

ολα τα ανταλλακτικα που ειχε πανω ηταν γερμανικα

ποιοτητα που δεν υπηρχε στα επομενα αυτοκινητα μου,

ενω τα περισσοτερα τα ειχα παραλληλα

οταν εμπαινα στο 2αρι

αλλη αισθηση συμπεριφορα εστριβε φρεναρε κτλ

μου ειχε φαει πολλα λεφτα αλλα αξιζε πιστευω,

εδω κ πολυ καιρο ψαχνω ενα καλο καθαρο να παρω να ξαναφτιαξω αλλα δεν μπορω να βρω ακομα

golf 2 forever

Link to comment
Share on other sites

ειχα πολλα golf

golf 1 1.6 gti 1976

golf 2 1.8 gti g60 1991

golf 4 1.8 gti 2001

golf 5 1.6 fsi 2004

golf 5 1.4 gt 2006

ολα φυσικα γνησια οχι μετατροπη

σαν το golf 2 g60 δεν υπαρχει αυτοκινητο δυστυχως-

το κρατησα 13 χρονια,

1.8 160 αλογα- 221 τελικη με υδραυλικο τιμονι,abs, υπολογιστη ταξιδιου, δισκοφρενα αεριζομενα ,ταμπλο δερματινο,κτλ

για την εποχη του τεχνολογικα πολυ μπροστααα

ολα τα ανταλλακτικα που ειχε πανω ηταν γερμανικα

ποιοτητα που δεν υπηρχε στα επομενα αυτοκινητα μου,

ενω τα περισσοτερα τα ειχα παραλληλα

οταν εμπαινα στο 2αρι

αλλη αισθηση συμπεριφορα εστριβε φρεναρε κτλ

μου ειχε φαει πολλα λεφτα αλλα αξιζε πιστευω,

εδω κ πολυ καιρο ψαχνω ενα καλο καθαρο να παρω να ξαναφτιαξω αλλα δεν μπορω να βρω ακομα

golf 2 forever

στο κλειδι ειναι σβαροφσκι με ζωδιο?

το ιδιο ειχε στο golf 2 συγγενικο μου προσωπο!ειχε το gti 25 χρονια το κρατησε!4 φαναρια το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

και εγω κλινω προς το 2αρι

κ επειδη ηταν το πρωτο μου γκολφ οποτε υπαρχουν συναισθηματικοι λογοι αλλα και επειδη αυτο το αυτοκινητο πιστευω εκανε το γκολφ αυτο που ειναι σημερα, δλδ το οροσημο της κατηγοριας του!

Link to comment
Share on other sites

Θα επέλεγα τον Πατριάρχη της γενιάς, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω εκέινο το ΜΚ2 g60 με γερμανικές πινακίδες στον Πόρο που είχα πρωτοοδηγήσει και πραγματικά είχα τρελαθεί. (είναι από τα λίγα αυτοκίνητα με turbometer που είχα δει τότε, και ένα ηχοσύστημα που τράβαγε τα φώτα όταν βάραγε η μπότα στην τότε επιτυχία 'Ι want your sex'). Δεν συζητώ για τα υπόλοιπα (κράτιμα κλπ κλπ). Πρέπει να τα θεωρούμε δεδομένα.

Ο ενθουσιασμός του πρωτάρη; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ένα: Αυτό το αυτοκίνητο δημιούργησε το εφηβικό όνειρο που μετουσιώθηκε σε ένα MkV GTI.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ψηφίσω το 5 επειδή σε αυτό το αυτοκίνητο πρωτοεμφανίστηκε ο κινητήρας TSI ο οποίος πιστευω ότι έφερε πολλούς νέους πελάτες, μέσα σε αυτούς ήμουν και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψηφιζω 5αρι γιατι κατα την γνωμη μου ηταν ολοκληρομενο απο ολες τις αποψεις, και με τεχνλογια επανω του οπως DSG,TSI κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το ΜΚ2 ηταν απο τα καλυτερα αυτοκινητα της σειρας golf!

Παθιασμενος να ανοιγω το καπω και να βλεπω την πολλαπλη εισαγωγης να γραφει με μπλε γραματα DOHC-16V.

Για την εποχη του το golf με KR μοτερ με τα 139 μανισια αλογα ηταν απο τα λιγα γρηγορα αυτοκινητα στα 1800cc.

επισης εντυπωση μου ειχε κανει και ενα Μκ2 2000cc 8V που ειχα οδηγησει, ανεπαναληπτη αισθηση σε οδηγηση & επιταχυνση.

Το Μκ2 το ειχα 16 χρονια, ειχε αλλη ποιοτητα κατασκευης, πραγματικο ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

βασικά το τοπικ θα επρεπε να λεγετε ποιο ηταν το πιο αποτυχημένο golf κ αυτο δεν ειναι αλλο απο το mk3!!

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω μκ2...

Gti με την πραγματικη εννοια....!

Λιγακι το ταμπλο μ χαλαει επειδη ειναι candy ...!

Και το πιο αποτυχημενο το μκ3!εξαιρειται φυσικα το 20th anniversary....νομιζω οπως και στο μκ4 με κανα 2 λεπτομερειες το εκαναν να ξεχωριζει απο μακρυα!

Link to comment
Share on other sites

ποιος ψηφισε το 3 ? :thumbsup:

Προς το παρόν όσοι έχουν 5άρια ψήφισαν τα 5άρια και όσοι έχουν 6άρια ψήφισαν τα 6άρια...

....γ@@ώ τις αντικειμενικότητες δηλαδή!!! :thumbsup:

Αν βάλεις τον κέρσορα πάνω στην τελευταία λέξη της κάθε επιλογής "προβολή" τότε σου βγάζει την επιλογή "view voters" και βλέπεις τι έχει ψηφίσει ο καθένας. Είναι open η ψηφοφορία.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εμενα με αρεσε το Μκ1 Gti μιας και αυτο ειχε ο πατερας μου και το θυμαμαι. Βασικα ακομα υπαρχει και απο οσο ξερω αυτος που το εχει το εβαλε vr6 νομιζω. Αλλα τωρα τι να λεμε το 6 ειναι κουκλα!!

Εδιτ. 26 χρονια και καμια 700.000 χιλιομετρα ειχε πανω οταν το δωσαμε! ΤΕΡΑΣ!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.