Jump to content
nikoskallithea

Ποιο Ήταν Το Πιο Επιτυχημένο Golf

  

8 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Golf II και για μένα ήταν για την εποχή του αλλού! Ένα θα σας πώ είχα τη μάσκα με τα 4 φώτα και οι φίλοι μου με έβαζαν πάντα πρώτο γιατί τα έκανε απλά όλα μέρα!Για την ιστορία είχαμε και golf I αλλά σαν το ΙΙ δεν ήταν! Και επειδή μετά απο 20+ χρόνια κυκλοφορεί ακόμη το θεωρώ το πιο πετυχημένο!

Link to comment
Share on other sites

Mα αφου το δικο μας ειναι παντα το καλυτερο!!!

Η εννοια του topic δεν ειναι να βγαλουμε το ποσοστο των κατοχων μκ5 και μκ6...

Το λεει ξεκαθαρα....

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΗΦΙΣΤΕ!!!

Αν βάλεις τον κέρσορα πάνω στην τελευταία λέξη της κάθε επιλογής "προβολή" τότε σου βγάζει την επιλογή "view voters" και βλέπεις τι έχει ψηφίσει ο καθένας. Είναι open η ψηφοφορία.

χααχαχαχαχαχαχαχ...............!!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

το 2 ειναι το καλυτερο παιδια τι λεμε τωρα και εχω 5 αρι και το λεω...δεν το λεμε μονο εμεις το λενε και σε πολυ μεγαλυτερα site για golf!το λεει και H vw!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν όσοι έχουν 5άρια ψήφισαν τα 5άρια και όσοι έχουν 6άρια ψήφισαν τα 6άρια...

....γ@@ώ τις αντικειμενικότητες δηλαδή!!! :drinks:

Αν βάλεις τον κέρσορα πάνω στην τελευταία λέξη της κάθε επιλογής "προβολή" τότε σου βγάζει την επιλογή "view voters" και βλέπεις τι έχει ψηφίσει ο καθένας. Είναι open η ψηφοφορία.

Μην το λες... 5αρι εχω, αλλα ψηφισα δαγκωτο το ΜΚ2!!!

Link to comment
Share on other sites

το 2αρι στιγματησε τον ορο Gti και το εκανε κορυφαιο στην κατηγορια ή ενα απο τα κορυφαια πλεον....Μια βολτα αν κανεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην δεις 1 καλοσυντηρημενο ή φορτωμενο φουλ για λογους δουλειας!Εγω 2αρι ψηφισα και μετα πιστευω ειναι το 5αρι με την μοτερακλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι αυτό που έχει κάνει τις περισσότερες καινοτομίες στην κατηγορία και η μάχη αδιαμφισβήτητα παίζεται μεταξύ ΜΚ2 και ΜΚ5.

Link to comment
Share on other sites

ητανε 1989 οταν η μητερα μου με πηγαινε απο το χερακι στο νιπιαγωγειο..τοτε ειδα ενα μαυρο διπορτο αμαξι..-μαμα τι μαρκα ειναι αυτο το αμαξι??-vw golf gti μου απαντησε...-οταν μεγαλωσω λιγο ακομα θα μου παρεις ενα ιδιο??-θα σου το παρω μου ειπε...βεβαια οταν ηρθε η ωρα να παρω αμαξι μολις ειχε βγει το 5αρι gti και μου εκλεψε την καρδια..αλλα παντα μεσα στο μυαλο μου στριφογυριζει η ιδεα ενος μαυρου μκ2 ανακατασκευασμενο απο την αρχη...ειδατε παλιοπαιδα μαθατε γιατι εχω εμμονη και με το μαυρο χρωμα! new_iloveyou.gif

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

εχω πετιχει ενα "παππου" στην γλυφαδα με mk1 golf gti στιν πενα !! κοκκινο μακραν το πιο καλοσυντιριμνενο που εχω δει! απλα ολα τα λεφτα!

για εμενα ψυφιζω τα 2πρωτα κ τα 3 τελευταία! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

ποιος ψηφισε το 3 ? :D

Και εγω τώρα αξιώθηκα να πάρω το MK6 αλλά μου άρεσε πολύ το ΜΚ3 και ο λόγος ήταν το σχήμα που άλλαζε εποχή....

Αυτό το ΜΚ2 είχα σιχαθεί να το βλέπω. Ασε τα μοτερ με τα 1050cc που τα φτιαχναν κιόλας...

Με παπί κάναν κόντρα και χάναν...

Οχι πως το ΜΚ3 ηταν καλύτερο με τα 60ps από 1.4cc αλλά τουλάχιστον στο σχήμα και στο κλείσιμο τις πόρτας... ήταν πολύ μπροστά...

Όταν ο όμιλος VAG έφτιαξε και τα μοτέρ ... ψώνισε και ο λαός !

1st love >> ΜΚ3

ΜΚ1 (74-84) sales=6.800.000

ΜΚ2 (84-91) sales=6.300.000

MK3 (91-97) sales=4.800.000

ΜΚ4 (97-03) sales=4.300.000

ΜΚ5 (03-09) sales=2.300.000

ΜΚ6 (09-12) sales=1.600.000 * EXPECTED

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τώρα αξιώθηκα να πάρω το MK6 αλλά μου άρεσε πολύ το ΜΚ3 και ο λόγος ήταν το σχήμα που άλλαζε εποχή....

Αυτό το ΜΚ2 είχα σιχαθεί να το βλέπω. Ασε τα μοτερ με τα 1050cc που τα φτιαχναν κιόλας...

Με παπί κάναν κόντρα και χάναν...

Ενω τωρα που ειναι και η εποχη του το μκ6 δεν εχεις σιχαθει να το βλεπεις...Οπως και τα scirocco!σε λιγα χρονια ισως το ιδιο να λενε και για τα μοτερ 1,4 122 TSI για αυτους που τα βελτιωνουν,και καλα κανουν αλλα καθε εποχη εχει τα δικα της, οπως με αυτα με τα 1050!Μαλλον ετσι οπως παμε σε λιγο καιρο ολοι θα εχουμε 300-400 αλογα απο μαμα αυτοκινητα και 1ο σταδιο θα πηγαινουν 450+ αλογα..

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τώρα αξιώθηκα να πάρω το MK6 αλλά μου άρεσε πολύ το ΜΚ3 και ο λόγος ήταν το σχήμα που άλλαζε εποχή....

Αυτό το ΜΚ2 είχα σιχαθεί να το βλέπω. Ασε τα μοτερ με τα 1050cc που τα φτιαχναν κιόλας...

Με παπί κάναν κόντρα και χάναν...

Οχι πως το ΜΚ3 ηταν καλύτερο με τα 60ps από 1.4cc αλλά τουλάχιστον στο σχήμα και στο κλείσιμο τις πόρτας... ήταν πολύ μπροστά...

Όταν ο όμιλος VAG έφτιαξε και τα μοτέρ ... ψώνισε και ο λαός !

1st love >> ΜΚ3

ΜΚ1 (74-84) sales=6.800.000

ΜΚ2 (84-91) sales=6.300.000

MK3 (91-97) sales=4.800.000

ΜΚ4 (97-03) sales=4.300.000

ΜΚ5 (03-09) sales=2.300.000

ΜΚ6 (09-12) sales=1.600.000 * EXPECTED

Κατι με χαλαει στο μκ5...

Νομιζω ειναι πολυ περισσοτερα απ οτι τα 4αρια....

Η μηπως τα 4αρια μου περνανε απαρατηριτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για εμενα mk2 το αυτοκινητο που καθιερωσε την αξια golf αλλα mk4 πιστευω ενα αυτοκινητο με το οποιο η vw εκανε ενα αλμα ποιοτητας στην κατασκευη...Στιβαρο,φινετσατο,διαχρονικο σχημα...Μονο του μειονεκτημα οι κηδειες κινητηρες το οποιο ομως ισσοροπει με τον 20vt ο οποιος ειναι ενα διαμαντι που ακομα και σημερα μπαινει σε νεα μοντελα και δεν χανει την λαμψη του διπλα στα tsi

Link to comment
Share on other sites

Απο την οικογένεια έχουν περάσει όλα..Golf 1,2,3 gti,4αρι 1.4,2 5άρια tsi,και το 6αρι το δικό μου σε gti πάλι.Αν έπρεπε να επιλέξω κάποιο θα ήταν το 2 το gti.Το θυμάμαι πιτσιρικάς,πως χαιρόμουν όταν έμπαινα μέσα.Δέυτερη θέση στο 5αρι..Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του ολοκληρωμένου αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες το ΜΚ2 GTI το είχα πετύχει το 1986 πιτσιρίκος στην Χαλκιδική σε διακοπές. Εκεί που λοιπόν ήταν τα νερά λιμνάζοντα, σκάνε μύτη 2 οικογένειες Γάλλων και αρχίζει η θαλασσοταραχή...!!

...ο ένας Γάλλος είχε ένα renault espace αγορασμένο από την Matra πραγματικά πολύ σπάνιο και εξαιρετικά μεγάλο για την εποχή. Ο 2ος της παρέας και "γρήγορος" είχε ένα μαύρο ΜΚ2 GTI απλά απίστευτο για εκείνα τα χρόνια που στα περιοδικά διάβαζες για συγκριτικά με το Seat Gredos vs Austin Montego και κατά πόσο ήταν σπορτίφ το εσωτερικό της Alfa 33...

...μου πήρε κάποιες ώρες εκείνο το απόγευμα για να ξεκολήσω (και να με ξεκολήσουν οι δικοί μου) από το Golf. Παρότι είχα κάνει ταξίδι και είχα μπει αρκετές φορές στο ΜΚ1 GTI που είχε ο κουμπάρος μας (λευκό χρώμα - υπάρχει ακόμα πάνω σε τσιμεντόλιθους!!) το ΜΚ2 ήταν άλλο πράγμα!!

Πρέπει να είχα κάνει 50 κύκλους γύρω γύρω από το αμάξι, χαζεύοντας την κόκκινη ρίγα, τα διακριτικά και όλο το αυτοκίνητο γενικά!!

Link to comment
Share on other sites

Η έλευση του Golf VII είναι προ των θυρών, οπότε καλό είναι να έχουμε μια εικόνα για τα Golf που μέχρι τώρα παρήγαγε η μαμά vw.

Golf I

250px-Vw_golf_1_v_sst.jpg

Golf II

250px-VW_Golf_II_front_20080206.jpg

Golf III

250px-1996-1998_Volkswagen_Golf_%281H%29_CL_5-door_hatchback_03.jpg

Golf IV

250px-Volkswagen_Golf_IV_3-door.jpg

Golf V

250px-2004-2007_Volkswagen_Golf_V_Sportline_5-door_hatchback_02.jpg

Golf VI

250px-2009-2010_Volkswagen_Golf_VI_103TDI_Comfortline_5-door_hatchback_01.jpg

κ εγω πιστευω οτι golf2,οπου κ να γυρισεις το κεφαλι σου θα δεις κ ενα

Link to comment
Share on other sites

Μακραν το GOLF GTI 2 Απλα απο τα καλητερα αυτοκινητα προταγονηστησε σε πολλα ονειρα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω περισσοτερα 5 βλεπω στο δρομο παντως... ;) και βλεποντας και τις παλιοτερες αλλα και νεωτερες φωτο,το προτιμω... new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif (αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως το πενταρη ηταν μπρωστα απο την εποχη του γ αυτο αλλωστε στο 6αρι καναν μονο facelift ουσιαστικα...οποτε το 5αρι φαινεται το καλυτερο γκολφ γ τον καιρο που παρουσιαστικε μην ξεχναμε αλλωστε οτι εγκαινιασε κ τους TSI κινητηρες...

Link to comment
Share on other sites

αν και κάτοχος golf V πιστεύω ότι το ΙΙ είναι το ποιο όμορφο και μετά το Ι και τρίτο το V.

σε golf II 1,8 ενός φίλου κατάλαβα τι εννοούμε όταν λέμε στρίβει σαν τρένο..........

Link to comment
Share on other sites

Το 5αρι εννοείται, ήταν το golf το οποίο απογείωσε την κατηγορία.. και σε θέματα εμφάνησης ( εκδόση gt-sport κτλπ ) και σε μοτέρ ( TSI )

Link to comment
Share on other sites

Το 5αρι εννοείται, ήταν το golf το οποίο απογείωσε την κατηγορία.. και σε θέματα εμφάνησης ( εκδόση gt-sport κτλπ ) και σε μοτέρ ( TSI )

+1 και ειδικα το V GTI το οποιο ηταν απιθανο...ηταν το ξανα το καλυτερο σε σχεση μετα απο δεκα χρονια οπου golf 3 και 4 GTI ηταν κατωτερα των περιστασεων..επισης οι καινοτομιες οπως TSI και DSG ηταν πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πολλούς άρρωστους με το 2άρι ορίστε :

Ένα και να καίει !! sillyhorse1rb5.gif

zxc8.jpg

όποιοι είναι παρατηρητικοί θα καταλάβουν ότι πρόκειται για ψησταριά !

Α ρε παντσέτες και σουβλάκια golfίσια που έχουμε να φάμε !!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.