Jump to content
nikoskallithea

Ποιο Ήταν Το Πιο Επιτυχημένο Golf

  

8 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

βλεπω voters το 6 αρι το ψηφισαν μονο ατομα με 6 αρι muaxaxaxaxaxaxax για γελια ειναι η κατασταση

για κάποιο λόγο δεν μου άρεσαν ποτέ τα golf

είχαμε ένα παλιό bravo στην οικογένεια που ήταν πολύ όμορφο και λογικά στράφηκα προς τα ιταλικά τότε

μόνο το 6 μου αρέσει και όχι γιατί το έχω (για αυτό το αγόρασα :good: )οπότε τί να ψηφίσω?

μου αρέσουν οι γωνίες στα αμάξια και ειδικά το 5άρι δε το ήθελα καθόλου

λίγο τα 160 άλογα, λίγο η επιθετική μούρη, λίγο ο ανύπαρκτος ανταγωνισμός πέρυσι στα λεφτά του....φτάνει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το 5αρι εννοείται, ήταν το golf το οποίο απογείωσε την κατηγορία.. και σε θέματα εμφάνησης ( εκδόση gt-sport κτλπ ) και σε μοτέρ ( TSI )

+2 εγω δεν εχω ιδεα απο γκολφ 1,2.. το 3 που ειχα μπει μια φορα και που το βλεπω στο δρομο δεν με ενθουσιασε βεβαια και τα 3 αυτα στην εποχη τους εκαναν θραυση.. το 4αρι που το εζησα λιγο καλυτερα ηταν και αυτο πιστευω κορυφαιο στα χρονια του.. αλλα κανενα απο αυτα δεν πιστευω οτι ειναι ικανο να κανει την καταβαση που εκανα απο το αρκουδοχωρι ναουσας μεχρι τη ναουσα (αποσταση 5 χλμ οπου ειχα καψει 6 λιτρα+) μια μερα με 2 φιλους που επαθαν την πλακα τους και τοτε παραδεχτηκαν και οι ιδιοι τη γκολφαρα (122) και ο ενας απο αυτους ειναι κολλημενος μιτσουμπας ενω ο αλλος ειχε ζησει αρκετες καταστασεις με το 5αρι που νομιζε οτι ταξιδευε με οσε και οχι με γκολφ αλλα αυτη η διαδρομη ηταν το αποκορυφωμα.. το 5αρι ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο ισως γι αυτο θα πειτε οτι το ψηφισα (σε αυτο εμαθα να οδηγαω και εφαρμοστικα παρα πολυ ευκολα απ τα πρωτα 100 χλμ κιολας και δεν με δυσκολεψε καθολου) αλλα δε νομιζω κανενα απο τα 1,2,3,4,6 (το 6 το βαζω λογω ESP γιατι δε σε επιτρεπει να παιξεις και ενω ειναι απενεργοποιημενο και λογο οτι δεν εχει την αναρτηση του gt sport το 122 το 160 δεν ξερω πως ειναι αλλα πρεπει να σπερνει) μπορει να το αγγιξει σε στριψιμο κρατημα φρεναρισμα στο εσωτερικο μονο το 6αρι θα θελα το οποιο ηθελα να εχω το εσωτερικο του και τον ηχο του ΤSI.. θα μπορουσα να λεω μεχρι να βγει ο μηνας αλλα θα το κοψω εδω.... πολυ ωραιο θεμα μπραβο!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη επιλογη θα πώ το GOLF 2!

Ειναι το αυτοκίνητο που εκανε το ονομα Golf διασημμο.Αξιοπιστο και καλοφτιαγμενο, μέχρι και τις αρχες τις τρεχουσας δεκαετιας αποτελουσε αγαπημενο θέμα για μετατροπες.

Σαν δευτερη επιλογη το Golf 5

Απο εκει που τα 3-4 ήταν ποιοτικα αλλά ''δεν στριβω-δεν επιταχυνω με τιποτα'' η VW εκανε ενα αλμα και εφτιαξε επιτέλους ενα fun to drive οχημα. Ακόμα και τα FSI (οσοι τα εχουμε...)προσφέρουν συγκίνηση στην οδήγηση, να μην αναφέρω τα TSI και με πιασουν οι μαυρες μου...

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω το Golf ΜΚ1 ,το πρώτο μου αμάξι σε εκδοση GTI 1,6(Pirreli)μαύρο με 110hp.Το έχω ακόμα με πινακίδες ιστορικού οχήματος.Δεν θα το άλλαξα με τίποτα διότι καθιέρωσε μια νεα εποχή αυτή των GTI.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη επιλογη θα πώ το GOLF 2!

Ειναι το αυτοκίνητο που εκανε το ονομα Golf διασημμο.Αξιοπιστο και καλοφτιαγμενο, μέχρι και τις αρχες τις τρεχουσας δεκαετιας αποτελουσε αγαπημενο θέμα για μετατροπες.

Σαν δευτερη επιλογη το Golf 5

Απο εκει που τα 3-4 ήταν ποιοτικα αλλά ''δεν επιταχυνω με τιποτα''

Λαθος...Ο 1,8 20vt οταν βγηκε ηταν θαυμα!Και για την βελτιωση που επερνε και που εφαρμοσε τους τουρμπο κινητηρες η vw και στη συνεχεια τους καθιερωσε!

Link to comment
Share on other sites

Από το avatar μου φαίνεται ποια είναι η τελείως υποκειμενική ψήφος μου :(

Ίσως φταίει το ότι σε mk2 μεγάλωσα ;), έπειτα έμαθα να οδηγώ από παιδάκι και τελικά κατέληξε με άλλη μηχανή και ένα συμμαζεματάκι να είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο... μέχρι τα 27 μου !!!

Χρόνια αρρώστια δηλαδή, οπότε ψήφος στο 2αρι. Αντικειμενικά πρέπει να αναγνωριστεί και η αξία του 1ης γενίας γιατί ήταν το πρώτο που έφερε επανάσταση όχι μόνο στην VW, αλλά και σε αρκετούς τομείς της αυτοκινητοβιομηχανίας. Όποιος έχει ακόμα ένα golf mk1 ή mk2 (ειδικά GTI) με καλή κατάσταση αμαξώματος και μηχανικών μέρων είναι τυχερός πιστεύω και πρέπει να το διατηρήσει για να το χαίρεται που και που.

Edited by μΑ702
Link to comment
Share on other sites

Λαθος...Ο 1,8 20vt οταν βγηκε ηταν θαυμα!Και για την βελτιωση που επερνε και που εφαρμοσε τους τουρμπο κινητηρες η vw και στη συνεχεια τους καθιερωσε!

Εντάξυ μιλάμε για τις βασικές εκδόσεις.Το 3 ήταν απο τα ποιο αργα οχήματα στο δρόμο (60HP), το 4 βγήκε με 75 αλογα και τεράστιο βάρος και λάστιχα με 80ρι προφίλ. Πάντα είχε κάποιες γρήγορες εκδόσεις αλλά οι βασικες απευθύνονταν σε συνταξιουχους. Κατι που σήμερα δεν μπορεις να πεις για το 1.2 TSI για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έβλεπα τα golf ποτέ μου δεν είπα ότι θα αγοράσω golf! Ok to golf 2 μου άρεσε λίγο αλλά προτιμούσα με τα 1000 το civic mou! Και ποιο όμορφο ήταν και ποιο γρήγορο ήταν! Τα μόνα golf που μου άρεσαν εξίσου είναι το ΜΚ5 και ΜΚ6 αλλά στην σπορτ εκδωση βρίσκω το 6 r line ποιο όμορφο από τα 2! Δεν θα με χαλαγε ούτε το 5 αλλά λόγο του ότι ήθελα καινούργιο πήρα το 6!

Link to comment
Share on other sites

Παντως πολλοι με 6ρια που ψηφισαν 6ρι το πηραν πισω και πηγαν στο 5ρι..! Βρουτοι :)

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Ναι την πήρα πίσω την ψήφο μου και την έβαλα στο 5αρι, καλό να υποστιρίζουμε το σπίτι μας αλλά προτίμησα να μιλήσω και να ψηφίσω αληθινά.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα καθε τι νεοτερο ειναι λογικα καλυτερο του προηγουμενου.δεν εχω οδηγησει το αντιστοιχο gt170 σε 6αρι.λογικα πρεπει να ναι καλυτερο.ομως λιγο του οτι εχω το 5αρι λιγο του οτι μου αρεσει περισσοτερο εξωτερικα η ψηφος πηγε στο 5...

Link to comment
Share on other sites

ειχα το GTI II και ηταν ενα απο τα λιγα γνησια GTI που κυκλοφορησαν στην χωρα μας, τα περισσοτερα ηταν μετατροπη.

εδω και 4,ιση χρονια εχω το GTI V και ενδιαμεσα ειχα το golf IV 1600 γιατι το GTI IV δεν με ικανοποιησε.

θεωρω το πενταρι το καλυτερο και στη δευτερη θεση το ΙΙαρι. αλλα για την εποχη του το ΙΙαρι ηταν τοσο μπροστα και εκανε τοση εντυπωση οσο και το πενταρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα το GTI II και ηταν ενα απο τα λιγα γνησια GTI που κυκλοφορησαν στην χωρα μας, τα περισσοτερα ηταν μετατροπη.

εδω και 4,ιση χρονια εχω το GTI V και ενδιαμεσα ειχα το golf IV 1600 γιατι το GTI IV δεν με ικανοποιησε.

θεωρω το πενταρι το καλυτερο και στη δευτερη θεση το ΙΙαρι. αλλα για την εποχη του το ΙΙαρι ηταν τοσο μπροστα και εκανε τοση εντυπωση οσο και το πενταρι τωρα.

οχι ειχε πολυ περισσοτερη διαφορα το 2αρι στην εποχη του!!!!!το 5 αρι δεν εχει κ τοσο

Link to comment
Share on other sites

mk2 kr αμαξι θρυλος .... οπου και να ελεγες οτι εχω ενα '' 16v '' ολοι ξερανε τι εχεις....

Golf II και για μένα ήταν για την εποχή του αλλού!...................Και επειδή μετά απο 20+ χρόνια κυκλοφορεί ακόμη το θεωρώ το πιο πετυχημένο!

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατοχος golf v gt ψηφιζω αντικειμενικα το golf 2 γιατι αφησε ιστορια και ο περισσοτερος κοσμος αγαπησε τα golf απο το συγκεκριμένο μοντελο!!! και συνεχισε η παραδοση αγοραζοντας και τα επομενα.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Παρ'όλο που έχασα την οδηγική παρθενιά μου με το 3 και το ;) πολύ, η ψήφος πάει αντικειμενικά στο 5. Νομίζω πως ήταν και το πιο επιτυχημένο εμπορικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

το ποιο καλοπουλημενο Golf σε μοναδες ειναι το 3αρι....ακπου το ειχα διαβασει εδω και πολυ καιρο.....

Link to comment
Share on other sites

ένα είναι το golf και αυτό είναι το golf II, ποιος άλλος είχε τέτοιο εξοπλισμό που ξεπερνάει ακόμα και πολλά σημερινά αυτοκίνητα ποιος είχε κρατήματα υπόδειγμα για πολλους κατασκευαστές αυτοκινήτων και μην ξεχνάμε εμείς η πιο παλιοί διότι η νέοι δεν τα έχουν ακούσει αυτά ότι μέχρι και πριν λίγα χρονια παρα πολύ γνωστες αυτοκινητου όταν έκαναν μια σύγκριση, πάντα με το golf 2 το συγκρίνανε για να δουν κατά ποσο καλο ήταν, και μην ξεχνάμε τα απίστευτα μοτέρ που έβγαζαν, που έφταναν μέχρι και τους 170 ίππους ατμόσφαιρα (ναι ναι καλά ακούσατε 170 άλογα) αν και πολύ σπάνιο μοντέλο το συγκεκριμένο και δεν το γνωρίζουν και πολύ, πάρτε μια φωτογραφία από το μοτέρ τον 170hp από mk2.

GTI_Special_G2_2000E16_03.jpg

GTI_Special_G2_2000E16_05.jpg

GTI_Special_G2_2000E16_04.jpg

μην μπερδευτείτε δεν είναι το mk1 1600cc 16v αλλα mk2 2000cc 16v που μπορούσες να το παραγγείλεις με extra κόστος (πολύ μεγάλο για την εποχή 1984+) και να σου έρθει μαμά new

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

το ποιο καλοπουλημενο Golf σε μοναδες ειναι το 3αρι....ακπου το ειχα διαβασει εδω και πολυ καιρο.....

πολυ σωστα κωστα

Το θεμα ειναι Ποιο Ήταν Το Πιο Επιτυχημένο Golf????

και η απαντηση ειναι το παρακατω link και οχι η δικη μας γνωμη!!!

το μοναδικο golf που πηρε βραβείο Αυτοκινήτου της Χρονιάς 1992 εως και σημερα!!!!

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A7%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CF%82_%28%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AC_%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%AF%CE%B1%29

Ψηφισα και γω golf III γιατι αυτο εχω,δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτο για τα 15 χρονια του και ειναι απο τα τελευταια καθαροαιμα γερμανικα αυτοκινητα....αντικειμενικα θα ψηφιζα ολα 1-3 γιατι εχουν γραψει μια διαφορετικη ιστορια απο τα υπολοιπα GOLF που δεν ειναι παρα και μονο κα8αρο εμπορειο και κερδος κατα του καταναλωτη απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες(πολλα προβληματα και ελατωματα για λογο κερδους) αυτο που εχω (golf III)+ Ι-ΙΙ δεν σπαει δεν χαλαει οτι και να του κανεις εκτος τον φυσιολογικων ζημιων λογο ηλικιας και 1000αδων χιλιομετρων στην πλατη τους!!!

Καλη η (τεχνολογια) δεν λεω αλλα καλη και η τσεπη μας!!!

vw history:

http://www.kokkinakis-service.gr/index.php/vw/history-vw/332-history-of-vw-vwgroup-vag

golf history:

http://www.kokkinakis-service.gr/index.php/vw/history-vw/334-history-vw-golf

crash test golf II

http://www.youtube.com/watch?v=CyzCswJ_tkk&NR=1

crash test golf III

τα συμπερασματα δικα σας!!!

συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ενιωσα (θυγμενος) για την σταση σας προς το GOLF III,

αλλα αυτοκινητο δεν ειναι μονο το γκαζι....

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως το Golf IV ήταν το καλύτερο Golf.

Συμφωνώ με έναν φίλο βέβαια πως το V έφερε την καλύτερη τεχνολογία όμως θεωρώ πως το IV ήταν το καλύτερο Golf κι αυτό γιατί φόρεσε ένα απο τα καλύτερα μοτέρ σε GTi.

Αν το σκεφτέις όμως ποιο σφαιρικά το θέμα, το καλύτερο Golf είναι το V! (νομίζω πως έχει και τις περισσότερες πωλήσεις ή κάνω λάθος?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.