Jump to content
nikoskallithea

Ποιο Ήταν Το Πιο Επιτυχημένο Golf

  

8 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest Κωστας VR6

τωρα αν δουμε ολοι προσεχτικα.....και οχι υποκοιμενικα αναλογα με ποιο μοντελο εχει ο καθενας......ΟΛΑ τα Golf την ΕΠΟΧΗ που

βγηκαν ΗΤΑΝ πολυ ποιο μπροστα απο την εποχη τους.....οποτε....τι να πεις? ? ? ποιο πετυχιμενο το 5αρι? λογο TFSI ? με την ιδια

λογικη το 4αρι εφερε το 20vt το 3αρι τον VR6 (ολε! ! χαχαχαχα) το 2αρι το G60 τα 16v το Golf Rallie που ηταν 4χ4 G60 και το

Golf I ο ιδρυτης της κατηγοριας Gti οταν εβγαζε 110 ps απο 1600 και λογο μικρου βαρους.....επρεπε να ειχες Porche για να το πιασεις...

ολα τα Golf λοιπον...για την εποχη που βγηκαν ηταν επαναστατικα...μην το βλεπει ο καθενας απο το μοντελο που ειχε....η εχει....

για εμενα ΔΕΝ υπαρχει ποιο πετυχημενο......ολα εχουν κανει την δικια τους επιτυχια......

προσωπικα εχω Golf II με μοτερ VR6 ......εχω μπει σε ολες τις γενιες Golf και εχω κανει βολτα και αλλα τα εχω οδηγησει....(φιλος εχει Γολφ Ι Gti γνυσιο)το καθενα εχει τον δικο του χαρακτηρα και συμβαδιζει συμφωνα με τα δεδομενα της εποχης του....οποτε δεν μπορεις να πεις το 5αρι καλυτερο απο το 2αρι κτλ κτλ ........αλλο αμαξι το ενα αλλο το αλλο......αλλη η μια εποχη αλλη η αλλη λογικο ειναι το 5αρι να ειναι καλυτερο απο 2αρι η 3αρι......αλλα μην το βλεπετε ετσι

απο πλευρας πωλησεων το ποιο πετυχημενο ειναι το 3αρι! οποτε αν το δουμε ετσι ...το ποιο πετυχημενο ειναι το Γολφ ΙΙΙ Λογο πωλησεων

Link to comment
Share on other sites

τωρα αν δουμε ολοι προσεχτικα.....και οχι υποκοιμενικα αναλογα με ποιο μοντελο εχει ο καθενας......ΟΛΑ τα Golf την ΕΠΟΧΗ που

βγηκαν ΗΤΑΝ πολυ ποιο μπροστα απο την εποχη τους.....οποτε....τι να πεις? ? ? ποιο πετυχιμενο το 5αρι? λογο TFSI ? με την ιδια

λογικη το 4αρι εφερε το 20vt το 3αρι τον VR6 (ολε! ! χαχαχαχα) το 2αρι το G60 τα 16v το Golf Rallie που ηταν 4χ4 G60 και το

Golf I ο ιδρυτης της κατηγοριας Gti οταν εβγαζε 110 ps απο 1600 και λογο μικρου βαρους.....επρεπε να ειχες Porche για να το πιασεις...

ολα τα Golf λοιπον...για την εποχη που βγηκαν ηταν επαναστατικα...μην το βλεπει ο καθενας απο το μοντελο που ειχε....η εχει....

για εμενα ΔΕΝ υπαρχει ποιο πετυχημενο......ολα εχουν κανει την δικια τους επιτυχια......

προσωπικα εχω Golf II με μοτερ VR6 ......εχω μπει σε ολες τις γενιες Golf και εχω κανει βολτα και αλλα τα εχω οδηγησει....(φιλος εχει Γολφ Ι Gti γνυσιο)το καθενα εχει τον δικο του χαρακτηρα και συμβαδιζει συμφωνα με τα δεδομενα της εποχης του....οποτε δεν μπορεις να πεις το 5αρι καλυτερο απο το 2αρι κτλ κτλ ........αλλο αμαξι το ενα αλλο το αλλο......αλλη η μια εποχη αλλη η αλλη λογικο ειναι το 5αρι να ειναι καλυτερο απο 2αρι η 3αρι......αλλα μην το βλεπετε ετσι

απο πλευρας πωλησεων το ποιο πετυχημενο ειναι το 3αρι! οποτε αν το δουμε ετσι ...το ποιο πετυχημενο ειναι το Γολφ ΙΙΙ Λογο πωλησεων

+1000 Σωστός, εχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά είστε σίγουροι πως το 3άρι ήταν αυτό με τις μεγαλύτερες πώλησης? διότι παντού βρίσκω πίνακες που δείχνουν το mk1 και mk2 αντίστοιχα στις 2 πρώτες θέσεις

Link to comment
Share on other sites

τωρα αν δουμε ολοι προσεχτικα.....και οχι υποκοιμενικα αναλογα με ποιο μοντελο εχει ο καθενας......ΟΛΑ τα Golf την ΕΠΟΧΗ που

βγηκαν ΗΤΑΝ πολυ ποιο μπροστα απο την εποχη τους.....οποτε....τι να πεις? ? ? ποιο πετυχιμενο το 5αρι? λογο TFSI ? με την ιδια

λογικη το 4αρι εφερε το 20vt το 3αρι τον VR6 (ολε! ! χαχαχαχα) το 2αρι το G60 τα 16v το Golf Rallie που ηταν 4χ4 G60 και το

Golf I ο ιδρυτης της κατηγοριας Gti οταν εβγαζε 110 ps απο 1600 και λογο μικρου βαρους.....επρεπε να ειχες Porche για να το πιασεις...

Έχω την εντύπωση πως το G60 ήρθε με το Corrado και όχι με το Golf II.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

Τέλεια χρόνια. Είχαμε και εμείς ένα Calibra 4X4 με C20LET να σας κοντράρουμε :p :p :p xaxaxa!!!

φοβερο αμαξι! ! ! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια για εμενα το καλυτερο ειναι το 5αρι μιας και αυτο εχω και προσωπικα εμενα μ αρεσει πιο πολυ και απο το 6αρι..για τα υπολοιπα 1,2,3,4 δν μπορω να πειφερω αποψη γιατι δν ξερω τπτ,ειμαι μικροσ ακομα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τεχνολογικά το VI, εμφανισιακά το V για μένα.

Ιδιαίτερη θέση έχει και το Golf-II το οποίο ήταν ένα απο τα κορυφαία αυτοκίνητα της εποχής του. Ειδικά το GTI ήταν το απόλυτο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Και το 4αρι σαν αυτοκινητο ακομα και τωρα δειχνει ωραιο και καλοφτειαγμενο ειδικα εξωτερικα.

Πιστευω οτι και απο το 5αρι μου το 4αρι δειχνει πιο 'δεμενο' εξωτερικα.

Το πιο απροσωπο για μενα ηταν το 3αρι και μετα το τωρινο 6αρι. Μιλαω παντα για εξωτερικη εμφανιση. Το 6αρι αν εβγαινε μετα το 4αρι ισως να μην ηταν τοσο απροσωπο αλλα σαν συνεχεια του. Μετα ομως απο το 5αρι φανηκε σαν να εβαζε πανω του ενα παλιο κουστουμι (απο το 4αρι) και να βγηκε παλι για γαμπρος.

Στα gti το 5αρι ειναι πρωτο με δευτερο το 2αρι και αυτα κυριως λογω της αναγνωρισιμης μασκας σε συνδυασμο με τις επιδοσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχοντας 2 gti 4 kai 5 μπορω να πω οτι με συγκινησε το 4αρι φτιαγμενο αλλα οταν αρχισα να γνωριζω το 5αντρ καταλαβα πως επρεπε να ειναι ενα αμξι για γτι...δεν εχω δει ακομη το 6 για να αποκτησω αποψη αν ειναι καλυτερο το πατωμα του απτο 5πενταρι και ποιο δεμενο αλλα στο 4 και 5 υπηρξε τρελη βελτιωση στο δεσιμο του αυοκινητου και στο κρατημα στο δρομο εκτος του ποιο βαριου πλεον 5πενταριου που και απο μονο του

αυτο σου δινει αισθηση μεγαλυτερου αυτοκινητου.The king died 4,long live the king No 5...

Link to comment
Share on other sites

το πενταρι ειναι το καλυτερο και ευτυχως το οδηγω εδω και 5 χρονια.

αλλα επειδη υπηρξα και κατοχος του GTI II και μαλιστα ενα απο τα λιγα που κυκλοφορουσαν στην Ελλαδα μαμα και οχι μετατροπη απο απλο 14αρη σε GTI, ητα ν ΤΟ ΑΜΑΞΙ τοτε. για την εποχη του ητα νκατι το απιστευτο. εκανε τρομερη εντυπωση. δυστυχως μετα το 3 κα ιτο 4αρι δε ναξιζαν.

με το πετναρι οι γερμανοι καναν ξανα το μπαμ. το εξαρι ειναι εφαμιλο του 5 και σιγουρα εχει κατι καλυτερο σε μερικους τομεις αλλα απο εμφανιση οι γερμανοι καναν ξανα το λαθος που ειχαν κανει στην γενια 3 και 4. δεν ξεχωριζει απο το απλο golf.

το GTI οφειλει να ξεχωριζει. και η επιτυχια του στις πωλησεις στο 2αρι και στο 5αρι κατα πολυς οφειλεται και στην εμφανιση και γενικα στο κατι τις παρπανω απο το απλο golf που εδιναν. γιαυτο βλεπουμε αλλωστε πως οι πωλησεις του 6 δεν προχωρησαν καθολου. μιλαμε παντα για το GTIκαθε γενιας και οχι για το απλο golf.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα και την κυκλοφορία του 7 που δεν λεει τίποτα(σχεδιαστική απογοήτευση), το ποιο επιτυχημένο και ξεχωριστό πιστευω οτι ειναι το 5αρι

 

 

Και μάλιστα στη έκδοση R32 ανεπανάληπτη

Gallery_VWGolfR32_UK_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι μου έχει βγάλει λίγο την ψυχή με κάτι ζημιές .. πιστεύω ότι το ποιό πετυχημένο είναι το 5ρι..

 

dsc0063002.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

To 5αρι ποιο πετυχημενο και ποιο ομορφο . Δυστηχως στο 7 ειχα μια κρυφη ελπιδα οτι σχεδιαστικα θα εκλεινε προς το 5 αλλα δεν .

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Ταυτόχρονα,τρεις διαφορετικές, τετρακίνητες, εκδόσεις Golf! (II)


Η αγωνιστική:
Golf Rallye (G60, Syncro)
WOBCL622z_zpse4dce448.jpg

H επιβατική:



H offroad (soft)

 

Φυσικά το Country κατασκευαζόταν με την συμμετοχή της Αυστριακής STEYR-PUCH, της βιομηχανίας που ήταν υπεύθυνη για την κατασκευή του SYNCRO Τ3, της μεγάλης αυτής επιτυχίας της VW.

 

Eδώ βλέπουμε στιγμιότυπο από την γραμμή συναρμολόγησης στο GRAZ:

 

Montage5_zps5afe13e3.jpg

 

Τέλειο(μένο(ω)!)

Bild1_zps6d691ab7.jpg

 

Country "Chrome edition"

Nu3AD0alphaepsiloniotakappa3CC0nualpha_z

 

Δεν ξανάγινε! (Με κανένα άλλο Golf).

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το είχα για 18 χρόνια θα ψηφίσω το ΜΚ2 και αν δεν υπήρχαν τα τεκμήρια και οι κινδυνολογίες που μας έλεγαν πριν μερικά χρόνια για τα παλιάς τεχνολογίας αυτοκίνητα θα το είχα ακόμα.

 

00431k.jpg
01281i.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

GOLF II G 60 

volkswagen-golf-g60-06_zps139425b0.jpg

 

Μόνο compressor... (o πρώτος διδάξας, στο group) 

chaneys_vw_golf_g60_syncro_3_zpse0ccd011

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Και εγω λυπιθικα πολύ που δώσαμε το mk2 gti με digifiz ταμπλό κτλ πολύ μπροστά

Digifiz (1990)

 

digifiz3lv_zpse3c786c7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.