Jump to content
nikoskallithea

Ποιο Ήταν Το Πιο Επιτυχημένο Golf

  

8 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για μενα μακραν το Golf 5 ηταν το πιο πετυχημενο οι λογοι λιγο πολυ γνωστοι.Ανοιξε την ψαλιδα απο τον ανταγωνισμο,ηταν επανασταση σε κινητηρες(βλεπε Tsi) που ακομα υστερα απο 7 χρονια απο το λανσαρισμα του βγαινει καλυτερος κινητηρας στα κυβικα του και οχι αδικα.Το αν βγαζει μερικες βλαβες πχ (ν75) και κατι αλλα ψιλα και χοντρα σε αλλους(μην ξεχναμε ειναι 1000αδες) δεν παυει να ειναι μοτερακλα πολυ μπροστα απο την εποχη του και μιλαμε για 1400 που με μικρη βελτιωση βλεπεις τα 200 αλογα ευκολα.Απο εκει και περα το κιβωτιο του δεν ειχε αντιπαλο οπως και το πατημα που σου προσφερε στον δρομο,ποιοτητα κυλισης και ποιοτητα εσωτερικου απλα για σεμιναριο, πραγματα που δεν τα συνανταγες σε αυτοκινητα της κατηγοριας του.Το μονο ψευγαδι που μπορεις να βρεις σε αυτο το μοντελο ηταν να εναι πιο αξιοπιστο σε μερικα εξαρτηματα του κινητηρα,ομως βλεποντας τι σου προσφερει αυτο τον παραγοντα τον κανεις στην ακρη ευκολα.Αλλωστε πιο μοντελο πλεον δεν βγαζει και κατι?Κλεινοντας δεν εχω αλλη εμεπειρια απο αλλο Golf αλλα ηταν το μονο απο ολα που μου τραβηξε την προσοχη χωρις να λεει και κατι αυτο.Παντως σε αρκετους απο εμας και απο αλλους που δεν εχουν Golf,μολις ακουν την λεξη Golf αμεσως το μυαλο τους παει στο 5αρι και αυτο λεει πολλα.Προσοχη δεν λεω οτι ηταν το καλυτερο Golf αλλα αυτο που εκανε την μεγαλυτερη διαφορα και για αυτο το θεωρω το πιο πετυχημενο.

Link to comment
Share on other sites

Οι TSI ρίξανε τη VW στα τάρταρα απο θέμα αξιοπιστίας!Το μόνο θετικό είναι τα λίγα κυβικά και ότι αυτά συνεπάγονται δηλαδή οικονομία και φθηνό σήμα.Ο 20VT είναι κινητήρας που έχει μπει στο πάνθεον των κινητήρων και έχει φορεθεί σε πάνω απο 70 μοντέλα του Group σε διάφορες παραλαγές. Και το 5άρι μπορεί να ναι το πιο ολοκληρωμένο golf αλλά όχι το πιο γνήσιο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συγκρινεις τον 1.8 150 με τον 1.4 140&170? Πολυ τιμητικο να συκρινεις τον 1400ΤSI  με τον 1800 του 4ριου,βεβαια και εγω θα μπορουσα να σου πω για τον 2.0 με τα 200,γιατι συνηθως οταν κανουμε μια συγκριση κοιταμε να ειναι αν οχι τα ιδια κυβικα τουλαχιστον να ειναι κοντα.Παλι ομως εγω βλεπω πλεονκτηματα στον TSI, πιο αποδοτικος πιο οικονομικος και φυσικα χαμηλοτερα παγια εξοδα.Το οτι φορεθηκε σε πολλα ο 20vt δεν μου λεει κατι, και ο TSI φοριεται σε παρα πολλα μοντελα και θα συνεχισει για χρονια,αλλωστε ταραξε τα νερα αυτος ο κινητηρας και αναγκασε και τις αλλες εταιριες να ακολουθησουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι έκανε ο TSI.

Σαφώς και είναι ποιο οικονομικος ο TSI απο τον 20vt μιας και έχουν 20 χρόνια εξέλιξης διαφορά.

 

Τώρα για τα πάγια έξοδα,δεν θα συμφωνήσω.

240 ευρώ είναι τα τέλη του 1400,300 του 1800.60 ευρώ στον χρόνο.....

Η ασφάλεια πάλι τα ίδια,ελάχιστη διαφορά....

 

Τώρα οσον αναφορά την κατανάλωση,ναί,εχουν διαφορά,στον χρόνο εξοικονομείς κάποια χρήματα,τα οπόια τα πληρώνεις σε ζημιές.

 

Τώρα στο κυριοτερο θέμα,τι να πούμε,οτι λόγω του TSI μας κοροιδευει και η DACIA?

Link to comment
Share on other sites

Λες δεν σε ενδιαφερει ο TSI αλλα τον συγκρινεις,Αφου λοιπον ειναι πιο αποδοτικος πιο οικονομικος στην καταναλωση και ελαχιστα(εστω 60) στα τελη,το παραδεχεσαι οτι ειναι καλυτερος σε ολα του.Οσο για την αξιοπιστια που λες ναι εχουν θεματα,ομως σκεψου ποσοι τετοιοι κινητηρες πουληθηκαν ποσοι ειναι βελτιωμενοι με προγραμματα,και ποσοι αντιστοιχα απο τους 1800 εχουν πουληθει,χαοτικη η διαφορα.Μην μου πεις οτι ο 1800 150 δεν ειχε κανενα απολυτως θεμα.Οπως και να εχει στα χρονια του ηταν ενα μετριος κινητηρας,που ειναι ξεπερασμενος πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ο 20vt δεν είχε θέματα όπως ο TSI.

Ακόμα κυκλοφορούν τσίτα πρωτοσταδιάτα σκασμένα με 250 άλογα και 200.000 χιλιόμετρα και δεν κανουν κίχ.

 

Ποιο αποδοτικός δεν είναι ο Tsi απο τον 20vt.

Link to comment
Share on other sites

Ο 20vt έχει γράψει ιστορία, από το 2006 και το mk5 GT έγραψε την δική του ιστορία και ο TSI. Πάντως η σύγκριση είναι ατυχής, αλλα χρόνια - άλλες προδιαγραφές ρύπων κλπ. Ουκ ολίγα μοτέρ έχουν καταργηθεί, όχι μόνο από το VAG αλλά και από Honda, Mazda κλπ επειδή δεν τηρούν τις προδιαγραφές ρύπων. Το έχουμε ξαναπεί, αν έβγαινε σήμερα ο κινητήρας του Punto GT βαριά θα είχε 85-90 ίππους για να τηρεί τις προδιαγραφές.

 

Πάντως ο TSI έσπασε το μονοπώλιο της BMW στα βραβεία "Engine Of The Year" :

 

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πούμε τα πράγματα πιο απλά.όλοι οι κινητήρες βγάζουν κάποια προβλήματα σε βάθος χρόνου,άλλοι περισσότερα άλλοι λιγότερα.Κινητήρες όπως οι ABF,20VT και ο TFSI ο δίλιτρος είναι αρκετά πιο αξιόπιστοι από τους TSI 1.2 και 1.4.Το ότι πήρε το βραβείο του κινητήρα της χρονιάς, παρόλο που είμαι οπαδός της VW δεν μου λέει κάτι,η BMW βγάζει διαμάντια όπως αυτός ο εξακύλινδρος της M3 η ο V10 της 5άρας οι οποίοι είναι σε άλλο επίπεδο.Το ότι δεν μπορούμε να τα αποκτήσουμε αυτό είναι άλλο ζήτημα και δεν έχει να κάνει.Η VW θέλησε να ρίξει τα κυβικά λόγω ίππων και οικονομίας και την πάτησε με θέματα αξιοπιστίας τόσο στους κινητήρες,καδένες κ.τ.λ όσο και στα κιβώτια.Θεωρώ απαράδεκτο να αγοράσεις καινούριο αμάξι όπως το polo GTI 6R και να μπέις για αλλαγή κινητήρα στα πρώτα 15000.Για να μην μιλήσουμε για το DSG7.Φίλε marino θα μπορούσε η VW να είχε δημιουργήσει τον κινητήρα της χρονιάς αλλά τα αμέτρητα προβλήματα δείχνουν το αντίθετο.Και ειλικρινά θα προτιμούσα να τα πληρώνω στις βενζίνες (2.0TFSI)και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να κάνω φίλο τον κάθε παπάρα εξουσιοδοτημένο που στο πάιζει κ ιστορία.Λυπάμαι αλλά έτσι δείχνουν τα γεγονότα με τους TSI

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πούμε τα πράγματα πιο απλά.όλοι οι κινητήρες βγάζουν κάποια προβλήματα σε βάθος χρόνου,άλλοι περισσότερα άλλοι λιγότερα.Κινητήρες όπως οι ABF,20VT και ο TFSI ο δίλιτρος είναι αρκετά πιο αξιόπιστοι από τους TSI 1.2 και 1.4.Το ότι πήρε το βραβείο του κινητήρα της χρονιάς, παρόλο που είμαι οπαδός της VW δεν μου λέει κάτι,η BMW βγάζει διαμάντια όπως αυτός ο εξακύλινδρος της M3 η ο V10 της 5άρας οι οποίοι είναι σε άλλο επίπεδο.Το ότι δεν μπορούμε να τα αποκτήσουμε αυτό είναι άλλο ζήτημα και δεν έχει να κάνει.Η VW θέλησε να ρίξει τα κυβικά λόγω ίππων και οικονομίας και την πάτησε με θέματα αξιοπιστίας τόσο στους κινητήρες,καδένες κ.τ.λ όσο και στα κιβώτια.Θεωρώ απαράδεκτο να αγοράσεις καινούριο αμάξι όπως το polo GTI 6R και να μπέις για αλλαγή κινητήρα στα πρώτα 15000.Για να μην μιλήσουμε για το DSG7.Φίλε marino θα μπορούσε η VW να είχε δημιουργήσει τον κινητήρα της χρονιάς αλλά τα αμέτρητα προβλήματα δείχνουν το αντίθετο.Και ειλικρινά θα προτιμούσα να τα πληρώνω στις βενζίνες (2.0TFSI)και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να κάνω φίλο τον κάθε παπάρα εξουσιοδοτημένο που στο πάιζει κ ιστορία.Λυπάμαι αλλά έτσι δείχνουν τα γεγονότα με τους TSI

 

Συμφωνώ στο 100% ειδικά για τα εξακύλινδρα σύνολα της BMW και για τα απαράδεκτα προβλήματα του TSI στα Polo. Είναι απορίας άξιο πάντως πως ελαχιστοποίησαν τα προβλήματα στο Golf 6 που είχαν τα πρώτα TSI Scirocco και πιο παλιά τα Golf 5 GT 170 & 140ps και έφτασαν να σπάνε τόσο συχνά τα μοτέρ στα Polo...! Επι της ουσίας ο ίδιος κινητήρας είναι (συνδυασμός τούρμπο και κομπρέσσορα) σε διαφορετικές εκδοχές. Με το DSG έχω την εντύπωση ότι δεν λύθηκαν ποτέ τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο v10 στα 100000 της bmw είναι διαλειμενος έξυπνακιδες

Γιατί σου έχει τύχει περίπτωση εσένα και ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως το ξέρουν κ όλοι π ασχολούνται με

Τη μάρκα επίσης ο turbo v6 μπορεί ν δείχνει σε επίδοσης καλύτερος ας όλοι αναπολουν το ατμόσφαιρα μοτέρ της ε46

Θ πω τέλος ότι ο κινητήρας που δεν έχουμε νομίζουμε ότι ειναι και ο πιο απροβληματιστος ! Ναι ειναι λιγότερο τα συνολα τ συγκεκριμένα της bmw αλλά όλα τ μοτέρ έχουν αδύναμα σημεία

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψηφιζω 5αρι γιατι κατα την γνωμη μου ηταν ολοκληρομενο απο ολες τις αποψεις, και με τεχνλογια επανω του οπως DSG,TSI κλπ κλπ..

to dsg πρωτομπηκε σε 4αρι R32  και ο fsi κινητηρας σε 4αρι παλι απο τα τελευταια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα τι κιτς και μπαναλ όλα αυτά????Εγώ θέλω DSG και ηλεκτρονικά βοηθήματα!Πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα!!!!!

μηπως θες και να παρκαρει μονο του?abs και πολυ ειναι

Link to comment
Share on other sites

   Νομιζω πρεπει να αλλαξει ο τιτλος σε "ποιο golf σας αρεσει πιο πολυ και γιατι". Το καθε ενα μοντελο εχει την δικη του ιστορια, που το κανει καλυτερο η χειροτερο για τον καθενα μας. Το πιο παρεξηγημενο παντως ειναι το 3 ( κατοχος τριαριου) γιατι το συγκρινετε ανομοια με τα αλλα γκολφ.

   Δεν μπορειται να λετε για το αργο 1400 με τα 60 αλογα και να το συκρινετε με το mk2 gti, η με το mk5 gt που εχει 25 χρονια διαφορα. Και εκανε τεχνολογικο αλμα η vw με το 1400 gt το 2006; Ιδιες επιδοσεις ειχε η renault με το 5gt το 1989 και την δεκαετια του 90 η fiat με το punto gt1400 και εκεινο. Η το fsi το 1400 του 2004 με τα 90 αλογα ειχε τρελες επιδοσεις σε σχεση με το mk3 του 92;;; Τουλαχιστον το δικο μου 1400 με τα 60 ψοφια αλογα με 350.000 χλμ στην πλατη δεν εκαιγε σταγονα λαδι ;). Και αν ειναι επιτυχημενο το mk2 ( που η καροτσα του μου αρεσει παρα πολυ) στις μετατροπες γτ βαζουν το διαμαντι το abf;

   Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομα και να μου γραψετε αλλα τοσα εσεις οτι κανω λαθος. Δεν προσπαθω να δειξω οτι το mk3 ειναι το πιο επιτυχημενο,  αλλα δεν μπορουσα να βλεπω να ξεφτυλιζουν ενα αμαξι που ειχε βγει αυτοκινητο της χρονιας σαν το χειροτερο golf. Και μην ξεχνατε οτι βγηκε μια περιοδο που αλλαζαν πολλα στην αυτοκινηση με ευρωπαικους νομους για καυσαερια ασφαλεια κτλ.

Και ενα τελευταιο η vw παντα εβγαζε μοτερ με βαση την αξιοπιστια του κινητηρα και οχι τις επιδοσεις οπου παντα ηταν πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο, αυτο αλλαξε με την ελευση του mk5 fsi, gt, οπου αρχισαν να βγαζουν προβληματα και να χαλανε την φημη των γκολφ των προηγουμενων γεννεων.
 

Edited by georgeIII
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.