Jump to content
poen

Polo 6R Gti Tuning

Recommended Posts

Δυστυχως δε μπαινει καθως στ δικο σου μηχανοστασιο δεν υπαρχουν πολλες επιλογες για βαρελακι απευθειας στην μετοπη.Ο beckman το εβαλε ωραια ενα μανιταρι να πηγαινει με αλουμινενιο σωληνα στο χωρο του μαμα φιλτροκουτιου.Εχει ωραιο ηχο το μανιταρι και αν βρεις και ενα τροπο να του στειλεις κρυο αερα εκει πισω θα ηταν οτι καλυτερο.

Πληροφοριακα η supercharge βγαζει stage 2 μεχρι το τελος του μηνα!

Ναι, μου το είπε και άλλο παιδί από δω (Mihalis19),οπότε ή το ελευθέρας ή "πατέντα" (που τόσο σιχαίνομαι και με κυνηγάει καρμικά, αφού και στο Astra 1.6T έχω βαρελάκι PiperCross με custom μεταλλική σωλήνωση που και πάλι δεν φτάνει στην μετώπη, ενώ επιπλέον στο στάδιο που είμαι το βαρελάκι δεν επαρκεί-κουράζει την τουρμπίνα στο "άσε" η οποία στροφάρει αντίστροφα/"φρενάρει"- και θέλω μανιτάρι!) Άστα που να πάρει!

Ευχαριστώ πάντως Tsolias30! ;)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο καιρό μου έχουν μπει ιδέες να κάνω κάτι για εισαγωγή θέλω να μου πείτε γνώμες.

να βάλω φίλτρο ελευθέρας στο μαμά φιλτροκούτι? να βάλω τακάκι εισαγωγής? η να μην κάνω τίποτα?

όσοι έχουν βάλει έχουν δει διαφορές? η τζάμπα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο ακόμα ... Θα δοκιμάσω εγώ την εισαγωγή της Supercharged με το μανιτάρι και θα σου πω. Με το μανιτάρι πάντως έχεις πολύ καλό ήχο. Από άλογα γύρω στα 3 - 4 παραπάνω υπολόγισε και αύξηση της κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο καιρό μου έχουν μπει ιδέες να κάνω κάτι για εισαγωγή θέλω να μου πείτε γνώμες.

να βάλω φίλτρο ελευθέρας στο μαμά φιλτροκούτι? να βάλω τακάκι εισαγωγής? η να μην κάνω τίποτα?

όσοι έχουν βάλει έχουν δει διαφορές? η τζάμπα λεφτά?

Από εμένα ένα πιο ελεύθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και είσαι κομπλέ!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο ακόμα ... Θα δοκιμάσω εγώ την εισαγωγή της Supercharged με το μανιτάρι και θα σου πω. Με το μανιτάρι πάντως έχεις πολύ καλό ήχο. Από άλογα γύρω στα 3 - 4 παραπάνω υπολόγισε και αύξηση της κατανάλωσης.

αυτοί το βγάλαν το καινούριο φιλτροκούτι η ακόμα? γιατί τους είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι θα βγάλουν νέο , καινούριο.

Edited by m@kro
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις σας σκαστρα στο gti?? χανεται η εγγυηση αν βαλεις?

Δεν έχει βάλει κανείς. Αν θέλεις ήχο βάλε μια χοάνη καλύτερα...devil.gif

αυτοί το βγάλαν το καινούριο φιλτροκούτι η ακόμα? γιατί τους είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι θα βγάλουν νέο , καινούριο.

δε ξέρω ... θα ξαναρωτήσω να δω τι παίζει τώρα. Δεν είναι φιλτροκούτι αυτό που θα βγάλουν. Είναι heatshield!thumbsup.png

Και ένα βίντεο από εμένα:

και γ ***μώ τους ήχους!!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

και αυτό :

Σύμφωνα με την supersprint το αμάξι δυναμομετρήθηκε μαμά στα 186 ps και με την εξάτμιση έφτασε 205 ps . Οπότε μιλάμε για +19 ps από εξάτμιση μόνο... Ρεαλιστικό ή όχι??!!??whistling.gif

και αν μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουν οι τρελοί οι Ιταλοί εδώ !!! Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

και αυτό :

Σύμφωνα με την supersprint το αμάξι δυναμομετρήθηκε μαμά στα 186 ps και με την εξάτμιση έφτασε 205 ps . Οπότε μιλάμε για +19 ps από εξάτμιση μόνο... Ρεαλιστικό ή όχι??!!??whistling.gif

και αν μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουν οι τρελοί οι Ιταλοί εδώ !!! Όχι άλλο κάρβουνο!!!

η supersprint δεν είναι η καλύτερη για το polo?

μου χαρίζει ένας φίλος την εξάτμιση που είχε στο R32 κάνει 4.500 χιλιάδες euro.

σκέφτομαι να την ανταλλάξω γιατί δεν μπαίνει στο polo είναι για 6κιλινδρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βάλει κανείς. Αν θέλεις ήχο βάλε μια χοάνη καλύτερα...devil.gif

Θελω σκασιμο στο ασε ρε Γιωργο. Καημο το χω. Με κουτι σαν αυτο της ITG (αν δεν κανω λαθος) που εβαλαν στο gti στο power techniques θα κανει περισσοτερο σκασιμο η μαμισια σκαστρα? Αν εχει κιολας, ιδεα δεν εχω. Επισης σε σχεση με τη χοανη, η σκαστρα δεν ανεβαζει και την καταναλωση..

Link to comment
Share on other sites

Θελω σκασιμο στο ασε ρε Γιωργο. Καημο το χω. Με κουτι σαν αυτο της ITG (αν δεν κανω λαθος) που εβαλαν στο gti στο power techniques θα κανει περισσοτερο σκασιμο η μαμισια σκαστρα? Αν εχει κιολας, ιδεα δεν εχω. Επισης σε σχεση με τη χοανη, η σκαστρα δεν ανεβαζει και την καταναλωση..

Το ITG είναι πολύ καλή εισαγωγή, αλλά ως βαρελάκι που είναι δεν θα ακούς και πάλι τη μαμα σκάστρα. Ο ήχος απλά θα γίνει λίγο πιο σπορ. Τον καλύτερο δυνατό ήχο που μπορείς να βγάλεις , τον βγάζεις μόνο με χοάνη. Ακούγονται όλα πεντακάθαρα. Αν βάλεις σκάστρα υπάρχει ο κίνδυνος να χάσεις σε πίεση. Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που έβαλαν αναφέρουν ότι όντως έχουν χάσει και άλλοι πάλι λένε ότι δεν υπάρχει διαφορά. Είναι μπέρδεμα.... Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας διαφωτίσει ας το κάνει. Γενικότερα πάντως πιστεύω ότι χάνεις σε πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Θελω σκασιμο στο ασε ρε Γιωργο. Καημο το χω. Με κουτι σαν αυτο της ITG (αν δεν κανω λαθος) που εβαλαν στο gti στο power techniques θα κανει περισσοτερο σκασιμο η μαμισια σκαστρα? Αν εχει κιολας, ιδεα δεν εχω. Επισης σε σχεση με τη χοανη, η σκαστρα δεν ανεβαζει και την καταναλωση..

Γενικά αν η σκάστρα είναι εσωτερικού τύπου (επανακυκλοφορίας του αποβαλλόμενου αέρα στο κύκλωμα) ΔΕΝ χάνεις πίεση. Συνήθως για να μη πω πάντα χάνεις πίεση με τις "εξωτερικές" σκάστρες που κάνουν και εντυπωσιακό ήχο. Αυτές τις βάζουν σε πολύ προχωρημένα στάδια με τρελές πιέσεις, όπου και να χάσει κάτι ο...2μπαρος με το "ντραγκστεράδικο" δεν τρέχει τίποτα! Όμως για ένα απλό στάδιο για μένα δεν αξίζει η σκάστρα και αν σώνει και καλά θες να ακούς τη μανήσια η χοάνη είναι μονόδρομος. Σίγουρα πάντως όπως ειπώθηκε παραπάνω η χοάνη "τσιμπάει και κατανάλωση ενώ το όχι ιδιαίτερα δυνατό "ξεφύσημα" θα το βαρεθείς γρήγορα! Νομίζω "αλλού" είναι η ουσία της βελτιώσεως! (το πόσα "κενά", "κολώνες" κ.λπ ρίχνει το αμάξι σου κι όχι πόσο δυνατά φτερνίζεται...)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

θελω να ακουω το φτερνισμα αυτο ειναι το θεμα. για μενα. οχι για να το παιζω ιστορια. παντως φιλος με octavia GT εβαλε τη χοανη της Pipercross και πραγματι ακουγεται η μαμισια σκαστρα πολυ στο αφημα του γκαζιου. ξαναρωταω για την εγγυηση. Λογικα τη χανω αν βαλω χοανη??

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

θελω να ακουω το φτερνισμα αυτο ειναι το θεμα. για μενα. οχι για να το παιζω ιστορια. παντως φιλος με octavia GT εβαλε τη χοανη της Pipercross και πραγματι ακουγεται η μαμισια σκαστρα πολυ στο αφημα του γκαζιου. ξαναρωταω για την εγγυηση. Λογικα τη χανω αν βαλω χοανη??

<<Οι καλές εξηγήσεις κάνουν τους καλούς φίλους>>. Γιατί δε ρωτάς την αντιπροσωπεία;;

Για αυτό τι λέτε:

http://shop.revotechnik.com/products/331/revo-replacement-performance-air-filter-for-vw-polo-mk5-6r-14-tsi.aspx

Θα ανεβάσει την κατανάλωση?

Δε νομίζω! Φίλτρο για τοποθέτηση στο φιλτροκούτι είναι. Πολύ καλή επιλογή γιατί είναι της PiperCross. Tέτοιο θα βάλω κι εγώ (με τον ανάλογο κωδικό) στο 1.2 Τsi μου (Fabia)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τι λέτε:

http://shop.revotechnik.com/products/331/revo-replacement-performance-air-filter-for-vw-polo-mk5-6r-14-tsi.aspx

Θα ανεβάσει την κατανάλωση?

H καταναλωση δεν θα επηρρεαστει . Το ιδιο και η αποδοση ομως ... αφου το αυτοκινητο εχει μεγαλη φιλτροχοανη μεσα στο κουτι .

Σε εκτεταμενες δοκιμες , ακομα και μεγαλες φιλτροχοανες γαζας που δοκιμασαμε ( οι φιλτροχοανες με αφρωδες υλικο δεν καθαριζουν το ιδιο καλα τη λεπτη σκονη οσο η βαμβακερη γαζα και πολυ περισσοτερο το χαρτι ) , με παροχη κρυου αερα , εδειχναν να εχουν πρακτικα ιδια αποδοση σε σχεση με το εργοστασιακο συστημα εισαγωγης , με μικρες - ανεξοδες - τροποποιησεις .

Link to comment
Share on other sites

Ξέει κανείς που μπορώ να βρω το itg induction kit στην Ελλάδα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Καλημερα, φιλε μου. Δες εδω. Και εγω ενδιαφερομαι γι’ αυτο, οταν φυσικα το επιτρεψουν τα οικονομικα...

http://www.cargate.gr/products/car_tuning/AIR_FILTERS/REVO_Induction_kits.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, φιλε μου. Δες εδω. Και εγω ενδιαφερομαι γι’ αυτο, οταν φυσικα το επιτρεψουν τα οικονομικα...

http://www.cargate.gr/products/car_tuning/AIR_FILTERS/REVO_Induction_kits.html

το σκεφτομαι κ γω για αυτη την εισαγωγη της ITG.ξερετε μηπως που κυμαινεται η τιμη της?

Link to comment
Share on other sites

την τριτη ειπα να αναβαθμισω λιγο ακομα το polaki ,εβαλα intercooler και εισαγωγη με θερμοασπιδα. αλλο αυτοκινητο. πηγα και στον κριτωνα (e-tuners) για update στο προγραμμα και καταλαβα την διαφορα απο πριν γτ τα χλμ μετα τα 140 ανεβαινεναν πολυ πιο γρηγορα.. οποτε ετσι οπως το υπολογιζω θα πρεπει να πηρα περιπου στα 5 αλογα...

εδω ειναι και οι φωτος ελπιζω να τις ανεβασα σωστα !!!! χεεχχεχε

http://imageshack.us/g/717/20110913133106.jpg/

Edited by ttdoumpa
Link to comment
Share on other sites

την τριτη ειπα να αναβαθμισω λιγο ακομα το polaki ,εβαλα intercooler και εισαγωγη με θερμοασπιδα. αλλο αυτοκινητο. πηγα και στον κριτωνα (e-tuners) για update στο προγραμμα και καταλαβα την διαφορα απο πριν γτ τα χλμ μετα τα 140 ανεβαινεναν πολυ πιο γρηγορα.. οποτε ετσι οπως το υπολογιζω θα πρεπει να πηρα περιπου στα 5 αλογα...

εδω ειναι και οι φωτος ελπιζω να τις ανεβασα σωστα !!!! χεεχχεχε

http://imageshack.us/g/717/20110913133106.jpg/

δυστυχως δεν φαινονται καλα, ειναι πολυ μικρες και το zoom δεν βοηθαει

μηπως κανω εγω κατι λαθος :whistle:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

http://imageshack.us...0913133106.jpg/ τωρα νομιζω ειναι καλυτερα...

Ελα ρε Πάνο εσύ έβαλες εκεί ?? Supercharged εεε???

Πολύ όμορφο έχει γίνει. Ειδικά η ασπίδα είναι όλα τα λεφτά!!! Σκέφτομαι και εγώ να πάρω από τα παιδιά στην Supercharged την ασπίδα και τον αλουμινένιο σωλήνα και να βάλω το μανιτάρι επάνω!! Από ήχο πως πάει? Το κούλερ μια χαρά ταίριαξε βλέπω!!! Δεν πρέπει να ξύλωσες τίποτα λογικά!!! Από επιδόσεις πως πάει???

Μπράβο στα παιδιά πολύ καλή δουλειά !!!

Πάνο , βάζω σε μεγάλες τις φώτο σου για να φαίνονται καλύτερα!!!

20110913153451.jpg

Φώτο 2

20110913153400.jpg

Φώτο 3

20110913133106.jpg

Φώτο 4

20110913142041.jpg

Τώρα προρούμε να λυσσάξουμε όλοι μαζί!!!! :tongue: :tongue: :tongue:

Μπράβο και πάλι ... Πές μας λίγο και πόσο πήγαν όλα αυτά τα καλούδια!!!:goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.