Jump to content
poen

Polo 6R Gti Tuning

Recommended Posts

Όπως σου είπα κ παραπάνω ειδικά στα πρώτα που κυκλοφόρησαν κάποια εξαρτήματα ήταν ελαττωματικά. Μετά από ανακλήσεις/αναβαθμίσεις το πρόβλημα έφτιαξε. Δυστυχώς κάποιοι δεν πρόλαβαν ή δεν μπορούσαν (π.χ. εκτός εγγύησης) να κάνουν αυτές τις αναβαθμίσεις με αποτέλεσμα κάποια να σπάσουν.

Παρόλαυτά είναι πάμπολλα τα παραδείγματα που δεν είχαν απολύτως κανένα πρόβλημα κ με 2-3 στοχευμένες κινήσεις σε περιφερειακά δουλεύουν απροβλημάτιστα κ είναι +-300 άλογα, συμπεριλαμβανομένου κ του εαυτού μου. Ανεξαρτήτως πάντως δεν θεωρώ το δικό μου γρήγορο, ας το πούμε κάπως σβέλτο,  ούτε το έκανα για να περνάω bmw-mercedes που λες. Το έκανα απλά για την κ@@λα μου! Όπως κ έχει ο καθένας δικαίωμα να κάνει ό,τι αυτοκίνητο έχει αρκεί να τον γεμίζει αυτό που κάνει!

Νομιζω οτη η απαντιση σου ειναι οτι καλητερο εχω διαβασει εδω μεσα.

Μετριμενες κουβεντες με σοβαρο υφος και με πραγματικο αντικτυπο στην πραγματικοτητα.

Όπως σου είπα κ παραπάνω ειδικά στα πρώτα που κυκλοφόρησαν κάποια εξαρτήματα ήταν ελαττωματικά. Μετά από ανακλήσεις/αναβαθμίσεις το πρόβλημα έφτιαξε. Δυστυχώς κάποιοι δεν πρόλαβαν ή δεν μπορούσαν (π.χ. εκτός εγγύησης) να κάνουν αυτές τις αναβαθμίσεις με αποτέλεσμα κάποια να σπάσουν.

 

το κακο ειναι οτι η μαμα vw κανει την παπια.

 

Λες και δεν περασε ουτε ενα πουλακι να τους πει οτι τα μοτερ εκεινα δεν βγεικανε καλα.

 

  είναι +-300 άλογα, συμπεριλαμβανομένου κ του εαυτού μου. Ανεξαρτήτως πάντως δεν θεωρώ το δικό μου γρήγορο, ας το πούμε κάπως σβέλτο

Μου αρεσει που εισαι και μετριοφρον ατομο..............σε παω........ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι η μαμα vw κανει την παπια.

 

Λες και δεν περασε ουτε ενα πουλακι να τους πει οτι τα μοτερ εκεινα δεν βγεικανε καλα.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα! Ας γινόταν αυτό Αμερική να βλέπαμε πως θα έτρεχαν να αποζημιώσουν με αλλαγές κινητήρων κ πολύχρονες εγγυήσεις! Εδώ ήταν ελάχιστες περιπτώσεις που κάλυψαν αυτοκίνητα εκτός εγγύησης κ κυρίως λόγω καλής θέλησης αντιπροσώπων κ όχι τόσο μαμάς εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το after sales και warranty coverage στην Αμερική δεν παίζεται. Εδώ αρκετοί με Golf GTI MK5 τα οποία κυκλοφορούν εκεί μέσω της VWoA (VW of America) προτιμούν να μην αλλάζουν το ωστήριο (κοινώς "ποτηράκι") της αντλίας υψηλής αλλά το αφήνουν μέχρι να τρυπήσει, και τους καλύπτουν κανονικά μέσω της ειδικής επέκτασης εγγύησης για το συγκεκριμένο εξάρτημα που αν θυμάμαι καλά είναι για 10 χρόνια ή σχεδόν 200.000 χλμ. Πρόκειται για ένα ευαίσθητο εξάρτημα κόστους 30€ που φθείρεται λόγω κατασκευής και αφορά ειδικά όσους έχουν αναβαθμισμένη αντλία και αν τρυπήσει (που μπορεί να συμβεί και σε μαμά αμάξια) μπορεί το κόστος να ανέλθει σε κάνα δυο χιλιάρικα. Σκεφτείτε ειδική επέκταση εγγύησης για ένα εξάρτημα κόστους 30€. Αν και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ακόμα και εκεί το παρακολουθούν και το αλλάζουν τακτικά μιας και είναι 15 λεπτά δουλειά και το κάνουν για να μην μπλέκουν με συνεργεία, αλλά και μόνο ότι αρκετοί συνειδητά το περιμένουν να τρυπήσει, καταλαβαίνει κανείς σε τι επίπεδο βρίσκεται το ζήτημα των εγγυήσεων. Αλλά βλέπεις εκεί η προστασία του καταναλωτή δεν αστειεύεται και οι καμπάνες για τους εμπόρους είναι πολύ βαριές, και το σημαντικότερο πέφτουν! Ακούστε και το άλλο, ακόμα και mod να έχεις, σε προστατεύει το Magnuson-Moss Warranty Act το οποίο υποχρεώνει τον έμπορο π.χ. μια αντιπροσωπεία να σε καλύψει εφ' όσον αδυνατεί να αποδείξει ότι το συγκεκριμένο aftermarket εξάρτημα ευθύνεται για την ζημιά.

Απολύτως αυτονόητα πράγματα που στην Ελλάδα είναι πολυτέλειες, που ακόμα και αν υπάρχουν κλειδωμένα σε κάποιο συρτάρι, δεν εφαρμόζονται ποτέ! Τι να πει κανείς, πάλι καλά που υπάρχουν και στην Ελλάδα έντιμοι επιχειρηματίες με ανοιχτό μυαλό που σκέφτονται πώς θα κρατήσουν έναν πελάτη για χρόνια και όχι πώς θα του τα πάρουν μια φορά και μετά τον χάνουν. Απλά ό,τι συμβαίνει εδώ βασίζεται κατά κανόνα στην καλή σχέση πελάτη-αντιπροσώπου όπου ο αντιπρόσωπος αναλαμβάνει το κόστος με κάποια μικρή επιβάρυνση του πελάτη, που και το μικρή μπορεί να είναι κάνα 500άρικο όχι αστεία, αλλά πάλι καλά που έχουμε κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2017 at 9:32 AM, nikdev said:

Βγάλε το μεσαίο και καθάρισες με 20Ε

καλησπερα.

εχω ενα μαμα polo gti 2010 dsg7.

αν του βγαλω το τελικο θα ακουγεται καλυτερα ο ηχος του dsg7 στις αλλαγες?

γιατι ρωτησα για εξατμιση σε εναν "θεοφιλος" και μου ειπε ολη απο μπροστα μια τιμη πανω απο 800ευρω..

εγω απλα θελω να κανει καλυτερο ηχο στο dsg οταν αλλαζει ταχυτητα. τιποτα αλλο για αρχη.. απο του χρονου βλεπουμε.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2017 at 1:05 PM, SkyNet said:

Ή αλλάζεις μετά και τελικό αν δεν είσαι ευχαριστημένος από τον ήχο


Sent from my iPhone using Tapatalk

10 hours ago, 2015Bora said:

Εννοείς μετά από τον καταλύτη;;

Τελικό καζανάκι, αυτό που φαίνεται από πίσω σαν βαρελάκι. Πολύ μετά τον καταλύτη.

Γενικά ο σωστός δρόμος αν θες μόνο ήχο και δεν σε νοιάζει να το βελτιώσεις είναι ξεκινάς βγάζοντας μεσαίο και βλέπεις πώς είναι, λόγω σχεδόν μηδενικού κόστους ξεκινάς έτσι. Αν δεν σε καλύπτει αλλάζεις και τελικό και πας σε μικρότερο θα στα πει ο εξατμισάς αυτά. Έχοντας κάνει και τα δύο προηγούμενα, είναι πιθανόν να το έχεις παρακάνει με τον ήχο, οπότε τότε ξαναβάζεις το μεσαίο όπως προαναφέρθηκε.

9 hours ago, MikeGTIRoutso said:

καλησπερα.

εχω ενα μαμα polo gti 2010 dsg7.

αν του βγαλω το τελικο θα ακουγεται καλυτερα ο ηχος του dsg7 στις αλλαγες?

γιατι ρωτησα για εξατμιση σε εναν "θεοφιλος" και μου ειπε ολη απο μπροστα μια τιμη πανω απο 800ευρω..

εγω απλα θελω να κανει καλυτερο ηχο στο dsg οταν αλλαζει ταχυτητα. τιποτα αλλο για αρχη.. απο του χρονου βλεπουμε.

 

ευχαριστω

Θα λεγα πάρε τιμή για 63,5 catback σύστημα χωρίς μεσαίο, δηλαδή 63,5άρα σωλήνα, ένα μικρό τελικό και μπούκα και αν έχει πολύ φασαρία προσθέτεις μεσαίο. Από απόδοση χωρίς πρόγραμμα δεν θα έχεις κέρδος αλλά με πρόγραμμα όλο και κάτι θα τσιμπήσεις πλέον του προγράμματος. Όταν είσαι έτοιμος να αρχίσεις την πραγματική βελτίωση θα προσθέσεις 70άρι downpipe και ελεύθερο καταλύτη που είναι και το ακριβότερο κομμάτι της εξάτμισης, με πρόγραμμα φυσικά. Να ξέρεις ότι τα σκασίματα της εξάτμισης στις αλλαγές θα ακούγονται περισσότερο όταν βάλεις και πρόγραμμα. Επίσης όταν ολοκληρώσεις την εξάτμιση θα ανέβει λίγο ακόμα ο ήχος. Δεν σε βλέπω να το φτάνεις μέχρι υβρίδιο οπότε στο τέλος ένα 70-63,5 σύστημα θα σου είναι αρκετό για φουλ 1ο στάδιο, διαφορετικά για υβρίδιο θες φουλ 70, όχι ότι είναι τίποτα ακριβό στην πορεία να μεγαλώσεις τη διατομή του catback. Αν και τα 14άρια υποφέρουν από θερμοκρασίες όταν τα βελτιώνεις και θα πρέπει σύντομα μετά το πρόγραμμα να βάλεις κούλερ, μετά θες σκάστρα κ.α. Στα λέω όλα αυτά γιατί η βελτίωση είναι γλυκιά και εθιστική, και έχεις GTI. Απορώ και που δεν ξεκινάς με πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα πάρε τιμή για 63,5 catback σύστημα χωρίς μεσαίο, δηλαδή 63,5άρα σωλήνα, ένα μικρό τελικό και μπούκα και αν έχει πολύ φασαρία προσθέτεις μεσαίο. Από απόδοση χωρίς πρόγραμμα δεν θα έχεις κέρδος αλλά με πρόγραμμα όλο και κάτι θα τσιμπήσεις πλέον του προγράμματος. Όταν είσαι έτοιμος να αρχίσεις την πραγματική βελτίωση θα προσθέσεις 70άρι downpipe και ελεύθερο καταλύτη που είναι και το ακριβότερο κομμάτι της εξάτμισης, με πρόγραμμα φυσικά. Να ξέρεις ότι τα σκασίματα της εξάτμισης στις αλλαγές θα ακούγονται περισσότερο όταν βάλεις και πρόγραμμα. Επίσης όταν ολοκληρώσεις την εξάτμιση θα ανέβει λίγο ακόμα ο ήχος. Δεν σε βλέπω να το φτάνεις μέχρι υβρίδιο οπότε στο τέλος ένα 70-63,5 σύστημα θα σου είναι αρκετό για φουλ 1ο στάδιο, διαφορετικά για υβρίδιο θες φουλ 70, όχι ότι είναι τίποτα ακριβό στην πορεία να μεγαλώσεις τη διατομή του catback. Αν και τα 14άρια υποφέρουν από θερμοκρασίες όταν τα βελτιώνεις και θα πρέπει σύντομα μετά το πρόγραμμα να βάλεις κούλερ, μετά θες σκάστρα κ.α. Στα λέω όλα αυτά γιατί η βελτίωση είναι γλυκιά και εθιστική, και έχεις GTI. Απορώ και που δεν ξεκινάς με πρόγραμμα.


Ειμαι ετοιμος απο τον επομενο μαϊο, γιατι τωρα αναχωρω για εξωτερικο (βλεπε ναυτικος)
Θα θελα απλα ακουω πολλα κ τα κιβωτια κλπ κ ανησυχω λιγο αλλα μολις γυρισω, προγραμμα-εξατμιση-φιλτρο ειναι στανταρ. Για τα υπολοιπα θα πρεπει να μιλησω με τον ανθρωπο που θα επιλεξω να το βελτιωσω γιατι ως τωρα βλεπω μονο TMG σαν βελτιωτες που εχουν αποδοσεις κλπ για αλλον βελτιωτικο οικο δεν ξερω πολλα.
Αλλα εχω ενα χρονο ακομα μπροστα να βρω κ θα ζητησω κ εδω συμβουλες απο παιδια..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα πάρε τιμή για 63,5 catback σύστημα χωρίς μεσαίο, δηλαδή 63,5άρα σωλήνα, ένα μικρό τελικό και μπούκα και αν έχει πολύ φασαρία προσθέτεις μεσαίο. Από απόδοση χωρίς πρόγραμμα δεν θα έχεις κέρδος αλλά με πρόγραμμα όλο και κάτι θα τσιμπήσεις πλέον του προγράμματος. Όταν είσαι έτοιμος να αρχίσεις την πραγματική βελτίωση θα προσθέσεις 70άρι downpipe και ελεύθερο καταλύτη που είναι και το ακριβότερο κομμάτι της εξάτμισης, με πρόγραμμα φυσικά. Να ξέρεις ότι τα σκασίματα της εξάτμισης στις αλλαγές θα ακούγονται περισσότερο όταν βάλεις και πρόγραμμα. Επίσης όταν ολοκληρώσεις την εξάτμιση θα ανέβει λίγο ακόμα ο ήχος. Δεν σε βλέπω να το φτάνεις μέχρι υβρίδιο οπότε στο τέλος ένα 70-63,5 σύστημα θα σου είναι αρκετό για φουλ 1ο στάδιο, διαφορετικά για υβρίδιο θες φουλ 70, όχι ότι είναι τίποτα ακριβό στην πορεία να μεγαλώσεις τη διατομή του catback. Αν και τα 14άρια υποφέρουν από θερμοκρασίες όταν τα βελτιώνεις και θα πρέπει σύντομα μετά το πρόγραμμα να βάλεις κούλερ, μετά θες σκάστρα κ.α. Στα λέω όλα αυτά γιατί η βελτίωση είναι γλυκιά και εθιστική, και έχεις GTI. Απορώ και που δεν ξεκινάς με πρόγραμμα.


Επισης "κουλερ" για που χρειαστω?
Η τιμη π πηρα ηταν για 63.5 απο μπροστα μεχρι πισω η εξατμιση ανοξειδωτη καλης ποιοτητας κλπ.
Αλλα προτιμω να το κανω με την μια 1ο σταδιο μολις βγω. Να το χασω το λιγοτερο δηλαδη.. αλλα αντε βρες αξιοπιστο κ να μην τρεχεις σε συνεργειο καθε εβδομαδα.. αλλα δεν ξερω προς το παρων γιατι σε ενα μηνα φευγω παλι..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MikeGTIRoutso said:

 


Ειμαι ετοιμος απο τον επομενο μαϊο, γιατι τωρα αναχωρω για εξωτερικο (βλεπε ναυτικος)
Θα θελα απλα ακουω πολλα κ τα κιβωτια κλπ κ ανησυχω λιγο αλλα μολις γυρισω, προγραμμα-εξατμιση-φιλτρο ειναι στανταρ. Για τα υπολοιπα θα πρεπει να μιλησω με τον ανθρωπο που θα επιλεξω να το βελτιωσω γιατι ως τωρα βλεπω μονο TMG σαν βελτιωτες που εχουν αποδοσεις κλπ για αλλον βελτιωτικο οικο δεν ξερω πολλα.
Αλλα εχω ενα χρονο ακομα μπροστα να βρω κ θα ζητησω κ εδω συμβουλες απο παιδια..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για πρόγραμμα θα το ψάξεις όταν έρθει η ώρα, πάντως σίγουρα για το μοτέρ σου να πας σε καλό custom. To 7άρι DSG είναι ευαίσθητο και έχει τα θεματάκια του με τη ροπή αλλά ένας καλός βελτιωτής θα σε ρυθμίσει όπως πρέπει.

2 hours ago, MikeGTIRoutso said:

 


Επισης "κουλερ" για που χρειαστω?
Η τιμη π πηρα ηταν για 63.5 απο μπροστα μεχρι πισω η εξατμιση ανοξειδωτη καλης ποιοτητας κλπ.
Αλλα προτιμω να το κανω με την μια 1ο σταδιο μολις βγω. Να το χασω το λιγοτερο δηλαδη.. αλλα αντε βρες αξιοπιστο κ να μην τρεχεις σε συνεργειο καθε εβδομαδα.. αλλα δεν ξερω προς το παρων γιατι σε ενα μηνα φευγω παλι..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Κούλερ θες για να σου χαμηλώσει την εισερχόμενη θερμοκρασία και να βγάλεις περισσότερη δύναμη αφού βάλεις πρόγραμμα. Ο βελτιωτής σε ρυθμίζει πάντα με τα πράγματα που κάθε φορά διαθέτεις, όταν βάλεις κούλερ θα σε ρυθμίσει έτσι ώστε να το εκμεταλλευτείς. Φουλ 63,5 είναι μικρή, θα χρειαστείς είτε 70-63,5 αν θες να φτιάξεις ένα καλό φουλ 1ο στάδιο και να μείνεις εκεί, είτε φουλ 70 αν είναι να προχωρήσεις με υβριδικό turbo για 40-60 άλογα πλέον του φουλ 1ου σταδίου. Επειδή όμως κάτι τέτοιο λογικά θα αργήσεις πολύ να το κάνεις, και αν το κάνεις, όπως είπα ξεκίνα με 70-63,5 και στην πορεία η αλλαγή διατομής της πίσω σωλήνας είναι απλή υπόθεση. Κανένας βελτιωτής δεν θα έχει πρόβλημα να σε ρυθμίσει με 70-63,5 οπότε μιας και θέλεις μόνο ήχο για την ώρα μπορείς να βάλεις ένα 63,5άρι catback χωρίς μεσαίο και όταν είσαι έτοιμος για πρόγραμμα να προσθέσεις το 70άρι downpipe αλλάζοντας και καταλύτη. Έτσι τα κάνεις όλα μαζί που θες, βέβαια μην ξεχνάς το κούλερ που σίγουρα θα χρειαστείς, και εισαγωγή και σκάστρα, επίσης όλοι οι βελτιωτές που ξέρω ζητάνε ψυχρότερα μπουζί οπότε όταν είσαι έτοιμος για πρόγραμμα όλα αυτά θα πρέπει να τα κουβεντιάσετε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.
εχω ενα μαμα polo gti 2010 dsg7.
αν του βγαλω το τελικο θα ακουγεται καλυτερα ο ηχος του dsg7 στις αλλαγες?
γιατι ρωτησα για εξατμιση σε εναν "θεοφιλος" και μου ειπε ολη απο μπροστα μια τιμη πανω απο 800ευρω..
εγω απλα θελω να κανει καλυτερο ηχο στο dsg οταν αλλαζει ταχυτητα. τιποτα αλλο για αρχη.. απο του χρονου βλεπουμε.
 
ευχαριστω


Αρκετα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.