Jump to content
poen

Polo 6R Gti Tuning

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα εχω κ γω ενα pologti DCG μ προγράμμα εξάτμιση κ φίλτρο pipercroos χωρίς εισαγωγή χωρίς ιντερκουλερ χωρίς σκαστρα κ wg κ ειναι όπλο.πηγα μ ενα φίλο ν τ δοκιμάσω ν δω διάφορες με ενα κουπρα ιμπιζα μ Φούλ περιφερειακά συν τσίτα προγράμμα κ στον σασμάν χωρίς καθίσματα πισω κ ρεζέρβα κ ποτισμένο κ προγράμμα ταξοπουλος κ μου έριξε 1,5 αυτοκίνητο τ συμπεράσματα δικά σας

Edited by Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Εναν ταχυδρομικό κωδικο το κόβω αν κρίνω απο τα φωτα στον πλαϊνό αριστερό καθρέφτη οδηγού. Ο κουπροδηγος φοραει καινούργιο Σαζμαν ?

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 1,5 ειναι 2 οκ κ δεν τ ειπα για ν τ παίξω κάποιος απλά τ λεω για ν δω αν αξίζει ν φτιάξω κ ν ρίξω λεφτα για 2 αυτοκινητα
Απο κοντά δεν νομιζω ν ειναι οπως τ λες φιλε μου

 


Εναν ταχυδρομικό κωδικο το κόβω αν κρίνω απο τα φωτα στον πλαϊνό αριστερό καθρέφτη οδηγού. Ο κουπροδηγος φοραει καινούργιο Σαζμαν ?

 


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Κ καλο ειναι ν μην ανεβάζουμε βιντεάκια που κόβει ταχύτητα τ πόλο ευχαριστω

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις θέλω να ξεκαθαρίσω 2-3 πράγματα. Η διαφορά δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως όσο ήθελα να κάτσω δίπλα στο polo έκατσα. Κ όταν ήθελα να περάσω άρχισα να περνάω κ να του ανοίγω σαν να έκανα προσπέραση. Εγώ άλλο πάτημα ήθελα να κάνω κ για να μην μου πάρουν μέτρα πάτησα όπως πάτησα. Το αμάξι του Παναγιώτη πάει καλά για τα spec του αλλά ως εκεί. Ο καθένας στην κατηγορία του.

Κ το πάτημα δεν τελειώνει εκεί που ειναι ο κόσμος τελειώνει 100 περίπου μέτρα πιο κάτω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρτεμη μου ξερεις οτι πήγαμε για δοκιμή κ δεν νομιζω ν μ πέρασες σαν ν εκανες προσπεράσει τεσπα εκει είμασταν δεν είμασταν αλλου κ φυσικά τ αμάξι σου Παει καλυτερα δεν λεει κάποιος τ αντίθετο αλλα μην τ παραλεμε ομως.τεσπα εγω γιατο μονο λόγο που ασχολήθηκα κ ανέβασα αυτη τη δημοσίευση ηταν για το λόγο που σου εστειλα σε μυνημα.οσο φιλε μου για τ ιντερκουλερ φιλε μου μπήκε κουτί απο 7 μοντέλο.τωρα τ μου λες δεν ξερω.κ δουλεύει άψογα Κ χωρίς μετατροπες

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη στο βίντεο ( στο οποίο βίντεο το Polo δεν κόβει, στο βίντεο που κόβει δεν φαίνονται Καν τα φώτα κ αν έχεις αμφιβολίες μπορώ να το ανεβάσω ) μπορείς να δεις ποσό πίεση έχω στην 2α. Πέφτει κάτω από 1bar κ φοράω wg. Δεν ασχολουμε άλλο με το θέμα. Μπορείς να λες ότι έφαγες 1,5 αμάξι αν αυτο σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα. Αλλά δεν έχουμε Καν επαφή. Όπως είπα κ πιο πάνω ο καθένας στην κατηγορία του.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρτεμη βαλε το βιντεο στο youtube και ανεβασε το εδω να το δει ο κοσμος ...
Φιλε μου intercooler Απο S3 Εργοστασιακο ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ... Τωρα τι σου βαλανε δεν ξερω ...ισως καποιο front mount Που φοραγε καποιο s3? ισως απο s3 20vt? δεν ξερω... παντως μην επιμενεις δεν μπαινει

Link to comment
Share on other sites

οφ τοπικ

με το φτωχο μου το μυαλο και χωρις να εχω γνωσεις λεω εγω.

παιρνουμε ενα 1400ρακι αμαξι ηδη παραφουσκωμενο και θελουμε να το ξεχυλωσουμε.

γιατι δεν παιρνουμε απευθειας ενα 2 λιτρο golf gti 5 αρι που θα στοιχισει σαν αγορα τα μισα και θα του βαλεις πανω οτι θες.

και οποιος πει οτι θα εχει πιο πολλα εξοδα προφανως θα κανει πλακα...

καποιος που θα χαλασει λεφτα για να κανει υπερτουμπανο ενα 1400ρακι προφανως δεν τα πολυμετραει τα χρηματα

τελος οφ τοπικ και συγνωμη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιπη με ολο το σεβασμο τα Polo/Ibiza 14αρακια κανουν χαβαλε στα Golf GTI .... Το 14αρακι δεν ειναι παραφουσκωμενο παει ευκολα σαν εργοστασιακο 250 αλογα και με ενα υβριδιακι και σωστο προγραμμα φλερταρει με τα 300 +/-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/Jrysf8UbPxs

Αυτο ειναι το βίντεο που λέει ο Παναγιώτης. Δεν κατάλαβα τι έγινε. Αν άφησε κ ξανά πάτησε γκάζι κλπ. ( επειδή ο δρόμος ειναι περιορισμένος αφήνω το γκάζι στον τερματισμό της κόντρας. Ούτε νωρίτερα ούτε αργότερα )

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μηπως δεν εισαι καλα ενημερωμένος ;τ πηρα καινουργιο απο αντιπροσωπεία τις vw απο 2λιτρο σ3 του 2007 γιατι τ αλλα ειναι πλαστικά στις άκρες.κ μπήκε κανονικότατα κ δουλεύει άψογα θ στο βγάλω κ φωτο ν σου φύγει η απορια

Link to comment
Share on other sites

Πιπη με ολο το σεβασμο τα Polo/Ibiza . Το 14αρακι δεν ειναι παραφουσκωμενο παει ευκολα σαν εργοστασιακο 250 αλογα

αν ειναι ετσι γιατι δεν το βγαζανε και απο το εργοστασιο με 250 αλογα?

 

Εδω τα εργοστασιακα σπανε τα πιστονια και θα το πας στα 250 με την ψευδαισθηση οτι δεν θα παρεις το μοτερ στα χερια??????

Πολυ αισιοδοξοι εχουμε γινει με τα αλογα !!!

 

Απο περιεργεια ποσα ευρωπουλακια πρεπει να δωσεις για να το πας απο τα 180 στα 250?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι γιατι δεν το βγαζανε και απο το εργοστασιο με 250 αλογα?

Εδω τα εργοστασιακα σπανε τα πιστονια και θα το πας στα 250 με την ψευδαισθηση οτι δεν θα παρεις το μοτερ στα χερια??????

Πολυ αισιοδοξοι εχουμε γινει με τα αλογα !!!

Απο περιεργεια ποσα ευρωπουλακια πρεπει να δωσεις για να το πας απο τα 180 στα 250?

2 χιλιαρικα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υβρίδια με 300+ κ δεν σπάνε. Αν είσαι γκαντέμης μπορεί να σου σπάσει κ μαμά που το πηγαίνεις χαλαρά.

Πλέον όμως αν έχουν κάνει τις ανακλήσεις ή έχουν μοντέλο με τις αναβαθμίσεις από το εργοστάσιο δεν έχουν κανένα θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Αν είσαι γκαντέμης μπορεί να σου σπάσει κ μαμά που το πηγαίνεις χαλαρά.

 

δηλ ολοι αυτοι που τα σκασανε κανονικα για να φτιαξουνε τα σπασμενα πιστονια,ειναι ολοι τους γκαντεμιδες???

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχουμε τοσο μεγαλο κομπλεξ εδω στην Ελλαδα με τα αμαξια μας που δεν μας αφηνει να παραδεχτουμε οτι το αμαξι μας δεν ειναι αυτο που νομιζαμε!!

 

Παρομοιο μ***********α δερνει και τους φορντακιδες ,που δεν μπορουνε να χωνεψουνε με τιποτα οτι τα φοκους ειναι ζημιαρικα αμαξια.Οι πεταλουδες γκαζιου(500αρι και βαλε σε ευρω) ειναι και ο λογος που οι αντιπροσωπεις FORD εχουνε πλουτησει για να μην αναφερθω και σε κατι βλαβες που ουτε μπορει να φανταστει καποιος.

Edited by activious
προσεχουμε τι γραφουμε
Link to comment
Share on other sites

δηλ ολοι αυτοι που τα σκασανε κανονικα για να φτιαξουνε τα σπασμενα πιστονια,ειναι ολοι τους γκαντεμιδες???

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχουμε τοσο μεγαλο κομπλεξ εδω στην Ελλαδα με τα αμαξια μας που δεν μας αφηνει να παραδεχτουμε οτι το αμαξι μας δεν ειναι αυτο που νομιζαμε!!

Παρομοιο μα@λ@κ@α δερνει και τους φορντακιδες ,που δεν μπορουνε να χωνεψουνε με τιποτα οτι τα φοκους ειναι ζημιαρικα αμαξια.Οι πεταλουδες γκαζιου(500αρι και βαλε σε ευρω) ειναι και ο λογος που οι αντιπροσωπεις FORD εχουνε πλουτησει για να μην αναφερθω και σε κατι βλαβες που ουτε μπορει να φανταστει καποιος.

Με όλο το σεβασμό 2 παρατηρήσεις:

1) Όλοι αυτοί όπως αναφέρεις είναι πόσοι και σε ποιο ποσοστό των αυτοκινήτων που έχουν βελτιωθεί; Επίσης πόσοι είναι αυτοί που κυκλοφορούν απροβλημάτιστα ακόμα και με υβρίδια; Μόνο τοτε μπορείς να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα με δεδομένα. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά απόψεις.

2) Η βελτίωση ενέχει κινδύνους προφανώς. Σωστές επιλογές σε βελτιωτη και προγραμματιστή αντίστοιχα είναι αυτά που μας αποτρέπουν απο κακοτοπιές. Υπάρχουν πλέον πολλές και αξιόλογες επιλογές στην Ελλάδα.

2 cents απο μένα

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι γιατι δεν το βγαζανε και απο το εργοστασιο με 250 αλογα?

 

Εδω τα εργοστασιακα σπανε τα πιστονια και θα το πας στα 250 με την ψευδαισθηση οτι δεν θα παρεις το μοτερ στα χερια??????

Πολυ αισιοδοξοι εχουμε γινει με τα αλογα !!!

 

Απο περιεργεια ποσα ευρωπουλακια πρεπει να δωσεις για να το πας απο τα 180 στα 250?

Μιας και αναφέρθηκες σε εμενα .

Ναι εχουν σπασει ΑΠΕΙΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ twincharged , πιο πολλα ειναι τα σπασμένα εργοστασιακά παρα αυτα που φορανε προγραμμα και ειναι τερμα τσιτωμενα , οσα εχουν σπασει εχουν σπασει σε χαλαρους ρυθμους οδηγησης και οχι σε τερμα γκαζι .

Τι πραγματικα συμβαίνει με τα twincharged?

-4 φορες αλλαγή κωδικού πιστονιών ,

-3 φορές αλλαγή κωδικόυ μπεκ ψεκασμου βενζινης (υπαρχουν προβληματικες παρτιδες σε μοντελα τελος του 2009 )

-3 φορες αλλαγη κωδικου μπουζι (λαθος διακενα και misfires)

-απειρα software updates Λογω λαθων στην χαρτογραφηση

Και επισης λογω κομπρεσσορα αν το οδηγεις σαν ταριφας δηλαδη να πηγαινεις χαλαρα και οικονομικα με το μοτερ λογω φορτιου να βαραει πυρακια επίσης φουσκώματα με μεγαλο φορτιο απο χαμηλα οπου το μιγμα ειναι θεοστεγνο αλλα εχεις φουλ πιεση υπερπληρωσης λογω κομπρεσσορα , για αυτο τα πιο πολλα ειναι σπασμενα απο αυτους που το πηγαιναν χαλαρα και ειχαν μαμα προγραμμα.

Και σου θετω το εξης ερωτημα . Γιατι τα Golf MK5 GT και GT Sport ενω εχουν ακριβως τον ιδιο κωδικο πιστονιων με τα Scirocco και MK6 (τα πρωτα του 2009) δεν εχει σπασει ΚΑΝΕΝΑ GT & GT Sport ειτε μαμα με 150κ+ χμ ειτε με προγραμμα , ενω τα Mk6 και τα Scirocco και τα Ibiza και τα Polo σπανε μαμα σαν καριδοτσουφλα??

Το μοτερακι αυτο ειναι ΤΕΡΑΣ Βελτιωσης , μεχρι και 320 με κλειστο μοτερ εχουμε δει .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό 2 παρατηρήσεις:

1) Όλοι αυτοί όπως αναφέρεις είναι πόσοι και σε ποιο ποσοστό των αυτοκινήτων που έχουν βελτιωθεί; Επίσης πόσοι είναι αυτοί που κυκλοφορούν απροβλημάτιστα ακόμα και με υβρίδια; Μόνο τοτε μπορείς να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα με δεδομένα. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά απόψεις.

2) Η βελτίωση ενέχει κινδύνους προφανώς. Σωστές επιλογές σε βελτιωτη και προγραμματιστή αντίστοιχα είναι αυτά που μας αποτρέπουν απο κακοτοπιές. Υπάρχουν πλέον πολλές και αξιόλογες επιλογές στην Ελλάδα.

2 cents απο μένα

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν λεω για τα πειραγμενα.Αυτα ναι μπορει να σπασουνε για πολους λογους.

 

Τα εργοστασιακα γιατι να χαλανε?Δεν ειναι και λιγα.Εδω μεσα αν ψαξεις θα δεις αρκετους με σπασμενα πιστονια σε tsi μοτερ.

 

Απο την αλλη δεν εχει ακουστει να σπανε πιστονια σε αυτοκινητα διαφορετικης μαρκας,εκτος απο τα vw.

 

Αντι να τριβαμε στην μουρη της αντιπροσωπειας καθομαστε και τα ανεβαζουμε στον θεο και ολα αυτα για τα βαζουμε ενα προγραμα και στις ρεπριζ ριχνουμε ταπα σε αμαξια οπως η BMW-MERCEDES.

Λες και θα καθησει ο μερσεντακιας να σκασει αν ενα γκολφακι που παει με 200 τον περασε οταν αυτος ειναι μεσα στην χλιδα.

 

Θα εδινα 25 χιλιρικα και καθομουνα με τα χερια σταυρωμενα οταν θα σπαζανε τα πιστονια σε αμαξι 2-4 ετων???

 

Τι λεμε ρε παιδια,εχουμε τρελαθει?

Μιας και αναφέρθηκες σε εμενα .

Ναι εχουν σπασει ΑΠΕΙΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ twincharged , πιο πολλα ειναι τα σπασμένα εργοστασιακά παρα αυτα που φορανε προγραμμα και ειναι τερμα τσιτωμενα , οσα εχουν σπασει εχουν σπασει σε χαλαρους ρυθμους οδηγησης και οχι σε τερμα γκαζι .

 

Δηλ θα πρεπει να το πας συνεχεια με 5.000στρ ,διαφορετικα θα σπασει ετσι? στο λεει και η αντιπροσωπεια αυτο οταν το αγοραζεις?

Τι πραγματικα συμβαίνει με τα twincharged?

-4 φορες αλλαγή κωδικού πιστονιών ,

-3 φορές αλλαγή κωδικόυ μπεκ ψεκασμου βενζινης (υπαρχουν προβληματικες παρτιδες σε μοντελα τελος του 2009 )

-3 φορες αλλαγη κωδικου μπουζι (λαθος διακενα και misfires)

-απειρα software updates Λογω λαθων στην χαρτογραφηση

 

απο εκει και μονο καταλαβαινεις ποσο ''καλη'' δουλεια εκανε το εργοστασιο αφου το πεταξανε στην αγορα και οτι αρπαξουνε.

 

Με τοσες αποτυχιες και αλαγες που εχουνε κανει μπας και στρωσει το πραγμα...μπορει ευκολα καποιος να καταλαβει οτι δεν εχεις και τα καλητερα θεμελια για να  στηριξεις μια καλη βελτιωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαθος.... σε ολα τα αυτοκινητα όλων των εταιριων γίνονται revision οι κωδικοι ανταλλακτικων , παντα ο πελατης ειναι ο δοκιμαστης. ΝΟΜΟΣ ! Και οχι μονο σε αυτοκινητα, σε ολους τους κλαδους .
 Και σου ξαναλεω τα Golf GT και GT Sport με τον παλιο κωδικο πιστονιων ειτε μαμα ειτε σε σταδιο υβριδιου κοντα στα 300+ δεν σπανε ! Αλλου ειναι το προβλημα και μαλλον στα software των CAV
 

Link to comment
Share on other sites

δηλ ολοι αυτοι που τα σκασανε κανονικα για να φτιαξουνε τα σπασμενα πιστονια,ειναι ολοι τους γκαντεμιδες???

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχουμε τοσο μεγαλο κομπλεξ εδω στην Ελλαδα με τα αμαξια μας που δεν μας αφηνει να παραδεχτουμε οτι το αμαξι μας δεν ειναι αυτο που νομιζαμε!!

 

Παρομοιο μα@λ@κ@α δερνει και τους φορντακιδες ,που δεν μπορουνε να χωνεψουνε με τιποτα οτι τα φοκους ειναι ζημιαρικα αμαξια.Οι πεταλουδες γκαζιου(500αρι και βαλε σε ευρω) ειναι και ο λογος που οι αντιπροσωπεις FORD εχουνε πλουτησει για να μην αναφερθω και σε κατι βλαβες που ουτε μπορει να φανταστει καποιος.

 

Όπως σου είπα κ παραπάνω ειδικά στα πρώτα που κυκλοφόρησαν κάποια εξαρτήματα ήταν ελαττωματικά. Μετά από ανακλήσεις/αναβαθμίσεις το πρόβλημα έφτιαξε. Δυστυχώς κάποιοι δεν πρόλαβαν ή δεν μπορούσαν (π.χ. εκτός εγγύησης) να κάνουν αυτές τις αναβαθμίσεις με αποτέλεσμα κάποια να σπάσουν.

Παρόλαυτά είναι πάμπολλα τα παραδείγματα που δεν είχαν απολύτως κανένα πρόβλημα κ με 2-3 στοχευμένες κινήσεις σε περιφερειακά δουλεύουν απροβλημάτιστα κ είναι +-300 άλογα, συμπεριλαμβανομένου κ του εαυτού μου. Ανεξαρτήτως πάντως δεν θεωρώ το δικό μου γρήγορο, ας το πούμε κάπως σβέλτο,  ούτε το έκανα για να περνάω bmw-mercedes που λες. Το έκανα απλά για την κ@@λα μου! Όπως κ έχει ο καθένας δικαίωμα να κάνει ό,τι αυτοκίνητο έχει αρκεί να τον γεμίζει αυτό που κάνει!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.