Jump to content
poen

Polo 6R Gti Tuning

Recommended Posts

τι θες να σου πω?οτι δεν ειναι καλη η αβτ?ειναι κορυφαια απλα υπερτιμημενη...το ιδιο και μτμ..ολες σου δινουν εγγυηση στον εγκεφαλο.τωρα δεν γνωριζω αν σου δινουν και στο υπολοιπο μηχανικο συνολο του αυτοκινητου.αν αξιζουν τα 1500 και 1200 που κανουν?δεν ξερω, αν εβγαζα 50000 ευρο το χρονο θα πηγαινα μτμ-apr(σε συνολο-κιτ) ισως,επειδη δεν τα βγαζω παω σε κατι ποιο φτηνο και αξιοπιστο,επειδη εχω μια μικρη εμπειρια με δυο βελτιωτες σου λεω οτι ολοι πανω κατω τα ιδια πουλανε απλα ειναι θεμα τσεπης και ποσο πολυ θες να το πειραξεις,σε ολους πας και λες θελω ηπιες ρυθμισεις και ολοι θα κοιταξουν να στο κανουν οπως εσυ θες να το εχεις...ακομη και παραγγελια ειδκη θα σου κανουν αν δεν εχουν εκεινη τη στιγμη το file...εξαλλου μιλαμε για κατι τοσο απλο που ενας προγραμματιστης θα ειναι η χαρα του..αυτο,σε συγκριση με καποιον αλλο που θα του πει τι θελω τσιτα αλλα κοιτα μην το σπασεις κιολας..δηλαδη το ηπιο ειναι το ποιο ευκολο πραγμα να κανει ενας βελτιωτης...

και στα 350 εκανε το πρωτο και 400 το δευτερο στη overloaeded το 2007-8

και να σου πω και το αλλο στα γιαννενα πχ σπονσοραρουνε το revo και στην αθηνα αλλα στην κερκυρα πχ δινουν το μτμ γιατι με εκεινους κανανε συμφωνια και το ρεβο στο νησι το δινει η skoda και οχι η Vw...απτη αλλη ιδιος ομιλος ειναι,απλα ειναι καθαρα θεμα συμφωνιων!!!ολοι αυτοι κερδιζουν απο εμας....απλα διαλεξε κατι που να βολευει την τσεπη σου απτην στιγμη που δεν ζητας τα ακρα...εγω πηγα και powerchips/superchips kai overloaded. επισης εχω δει άλλων προγραμματα.διαφερουν μονο στα ακρα δηλαδη στις αγριες καταστασεις..τα 20 αλογα πανω τα παιρνεις απο ολους και στο υπνο στους...με τυφλο συστημα δηλαδη...ενω τα ακρα ειναι που θελουν μελετη,ολα τα αλλα ειναι δοκιμασμενα χρονια τωρα

+ 1000

Link to comment
Share on other sites

Ημουνα Φιλοσιδη για να το δω με το που ηρθε ελλαδα το πολο gti και αναφερθηκε απο μηχανικο οτι υπαρχει απο revo ετοιμο πακετο για το πολο που καλυπτεται απο την εγγυηση του φιλοσιδη για το αμαξι.

Δευτερα που θα το παραλαβω στα χερια μου θα ρωτησω λεπτομερως τα παντα για revo.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. Την περασμενη Πεμπτη εβαλα προγραμμα της Revo 1st stage, φρεσκο απο Αγγλια, στο Polaki. Το ρυθμισαμε με 100αρα βενζινη, τετοια βαζω, και στο τεστ που καναμε το αμαξι εδειξε 32 κιλα ροπη, καποιες στιγμες αγγιξε και τα 33, και ειναι πραγματικα βολιδα. Σημερα μαλιστα παλι το ανοιξα και εχει μεταμορφωθει. Ενω το χαρακτηριζα ζωηρο αλλαξε τελειως χαρακτηρα. Με το S με την πεμπτη 200αρισε για πλακα, πηρε απιστευτη ροπη λες και ξυπνησε. Θεωρω αν δεν βγαλει προβληματα στην πορεια εξαιρετικο value for money το προγραμμα της Revo. Aν και αρχικα γλυκοκοιταζα την ΑΒΤ, και προσφορα 1,100 μου εκαναν για το προγραμμα τους, ο ανθρωπος τους ειναι περισσοτερο πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

Απο εγγυηση φιλε τι παιζει ?

Εβαλες σκετο προγραμμα ?

Τιμη που το εβαλες , εντυπωσεις καταναλωσης

Μετην εγγυηση που εχουμε 2 χρονια απο εταιρεια και 4 οσοι εχουν κανει επεκταση τι γινεται???

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Απο εγγυηση φιλε τι παιζει ?

Εβαλες σκετο προγραμμα ?

Τιμη που το εβαλες , εντυπωσεις καταναλωσης

Μετην εγγυηση που εχουμε 2 χρονια απο εταιρεια και 4 οσοι εχουν κανει επεκταση τι γινεται???

Εβαλα σκετο προγραμμα. κοστισε 750 και καταναλωση μετα το σκισιμο του τεστ ειδα λιγο πανω απο 10 λιτρα. Οταν πηγαινα με 200 δεν ηταν δυνατον να το κοιταξω. Απο εγγυηση οτι και οι λοιποι ανταγωνιστες. Την 4ετη εγγυηση που εχω δεν θα την φτασω γιατι στην 3ετια αλλαζω αμαξια. Αν εννοεις λογω προγραμματος ολες οι εταιρειες με καποιον συνεργαζονται, ο Γρατσιας ΑΒΤ, ο Ρωρρης ΜΤΜ, ο Φιλοσιδης REVO κλπ. Τωρα για σκληροπυρηνικες αλλαγες στο μοτερ δεν εχω ιδεα και δεν με ενδιαφερει

Edited by pologti
Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο φιλοσιδη το πηρα και μου ειπε για το ρεβο και δεν χανω εγγυηση.

Ειδες οντως μεγαλη διαφορα σε ολα ?

Αλλο αμαξι οπως λενε , εκανες δυναμομετρηση

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο φιλοσιδη το πηρα και μου ειπε για το ρεβο και δεν χανω εγγυηση.

Ειδες οντως μεγαλη διαφορα σε ολα ?

Αλλο αμαξι οπως λενε , εκανες δυναμομετρηση

Πριν αποφασισω για το προγραμμα μιλησα με τον αρχιμηχανικο του Φιλοσιδη. Φοραει το προγραμμα της Revo στο δικο του Audi A4 turbo κανενα προβλημα. Ειδα αλλο αυτοκινητο. Το ειπα και πριν λες και του εβαλα νεφτι.

Δυναμομετρηση δεν κανω γιατι δεν θελω απλα να ταλαιπωρησω το μοτερ + η - 5 αλογα ειναι ανουσιο η ροπαρα ειναι απιστευτη.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?στην εγκυηση που σου δινουν σου λενε οτι αν τυχον το dsg παθει κατι στο αλλαζουν χωρις καμια επιβαρυνση για το κατοχο του flashariσμενου αυτοκινητου?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?στην εγκυηση που σου δινουν σου λενε οτι αν τυχον το dsg παθει κατι στο αλλαζουν χωρις καμια επιβαρυνση για το κατοχο του flashariσμενου αυτοκινητου?

Η ΑΒΤ με κοστος 260 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

και η ρεβο που το φτανει με απλο πρωτο σταδιο το πολο stage 1???33 κιλα ροπης του τεστινκ αλογα?καλα το 7 σασμαν εχει αποδειξεις για πανω απο 28 κιλα ροπη αξιοπιστια???

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΒΤ με κοστος 260 ευρω.

Sorry φίλε μου αλλά για να καταλάβουμε ...

Αν δηλαδή έβαζες πρόγραμμα στην ΑΒΤ , με + 260 € θα σου έδινε και εγγύηση για το DSG???

Link to comment
Share on other sites

Sorry φίλε μου αλλά για να καταλάβουμε ...

Αν δηλαδή έβαζες πρόγραμμα στην ΑΒΤ , με + 260 € θα σου έδινε και εγγύηση για το DSG???

Σωστη ερωτηση αλλα και ναι να σου πουν πολυ χλωμο το βλεπω , θα κανουν τον κινεζο μετα ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ABT ειναι απο τους πιό σοβαρούς βελτιωτές δεν νομίζω να υπόσχεται κάτι και να κάνουν τον κινέζο μετα δεν θα ρίσκαραν το όνομα τους...

Link to comment
Share on other sites

Κανά φίλτρο και καμιά εξατμισούλα έχει να προτείνει κανείς τίποτα ;

Η εισαγωγη του CAVE ειναι φιλτροκουτι με φιλτροχοανη , αρκετα μεγαλη . Καποιο πιο ελευθερο φιλτρο aftermarket bolt on , απ οσο γνωριζω , δεν υπαρχει .

Η εξατμιση ειναι ΟΚ σε διαμετρο με κλειστα καζανια και αρκετα ογκωδη καταλυτη . Ισως πιο κλειστα καζανια απο CAVD ( Golf VI / Scirocco ) . Θεωρητικα θα εχει κερδος απο πιο ελευθερο catback της ταξης των 8-10ΗΡ max .

To προβλημα στα CAVE/F ειναι το intercooler , που να μεν ειναι μπροστα απο το ψυγειο του AC , αλλα εχει το 1/3 της μετωπικης επιφανειας των υπολοιπων Twincharged 1.4TSI . Η αναβαθμιση του IC αξιζει τα χρηματα .

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά από αυτές τις εταιρείες δεν δίνει εγγύηση μηχανικών μερών. Απλά επειδή τα περνάνε οι ίδιες οι αντιπροσωπείες αν πάθει κάτι το αυτοκίνητο τα περνάνε στην εγγύηση και το μάρμαρο το πληρώνει η μαμά VW.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω κάτι για εισαγωγή και τελικά προέκυψε αυτό:

img20110409104728.jpg

Είναι της BMC με σιλικόνη το μπράτσο. Τιμή πήγε στα 105 € .

Το αμάξι δείχνει κάποια διαφορά σε όλο το φάσμα στροφών η οποία θα γίνει βέβαια αισθητή μετά από πρόγραμμα και εξαγωγή.

Ο ήχος όμως έχει αλλάξει και έχει γίνει πολύ καλύτερος καθώς πλέον η χροιά του κινητήρα έχει γίνει "πολεμική" χωρίς όμως να είναι

κουραστική. Η τουρμπίνα γίνεται ιδιαίτερα αισθητή ηχητικά καθώς και η σκάστρα , η οποία όμως για να γίνει ικανοποιητική θέλει να πέσει πάνω μία της Forge. Η κατανάλωση είναι γενικά αυξημένη αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα ...

Παραπάνω φώτο δείτε εδώ.

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω κάτι για εισαγωγή και τελικά προέκυψε αυτό:

img20110409104728.jpg

Είναι της BMC με σιλικόνη το μπράτσο. Τιμή πήγε στα 105 € .

Το αμάξι δείχνει κάποια διαφορά σε όλο το φάσμα στροφών η οποία θα γίνει βέβαια αισθητή μετά από πρόγραμμα και εξαγωγή.

Ο ήχος όμως έχει αλλάξει και έχει γίνει πολύ καλύτερος καθώς πλέον η χροιά του κινητήρα έχει γίνει "πολεμική" χωρίς όμως να είναι

κουραστική. Η τουρμπίνα γίνεται ιδιαίτερα αισθητή ηχητικά καθώς και η σκάστρα , η οποία όμως για να γίνει ικανοποιητική θέλει να πέσει πάνω μία της Forge. Η κατανάλωση είναι γενικά αυξημένη αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα ...

Παραπάνω φώτο δείτε εδώ.

πολυ χωρο εχει εκει μεσα το δικο σου τελικα. εμενα εχει την μπαταρια και κλεινει ολος ο χωρος...

απο αερα ομως τι παιρνει εκει; μηπως ειναι αρκετα ζεστος;

η καταναλωση ειναι πανω απο λιτρο η διαφορα δηλαδη στο περιπου;

σε αποδοση οντως εχεις δει διαφορα; στο λεω γιατι κ στο πολακι ειχα βαλει βαρελακι κ νομιζα οτι πετουσε ξαφνικα, ξεγελαει ο ηχος..

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω κάτι για εισαγωγή και τελικά προέκυψε αυτό:

img20110409104728.jpg

Είναι της BMC με σιλικόνη το μπράτσο. Τιμή πήγε στα 105 € .

Το αμάξι δείχνει κάποια διαφορά σε όλο το φάσμα στροφών η οποία θα γίνει βέβαια αισθητή μετά από πρόγραμμα και εξαγωγή.

Ο ήχος όμως έχει αλλάξει και έχει γίνει πολύ καλύτερος καθώς πλέον η χροιά του κινητήρα έχει γίνει "πολεμική" χωρίς όμως να είναι

κουραστική. Η τουρμπίνα γίνεται ιδιαίτερα αισθητή ηχητικά καθώς και η σκάστρα , η οποία όμως για να γίνει ικανοποιητική θέλει να πέσει πάνω μία της Forge. Η κατανάλωση είναι γενικά αυξημένη αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα ...

Παραπάνω φώτο δείτε εδώ.

Φιλε μου αυτο το φιλτρο της BMC φαινεται λιγο μικρο στις φωτογραφιες.. ειναι σιγουρα οκ για τον κινιτηρα μας; παντως και για ενα καλο

stage 1 αυτη η εισαγωγη δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει... :D

αυτη ειναι μια λυση της pipercross για τον TSI

DSC00770.jpg

Αυτη ειναι μια καλη κ δοκιμασμενη λυση παντως αλλα λιγο τσιμπιμενη... η συγκεκριμενη εχει γυρω στα 270.. :huh:

Edited by nikolas_gti
Link to comment
Share on other sites

οντως φαινεται αρκετα μικρη η χοανη..

ασχετη ερωτηση με το συγκεκριμενο, sprint booster εχει δοκιμασει καποιος; τι διαφορες εχει δει; κ κυριως με την καταναλωση τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω αυτο που λετε για το μεγεθος αλλα γενικα η λυση ειναι προσωρινη.Δε παιζει σαλιο τωρα!!!Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

ααα ξεκινησες????καλα παμε....welcome to the club......:friends::):p

και μια απορια βρε γιωργο το ασημι που φαινεται στο καθρεπτη της μουρης ειναι ο εγκεφαλος????το εχουν μεσα στο μηχανοστασιο στο πολο???

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο εγκέφαλος είναι Λευτέρη... Τον έχουν βάλει εντελώς χύμα μέσα στο μηχανοστάσιο και είναι της Bosch.

Αν βραχεί έχω ακούσει , πάπαλα ο εγκέφαλος...

Γενικά σήμερα σε μια βόλτα που έκανα, ο ήχος ακούγεται ακόμα καλύτερα. Η σκάστρα σκάει όμορφα σε κάθε άφημα του γκαζιού και σου δίνει μια πορωτική αίσθηση!!thumbsup.png

Επίσης κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα είναι ότι αν μαρσάρεις στο ρελαντί, σου βάζει κόφτη στις 4000 στροφές!?!?!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.