Jump to content
poen

Polo 6R Gti Tuning

Recommended Posts

Ναι ο εγκέφαλος είναι Λευτέρη... Τον έχουν βάλει εντελώς χύμα μέσα στο μηχανοστάσιο και είναι της Bosch.

Αν βραχεί έχω ακούσει , πάπαλα ο εγκέφαλος...

Γενικά σήμερα σε μια βόλτα που έκανα, ο ήχος ακούγετε ακόμα καλύτερα. Η σκάστρα σκάει όμορφα σε κάθε άφημα του γκαζιού και σου δίνει μια πορωτική αίσθηση!!thumbsup.png

Επίσης κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα είναι ότι αν μαρσάρεις στο ρελαντί, σου βάζει κόφτη στις 4000 στροφές!?!?!

Για προστασία του κινητήρα

Φυσιολογικό είναι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα την πιο μεγάλη της BMC (Twin Air) καθώς η διαφορά με είναι μόνο 25€ και πιστεύω ότι όντως αυτή που έβαλα είναι μικρή και δεν μου κάθεται καλά στο μάτι. Αύριο έρχεται και την προσαρμόζω απευθείας. thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα την πιο μεγάλη της BMC (Twin Air) καθώς η διαφορά με είναι μόνο 25€ και πιστεύω ότι όντως αυτή που έβαλα είναι μικρή και δεν μου κάθεται καλά στο μάτι. Αύριο έρχεται και την προσαρμόζω απευθείας. thumbsup.png

Καλορίζικο να είναι φίλε!Μπορείς να ανεβάσεις και κανένα video να το ακούσουμε???

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να είναι φίλε!Μπορείς να ανεβάσεις και κανένα video να το ακούσουμε???

Ευχαριστώ...

Ναι θα προσπαθήσω .... Αύριο την βάζω και θα βγάλω μάλλον μεθαύριο κανένα βιντεάκι.thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παιδια ψαχνομαι παιδια για το προγραμματακι της ABT

Το εχω δει και εγω το προγραμματακι της ΑΒΤ αλλα λιγο τσιμπιμενη η τιμη του.. 1499 ευρω + 150 ευρω η εργασια :)

αν και πιστευω οτι ειναι απο τα πιο αξιοπιστα της αγορας για το Polo..

http://bol.abt-sportsline.gr/eCatalog/eCatUploadFiles/AttributeValues/files/44/attrfvl44_19349.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά μπήκε με ένα απλό επιπλέον κολάρο για να ταιριάξει πάνω στην σιλικόνη το Twin Air της BMC :

filter5.jpg

Στην συνέχεια βιδώθηκε απλά :

filter3.jpg

Και το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό:

filter9.jpg

και μία από μακριά:

filter10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες μεγιες!! αυτη φαινεται πιο ετοιμοπολεμη... ;)

(περιμενουμε και εντυπωσεις απο ηχο αν εχει αλλαξει κατι!)

Ευχαριστώ γείτονα!

Ναι είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα και ο ήχος απίστευτος!thumbsup.png

Θα προσπαθήσω σύντομα για βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο δεν μου λες,τι θερμοκρασιες σηκωνει εκει μεσα?μηπως να επεφτε καποιο ειδος μονωσης απτο κινητηρα γιατι μαλλον για ζεστο αερα θα τραβαει κατευθειαν απο παντου,μια γνωμη ειναι ενα πλαισιο μεσα η χουανη και παροχη κρυου αερα απο μετωπη,οπως κανουν οι ακριβες λυσεις αλλα δοκιμασμενες για αποδωση,πες το στο τελη να σε φταιαξει κανα πχ πολυεστερικο πλαισιο...κατι γιατι το βαλες που το εβαλες,να δουλευει και οσο καλυτερα γινεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελα μπραβο τσολια, αυτη ειναι χοανη! μεγειες!

ποσο σου πηγε αυτη;

Ευχαριστώ Σπύρο... Πήγε 130 κομπλέ!

γιωργο δεν μου λες,τι θερμοκρασιες σηκωνει εκει μεσα?μηπως να επεφτε καποιο ειδος μονωσης απτο κινητηρα γιατι μαλλον για ζεστο αερα θα τραβαει κατευθειαν απο παντου,μια γνωμη ειναι ενα πλαισιο μεσα η χουανη και παροχη κρυου αερα απο μετωπη,οπως κανουν οι ακριβες λυσεις αλλα δοκιμασμενες για αποδωση,πες το στο τελη να σε φταιαξει κανα πχ πολυεστερικο πλαισιο...κατι γιατι το βαλες που το εβαλες,να δουλευει και οσο καλυτερα γινεται...

Προσωρινά είναι Λευτέρη... μέχρι να πάω σε ακριβή λύση.

Με αυτήν που έχω ήδη μπορώ να φτιάξω αυτό το πλαίσιο που λες? Πώς μπορεί να γίνει αυτό?Κανένα Link παίζει? Ο τέλης πιος είναι ρε φίλε??

Πολλές απορίες!!!

Τι να κάνουμε... just starting.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αρκετά Site που λένε πως να φτιάξω αυτό το θερμομονωτικό πλαίσιο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ ...whistling.gif

Μήπως να πάω σε κάτι πιο ασφαλές... π.χ. καμιά APR που να πηγαίνει στην μετώπη και να τραβά αέρα από εκεί...

Θα δούμε....

Ή μήπως βαρελάκι bmc???

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την Δευτέρα θα παραλάβω το βαρελάκι της BMC μεταχειρισμένο και θα το προσαρμόσω αμέσως. Με την χοάνη δεν λέω .. ωραίος ο ήχος αλλά κάποιες φορές νιώθω ότι μου δίνει δύναμη και άλλες ότι με κόβει. Επίσης μου ανεβάζει αρκετά την θερμοκρασία των λαδιών, ειδικά σε ανηφόρες.

Καλύτερα βαρελάκι συνδεδεμένο με την μετόπη για να παίρνει φρέσκο και δροσερό αέρα. Λογικά θα μου δώσει περίπου τον ίδιο ήχο και λίγα ps στα χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

το κλασικο carbonio που φορανε ολα τα tsi δεν νομιζω να εχει βγει κατι αλλο καθως ειναι ιδιος ο κινητηρας με τα golf scirocco κτλπ..κοστος καπου στα 300 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

το κλασικο carbonio που φορανε ολα τα tsi δεν νομιζω να εχει βγει κατι αλλο καθως ειναι ιδιος ο κινητηρας με τα golf scirocco κτλπ..κοστος καπου στα 300 ευρω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε της πατέντας το κάγκελο αλλά τελικά μπήκε το βαρελάκι της BMC...thumbsup.png

img20110418165247.jpg

H όλη δυσκολία ήταν η προσαρμογή στην μετόπη, η οποία έγινε με βγάλσιμο της παλιάς βάσης και απευθείας στερέωμα με κλιπσάκια.

Καθώς και η αναγκαστική γωνία γιατί δεν μου έδινε χώρο να μπει παράλληλα με την μηχανή...whistling.gif

img20110418165301.jpg

τώρα σίγουρα θα τραβά φρέσκο αέρα ( μαζί με όλων των ειδών τα έντομα, πτηνά κ.λ.π) αλλά τουλάχιστον δεν θα παίζει πρόβλημα με την θερμοκρασία.

Το επόμενο βήμα είναι να φτιάξω ένα είδος χειροποίητης σκούπας, διότι όπως βλέπετε επάνω , έχει χώρο για να τραβήξει περισσότερο αέρα, όμως εμποδίζει αρκετά το καπάκι της μηχανής.

img20110418165218.jpg

Από εντυπώσεις , είναι καλύτερο σε επιτάχυνση στα χαμηλά, χωρίς όμως να γίνονται και θαύματα.

Την διαφορά θα την δείξει ίσως μια δυναμομέτρηση, ή καλύτερα ακόμα μια κόντρα με ένα μαμά και αυτό.

Ο ήχος έχει ψηλοφυμωθεί σε σχέση με την χοάνη....getlost.png

Η σκάστρα δεν ακούγεται όπως πριν , αλλά όπως είπα με ενδιαφέρει το θέμα της θερμοκρασίας και ειδικά τώρα που πλησιάζει καλοκαίρι.

Και τέλος κάποια νέα από την Revo.

Δίνει με 20% έκπτωση μέχρι αρχές Μάη το πρόγραμμα, άρα γύρω στο 680€.

Το σύστημα εισαγωγής της ITG (βαρελάκι επίσης) στα 420€ ( υπερτιμημένο κατά την γνώμη μου).

Ολόσωμη εξάτμιση της Revo στα 1650 € !!!!?????!!!!

Link to comment
Share on other sites

για το δικο σου αυτο ηταν οτι καλυτερο παιρνει?

δεν μαρεσει ετσι οπως καθεται...δες τι μπορει νακανεις με το σωληνα απο πισω απο το φιλτρο και φερε και αερα απο κατω προς τα πανω στο χωρο της μηχανης...μετα εχεις παρει ποιο βαρελακι το μικρο η το μεγαλο για τα αλογα που εχεις εσυ η που θα ποκτησεις???εχει δυο βαρελακια η βμσ και παει αναλογα την ιπποδυναμη νομιζω και τα κυββικα,επειδη εχω περασει απο εκει και το χα εχω δεν ειχα μεινει ικανοποιημενος με αυτο..ειδες καμια δυναμομετρηση πριν και μετα με αυτο εκει που το πουλανε επισημα?

ο τολης ειναι ο αποστολης βρε!!

σε προγραμμα θα σου ελεγα οχι ακομη,να ξερεις οτι αυξανεται και λιγο η καταναλωση υπολογιζε κανα 1,5-2 λιτρα πανω παντου χαλαρα παντα και θυμισου πρωτα τα αλλα και μετα το προγραμμα...ακομη και το απλο φπε στο τελος το προγραμμα..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε της πατέντας το κάγκελο αλλά τελικά μπήκε το βαρελάκι της BMC...thumbsup.png

img20110418165247.jpg

H όλη δυσκολία ήταν η προσαρμογή στην μετόπη, η οποία έγινε με βγάλσιμο της παλιάς βάσης και απευθείας στερέωμα με κλιπσάκια.

Καθώς και η αναγκαστική γωνία γιατί δεν μου έδινε χώρο να μπει παράλληλα με την μηχανή...whistling.gif

img20110418165301.jpg

τώρα σίγουρα θα τραβά φρέσκο αέρα ( μαζί με όλων των ειδών τα έντομα, πτηνά κ.λ.π) αλλά τουλάχιστον δεν θα παίζει πρόβλημα με την θερμοκρασία.

Το επόμενο βήμα είναι να φτιάξω ένα είδος χειροποίητης σκούπας, διότι όπως βλέπετε επάνω , έχει χώρο για να τραβήξει περισσότερο αέρα, όμως εμποδίζει αρκετά το καπάκι της μηχανής.

img20110418165218.jpg

Από εντυπώσεις , είναι καλύτερο σε επιτάχυνση στα χαμηλά, χωρίς όμως να γίνονται και θαύματα.

Την διαφορά θα την δείξει ίσως μια δυναμομέτρηση, ή καλύτερα ακόμα μια κόντρα με ένα μαμά και αυτό.

Ο ήχος έχει ψηλοφυμωθεί σε σχέση με την χοάνη....getlost.png

Η σκάστρα δεν ακούγεται όπως πριν , αλλά όπως είπα με ενδιαφέρει το θέμα της θερμοκρασίας και ειδικά τώρα που πλησιάζει καλοκαίρι.

Και τέλος κάποια νέα από την Revo.

Δίνει με 20% έκπτωση μέχρι αρχές Μάη το πρόγραμμα, άρα γύρω στο 680€.

Το σύστημα εισαγωγής της ITG (βαρελάκι επίσης) στα 420€ ( υπερτιμημένο κατά την γνώμη μου).

Ολόσωμη εξάτμιση της Revo στα 1650 € !!!!?????!!!!

Γιωργο πηρες φορα βλεπω ... Καλη επιτυχια σε οτι εβαλες αλλα γυρισα απο αντιπροσωπεια που σου ειχα πει τις προαλλες...

Ρεβο κανονικα τοποθετειται και σε καλυπτει ΓΙΑ ΟΛΑ οτι και αν γινει ακομα και αν εχει επεκταση 4ετη οπως εγω και δεν παιζει με τιποτα να μην πληρωσει οτι και να παθει εαν και εφοσον δεν αντεξει dsg η οτιδηποτε αλλο.

700-800 ευρω για ιπποδυναμη οσο δινει η ρεβο ειναι γνωστα. Οποτε αρχισε να μαζευεις και οταν κατεβεις τα λεμε απο κοντα ...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πηρες φορα βλεπω ... Καλη επιτυχια σε οτι εβαλες αλλα γυρισα απο αντιπροσωπεια που σου ειχα πει τις προαλλες...

Ρεβο κανονικα τοποθετειται και σε καλυπτει ΓΙΑ ΟΛΑ οτι και αν γινει ακομα και αν εχει επεκταση 4ετη οπως εγω και δεν παιζει με τιποτα να μην πληρωσει οτι και να παθει εαν και εφοσον δεν αντεξει dsg η οτιδηποτε αλλο.

700-800 ευρω για ιπποδυναμη οσο δινει η ρεβο ειναι γνωστα. Οποτε αρχισε να μαζευεις και οταν κατεβεις τα λεμε απο κοντα ...

ΧΑΧΑ!! Ναι κανονικά Γιώργο...!

Το project της εισαγωγής δεν έχει τελειώσει ... Σήμερα πήρα και μία σκουπίτσα χειροποίητη η οποία θα μπει στην μετόπη και στην συνέχεια με ένα κολάρο στο βαρελάκι . Αυτό μετά με σωστή γωνία θα μπει στην πεταλούδα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα μπουκώνει στα ψηλά από τον πολύ αέρα, αλλά με διαβεβαιώνει το παιδί από όπου αγόρασα το κιτ ότι με το βαρελάκι της BMC δεν θα υπάρχει πρόβλημα καθώς έχει πιο μικρή διατομή. Πάντως από την χοάνη τα πράγματα μου φαίνονται πολύ καλύτερα και το σημαντικότερο δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία πλέον.thumbsup.png

Ισχύει λοιπόν γενικά ότι αν ο αέρας που μπαίνει είναι υπερβολικός τότε έχουμε μπουκώματα????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν μπορώ να κάνω τίποτα καλύτερο.... Ειδικά με βαρελάκι είναι η καλύτερη τοποθέτηση.

Μελλοντικά ίσως βγει κάτι ειδικά για το GTI.

Πάντως αυτή είναι η τελική μορφή που πήρε η εισαγωγή.

img20110422114630.jpg

ίσως δοκιμάσω να φτιάξω χειροποίητη σκούπα για περισσότερο αέρα, η οποία να κάνει αμέσως στροφή στην αριστερή γωνία και να στέλνει κολάρο από την δεξιά μεριά της (δείτε κάτω φώτο), όμως φοβάμαι μην πνιγεί στον αέρα...

img20110422114620.jpg

Το αμάξι έχει πάρει σίγουρα +5 hp και έχει αυξήσει την ροπή του (ειδικά στα χαμηλά)...

Ο ήχος είναι πολύ καλός τώρα που μίκρυνα το μήκος του σωλήνα ( τα κολάρα πήραν τον πούλο)...

Το νιώθω έντονα στο γκάζι καθώς πρέπει να συνηθίσω πάλι την εκκίνηση γιατί κάνει πετάγματα ...

Θυμίζει έντονα τις πρώτες μέρες που το είχα και έτρεμα στο παρκάρισμα - ξεπαρκάρισμα....

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.