Jump to content
giorgos sv

Golf 5 - Προσθήκη Νέου Κλειδιού / Κωδικοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα κυριοι, ξερει κανεις αν υπαρχει αλλος τροποσ να βρω κλειδι για to golfaki (γνησιο, αναδιπλουμενο) εκτος βεβαια απο το να το παραγγειλω απο την αντιπροσωπια....(μεταχειρισμενο αν θα τεριαζει?? )\

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Από internet άντε να πάρεις το πίσω κομματάκι δεν γλιτώνεις και πολλά. Το μπροστά κομμάτι έχει τον κρύσταλλο.

Η γνώμη μου είναι να πας σε αντιπροσωπεία.

ΥΓ. Αν έχεις παλιό Fsi πχ 2004 έχουν άλλης γενιάς immo από τα καινούργια και 99% θα το βγάλεις σε καλό κλειδαρά. (απλό όχι αναδιπλούμενο)

Link to comment
Share on other sites

Από internet άντε να πάρεις το πίσω κομματάκι δεν γλιτώνεις και πολλά. Το μπροστά κομμάτι έχει τον κρύσταλλο.

Η γνώμη μου είναι να πας σε αντιπροσωπεία.

ΥΓ. Αν έχεις παλιό Fsi πχ 2004 έχουν άλλης γενιάς immo από τα καινούργια και 99% θα το βγάλεις σε καλό κλειδαρά. (απλό όχι αναδιπλούμενο)

Το αυτοκινιτο ειναι αρχες του 2006... ειδα στ e bay κλειδια.. αλλα 8 γινεται ν ταιριαζουν με τ δικο μου? στην αντιπροσωπια μου ειπαν περιπου 300 ε.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε άλλη. Πάρε μόνο το μπροστά κομμάτι και με αυτό σε ανάγκη μια χαρά οδηγάς ΥΓ.Αν είναι τελευταίας γενιάς Immo μόνο στην αντιπροσωπεία γίνεται. Στο λεώ γιατί έβγαλα και γω 3ο κλειδί για συναγερμό με Εκκίνηση

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια πηρα απο το ebay κλειδι αναδιπλουμενο και πηγα σε κλειδαρα να μου το χαραξει.Εκανε πολυ καλη δουλεια.Μετα το πηγα στην αντιπροσωπια να μου το προγραμματισει.Ο προγραμματισμος γινεται on line με Γερμανια και χρειαζεται περιπου μιση ωρα.Η δουλεια ομως δεν εγινε γιατι μου ειπε ο ηλεκτρονικος οτι το κλειδι ειναι μπλοκαρισμενο.Δεν ξερω κατα ποσο ηταν αληθες αυτο γιατι υπαρχει η περιπτωση να ηθελαν να με κανουν να αγορασω απο την αντιπροσωπια καινουριο (300 ευρω).Ρωτησα για να παραγγειλω μονο το chipaki και μου ειπαν γυρω στα 150 ευρω. Δεν εχω κανει καποια αλλη κινηση και ειμαι ακομα με ενα κλειδι. Αν γνωριζει καποιος κατι για να με βοηθησει ας το πει. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε άλλη. Πάρε μόνο το μπροστά κομμάτι και με αυτό σε ανάγκη μια χαρά οδηγάς ΥΓ.Αν είναι τελευταίας γενιάς Immo μόνο στην αντιπροσωπεία γίνεται. Στο λεώ γιατί έβγαλα και γω 3ο κλειδί για συναγερμό με Εκκίνηση

ποσο σου βγικε το κλειδι? Γιατι και εγω εβαλα συναγερμο με εκινιση και με χαλασε το ενα το κλειδι. και εχω μηνει μονο με ενα και αν το χασω......? εχω κανει ενα κλειδι σε κλειδαρα χωρις ιμμο και εχω και το δευτερο κομπιουτερακι του συναγερμου. δηλαδη το βαζω μπροστα απο τον συναγερμο και βαζω το κλειδι που δεν εχει ιμμο και δεν σβηνει γιατι εχει ιδη διαβασει το ιμμο απο τον συναγερμο. αλλα ειναι λιγο βλακια αφτο και σκευτομαι να παρω εννα κλειδακι ακομα... θα χρειαστη προγραμματισμος τον κλειδιων? γιατι αν ειναι ετσι την κατσαμαι(θα πρεπει να παω να με βγαλει το τσιπ που ειναι στον συναγερμο να σιναρμολογισο το κλειδι να παω να μου το κανουν κωδικοπιοιση και να παω να το ξανα βαλω το τριπ στον συναγερμο. οποτε ειναι φασαρια και βαλε βγαλε)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,αντιστοιχο προβλημα σε Touran(εχασα το δευτερο κλειδι).

Αν το παρω απο Skoda ή Seat και το προγραμματίσω στην VW μηπως μου έρθει πιο φθηνα?

ευχαριστω.(στο ιντερνετ δε νομιζω να μπορω να βρω ιδιο κωδικο ή να μπορουν να το κόψουν ιδιο)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κλειδαράς. Τα κλειδια αντιγράφονται και το immobilizer και το τηλεχειρηστηριο. Εγώ έχω φτιαξει μέχρι golf gt του 2008! Δεν μου εχει τυχει κατι πιο καινουριο!Για το gt χωρις τηλεχειριστηριο βγαίνει γύρω στα 100 euro προγραματισμενο κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

ποσο σου βγικε το κλειδι? Γιατι και εγω εβαλα συναγερμο με εκινιση και με χαλασε το ενα το κλειδι. και εχω μηνει μονο με ενα και αν το χασω......? εχω κανει ενα κλειδι σε κλειδαρα χωρις ιμμο και εχω και το δευτερο κομπιουτερακι του συναγερμου. δηλαδη το βαζω μπροστα απο τον συναγερμο και βαζω το κλειδι που δεν εχει ιμμο και δεν σβηνει γιατι εχει ιδη διαβασει το ιμμο απο τον συναγερμο. αλλα ειναι λιγο βλακια αφτο και σκευτομαι να παρω εννα κλειδακι ακομα... θα χρειαστη προγραμματισμος τον κλειδιων? γιατι αν ειναι ετσι την κατσαμαι(θα πρεπει να παω να με βγαλει το τσιπ που ειναι στον συναγερμο να σιναρμολογισο το κλειδι να παω να μου το κανουν κωδικοπιοιση και να παω να το ξανα βαλω το τριπ στον συναγερμο. οποτε ειναι φασαρια και βαλε βγαλε)

Δυστυχώς θα χρειαστεί και το "κρυμμένο σου κλειδάκι" :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή δεν ξέρω που το έχω χάσει το κλειδάκι μου το δεύτερο!και ούτε εχω να δαπανήσω 300 ευρώ για κλειδί! μπορείτε να μου προτείνετε πιθανές λύσεις!? σημειώνω οτι κατα την παραλαβή του γκολφ μου εδωσαν μονο 2 τηλεχειριζόμενα κλειδιά κ κανένα πλαστικο! με το πλαστικο εκανα δοκιμη στο πασσατ και επερνε κανονικά μπροστά!?!?(imobilaizer?) ΔΕΝ θα με πείραζε να ηταν εστω κ χωρις τηλεχειρισμό το νέο κλειδί ... απλά κ μονο για να μν το σηκώνω με γερανό και το πηγενω στιν αντιπροσοποια!...

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοννν....ας ξεθαψουμε λιγο  :p

Πηγα και ρωτησα σημερα αντιπροσωπεια για να βγαλω νεο κλειδι.

Επειδη εχω συναγερμο με εκκινηση και το στελεχος του κλειδιου ειναι μεσα στο αμαξι ειπα να εχω ενα καβατζα.

Το μπροστα στελεχος κοστιζει 80 ευρω και 50 ευρω κωδικοποιηση. Λεω για μπροστα στελεχος γιατι μου ειπαν

οτι κραταω το πισω μερος (αυτο που μου εχει μεινει) και ειμαι κομπλε. Nikdev σιγουρα θα χρειαστει και το κρυμμενο

κομματι? (μου εκοψες τα ποδια λιγο χεχεχε). Επειδη μου ειπαν οτι μολις ερθει το ανταλλακτικο, παιρνουν τηλεφωνο

να παω απο εκει με το αμαξι να το φτιαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο κρύσταλλος χρειάζεται, που βρίσκεται στο μπροστινό μέρος του κλειδιού. 

Αυτό ο εγκαταστάτης του συναγερμού σου, το έχει κρύψει στο αυτοκίνητο σου. 

 

Κι επειδή αυτό πλέον δεν μπαίνει σε κλειδί να κωδικοποιηθεί, είναι άχρηστο, πρέπει να πάρεις ΑΚΟΜΑ ένα κλειδί (μόνο το εμπρός μέρος)

να κωδικοποιηθεί μαζί με τάλλα 2, για να ξαναβγάλεις τον κρύσταλλο, να τον ξανατοποθετήσεις και να έχεις εκκίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωω μου εκανες την καρδια περιβολι. Το κλειδι εγινε παραγγελια ηδη και σε 7-10 μερες θα το εχω. Θα δουμε τοτε πως γινεται η δουλεια και θα ενημερωσω. Μου βγηκε η ψυχη να ρυθμισω το διζωνικο....αντε παλι ξυλωματα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μπροστα αναδιπλουμενο στελεχος του κλειδιου ηρθε. Το κοστος του 65 ευρω. Η κωδικοποιηση τελικα δεν εγινε. Οπως σωστα ειπε

ο Nikdev πρεπει να υπαρχουν ολα τα κλειδια για να γινει σωστα η δουλεια, γιατι αλλιως αυτο που χρησιμοποιειται για την εκκινηση απο τον συναγερμο

δεν θα δουλεψει. Πρεπει τωρα να βρω τροπο να βγαλω και το αλλο κλειδι γιατι ο φιλος που εβαλε τον συναγερμο δυστυχως δεν ζει. Παντως μου ειπαν

οτι το κοστος κωδικοποιησης ειναι 25 ευρω (απο 1 εως 8 κλειδια για Golf 5).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια επαναφερω λιγο το θέμα

εχασα το ενα απο τα δυο κλειδια και βρηκα στο ιντερνετ ακριβως το ιδιο,γιατι η αντιπροσωπεια μου ειπε εξωφρενικο νουμερο

το ερωτημα ειναι αμα αγορασω το κλειδι απο το ιντερνετ τι πρεπει να κανω μονο προγραμματισμο?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το μπροστινό κομμάτι μόνο έχει 55-65Ε στην αντιπροσωπεία και κάνε κωδικοποίηση με 20-25Ε στην αντιπροσωπεία και όλα τα κλειδιά μαζί σου.

 

Εαν θες αργότερα, πάρε από ebay ένα κλειδί αχάρακτο που είναι φτηνά και βάλε και το πίσω κομμάτι ή άστο κι έτσι αν το θες μόνο για backup.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης. Καποια στιγμη ξεκλειδωνε με δυσκολια το αυτοκινητο. Πηγα να αλαξω μπαταρια αλλαγια καποιο λογο παρατηρησα οτι οι επαφες απο το λαμακι της μπαταριας να μην κανει επαφη πανω στην πλακετα και δεν δουλευει καθολου. Πειραξα λιγο τις επαφες αλλα τιποτα. Σκεφτομαι να αγορασω κελυφος που εχει βαση για την μπαταρια και να βαλω την και να βαλω την πλακετα στο καινουργιο. Εχω δει 2 ειδων. Κελυφος μονο με τα κουμπια και κελυφος ολοκληρο μαζι με το κλειδι. Αν παρω αυτο με το κλειδι και το παω σε κλειδαρα να το χαραξει θα λειτουργησει? Η να παρω χωρις το κλειδι και να βαλω το δικο μου κλειδι.? Παντως θεμα με το immobilizer δεν υπαρχει γιατι το δευτερο κλειδι λειτουργει κανονικα.

 

Ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.