Jump to content
poen

Polo Gti Dsg Vs Corsa Opc

  

4 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

τα οpel στην ευθεια ειναι φωτια....αλλα στη στροφες ειναι φωτια στα μπατζακια μας....

αυτα τα opc ειναι μονο για κανγκουρες τελικα και σε σχημα και ειδικα στο χρωμα στο bournazi blue!

ακομα και τα αλογα για εντυποσιασμο ειναι!μη πω για κρατημα...το καροτσακι του super market οταν κανεις αναστροφη με τι μια να αλλαξεις διαδρομο κρατιεται καλυτερα

εντάξει ότι νά ναι.

Ανάθεμα το 1/10 εδώ μέσα να ξέρει να στρίβει ώστε να βγάλει στα συμπεράσματά του.

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

τα οpel στην ευθεια ειναι φωτια....αλλα στη στροφες ειναι φωτια στα μπατζακια μας....

αυτα τα opc ειναι μονο για κανγκουρες τελικα και σε σχημα και ειδικα στο χρωμα στο bournazi blue!

ακομα και τα αλογα για εντυποσιασμο ειναι!μη πω για κρατημα...το καροτσακι του super market οταν κανεις αναστροφη με τι μια να αλλαξεις διαδρομο κρατιεται καλυτερα

Αυτά είναι συμπεράσματα μετά από οδήγηση Corsa OPC?

Παιδιά, το OPC το έχει ένας γνωστός. Μια φορά τόλμησα να μπω και πήγαινε πολύ πολύ καλά. Για το Astra δεν έχω ακούσει τα καλύτερα είναι η αλήθεια, αλλά για το Corsa πέραν του θέματος καμπούμ που μπορεί να έχουν και γενικότερα να μην σηκώνουν πολύ ανέβασμα, αλλά από πάτημα είναι αξιοπρεπέστατα!

* Ξαναλέω οτι σε πάτημα από στάση, το Cupra ήταν δις πίσω από το Corsa.

Link to comment
Share on other sites

εμ ετσι ειναι τα tsi dsg7 rock n roll και πατανε μονο roll ;)

οπως και να εχει το opc ειναι ποιο "πολεμικο" και μπορει να φτασει αρκετα ψηλα με το αναλογο χρημα.

εγω αν ηταν λιγο ποιο αξιοπιστο το μοτερ του θα το εβαζα μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Speedy ωραιο το βιντεο σου. Μαλλον με το D ετρεχε ο τυπος ;)

Τεσπα δεν επιμενω αλλο.. Αυριο (δηλαδη σημερα) θα ειμαι θεσσ/νικη στην εκθεση με το κουπρα.. Αν καποιος ειναι περιεργος για το πως πανε τα μαμα κουπρακια.. εκει θα ειμαστε ! :wacko:

@Edit. Θελω να δω οταν αρχισουν να γραφουν τα Polo GTi οτι περναν τα OPC απο πανω ..!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Θελω να δω οταν αρχισουν να γραφουν τα Polo GTi οτι περναν τα OPC απο πανω ..!

ΟPC corsa μπορει...Opc astra ουτε καν...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

@Edit. Θελω να δω οταν αρχισουν να γραφουν τα Polo GTi οτι περναν τα OPC απο πανω ..!

Και για να γίνω και λίγο εριστικός.

Και εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να με περάσει 1.4Tsi... new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

διαβασα καπου οτι το 1.4 tsi με dsg περναει astra opc...ενα εχω να πω...ΠΟΤΕ!!!!απλα αυτο που λετε δεν υπαρχει σε στοκ μορφη που να χτυπατε τον κωλο σας κατω....επισης οπως προειπε ο tasosgti κανενας με dsg δεν παει πλεον εκκινησεις ακομα και εμεις που εχουμε launch control και ο λογος ειναι οτι αργει πολυ απο την στιγμη που θα σηκωσεις το ποδι σου απο το φρενο να δωσει κινηση στους τροχους!!!και οταν λεω πολυ εννοω κατι του στυλ 1+ δευτερολεπτο....δηλαδη με το που θα ξεκινησω ξερω οτι ειμαι ενα αμαξι πισω...καλο το ibiza cupra καλο και το polo gti αλλα μονο για ρολλ...

Link to comment
Share on other sites

Και για να γίνω και λίγο εριστικός.

Και εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να με περάσει 1.4Tsi... new_iloveyou.gif

ξυπνησες φτιαγμενος ε?Πες μου ναι... new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω αλλο .. δεν μπορω να σας το αποδειξω.

Απλα εγω λεω λιγο προσοχη στα κουπρακια και τα gti γιατι θα σας περνανε απο πανω και θα λετε οτι φορανε προγραμμα ενω ειναι

μαματα οσο δεν παει!

Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...εγω σεβομαι ολες τις γνωμες...αλλα πολυ περισσοτερο τις γνωμες που βασιζονται σε γεγονοτα που τα εχει ζησει καλοιος και οχι σε test περιοδικων!

ΟΚ γρηγορο το cupra...αλλα δεν ειναι και το υπεροπλο...!

Ειδατε οτι ο raven συμφωνει για το σαζμαν-δεν ελεγα αερολογιες...τα εχω ζησει!!!

Επισης το να γυρισεις να πεις τον twoface οτι τον περναει golf gt...μαλλον θα γελαμε...

το να γυρισεις να του πεις οτι περναει λογικα opc astra...μαλλον εινια πιο αληθοφανες!

Το να πεις τον Golf-Mk2 οτι τον περναει Αstra opc παλι θα γελανε ολοι!!!

Αυτα σας τα λεω διοτι απ οτι φαινεται τα παιδια εχουνε δει και καποια αποτελεσματα συγκριτικων στον δρομο!!!

Eπισης το να πεις εμενα οτι με ΠΕΡΝΑΕΙ IBIZA CUPRA θα πεθανω στα γελια!!!! new_iloveyou.gifnew_lol.gif:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...εγω σεβομαι ολες τις γνωμες...αλλα πολυ περισσοτερο τις γνωμες που βασιζονται σε γεγονοτα που τα εχει ζησει καλοιος και οχι σε test περιοδικων!

ΟΚ γρηγορο το cupra...αλλα δεν ειναι και το υπεροπλο...!

Ειδατε οτι ο raven συμφωνει για το σαζμαν-δεν ελεγα αερολογιες...τα εχω ζησει!!!

Επισης το να γυρισεις να πεις τον twoface οτι τον περναει golf gt...μαλλον θα γελαμε...

το να γυρισεις να του πεις οτι περναει λογικα opc astra...μαλλον εινια πιο αληθοφανες!

Το να πεις τον Golf-Mk2 οτι τον περναει Αstra opc παλι θα γελανε ολοι!!!

Αυτα σας τα λεω διοτι απ οτι φαινεται τα παιδια εχουνε δει και καποια αποτελεσματα συγκριτικων στον δρομο!!!

Eπισης το να πεις εμενα οτι με ΠΕΡΝΑΕΙ IBIZA CUPRA θα πεθανω στα γελια!!!! new_iloveyou.gifnew_lol.gif:)

Mε το Γιωργο μην μας βλεπεις ετσι..μας εχει φαει κρυο και ψοφος κρυφι-ΟΧ-Αβ βαρυμπομπη-βαρκιζα!Πες μας οπως θες(καμμενους-κοντρακιδες-χαζους) αλλα και εχουμε δει τα παντα αλλα και εχουμε μπει σε πολλα αμαξια και εχουμε αποψη για το πως πανε!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Mε το Γιωργο μην μας βλεπεις ετσι..μας εχει φαει κρυο και ψοφος κρυφι-ΟΧ-Αβ βαρυμπομπη-βαρκιζα!Πες μας οπως θες(καμμενους-κοντρακιδες-χαζους) αλλα και εχουμε δει τα παντα αλλα και εχουμε μπει σε πολλα αμαξια και εχουμε αποψη για το πως πανε!

Σε κατανοω απολυτως!!!

Θα καναμε τρελη παρεα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ξεκολα καλα πανε ειναι hardcore machine τα opc.

ασε που με μπιελοπιστονα γινονται ΟΠΛΑ.

αλλα μετα θες κιαλα.. βολαν ,δικο ,φρενα, μπλοκε..

παει μακρια το πραγμμα!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ξεκολα καλα πανε ειναι hardcore machine τα opc.

ασε που με μπιελοπιστονα γινονται ΟΠΛΑ.

αλλα μετα θες κιαλα.. βολαν ,δικο ,φρενα, μπλοκε..

παει μακρια το πραγμμα!

το corsa παει καλα?σαν αισθηση τιμονιου κρατημα κτλ?τι λετε!

Link to comment
Share on other sites

πριν βαλω προγραμμα,(tsi 140), ειχα ανοιξει με 2-3 opc τυχαια...συνηθως τα ανοιγματα ξεκινουσαν με τα corsa απο πισω μου απο ρολλαριστες δευτερες(τυχαινε). εγω εδινα κανονικα απο δευτερες και μετα, με αποτελεσμα μεχρι και 4ες το corsa να ειναι πισω,και στο επομενο φαναρι να ερχεται διπλα μου και να με ρωταει το παλικαρι αν ειμαι μαμα(ο οποιος μου ειπε να ανοιξουμε και μια απο σταση οπου και του εκανα την χαρη,και πηγαιναμε κοπιες μεχρι 3ες,και απο κει και μετα μου ανοιξε,σημειωστε οτι ειμαι κουλαδι σε αλλαγες)...το ιδιο συναιβει και σε ενα αλλο πατημα,το ενα παλι το ιδιο σκηνικο και το αλλο με καποια χλμ στο κοντερ(100 με 4ες και να πηγαινουμε διπλα διπλα μεχρι 5ες οπου και αρχισε να μου ανοιγει σιγα σιγα)..το μονο που μου ηρθε εκεινες τις φορες ηταν να βαλω τα γελια αφου ειναι 192 αλογα το ενα και το δικο μου 140 WTF? new_wasntme.gif

Link to comment
Share on other sites

πριν βαλω προγραμμα,(tsi 140), ειχα ανοιξει με 2-3 opc τυχαια...συνηθως τα ανοιγματα ξεκινουσαν με τα corsa απο πισω μου απο ρολλαριστες δευτερες(τυχαινε). εγω εδινα κανονικα απο δευτερες και μετα, με αποτελεσμα μεχρι και 4ες το corsa να ειναι πισω,και στο επομενο φαναρι να ερχεται διπλα μου και να με ρωταει το παλικαρι αν ειμαι μαμα(ο οποιος μου ειπε να ανοιξουμε και μια απο σταση οπου και του εκανα την χαρη,και πηγαιναμε κοπιες μεχρι 3ες,και απο κει και μετα μου ανοιξε,σημειωστε οτι ειμαι κουλαδι σε αλλαγες)...το ιδιο συναιβει και σε ενα αλλο πατημα,το ενα παλι το ιδιο σκηνικο και το αλλο με καποια χλμ στο κοντερ(100 με 4ες και να πηγαινουμε διπλα διπλα μεχρι 5ες οπου και αρχισε να μου ανοιγει σιγα σιγα)..το μονο που μου ηρθε εκεινες τις φορες ηταν να βαλω τα γελια αφου ειναι 192 αλογα το ενα και το δικο μου 140 WTF? new_wasntme.gif

Δεν ανοιγε το corsa....!

Aυτο ειναι ολο!

Link to comment
Share on other sites

Καλος ο twincarged καλο το dsg καλα ολα!

στο δρομο τι κανουν αυτα τα δυο; στα χαρτια το πολο ειναι δυνατο.

σε stock και stage 1 κατασταση τι παιζει;

λογικα σε πατηματα απο πολυ λιγα χιλιομετρα ρολ το πολο ειναι μπροστα.

στα πολλα ομως; μηπως τα cc του opc παιξουν ρολο;

ανοιξα αυτο το θεμα μετα απο διαφωνια με φιλο που εχει mini s και μου ελεγε πως το opc θα ειναι πισω σε στοκ φαση και σε λιγα μετρα αλλα σε πρωτο σταδιο (και τα δυο) το opc ειναι μπροστα.

Πάνο στα χαρτιά είναι ισοδύναμα σχεδόν. Ένα Polo 1ο στάδιο αν βγάζει 30 κιλά ροπή και χρόνους έξι-ένα με έξι-δύο στα 0-100 δεν θα παίζεται εύκολα. Απλά τα opc πειράζονται πιο πολύ αν θέλει κάποιος όπως λες και εσύ (με το ανάλογο κόστος βέβαια).

Γενικά στην επιλογή παίζει ρόλο και το feeling που σου βγάζει κάθε αμάξι...

...το Corsaki είναι πιο macho κατάσταση, ψιλοτουμπανιασμένο κλπ...

....το Polaki είναι κλασσικό VW, δηλ. ο (διακριτικός) δολοφόνος με το αγγελικό πρόσωπο.

Tuning potential πάντως νομίζω ότι το Polo έχει μικρότερο.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.