Jump to content
poen

Polo Gti Dsg Vs Corsa Opc

  

4 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλος ο twincarged καλο το dsg καλα ολα!

στο δρομο τι κανουν αυτα τα δυο; στα χαρτια το πολο ειναι δυνατο.

σε stock και stage 1 κατασταση τι παιζει;

λογικα σε πατηματα απο πολυ λιγα χιλιομετρα ρολ το πολο ειναι μπροστα.

στα πολλα ομως; μηπως τα cc του opc παιξουν ρολο;

ανοιξα αυτο το θεμα μετα απο διαφωνια με φιλο που εχει mini s και μου ελεγε πως το opc θα ειναι πισω σε στοκ φαση και σε λιγα μετρα αλλα σε πρωτο σταδιο (και τα δυο) το opc ειναι μπροστα.

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό. Έχω το golf 6 tsi 160 σε βελτιωμένη μορφή με πρόγραμμα Revo, εισαγωγή APR και εξάτμιση 63,5Φ, κοντά στα 230 άλογα. Έχω βάλει με 2 corsa opc που φορούσαν ότι ακριβώς και γώ και δήλωναν 240, Πετρόπουλος το1, 0-400 το άλλο. Στην κατηφόρα στο Ολυμπιακό χωριό, το ένα το άφηνα 2+ αμάξια και το άλλο 1+... Στην ανηφόρα 1 αμάξι το ένα και κόπια με το άλλο.

Τώρα εσύ απλά υπολόγισε τη διαφορά βάρους του polo και το γεγονός πως φοράει τον ίδιο κινητήρα με εμένα για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι το OPC θΑ είναι παντού μπροστά,μιας και το ίδιο πράγμα είδα να συμβαίνει και μεταξύ Ibiza cupra και OPC... Τώρα αν το polo είναι τόσο καλύτερο,δεν γνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

Θες να δοκιμάσουμε μία φορά και μαζί ;;

225 είμαι ούτε καν 240

ρολ πάντα !

Κλείσαμε! Την άλλη Πέμπτη θα είμαι Αθήνα! Κανονίζουμε τα περαιτέρω σε pm. Αν ξεχάσω να σου στείλω κάντο εσύ! :( Επίσης αν παίζει να φέρεις και κανένα φτιαγμένο opc φίλου κάντο! :nea:

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Θες να δοκιμάσουμε μία φορά και μαζί ;;

225 είμαι ούτε καν 240

ρολ πάντα !

Γιωργο ετσι ειναι...Τα καινουργια TSi με το DSG σε εχουν...Θα φας :nea::(

mf_tshirt.gifmf_tshirt.gifmf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι το OPC θΑ είναι παντού μπροστά,μιας και το ίδιο πράγμα είδα να συμβαίνει και μεταξύ Ibiza cupra και OPC... Τώρα αν το polo είναι τόσο καλύτερο,δεν γνωρίζω!

stock και τα δυο η tuned και τα δυο;

γιατι εγω μια δυο φορες που ειμουν Ζαχο βαρκιζα κλπ ηταν μπροστα το cupra.

και στο dragster τα ιδια λενε. στο dragster φυσικα λενε διαφορα αλλα anyway.

ολα ειναι θεωρια. πρεπει να στρωθουν τα gti να βγουν στους δρομους.

Link to comment
Share on other sites

Το κουπρα δεν χανει απο Corsa!!! Δεν δεν δεν δεν δεν!!!! Κουπρα ξαναλεω ηταν μπροστα απο Opel astra nurburgring!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κουπρα δεν χανει απο Corsa!!! Δεν δεν δεν δεν δεν!!!! Κουπρα ξαναλεω ηταν μπροστα απο Opel astra nurburgring!!!!!!

Έλα εντάξει το ξεφτιλίσαμε το θέμα τώρα.

ibiza cupra σώζεται εξαιτίας του κιβωτίου ,το μοτέρ όλοι ξέρουμε τι μπορεί να κάνει ,5 χρόνια είναι στην αγορά.

Σε μαμά καταστάσεις το ibiza είναι μπροστά , απο κει και πέρα σε Astra OPC, Leon Cupra ,S3 , megane RS , scirocco R

θέλει κιάλια

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει τωρα εγω σου μιλαω απο εμπειρια απο παρα πολλα πατηματα του κουπρα που ειμουν μπροστα.

Δεν λεω το κιβωτιο κανει δουλεια αλλα και απο το nurburgring δεν καταλαβαινες οτι εκανε αλλαγη.. λες και ειχε σειριακο αλλαζε.

Αλλα και παλι το κουπρα μπροστα. ΜΑΜΑ το κουπρα μιλαω. Τωρα θα μπει και το προγραμμα + θα γινουν κατι δοκιμες με την προσφυση.. :whistling:

Και σε κανα 2 βδομαδες κουπρα vs ραλλυ 200 φευγα... Καποιοι βγαζουν μαρουλια απο αυτα γιαυτο τα ψαχνουν λιγο παραπανω ! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Έλα εντάξει το ξεφτιλίσαμε το θέμα τώρα.

ibiza cupra σώζεται εξαιτίας του κιβωτίου ,το μοτέρ όλοι ξέρουμε τι μπορεί να κάνει ,5 χρόνια είναι στην αγορά.

Σε μαμά καταστάσεις το ibiza είναι μπροστά , απο κει και πέρα σε Astra OPC, Leon Cupra ,S3 , megane RS , scirocco R

θέλει κιάλια

ειναι και το βαρος του ρε συ!

οπως και να εχει εμενα και τα δυο μου αρεσουν πολυ και δυσκολα θα διαλεγα αναμεσα στα δυο! αυτα τα πρωτα σταδια του πετροπουλου ειναι μπροστα αραγε;

μην ξεχναμε πως στα χαρτια παντα το polo ειναι ΑΚΩΜΗ ποιο δυνατο στα 0-100 και ρεπριζ. ειναι θεμα χαρτογραφισης του dsg; μαρκετινγκ; δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι το OPC θΑ είναι παντού μπροστά,μιας και το ίδιο πράγμα είδα να συμβαίνει και μεταξύ Ibiza cupra και OPC... Τώρα αν το polo είναι τόσο καλύτερο,δεν γνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου αν παίζει ρόλο το οτι τα πηγαίνουν ρολλαριστά, αλλά εγώ σε κόντρα που βρέθηκα από φανάρι σε φανάρι (2 φορές) και τις δύο το OPC ήταν μπροστά από το Cupra. O δρόμος είχε καλή ποιότητα ασφάλτου και είναι ευθεία (ούτε ανηφόρα, ούτε κατηφόρα). Και στα δύο φανάρια (συνεχόμενα) ακολουθούσα από πίσω και το Cupra ήταν 1 αμάξι πίσω. Όταν σταμάτησαν έκανα κι εγώ στην άκρη και δήλωσαν μαμά και οι δύο.

* Στα ρολλαριστά σκέψου οτι το 7άρι DSG έχει πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

mpoukou....απο το 1ο βιντεο....ο τυπος με το opc σαν να το χαντακωνει...!

Πολυ λιγες στροφες....

Τοον συνεφερε πολυ περισσοτερο απο σταση με το γνωστο σε ολους προβλημα εκκινησης του dsg!

Επισης για το 2ο...αν αυτο το λευκο ειναι του varnak....αστο καλυτερο...

αυτος ειχε το πιο δυνατο st και δεν ελεγε το μυστικο και σε αλλους να το κανουν μεσα στο ιδιο του το club του....σιγα μην πει τωρα τι εχει το αμαξι του στους ξενους!

Link to comment
Share on other sites

Καλος ο twincarged καλο το dsg καλα ολα!

στο δρομο τι κανουν αυτα τα δυο; στα χαρτια το πολο ειναι δυνατο.

σε stock και stage 1 κατασταση τι παιζει;

λογικα σε πατηματα απο πολυ λιγα χιλιομετρα ρολ το πολο ειναι μπροστα.

στα πολλα ομως; μηπως τα cc του opc παιξουν ρολο;

ανοιξα αυτο το θεμα μετα απο διαφωνια με φιλο που εχει mini s και μου ελεγε πως το opc θα ειναι πισω σε στοκ φαση και σε λιγα μετρα αλλα σε πρωτο σταδιο (και τα δυο) το opc ειναι μπροστα.

Απο αυτα που εχω δει μεχρι τωρα!

Απο σταση δεν τρεχει κανενα cupra Πλεον...ομοιως και τα gti...ο λογος ειναι φυσικα οτι απο την στιγμη που αφησεις το φρενο/χειροφρενο μεσολαβει ναι μεν λιγος χρονος μεχρι να ξεκινησεις αλλα ειναι αρκετος με σημειο αναφορας τον διπλανο σου που πεταγεται με το καλημερα!

Απο ρολλ εινια οντως πολυ καλο...+οτι εχει και κομπρεσσορα!

Αλλα ακομη και ψιλα να πανε ωστε να ειναι καπως δικαιο το ανοιγμα...

συμφωνα με μενα παντα...εγω ανοιγα....και οταν εκανα αλλαγη με εφτανε....δηλαδη εχανα απο την αλλαγη μου σε αντιθεση με εκεινον...!

Γνωμη μου τωρα επι του θεματος εινα,επειδη ειδα ενα cupra στα γιαννενα full 1st stage revo,μου αρεσε απιστευτα...

δεν νομιζω να πιανεται απο 1st stge OPC!!!

Ειναι παντου μπροστα το cupra/gti!!!!!!!

Πρεπει να σκεφουμε οτι το corsa ειναι σπινιαριστρα...ποσο μαλλον με κανα 6-7 κιλα παραπανω ροπη και "ατσαλα" διαγραμματα ροπης...αφου δεν τα πιεζουν και πολυ λογω μπαμ-μπουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει τωρα εγω σου μιλαω απο εμπειρια απο παρα πολλα πατηματα του κουπρα που ειμουν μπροστα.

Δεν λεω το κιβωτιο κανει δουλεια αλλα και απο το nurburgring δεν καταλαβαινες οτι εκανε αλλαγη.. λες και ειχε σειριακο αλλαζε.

Αλλα και παλι το κουπρα μπροστα. ΜΑΜΑ το κουπρα μιλαω. Τωρα θα μπει και το προγραμμα + θα γινουν κατι δοκιμες με την προσφυση.. :p

Και σε κανα 2 βδομαδες κουπρα vs ραλλυ 200 φευγα... Καποιοι βγαζουν μαρουλια απο αυτα γιαυτο τα ψαχνουν λιγο παραπανω ! :rofl:

Cupra TSi DSG μπροστα απο μαμα ASTRA OPC ?καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Cupra TSi DSG μπροστα απο μαμα ASTRA OPC ?καταλαβα καλα?

3-0 υπερ του κουπρα. 1-1,5 καρο πισω το αστρα.

Με οδηγο σπιρτο το αστρα οχι αστεια.

Εδιτ. Ναι οκ το ενα βγαζει 240 αλογα σκοτωνει ραβει αλλα... χανει!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

3-0 υπερ του κουπρα. 1-1,5 καρο πισω το αστρα.

Με οδηγο σπιρτο το αστρα οχι αστεια.

Εδιτ. Ναι οκ το ενα βγαζει 240 αλογα σκοτωνει ραβει αλλα... χανει!

Οποτε καλα καταλαβα στοκ και τα 2..

Δηλαδη astra opc 2lt 240 αλογα με 32 κιλα ροπη χανει απο ibiza cupra 180 αλογα με 25 κιλα ροπη!

Μαλιστα...Το παιδι με το astra ή αλλαζε με τους αγκωνες ή τον ειχαν πιασει κοροιδο και ειχε παρει gtc 180 αλογα look opc! :rofl::p

Link to comment
Share on other sites

με δεδομένο λοιπόν ότι το Astra OPC σφάζεται με leon Cupra και s3 σημαίνει ότι το ibiza περνάει και αυτά .

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟοοοοοοοοοοοοοοοοκ !!!

Καλά το GTi και το scirocco το ξεφτιλίζει δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι Cupra μπορεί να περάσει Astra OPC, όσο τουμπανιασμένο κι αν είναι (το DSG έχει και κάποιο όριο για την ροπή, ειδικά το 7άρι). Το Astra ειδικά στην ευθεία είναι φωτιά! Ποια είναι τα specs του Polo? (κυρίως βάρος)

Link to comment
Share on other sites

Το κουπρα δεν χανει απο Corsa!!! Δεν δεν δεν δεν δεν!!!! Κουπρα ξαναλεω ηταν μπροστα απο Opel astra nurburgring!!!!!!

Θεσσαλονικιώτικο πάτημα ... και τα δυο αμαξια ειναι στοκ μονο φιλτρο φορανε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι Cupra μπορεί να περάσει Astra OPC, όσο τουμπανιασμένο κι αν είναι (το DSG έχει και κάποιο όριο για την ροπή, ειδικά το 7άρι). Το Astra ειδικά στην ευθεία είναι φωτιά! Ποια είναι τα specs του Polo? (κυρίως βάρος)

τα οpel στην ευθεια ειναι φωτια....αλλα στη στροφες ειναι φωτια στα μπατζακια μας....

αυτα τα opc ειναι μονο για κανγκουρες τελικα και σε σχημα και ειδικα στο χρωμα στο bournazi blue!

ακομα και τα αλογα για εντυποσιασμο ειναι!μη πω για κρατημα...το καροτσακι του super market οταν κανεις αναστροφη με τι μια να αλλαξεις διαδρομο κρατιεται καλυτερα

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.