Jump to content
KASKADER

Προβλημα Με Dsg

Recommended Posts

το προβλημα ειναι σε passat μοντελο 2008 2.0 tdi dsg.οταν πατησεις φρενο και το σασμαν κατεβαζει ταχυτητα σε καθε κατεβασμα ακουγεται θορυβοσ σπο μπροστα(χτυπημα) και τρανταγμα μεσα στην καμπινα αρκετα δυνατο.σε καθε κατεβασμα ταχυτητας κανει και ενα χτυπημα, ενω οταν ανεβαζει ταχυτητα δεν κανει τιποτα καθωσ και οταν κατεβαζει για να επιταχυνεις.Το κανει δηλαδη μονο σε επιβραδυνση καθωσ και οταν απο το N πας στο D για να ξεκινησεις.

Στην αντιπροσωπεια δεν μπορουν να βγαλουν ακρη εχουν αλαξει βολαν εγγεφαλο σασμαν 3 φορεσ αναβα8μιση και 2 φορεσ βαρικη ρυθθμιση ταχυτητων.

Οποιαδηποε βοηθεια και προταση δεκτη.

Edited by KASKADER
Link to comment
Share on other sites

Να πω μια λαλακια.. Τσεκαρετε τις βασεις του σασμαν και της μηχανης, μηπως εχει κοψει καμια...

Η Bασεισ ειναι μια χαρα τισ ελενξε και η αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! ειμαι καινοργιος στο forum εχω ενα passat 1.8 r-line dsg 7 το πηρα το 2010 αρχισανε τα προβληματα στο dsg7 στην αρχη της 2 μου ροταρει και κανει καποιο μεταλικο θωρυβο ??? το αμαξι ειναι αριστο στρωμενο και με 13000χλμ σχεδον ολοκαινουργιο η εγγυηση εχει ληξει ! θα μου το φτιαξει η αντιπροσοπεια η θα γινει κανενας ΦΟΝΟΣ το λεω αυτο γιατη εχει 35000€ ( 11.000.000) εκατ/ρια σε ελληνικα λεφτα εε δεν ειναι και λιγα ??? ξερω οτι στην αντιπρωσοπεια σε κοιτανε λες και ειμαστε βλακες . Τη μου συμβουλευετε να κανω ωστε να παω προετοιμασμενος εκει??? παντως η ΚΙΑ δινει εγγυηση 7 χρονια και ειναι κινεζικο αυτοι δηλ ειναι πιο σιγουροι για τα αυτοκινητα τους ?????? περιμενω νεα σας???

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μιλάς για το γνωστό πρόβλημα στο DSG7 (golf,polo,scirocco,passat,κλπ κλπ) για το σκορτσάρισμα που κάνει στην 2α . Φυσικά και δεν θα πληρώσεις φράγκο!!!!

Ψαξε στο φορουμ εδώ να δεις τι γίνεται....

Θα το πας στην αντιπροσωπεια για αλλαγη διπλού συμπλέκτη στο DSG θα το αφήσεις θα σου πουν εισαι εκτός εγγυησης αλλα θα σου κανουμε εκπτωση και αλλα ωστε να φανουν καλλοί! Θα πάρεις στην Kosmocar τηλεφωνο(στα κεντρικα) και θα αναφέρεις το προβλημα σου, τα ελαχιστα χιλιομετρα που έχεις και οτι ξερεις οτι ειναι γνωστό το πρόβλημα μιας και άπειροι χρήστες DSG7 ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . Και αν δεν ηταν προβλημα πες τους δεν θα εβγαζαν βελτιωμενο διπλό συμπλέκτη !!!

Επίσης πες τους οτι σε αλλες χωρες υπάρχει 10ετη εγγυηση και 150.000χμ για το DSG7 με εμας τι γινεται??Ρωτα τους για να μαθουμε και εμεις ...

Ενημερωσε για νεοτερα

Υ.Γ Πως και δεν εχεις παραπονεθει για μεταλλικους θορυβους οταν περνάς αργα με 2α/3η πανω απο λακουβες και ασχημο δρομο?

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ θα παω και θα σας ενημερωσω αλλα ειναι πολυ χαλιδες στη cosmocar και πιστευω οτι το ξερετε ολοι σας !!!! το εψαξα το θεμα και ειμαι λυπημενος για ενα ακριβοπληρωμενο αμαξη να υπαρχει αυτη η αντιμετωπιση πιστευω να με καταλαβαινετε !!! ειμαι σκασμενος !!!!!1 TOYOTA να ηταν θα το εφτιαχναν αμεσως !!!!!!! θα σας ενημερωσω αμεσως!!!!

Link to comment
Share on other sites

παραπονεθηκα για τους θορυβους και ξερεις τη μου ειπαν ??? οτι επειδη δεν το πολυκηκλοφορω το αμαξη μενουν ακινητοποιημενα τα αμορτισερ και τριζουν τα πιατακια ,ξερεις των κοιταζα για της μαλακιες που μου ελεγε μεχρι που μπηκα στο forum και μου εκανε και το ροταρισμα στη2 και αρχισα να τη ψιλιαζομαι ετσι εχει η υποθεση ////// το αμαξη το πηρα απο τους τελευταιους του παζαροπουλου καταλαβαινεις τη λεω!!!!!!! για ΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα στο πω αλλα οι θόρυβοι δεν θα φύγουν .. Ολα τα DSG7 ετσι κάνουν , εχω μοντέλο του '12 και το κάνει

Αλλα το σκορτσαρισμα που κανει στην δευτερα θα στο φτιαξουν , θελει τον αναβαθμισμένο διπλό συμπλέκτη

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη στο Μανδύλα, Golf mk6 1.4 της γυναίκας μου, αλλάχθηκε ο διπλός συμπλέκτης με μόνο κόστος κάποια εργασία, περίπου 100€. Και μου είπαν ότι η "εγγύηση" αυτή ισχύει για 3 χρόνια. Η αλλαγή έγινε στα 2 χρόνια και 10 μήνες. Επέκταση εγγύησης δεν έχω. Νομίζω ότι αφού ακόμη δεν έχεις περάσει τα 3 χρόνια, μπορείς απλά να τη βγάλεις "καθαρή" με 100€ περίπου....

Πάντως δεν συμφωνώ για το ότι όλα τα DSG7 κάνουν θόρυβο. Ούτε της γυναίκας μου κάνει, ούτε του πατέρα μου (Passat CC 1.8TSI) έκανε. Εντελώς αθόρυβα και ομαλά στην λειτουργία τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν κανουν συνεχεια θόρυβο. μονο αν ρολαρεις πανω απο σαμαρακια ή βαθιες λακουβες με 3η ή 2α και σχεδον στροφές στο ρελαντι και κατω απο 30χμ ,ανοιχτά παραθυρα και θα το ακουσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές χιλιάδες χλμ και δεν έχω καταλάβει κάτι... Αλλά με συγχωρείς κιόλας, αλλά αν πρέπει να έχει πανσέληνο, ο Ερμής να είναι ανάδρομος της Αφορδίτης, να έχει 36 μέρες να βρέξει, να μην έχω φάει πρωινό, το κινητό μου να είναι πλήρως φορτισμένο, και να έχω 2 αδιάβαστα emails για να ακούσω τον θόρυβο από το σασμάν, τότε ας είναι κι έτσι! Αν και με όλα αυτά, θα μπορούσα να πω ότι τελικά δεν είναι το σασμάν που ακούγεται, αλλά κάτι αλλο... :)

Συγνώμη κιόλας, δεν θέλω ούτε να σου "επιτεθώ" ούτε να σε προσβάλω, αλλά με όλες αυτές τις προϋποθέσεις που έγραψες, μια τέτοια απάντηση μου ήρθε στο μυαλό να σου γράψω.

Πάντως πέρα από το "πείραγμα/πλάκα", δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι να χτυπάει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας σχετικα με το προβλημα στο dsg 7 πηγα στην κοσμοκαρ το ειδε ο υπευθηνος το καναμε μια βολτα μαζι και οντος μου ειπε οτι θα αλλαξουμε το πολυδισκο και θα ειναι οκ, οταν ειδε οτι η εγγυηση εχει ληξει εκει κοπιασε λιγο και μου ειπε να το δουμε / ελα ντε του λεω το αμαξη ειναι 26 μηνων και απο χλμ 13,450 ολοκαινουργιο για να μην πολυλογο θα το καλυψουνε το ανταλακτικο 100% και την εργασια 80% δηλ θα πληρωσω περιπου 80-90Ε τελος παντων λεω κοματια να γινει ειπα οκ περιμενω να με παρουν τηλ να τους παω το αμαξη γιατι το εχουν παραγγηλει,αυτα εν ολιγοις , πιστευω να μην εχω παλι προβληματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Που πηγες στην Κοσμοκαρ? Νομιζω δεν εχει συνεργειο σε παραπεμπτουν σε καποιο απο το δικτυο καταστηματων...

Σχετικά με τον ήχο που κάνει τι σου ειπε? Γιατι με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα φιλε SciroccoΑνεμος που ανταποκριθηκες στο προβλημα μου !!!

ο ηχος δε θα φυγει το κανει γιατι ειναι ξερου τυπου ετσι μου ειπε , στη κοσμοκαρ απεναντι ειναι και η καρετα εκει εχουν το συνεργει στων αλιμο!!!

Ηθελα να σε ρωτησω το εξης αξιζει να βαλω προγραμα και αν ναι πιο προτηνεις ??? να μην εχω προβληματα !!

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα φιλε SciroccoΑνεμος που ανταποκριθηκες στο προβλημα μου !!!

ο ηχος δε θα φυγει το κανει γιατι ειναι ξερου τυπου ετσι μου ειπε , στη κοσμοκαρ απεναντι ειναι και η καρετα εκει εχουν το συνεργει στων αλιμο!!!

Ηθελα να σε ρωτησω το εξης αξιζει να βαλω προγραμα και αν ναι πιο προτηνεις ??? να μην εχω προβληματα !!

Edited by papas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Χθες εγινα κ εγω κατοχος ενος passat cc 1.8 με το dsg7.Οπως εκανα βολτα παρατηρησα στο ξεκινημα κ στην αλλαγη απο 1η σε 2η αυτο το σκορτσαρισμα που κανει.Πηγα στη καβαλας στην vw στον Φιλοσιδη κ με το που το εκανε.βολτα μου ειπε οτι ειναι πολυδισκο.Το αμαξι εχει 69.000 χλμ.Ειναι λογικη αυτη η ζημια??Κοστος μου ειπε 880€.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πηρες μαλλον δε το πηγες στη vw για ελεγχο οπως εκανες τωρα αλλιως θα το βρισκανε.

Γενικα τα αυτοματα του ομιλου ειναι λιγο επιφοβα και θελουν ελεγχο

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, takpanos said:

Οταν το πηρες μαλλον δε το πηγες στη vw για ελεγχο οπως εκανες τωρα αλλιως θα το βρισκανε

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φιλε μου το τσεκαρα το αμαξι.Αλλα οπως παρατηρησα κ εγω αυτο το κανει εφοσον εχει ζεσταθει καλα το αμαξι.Ο τεχνικος στον ελεγχο απο παρκαρισμενο το εκανε ενα γυρω το τετραγωνο κ δεν φανηκε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το τσεκαρα το αμαξι.Αλλα οπως παρατηρησα κ εγω αυτο το κανει εφοσον εχει ζεσταθει καλα το αμαξι.Ο τεχνικος στον ελεγχο απο παρκαρισμενο το εκανε ενα γυρω το τετραγωνο κ δεν φανηκε κατι.
Έτσι γίνεται. Κάνουν έναν έλεγχο στο αμάξι όταν είναι κρύο για λίγο και δεν μπορείς να δεις το πρόβλημα.
Αυτός που σου το πούλησε γνώριζε για το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 11:04 ΠΜ, cjgeorgio said:

Έτσι γίνεται. Κάνουν έναν έλεγχο στο αμάξι όταν είναι κρύο για λίγο και δεν μπορείς να δεις το πρόβλημα.
Αυτός που σου το πούλησε γνώριζε για το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

+1

 

Πολύδισκο θέλει 99% όπως σου είπανε.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

+1
 
Πολύδισκο θέλει 99% όπως σου είπανε.
Βάλε κέβλαρ να μην ξανά χαλάσει.....
Και το βελτιώνεις όσο θέλεις.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.