Jump to content
vw16v

Αλλαγή Silent Block

Recommended Posts

Τα καταστήματα που πουλάνε και τοποθετούν αναρτήσεις (αμορτισέρ - ελατήρια κλπ) αλλάζουν τα silent block;

Ξέρει κανένας; Ρωτάω γιατί απ' ότι γνωρίζω χρειάζεται ειδική πρέσα...

Και κάτι άλλο ακόμα, τα μπαλάκια των ψαλιδιών τι είναι; έχει το polo τέτοια πράγματα ή είναι τα Silent block;

Θέλω να αλλάξω ανάρτηση και silent block. Ο Μπουρμάς όμως μου ζητάει 600 για τα koni χωρίς ελατήρια οπότε καταλαβαίνετε ότι είναι πάρα πολύ ακριβά αφού τα βρίσκω στο εμπόριο τοποθετημένα 400. Δεν ξέρω όμως αν μπορούν να αλλάξουν τα silent block. Τέλος το κόστος για τα μπαλάκια είναι 150 με την εργασία...

Txs in advance

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να αλλαξεις τα Silent block σου?

Τα 'μπαλακια' ειναι τα Α-arm ball joints.

ειναι το σημειο οπου

'δενει' το μπροστα ψαλιδι με τη βαση του δισκοφρενου.

εχει την ιδιοτητα να περιστρεφεται και οπως στριβει ο τροχος και οπως κινηται η αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μιας και υπάρχει ανοιχτό αυτό το θέμα ας πω τι έπαθα! Όταν βρέχει, ή περάσω από νερά, ή το πλύνω το αμάξι, κάνει ένα τρίξιμο που μάλλον είναι από μπροστά, από το σύστημα διεύθυνσης! Το κάνει πάντα βρεγμένο, στεγνό δε κάνει κιχ! Παίζει να είναι τα Silent Block?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει περιπτωσεις για τετοια τριξηματα, αλλα απο silent block πολυουρεθανης. Σε αυτη τη περιπτωση με λιγο γρασαρισμα ολα φτιαχνοντε.

Φανταζομαι και στη δικη σου περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ημερες, σηκωσα το Polακι στην δουλεια για να του αλλαξω λαδια με τον παλιο καλο τροπο και για εναν ελεγχο απο κατω.

Αφαιρωντας την ποδια, ειδαμε με τον συναδελφο (και αρχιμηχανικο μας) οτι τα

Silent Block στο 9Ν δεν ειναι οριζοντια ως προς το εδαφος, αλλα καθετα. Αυτο με παραξενεψε αρκετα καθως προσωπικα το ειδα πρωτη φορα σε αμαξι, ενω ηταν φανερη η φθορα τους, μετα απο 2,5 χρονια χρησης και 35000 χλμ.

Ο συναδελφος ειπε οτι κακως τα εχουν βαλει ετσι. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

¶λλαξα τα μπαλάκια 140 με την εργασία και το αμάξι το αισθάνομαι πιο σφηχτό. Βέβαια ο θόρυβος από την μία πλευρά συνεχίζει αλλά σε πολύ χαμηλότερο βαθμό. ¶λλαξα και μια φούσκα. Τα σινεμπλόκ είναι οκ. Έχω κάνει 70000 χλμ. Μου λίπανε και την ζαμφορ και όλα οκ.... κόστος συνολικό 180..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μιας και υπάρχει ανοιχτό αυτό το θέμα ας πω τι έπαθα! Όταν βρέχει, ή περάσω από νερά, ή το πλύνω το αμάξι, κάνει ένα τρίξιμο που μάλλον είναι από μπροστά, από το σύστημα διεύθυνσης! Το κάνει πάντα βρεγμένο, στεγνό δε κάνει κιχ! Παίζει να είναι τα Silent Block?

Στο Polo της κοπέλας μου το κάνει και στεγνό. Σε μας είναι 99% silent block...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή έχω μπερδευτει μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν είναι άλλο τα silent block άλλα τα ακρόμπαρα άλλο οι φούσκες αλλο τα μπαλάκια ψαλιδίων και αλλα τα ζανφορ?

Ο μάστορας μου είπε οτι θελω αλλαγή μπαλακια ψαλιδίων και μου είπε τη μάρκα lemforder.

Για δώστε τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή έχω μπερδευτει μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν είναι άλλο τα silent block άλλα τα ακρόμπαρα άλλο οι φούσκες αλλο τα μπαλάκια ψαλιδίων και αλλα τα ζανφορ?

Ο μάστορας μου είπε οτι θελω αλλαγή μπαλακια ψαλιδίων και μου είπε τη μάρκα lemforder.

Για δώστε τα φώτα σας...

70¤ κανουν τα μπαλακια.υπαρχουν γερμανικα,κινεζικα,ιταλικα.

εξηπακουεται βαζεις γερμανικα και μενεις μακρια απο τα κινεζικα.

ολα την ιδια τιμη εχουν γι'αυτο προσεξε τι θα σου βαλουν...

Link to comment
Share on other sites

lemforder tongue.giftongue.gif

δεν σε απασχολει τι μαρκα να ειναι.

απλα βαλε γερμανικα και μην βαλεις κινεζικα γιατι ειναι ψευτικα εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Τα lemforder τι είναι?

ειναι "μαρκα" ανταλλακτικων ειναι γερμανικα και ειναι ισως οτι

καλυτερο ! ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! και silent block να βάλω αυτά του s3?

και τα δικα του να βαλεις δεν υπαρχει θεμα,μια χαρα ειναι.

απο s3 δεν ξερω αν κανουν για 6n2.

Link to comment
Share on other sites

και τα δικα του να βαλεις δεν υπαρχει θεμα,μια χαρα ειναι.

απο s3 δεν ξερω αν κανουν για 6n2.

κάνουν.

τα έβαλα το καλοκαίρι.

πολύ καλύτερα απ'τα ΜΑΝΙΣΙΑ,μέρα με τη νύχτα.

@

Link to comment
Share on other sites

ειναι "μαρκα" ανταλλακτικων ειναι γερμανικα και ειναι ισως οτι

καλυτερο ! ! ;)

ξερεις καποιον που εχει δοκιμασει μπαλακι απο αυτην την μαρκα?ρωραω γιατι και εγω παω για αλλαγη τωρα οποτε να τα προτιμησω αν ειναι :lol:

κάνουν.

τα έβαλα το καλοκαίρι.

πολύ καλύτερα απ'τα ΜΑΝΙΣΙΑ,μέρα με τη νύχτα.

@

θα κατσαρω και εγω φιλαρακι μπας και δουμε διαφορα επιτελους...

Edited by exo_polo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.