Jump to content
mlkos

Αχ Αυτες Οι Κεραιες Της Vw....

Recommended Posts

Το 1999 αγορασα το πρωτο μου vw, ενα passat 1.8t Το προβλημα ηταν με την κεραια. Τις ξεβιδωνανε και τις κλεβανε σαν τα ψωμακια. Ετσι εγινα εξ αναγκης και εγω κλεφτης... Δεν μπορει καθε 3 και 1 να σκας το 10χιλιαρο γιατι καποιος αχαρακτηριστος σου βουτηξε την κεραια... Μεσολαβησε μια μεταβαση σε Audi με την εξυπνα ενσωματωμενη στο παρμπριζ κεραια, μετα ξαναμπηκε στο σπιτικο μας το νεο polo 1.2 tsi με την ιδια βλακεια....η οποια στην βδομαδα εκανε φτερα, μονο που τωρα κοστιζει 50 ευρω.... Παλι κλεφτες θα γινουμε... Ελεος πια...

Link to comment
Share on other sites

Το 1999 αγορασα το πρωτο μου vw, ενα passat 1.8t Το προβλημα ηταν με την κεραια. Τις ξεβιδωνανε και τις κλεβανε σαν τα ψωμακια. Ετσι εγινα εξ αναγκης και εγω κλεφτης... Δεν μπορει καθε 3 και 1 να σκας το 10χιλιαρο γιατι καποιος αχαρακτηριστος σου βουτηξε την κεραια... Μεσολαβησε μια μεταβαση σε Audi με την εξυπνα ενσωματωμενη στο παρμπριζ κεραια, μετα ξαναμπηκε στο σπιτικο μας το νεο polo 1.2 tsi με την ιδια βλακεια....η οποια στην βδομαδα εκανε φτερα, μονο που τωρα κοστιζει 50 ευρω.... Παλι κλεφτες θα γινουμε... Ελεος πια...

φιλε,δεν σου φταιω ομως τιποτα εγω και ο καθενας αλλος επειδη σου κλεψανε εσενα την κεραια να στην πληρωσω εγω thumbsdown.gif με αυτο το σκεπτικο θα ειχαμε γινει ολοι κλεφτες,και γι αυτο η κοινωνια παει απο το κακο στο χειροτερο. :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε,δεν σου φταιω ομως τιποτα εγω και ο καθενας αλλος επειδη σου κλεψανε εσενα την κεραια να στην πληρωσω εγω thumbsdown.gif με αυτο το σκεπτικο θα ειχαμε γινει ολοι κλεφτες,και γι αυτο η κοινωνια παει απο το κακο στο χειροτερο. :drinks:

Εχεις απολυτο δικιο μονο που ουτε εγω εχω αλλα πενηνταρικα. Κανενας μας δεν γενιεται κλεφτης, γινεται στην πορεια εξ αναγκης...

Ισως εφτασε ο καιρος για την vw να βαλει κανα πιο σωικο ειδος κεραιας???? η Daihatsu πχ εχει πιασει το νοημα, και η Seat με το αντικλεπτικο συρματοσχοινο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πολύ εύκολα κάθε φορά που παρκάρεις το αυτοκίνητο σου να τη βγάζεις. Εγώ αυτό κάνω. Ούτως ή άλλως στο ντουλαπάκι μέσα έχει ειδική εσοχή για να την βάζεις εκεί μέσα.

Επίσης και χωρίς κεραία αν δοκιμάσεις θα δεις ότι το ραδιόφωνο παίζει τέλεια (τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα που είμαι εγώ έχει την ίδια απόδοση)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

???

Μπορεί να ταιριάζει, αλλά δεν νομίζω ότι έχει γίνει πρόβλεψη γι' αυτό το πράγμα.

Γιατί να μην έχει γίνει πρόβλεψη?

Και στο Golf 5 υπάρχει ειδική θέση για τη κεραία όταν την βγάζεις..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο είναι ακριβώς κάτω από το μπλε πλαστικό, ή το μεσαίο κάτω κόκκινο βελάκι.

Σοβαρά μιλάς;; Εγώ το θεωρούσα θήκη για στυλό.. Δηλαδή είναι τόσο πιθανό να στην κλέψουν και σε κάθε παρκάρισμά να βγάζουμε κεραία;; Σοβαρά τώρα γιατί να την κλέψει κάποιος , τι μπορεί να είχε η κεραία του να έσπασε;;

ΥΓ.: Μέχρι και θήκη κεραίας έχουμε αν και το έχω ξαναπεί Ένα φώς στο ντουλαπάκι βρε παιδιά και μια ένδειξη για το τέλος του νερού στα τζάμια.

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Όπως το παλικάρι που του την έχουν κλέψει κάνα 2 φορές, έτσι και σε ένα γνωστό μου του την έχουν βουτήξει 3 φορές από Audi... Και εφόσον έχει η original όπως είπε 50¤, δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις δώσει 100-150¤ μόνο για κεραία!! Οπότε φιλάς τα ρούχα σου να έχεις και τα μισά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1999 αγορασα το πρωτο μου vw, ενα passat 1.8t Το προβλημα ηταν με την κεραια. Τις ξεβιδωνανε και τις κλεβανε σαν τα ψωμακια. Ετσι εγινα εξ αναγκης και εγω κλεφτης... Δεν μπορει καθε 3 και 1 να σκας το 10χιλιαρο γιατι καποιος αχαρακτηριστος σου βουτηξε την κεραια... Μεσολαβησε μια μεταβαση σε Audi με την εξυπνα ενσωματωμενη στο παρμπριζ κεραια, μετα ξαναμπηκε στο σπιτικο μας το νεο polo 1.2 tsi με την ιδια βλακεια....η οποια στην βδομαδα εκανε φτερα, μονο που τωρα κοστιζει 50 ευρω.... Παλι κλεφτες θα γινουμε... Ελεος πια...

Πραγματικά τραγικός! Γίνεσαι και εσύ ίδιος με αυτούς που ονομάζεις αχαρακτήριστους!Σε φόρουμ γράφεις....αν είναι δυνατόν!

Link to comment
Share on other sites

Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά δε λένε; Δεν είναι δυνατόν να αφήνεις την κεραία πάνω στο αυτοκίνητο, από τη στιγμή που μπορεί ο οποιοσδήποτε να την ξεβιδώσει και να την πάρει. Παρά το ότι συνήθως δεν χρησιμοποιώ την κεραία (το ραδιόφωνο πιάνει εξίσου τέλεια και χωρίς αυτήν), όσες φορές έτυχε να την χρησιμοποιήσω, αμέσως μετά το παρκάρισμα την ξεβιδώνω και την βάζω στο πορτ-μπαγκάζ.

Διότι όπως λες κι εσύ, δε μου περισσεύουν 50¤ κάθε εβδομάδα να παίρνω κεραίες.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου την βγαζεις και υσηχαζει το κεφαλι σου!μεσα στην αθηνα πιανει το ραδιο καμπανα και χωρις αυτην!

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ...

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση οι γυναίκες να το θεωρήσουν θέση για τεστ εγκυμοσύνης ?

:thumbsup: Έτσι, σωστά όπως βολεύεται ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσω λίγο ξανά το θέμα στις πρώτες θέσεις.Έχω την εξής απορία.Αφού αφαιρέσουμε την κεραία,η τρύπα που μένει ακάλυπτη εκεί όπου βιδώνει η κεραία,σε περίπτωση που βραχεί,δεν ενδέχεται να προκληθεί κάποια βλάβη?Επίσης επειδή μου τη σπάει να το βλέπω έτσι,υπάρχει τίποτα να βιδώσουμε εκεί απλά για να κλείνει την τρύπα? (εκτός από την κεραία ή καμιά βίδα :laugh: )

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσω λίγο ξανά το θέμα στις πρώτες θέσεις.Έχω την εξής απορία.Αφού αφαιρέσουμε την κεραία,η τρύπα που μένει ακάλυπτη εκεί όπου βιδώνει η κεραία,σε περίπτωση που βραχεί,δεν ενδέχεται να προκληθεί κάποια βλάβη?Επίσης επειδή μου τη σπάει να το βλέπω έτσι,υπάρχει τίποτα να βιδώσουμε εκεί απλά για να κλείνει την τρύπα? (εκτός από την κεραία ή καμιά βίδα :laugh: )

Στη VW υπάρχει ο κωδικός "6R0 035 647" για το λόγο αυτό. Κόστος περίπου 6 Ευρώ. Κάνε μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία. Ενδεχομένως να ξέρουν κάτι παραπάνω να σου πουν.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσω λίγο ξανά το θέμα στις πρώτες θέσεις.Έχω την εξής απορία.Αφού αφαιρέσουμε την κεραία,η τρύπα που μένει ακάλυπτη εκεί όπου βιδώνει η κεραία,σε περίπτωση που βραχεί,δεν ενδέχεται να προκληθεί κάποια βλάβη?Επίσης επειδή μου τη σπάει να το βλέπω έτσι,υπάρχει τίποτα να βιδώσουμε εκεί απλά για να κλείνει την τρύπα? (εκτός από την κεραία ή καμιά βίδα :laugh: )

δε θα σου χαλασει απλα μπορει να σου σκουριασει το βιδωμα.την ειχα παθει εγω που την εβγαζα στο γκολφ που χα πριν γιατι περνανε οι σαβουριαριδες και τσουπ.αντε γεια η κεραια

Link to comment
Share on other sites

δε θα σου χαλασει απλα μπορει να σου σκουριασει το βιδωμα.την ειχα παθει εγω που την εβγαζα στο γκολφ που χα πριν γιατι περνανε οι σαβουριαριδες και τσουπ.αντε γεια η κεραια

εγω εβαλα μια σταγονα κυανοακρυλικη στο σπειρωμα , αυτη που εχουν ειδη μοντελισμου.

και ησυχασα. την κεραια την πηρα απο ebay

Link to comment
Share on other sites

Το 1999 αγορασα το πρωτο μου vw, ενα passat 1.8t Το προβλημα ηταν με την κεραια. Τις ξεβιδωνανε και τις κλεβανε σαν τα ψωμακια. Ετσι εγινα εξ αναγκης και εγω κλεφτης... Δεν μπορει καθε 3 και 1 να σκας το 10χιλιαρο γιατι καποιος αχαρακτηριστος σου βουτηξε την κεραια... Μεσολαβησε μια μεταβαση σε Audi με την εξυπνα ενσωματωμενη στο παρμπριζ κεραια, μετα ξαναμπηκε στο σπιτικο μας το νεο polo 1.2 tsi με την ιδια βλακεια....η οποια στην βδομαδα εκανε φτερα, μονο που τωρα κοστιζει 50 ευρω.... Παλι κλεφτες θα γινουμε... Ελεος πια...

Tι λές τώρα ρε φίλε?και εμένα μου κλέψαν 3 φορές ποδήλατα αξίας 2000 ευρω,τι πρέπει να κάνω,να βγώ και να κλέψω το δικό σου επειδή κάποιος κ@ρι@λις που έκλεψε το δικό μου?με ποιο δικαίωμα θα σου πάρω κάτι που έχει ιδρώσει για να αγοράσεις?

Επειδή δεν έχεις εσύ λεφτά να αγοράσεις κεραία και στην βουτάνε,πρέπει να πάρεις την δικιά μου?με ρωτάς άμα έχω εγώ να πάρω κεραία μετά?

Ρε κοίτα κάτι μακάκες που κυκλοφορούν και δεν κοκκινίζουν όταν τα γράφουν αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας ;) . Να κάνω μια ακόμη ερώτηση.Σκέφτομαι να αλλάξω την κεραία και να βάλω μια ''shark'' ή όπως λέγεται που θα είναι πιο απλή και θα δείχνει πιο ωραία.Πώς μπορώ να αφαιρέσω τη βάση της υπάρχουσας και να τοποθετήσω την καινούρια?

Link to comment
Share on other sites

Το να αγοράσετε μια φτηνότερη κεραία και την γνήσια της VW να την έχετε στην άκρη  δεν το έχετε σκεφτεί??

 

Η ακόμα και στην βάση της κεραίας να βαλετε μια βίδα που να έχει το ίδιο σπιρομα? Ασε που πιάνει μια χαρά και με την βίδα.

 

Και εγώ στο polo έτσι το είχα την γνησια την είχα μόνιμα στο ντουλαπάκι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.