Jump to content
Speedy

Vw Beetle 2011

Recommended Posts

Σύμφωνα με πληροφορίες ...

2012_volkswagen_new_beetle.jpg

2012_volkswagen_new_beetle_rendering_1.jpg

Η VW θα παρουσιάσει το νέο VW BEETLE, τον Απρίλιο του 2011 στην έκθεση αυτοκινήτων της Νέας Υόρκης.

Θα κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της VW στην Puebla στο Μεξικό και θα βασίζεται στην νέα πλατφόρμα του VW GROUP.

Στον τομέα των κινητήρων θα λάβει όλους τους σύγχρονους TSI και TDI.

Δεν αποκλείεται στο μέλλον να το δούμε με τετρακίνητες ή υβριδικές εκδόσεις.

http://www.kokkinakis-service.gr

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες φωτογραφίες από τις δοκιμές του νέου VW BEETLE κυκλοφόρησαν.

Οι κινητήρες που θα το κινούν αναμένεται να είναι:

Για την Ευρώπη

•1,2 TSI με απόδοση 105 ίππους στις 5000 σ.α.λ. και 175 nm ροπής στις 1550 σ.α.λ.

•1,4 TSI με απόδοση 122 ίππους στις 5000 σ.α.λ. και 200 nm ροπής στις 1500 σ.α.λ.

•1,4 TSI με απόδοση 160 ίππους στις 5800 σ.α.λ. και 240 nm ροπής στις 1500 σ.α.λ.

•2,0 TSI με απόδοση 200 ίππους στις 5100 σ.α.λ. και 280 nm ροπής στις 1800 σ.α.λ.

•1,6 TDI με απόδοση 105 ίππους στις 4400 σ.α.λ. και 250 nm ροπής στις 1500 σ.α.λ.

•2,0 TDI με απόδοση 140 ίππους στις 4000 σ.α.λ. και 320 nm ροπής στις 1750 σ.α.λ.

Για την Αμερική

•2,0 TSI με απόδοση 200 ίππους στις 5100 σ.α.λ. και 280 nm ροπής στις 1800 σ.α.λ.

•2,5 με απόδοση 170 ίππους.

•2,0 TDI με απόδοση 140 ίππους στις 4000 σ.α.λ. και 320 nm ροπής στις 1750 σ.α.λ.

Το πλήρες άρθρο με φωτογραφίες από τις δοκιμές του νέου BEETLE

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες οδηγησα το ΝΕΟ BEETLE 1200tsi

Eμφανιση το κοιτάς μπροστά Το κοιτάς πίσω το κοιτάς στο πλάι αλλα τίποτα δεν σου κάνει κλικ ήθελα να ξερά τι ήθελαν να φτιάξουν ;; Το έκαναν έτσι για να χτυπήσουν το ΜΊΝΙ μα είναι δυνατόν το beetle με μια μούρη σαν δεν ξέρω κ εγώ τι ; είναι κάτι Ανάμεσα σε golf k scirocco το λες ένα καινούργιο μοντέλο της VW.. beetle όμως όχι Οι κινητήρες οι γνωστοί tsi μέσα golf . Κύριοι ασελγισατε στην ιστορία του BEETLE

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες οδηγησα το ΝΕΟ BEETLE 1200tsi

Eμφανιση το κοιτάς μπροστά Το κοιτάς πίσω το κοιτάς στο πλάι αλλα τίποτα δεν σου κάνει κλικ ήθελα να ξερά τι ήθελαν να φτιάξουν ;; Το έκαναν έτσι για να χτυπήσουν το ΜΊΝΙ μα είναι δυνατόν το beetle με μια μούρη σαν δεν ξέρω κ εγώ τι ; είναι κάτι Ανάμεσα σε golf k scirocco το λες ένα καινούργιο μοντέλο της VW.. beetle όμως όχι Οι κινητήρες οι γνωστοί tsi μέσα golf . Κύριοι ασελγισατε στην ιστορία του BEETLE

Εγώ πάλι νομίζω ότι με το νέο σχέδιο είναι πολύ πιο κοντά στο αρχικό concept του 1938. Δηλαδή το προηγούμενο που είχε αυτή το τεράστιο κενό (εν είδει... ραφιέρας!) μεταξύ μπροστινού παρμπρίζ και ταμπλώ, τα ξενέρωτα κυκλικά πίσω φανάρια, τα περίεργα πλα'ι'νά "φτερά" τροχών, την περίεργη γκάμα μοτέρ :cheer:: Μπορούσες να πάρεις: Ή το 1.6 8Valve που είχε "πολλά" κυβικά με μέτρια ιπποδύναμη (υπήρχε και ο ΑFH του Polo στα 100ΗΡ με μόλις 1.400c.c να βάλουν!) ή το 1.4 με 75 που σερνόταν ή το 1.8Τ που ήταν "πύραυλος" χωρίς να χρειάζεται... η οποία κάθε άλλο παρά ταίριαζε (η γκάμα κινητήρων) με τη φιλοσοφία πρακτικότητας του πρωτόλειου μοντέλου;;; ΟΛΑ ΑΥΤΑ το κολάκευαν άραγε;;;

Εγώ το βρίσκω το new, πολύ πιο ισορροπημένο και ποιοτικό. (άσε να μη πούμε για την ποιότητα κατασκευής του πρηγουμένου σε σχέση με το πόσο κόστιζε ως cult model...)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως διαβάσες στο post μου δεν είπα τίποτα για τους κινητήρες αλλα εάν θέλεις συμφωνώ μαζί σου για τους κινητήρες

Εγώ μίλησα για εμφάνιση ειμαι κάτοχος beetle και αναφέρομαι αποκλειστηκα κ μόνο στην σχεδίαση οι Γερμανοί για όσους παρακολουθούν μετα τη παρουσίαση είπαν ότι σκοπός τους ήταν να πιάσουν το ανδρικό κοινό λόγω ότι η BMW με MINI τους είχε πάρει τα σωβρακα τώρα λοιπόν ήρθε η ώρα της κρίσης εάν λοιπόν θέλετε να βλέπετε σκαραβαιο του 1963 τότε δεν έχετε παρα να τοποθετησετε στο ΝΕΟ BEETLE και τη σχαρα οροφής τύπου ψησταρια

Όπως είχε το μοντέλο του 63

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εδώ στο θέμα που ξεκίνησε ο Costas99. Σιγουρα ο Costas, ως κάτοχος ενός Beetle έχει ένα λόγο παραπάνω γιατί έχει την αίσθηση του αυτοκινήτου αλλά πιθανώς το βλέπει και με κάποιο συναισθηματισμό. Σε οτι αφορά την σχεδίαση (σχεδόν αυτόματα) κάτι μου θύμισε ... Carrera (!) Λέτε να εξελιχθεί στην Porsche του "φτωχού" ;

Link to comment
Share on other sites

To θεμα μετακινηθηκε εδω καθως δεν αφορα βελτιωση ή ερωτηση περι εμφανισης/αεροδυναμικης,αλλα γενικες αποψεις και σχολια για το νεο beetle.

Αυριο θα συγχωνευθει με το ηδη υπαρχον θεμα που αφορα το νεο σκαραβαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ψαχνωντας στα διάφορα forums beetle δυστυχώς κ εκεί οι γνώμες διίστανται αυτο και μόνο φτάνει για δούμε ότι κάτι δεν πήγε καλα με την ιστορία κ την ιδεολογία του αυτοκινήτου απο τους σχεδιαστές Θυμηθητε το μήπως το δούμε και τετραπορτο Οποίος το βλέπει σαν αυτοκ VW λέει ΝΕΟ μοντέλο πολυ ωραίο κ.λ.π αλλα αυτο το λένε οι απλοί οδηγοί χωρίς να γνωρίζουν ιστορία όπως αυτοί οι ίδιοι δεν θα αγόραζαν με τίποτα το προηγούμενο μοντέλο δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη σας κύριοι

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τον Beetle συγχωνευτηκε με το ηδη υπαρχον θεμα σχετικα με τον νεο σκαραβαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο Πανεμορφο Πανεμορφο ...το ποιο ομορφο σκαθαρι !!! Τα περι ασχημιας...κτλπως να ισχυουν οταν τραβαει ολα τα βλεματα ? Οι εποχες αλλαζουν βρε παιδια ...νταξει ειπαμε να ειμαστε συναισθηματικοι αλλα οκ . Τεσπα...σιγουρα θα πουλησει πολυ ,και ακομα ποιο πολυ θα το ηθελαν ατομα που δεν εχουν χρημα να το παρουν . Παντως συντομα θα μπορω να το οδηγησω μιας και μια γνωστη εδωσε το μιτο και θα παρει το beetle το 160 ...ειχε και το παλιο ..(2004)

Link to comment
Share on other sites

θα το αγοραζα....

Σε κόκκινο ?? :crazy:

Είναι όντως πολύ ωραίο το αγόραζα άνετα και με ένα πακετάκι r-line.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα το μαυρο του παει πολυ!!!! το ειδα σε εκθεση και το :wub:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.