Jump to content
ToMaS

Golf - Εσωτερική Εμφάνιση (Τι αλλαγές κάνατε πρόσφατα? Τί είδατε και σας κίνησε την περιέργεια?) [*Photo Posting*]

Recommended Posts

παραθέτω μερικά ακόμα αξεσουάρ κυρίως για εσωτερικές αλλαγές που βρήκα και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα... περιμένω γνώμες για την τιμή και την αισθητική τους....

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_GOLF_MK5_R32_GTI_TDI__FRONT_ARMREST_COVER_LEATHER_/250561173111/item δερμάτινο κάλυμα τεμπέλη

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_Golf_MK5_GTI_Passat_Chrome_Mirror_Case_Cap_Cover_EOS/130430641517/item χρωμιομένο κάλυμα για καθρέφτες ολόκληρο

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_Golf_Mk5_2_Door_SSteel_Richbrook_Sill_Protectors/310183192426/item εξωτερικό μαρσπιέ stainless steel. η τιμή ειναι πολύ καλή τι λέτε για την ποιότητα?

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_GOLF_5_MK5_Rabbit_GTI_Door_Sills_Polished_STEEL_Sill/300469352055/item εσωτερικό μαρσπιέ stainless steel

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_GOLF_MK5_GT_GTI_GRILL_REAR_BADGE_EMBLEM_LOGO_DECAL/220664274592/item κάλυμα σήματος vw look carbon με κόκκινη λεπτομέρια.

Το χρωμιομενο καλυμμα για τους καθρεφτες μου φενεται λιγο καγκουρια

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμιομενο καλυμμα για τους καθρεφτες μου φενεται λιγο καγκουρια

φίλε μου αυτά είναι υποκειμενικά άρα δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη όμως οι καθρέφτες του s3 σου φαίνονται καγκουριά? προσωπικά θεωρώ το s3 την χρυσή τομή μεταξύ αγριάδας και κυρίλας και απο εκεί εμπνεύστικα τα χρώμια για τους καθρέφτες...

Link to comment
Share on other sites

παίδες αν κάτι στο ebay λέει πως είναι abt είναι όντως ή ....απλά το λέει:

ρίξτε μια ματιά και πείτε μου γτ βρήκα κάτι πεταλιέρες σε μισή τιμή απο τις vw του gti....

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-ABT-MT-ALUMINUM-PEDALS-4PCS-SET-GOLF5-PASSAT-B6-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4aa2f115b6QQitemZ320561288630QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-ABT-FLOOR-MAT-ALUMINUM-PEDAL-BORA-GOLF-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem335d5736c0QQitemZ220609328832QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories και αυτό για τα ταπέτα... αισθητικά πάντως είναι όμορφα....

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτά είναι υποκειμενικά άρα δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη όμως οι καθρέφτες του s3 σου φαίνονται καγκουριά? προσωπικά θεωρώ το s3 την χρυσή τομή μεταξύ αγριάδας και κυρίλας και απο εκεί εμπνεύστικα τα χρώμια για τους καθρέφτες...

Οχι στο s3 μια χαρα καθονται αλλα εχω δει τοσα αμαξια τις πλακας βλεπε saxo rallye yugo και κατι αλλα 100χρονων να εχουν βαλει αυτα τα καλυματα που εχω αηδιασει. dead.gif Απλα δεν μου καθονται καλα στο golf αλλα θα μου πεις γουστα ειναι αυτα.Αν τους βαλεις παντως ποσταρε φωτο να μου αλλαξεις γνωμη! :p

Link to comment
Share on other sites

πφφφφφ...Στο ebay νομίζω είναι γύρω στα 80€...Αλλά δεν ξέρω πόσα θέλει για μεταφορικά...

edit: αυτό;

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_Golf_5_Jetta_V_MKV__genuine_GTi_pedals_original_VW/250705066231/item

κ με 120 περίπου παίρνεις κι αυτό:

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_Golf_5_V_GTI_Jetta_Eos_Pedale_Pedalset_R32_Fusttze/250693796701/item

Αλλά αυτό μήπως είναι όλο το πετάλι κι όχι καπάκι κι είναι πιο δύσκολο στην τοποθέτηση;

Edited by Stam GT
Link to comment
Share on other sites

Ναι,το ξέρω τα R line είναι κάπως έτσι...

http://global.ebay.com/OEM_VW_Golf_R32_R_Line_Chrome_Sport_Pedal_Kit_Audi_TT/160483383495/item

αλλά αυτά είναι για το 4άρι..

Αυτά που δειξα εγώ τα γνήσια δεν είναι(έτσι λέει); Γιατί είναι σχετικά φτηνά...

Link to comment
Share on other sites

ετσι λεει αλλα....κ τα skoda κ τα seat φορανε ιδια πεταλια αν δε κανω λαθος(σχεδιο) οποτε τι να σου πω

Link to comment
Share on other sites

μάγκες οι εμπειρότεροι απο ebay ας μας πούνε γιατι το σκέφτομαι και εγώ.... ναί μεν θέλω να γλιτώσω λεφτά απο την άλλη όμως θέλω να βάλω OEM και όχι ΌλαΕίναιΜαιμού... :whistling: Μπορούμε να εμπστευτούμε τους πωλιτές όταν λένε πως ένα αντικείμενο είναι μάρκας?

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να κλαίγομαι, αλλά να σας πω την ιστορία μου:

Πριν καιρό (σχεδόν 2 χρόνια) είχα πάρει από μέλος του κλαμπ έναν εγκέφαλο για πολυλειτουργικό (1Κ0 953 549 ΒΡ) με το σκεφτικό "όταν βρω φτηνό ένα MFL θα το τσιμπήσω και θα το βάλω". Τελικά το τιμόνι βρέθηκε (EDITION 30) για να αντικαταστήσει το απλό (χωρίς κουμπιά) GTI τιμόνι μου (ευχαριστώ φίλε Θάνο).

Πήγα σε συνεργείο (Μπούτρης) αλλά τζίφος!! Δεν έβλεπε ο νέος εγκέφαλος τα κουμπιά και δεν έσβηνε το λαμπάκι του τιμονιού παρόλες τις διαδικασίες basic setting! Έβαλα λοιπόν ξανά το παλιό τιμόνι και εγκέφαλο.

Μίλησα με το Θάνο, μου έστειλε έναν με κωδικό BD. Στο μεταξύ τι βρήκα;;;

Ότι στον ΒΡ έλειπε μια επαφή (από τις 5) στη σύνδεση με το slip ring!! Χρησιμοποιώντας ως δότη τον εγκέφαλο του Θάνου, πήγα σε έναν ηλεκτρονικό και έβγαλε την επαφή από τον BD και τη μετάφερε στον BP.

Σήμερα που είχα χρόνο, είπα να κάνω τη μόντα μόνος μου (αφού είχα βρει εργαλεία) και μαζί να αλλάξω αυτό το γελοίο κάλυμμα μπαταρίας με το πλαστικό (3 κομμάτια) που έμπαινε παλιότερα στα Golf (σύντομα το how-to).

Τα κουμπιά δουλέψαν αμέσως αλλά τα σφάλματα τιμονιού δεν έσβηναν με τίποτα! Πλήρης στροφή τιμονιού από άκρη σε άκρη, 1 δεξιά 1 αριστερά και οδήγηση στην ευθεία, τίποτα!! Μέχρι που έβγαλε το σφάλμα που φοβόμουν:

Steering sensor G85: Defective.

Προφανώς ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα και δε διαβάζει γωνία τιμονιού (από το σενσοράκι πίσω από το ring).

Έχασα 4 ώρες (κλείδωσα το αμάξι 23.45), αχρήστευσα τον ξένο εγκέφαλο (αν και θα ξαναγυρίσω την επαφή σ' αυτόν και θα τον δοκιμάσω) και έχασα τα λεφτά μου σε μια λάθος αγορά. Αύριο ebay.de και ο Θεός βοηθός.

Δεν κατηγορώ το φίλο που μου τον πούλησε πρόπερσι, όπως μου είπε τον πήρε από ebay και δεν τον έβαλε ποτέ. Αλλά γιατί σε μένα;;

ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΜΑΤΙΑΣΕ ΓΜΤ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πουλαω εγω το δερματινο τιμονι μου απο golf v gti με κουμπια πολλαπλων λειτουργιων, paddle (για DSG) κομπλε με αεροσακο μαζι.

To τιμονι ειναι σε αριστη κατασταση (μηδενικη φθορα)

Τιμη 400 € dirol.gif................(Το συγκεκριμενο τιμονι οπως ειναι, καινουργιο με αεροσακο εχει 1180 € απο αντιπροσωπεια)

Και μια φωτο του συγκεκριμενου τιμονιου:

dsc00448m.jpg

Και αλλη μια φωτο πιο καθαρη:

dsc02514hb.jpg

καλημερα. μια ερωτηση αν και ειναι εκτος θεματος. τα οργανακια πανω απο το τασακι της osir απο που τα πηρες και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να κλαίγομαι, αλλά να σας πω την ιστορία μου:

Πριν καιρό (σχεδόν 2 χρόνια) είχα πάρει από μέλος του κλαμπ έναν εγκέφαλο για πολυλειτουργικό (1Κ0 953 549 ΒΡ) με το σκεφτικό "όταν βρω φτηνό ένα MFL θα το τσιμπήσω και θα το βάλω". Τελικά το τιμόνι βρέθηκε (EDITION 30) για να αντικαταστήσει το απλό (χωρίς κουμπιά) GTI τιμόνι μου (ευχαριστώ φίλε Θάνο).

Πήγα σε συνεργείο (Μπούτρης) αλλά τζίφος!! Δεν έβλεπε ο νέος εγκέφαλος τα κουμπιά και δεν έσβηνε το λαμπάκι του τιμονιού παρόλες τις διαδικασίες basic setting! Έβαλα λοιπόν ξανά το παλιό τιμόνι και εγκέφαλο.

Μίλησα με το Θάνο, μου έστειλε έναν με κωδικό BD. Στο μεταξύ τι βρήκα;;;

Ότι στον ΒΡ έλειπε μια επαφή (από τις 5) στη σύνδεση με το slip ring!! Χρησιμοποιώντας ως δότη τον εγκέφαλο του Θάνου, πήγα σε έναν ηλεκτρονικό και έβγαλε την επαφή από τον BD και τη μετάφερε στον BP.

Σήμερα που είχα χρόνο, είπα να κάνω τη μόντα μόνος μου (αφού είχα βρει εργαλεία) και μαζί να αλλάξω αυτό το γελοίο κάλυμμα μπαταρίας με το πλαστικό (3 κομμάτια) που έμπαινε παλιότερα στα Golf (σύντομα το how-to).

Τα κουμπιά δουλέψαν αμέσως αλλά τα σφάλματα τιμονιού δεν έσβηναν με τίποτα! Πλήρης στροφή τιμονιού από άκρη σε άκρη, 1 δεξιά 1 αριστερά και οδήγηση στην ευθεία, τίποτα!! Μέχρι που έβγαλε το σφάλμα που φοβόμουν:

Steering sensor G85: Defective.

Προφανώς ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα και δε διαβάζει γωνία τιμονιού (από το σενσοράκι πίσω από το ring).

Έχασα 4 ώρες (κλείδωσα το αμάξι 23.45), αχρήστευσα τον ξένο εγκέφαλο (αν και θα ξαναγυρίσω την επαφή σ' αυτόν και θα τον δοκιμάσω) και έχασα τα λεφτά μου σε μια λάθος αγορά. Αύριο ebay.de και ο Θεός βοηθός.

Δεν κατηγορώ το φίλο που μου τον πούλησε πρόπερσι, όπως μου είπε τον πήρε από ebay και δεν τον έβαλε ποτέ. Αλλά γιατί σε μένα;;

ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΜΑΤΙΑΣΕ ΓΜΤ;;;;

Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα και ζω με αυτό προς το παρον

μετά την αλλαγή του εγκεφάλου μου και μετά απο κάποιες μέρες μου εβγαλε steering sensor k αναψε το λαμπάκι του τιμονιου, με συνέπεια το τιμόνι να μην έχει καλές επιστροφές γιατί μάλλον η υποβοήθηση παει στο τερμα

ΑΝ σβήσω το λάθος και κάνω επαναρύθμιση δουλεύει κανονικά αλλα μετά απο λίγο (ωρες ή μερες όποτε του έρθει) ξανά το ίδιο πρόβλημα. Εχω επίσης παρατηρήση ότι αρκεί μερικές φορές να σβήσεις (βγάλεις το κλειδι) και να ξαναξεκινήσης και το λαμπάκι σβήνει χωρίς ρύθμιση

Η γνώμη του του tape6 Αντώνη είναι ότι κάποιοι εγκέφαλοι δεν έιναι συμβατοί με το δακτυλίδη τιμονιού (δεν το έψαξα) άν είναι έτσι το παιδί που σου έδωσε τον εγκέφαλο δεν θα το ήξερε.

Αν βρείς ακρη παρακαλώ ενημέρωσέ με

Υ.Γ. δεν θυμάμε ποιο εγκέφαλο έχω θα πρέπει να το ξανακοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο ΒΡ που είχα πάρει πρόπερσι, αφού έγινε η αποτυχημένη επέμβαση, αφαίρεσα τα πλαστικά και φαινόταν ότι μια επαφή είχε κοπεί και έλειπε. Η άκρη της ήταν κολλημένη στην πλακέτα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να μην είχε απτο εργοστάσιο. Anyway, θα παραγγείλω πολύ σύντομα από ebay και θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο ΒΡ που είχα πάρει πρόπερσι, αφού έγινε η αποτυχημένη επέμβαση, αφαίρεσα τα πλαστικά και φαινόταν ότι μια επαφή είχε κοπεί και έλειπε. Η άκρη της ήταν κολλημένη στην πλακέτα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να μην είχε απτο εργοστάσιο. Anyway, θα παραγγείλω πολύ σύντομα από ebay και θα δω...

Τι χρονολογιας ειναι το αυτοκινητο? μηπως πρεπει να αλλαξεις ring.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το πήρα πριν 3 χρόνια (παρά 1 μήνα) και είναι μοντέλο 09 (βάσει VIN). Το ring είναι η έκδοση C. Τον συγκεκριμμένο εγκέφαλο τον πούλησε το παιδί πακέτο με το ring και τον σένσορα G85, τα οποία έχω ακριβώς τα ίδια, αφού σύγκρινα τα αυτοκόλλητά τους (των δικών μου και αυτών που αγόρασα) όταν έλυσα το τιμόνι. Τελοσπάντων, είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το πήρα πριν 3 χρόνια (παρά 1 μήνα) και είναι μοντέλο 09 (βάσει VIN). Το ring είναι η έκδοση C. Τον συγκεκριμμένο εγκέφαλο τον πούλησε το παιδί πακέτο με το ring και τον σένσορα G85, τα οποία έχω ακριβώς τα ίδια, αφού σύγκρινα τα αυτοκόλλητά τους (των δικών μου και αυτών που αγόρασα) όταν έλυσα το τιμόνι. Τελοσπάντων, είδωμεν...

Αν δεν είναι το ίδιο το ring με το δικό μου (κάτι που πρέπει να δω πρώτα) θα είχες πρόβλημα να το δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου. Μου περισσεύει ένα ring και ένας G85.

ΟΚ σου στελνω pm με το τηλεφωνό μου προκειμένου να συνενοηθούμε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ενταξει,αργησα λιγο αλλα το βρηκα οπως το ηθελα.GTI κοκκινοραφο χωρις κουμπακια και σχεδον αχρησιμοποιητο!!!το δερμα ειναι ολοκαινουργιο.Στο πρωτο ρεπο γινονται τα περαστικα γιατι το εχω και τρεχουν τα σαλια μου :rolleyes:;):lol:

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

ενταξει,αργησα λιγο αλλα το βρηκα οπως το ηθελα.GTI κοκκινοραφο χωρις κουμπακια και σχεδον αχρησιμοποιητο!!!το δερμα ειναι ολοκαινουργιο.Στο πρωτο ρεπο γινονται τα περαστικα γιατι το εχω και τρεχουν τα σαλια μου ;):lol::thumbsup:

Μπράβο Γιώργο μεγειές.Ένα πουλάκι μου σφύριξε ότι καταφθάνει και ένας κινέζος.......αληθεύει???:rolleyes:

Και κάτι ακόμη.Γιατί ρε γμτ χωρίς κουμπιά το τιμόνι????Εύχομαι να μην το μετανιώσεις μετά.:p

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο μεγειές.Ένα πουλάκι μου σφύριξε ότι καταφθάνει και ένας κινέζος.......αληθεύει???:rolleyes:

Και κάτι ακόμη.Γιατί ρε γμτ χωρίς κουμπιά το τιμόνι????Εύχομαι να μην το μετανιώσεις μετά.;)

Ελα ντε, και το ιδιο εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα σου σφυριξε το κινεζικο πουλακι!!!!!ηρθαν και αλλα αλλα σε αλλο ποστ αυτα :rolleyes:

Δεν τα ηθελα ποτε μου τα κουμπια.Για καποιον λογο δεν καθονται καλα στο ματι μου.θελω το τιμονι καθαρο και σκετο απο λαμπακια και κουμπακια.

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.