Jump to content
ToMaS

Golf - Εσωτερική Εμφάνιση (Τι αλλαγές κάνατε πρόσφατα? Τί είδατε και σας κίνησε την περιέργεια?) [*Photo Posting*]

Recommended Posts

DSC00077.jpg

Τελικα ισως ειμαι ο μονος με τιμονι GTI χωρις κουμπια :thumbsup: με αρεσει ομως πολυ!!!!Απο εβδομαδα παμε και για κοκκινοραφο χειροφρενο και φουσκα ταχυτητων και ενα λεβιεδακι Custom σε τορνο για να τελειωσουμε απο εκει!

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

DSC00077.jpg

Τελικα ισως ειμαι ο μονος με τιμονι GTI χωρις κουμπια :beerhat: με αρεσει ομως πολυ!!!!Απο εβδομαδα παμε και για κοκκινοραφο χειροφρενο και φουσκα ταχυτητων και ενα λεβιεδακι Custom σε τορνο για να τελειωσουμε απο εκει!

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα φίλε μου ! :beerhat: Εύγε! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :pardon::whistling::beerhat:

Link to comment
Share on other sites

DSC00077.jpg

Τελικα ισως ειμαι ο μονος με τιμονι GTI χωρις κουμπια :pardon: με αρεσει ομως πολυ!!!!Απο εβδομαδα παμε και για κοκκινοραφο χειροφρενο και φουσκα ταχυτητων και ενα λεβιεδακι Custom σε τορνο για να τελειωσουμε απο εκει!

τα κουμπιά απο μεριάς αισθητικής είναι πολύ όμορφα αλλά απο την πλευρά την χρηστικότητάς είναι σχετικά χάλια

Εγώ που τα έχω δεν μπορώ να τα συνηθήσω, το μονο ίσως πρακτικός είναι η απάντηση του κινητού (για όσους έχουν bluetooth) & ένταση της φωνής αλλά και πάλι εχει αργη απόκρυση, Τι να το κάνεις όμως αν δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή σταθμού ή αλλαγή τραγουδιού στο cd?

Όσο για τα δεξιά κουμπάκια (trip computer) ακόμα χρησιμοποιώ τον λεβιέ)

Όπως προείπα όμως η αισθητική είναι κορυφαία ειδικά όταν αναβουν το βράδυ

Μεγια

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το τιμονακι σου κτμ..μεγειες!τα κουμπακια εκτος απο το ραδιοφωνο τι αλλες λειτουργειες εχουν??εμενα στους διακοπτες πισω απο το τιμονι εχει το τριπ απο την μια, το κρουιζ απο την αλλη, αυτα πρεπει να καταργηθουν??θα τα εχει το τιμονι?για να βαλω κουμπακια θελω μονο τα κουτακια με τα κουμπακια η ολο το τιμονι?εμενα πισω απο το τιμονι εχει και τα παντλς για το σασμαν.ο εγκεφαλος θα υποστηριζει κουμπακια?πως θα ξερω ποιον πρεπει να βαλω η αν κανει ο δικος μου??

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Ανέστη έχουμε και λέμε:Τα κουμπιά έχουν να κάνουν με το ραδιόφωνο και το τηλέφωνο από την αριστερή πλευρά και τα μενού στην οθόνη plus από την δεξιά.Οι διακόπτες του cc και του τριπ μπορούν να παραμείνουν ως έχουν.Αν θες να είσαι όμως oem μπορείς να αλλάξεις την φλασιέρα όλη και να μην έχεις διακόπτη τριπ δεξιά αλλά μόνο διακόπτη υαλοκαθαριστήρων.Πρέπει να αλλάξεις όλο το τιμόνι,δυστυχώς δεν μπορείς να προσθέσεις τα κουμπιά στο τιμόνι.Για τον εγκέφαλο κατά πάσα πιθανότητα με την κατάλληλη κωδικοποίηση θα ενεργοποιήσει τα κουμπιά.Άρα πρώτα δοκιμή και μετά ψάξιμο για τον κατάλληλο.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

με αρεσει ομως πολυ!!!!Απο εβδομαδα παμε και για κοκκινοραφο χειροφρενο και φουσκα ταχυτητων και ενα λεβιεδακι Custom σε τορνο για να τελειωσουμε απο εκει!

Βάλε κάνα πρόγραμμα ρε κάγκουρα που μου έχεις μείνει με 120 άλογα και βάζεις στολίδια στο δέντρο σου !!! :whistling::beerhat: :beerhat: :beerhat:

Γιατί ρε γμτ χωρίς κουμπιά το τιμόνι????Εύχομαι να μην το μετανιώσεις μετά.:pardon:

Γιατί δεν ξέρει πως να τα κάνει να λειτουργούν !!!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

DSC00077.jpg

Τελικα ισως ειμαι ο μονος με τιμονι GTI χωρις κουμπια :pardon: με αρεσει ομως πολυ!!!!Απο εβδομαδα παμε και για κοκκινοραφο χειροφρενο και φουσκα ταχυτητων και ενα λεβιεδακι Custom σε τορνο για να τελειωσουμε απο εκει!

Πω Πω Ομορφιές Βλέπω Με Γιες.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ανοιξει το τιμονι νομιζω οτι αν ξεβιδωσεις τα πλαινα πλαστικα ακριβος απο πισω ειναι ο μηχανισμος για τα παντλς..αν παραγγειλω απο την αντιπρωσωπεια τα κουμπακια μαζι παντλς δεν θα εχουν την καλωδιση και το φισακι το κατω ωστε να μην χρειαστει να αλλαξω τιμονι??η δεν υπαρχουν σαν ανταλακτικο??μετα την τοποθετηση θα μπορω να χειριζομαι το τριπ και απο τα κουμπακια και απο τον διακοπτη?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ανοιξει το τιμονι νομιζω οτι αν ξεβιδωσεις τα πλαινα πλαστικα ακριβος απο πισω ειναι ο μηχανισμος για τα παντλς..αν παραγγειλω απο την αντιπρωσωπεια τα κουμπακια μαζι παντλς δεν θα εχουν την καλωδιση και το φισακι το κατω ωστε να μην χρειαστει να αλλαξω τιμονι??η δεν υπαρχουν σαν ανταλακτικο??μετα την τοποθετηση θα μπορω να χειριζομαι το τριπ και απο τα κουμπακια και απο τον διακοπτη?

Πρέπει να πάρεις εξ' ολοκλήρου το τιμόνι από την αρχή με τα παντλς και τα κουμπάκια.Από το ebay θα το βρεις σε καλή τιμή.

http://cgi.ebay.de/LEDERLENKRAD-VW-GOLF-5-V-TOURAN-PASSAT-EOS-R32-GTI-DSG-/160629263969?pt=DE_Autoteile&hash=item2566400e61

αυτό είναι ανακατασκευής.

http://cgi.ebay.de/Original-VW-Golf-5-Multifunktionslenkrad-R-line-Lenkrad-/180652605647?pt=DE_Autoteile&hash=item2a0fbc00cf

σε καινούριο οεμ.

Διαλέγεις και παίρνεις.Αν έχεις υπομονή ίσως να πέσει και κάτι καλύτερο από άποψης τιμής.

Link to comment
Share on other sites

τα κουμπιά απο μεριάς αισθητικής είναι πολύ όμορφα αλλά απο την πλευρά την χρηστικότητάς είναι σχετικά χάλια

Εγώ που τα έχω δεν μπορώ να τα συνηθήσω, το μονο ίσως πρακτικός είναι η απάντηση του κινητού (για όσους έχουν bluetooth) & ένταση της φωνής αλλά και πάλι εχει αργη απόκρυση, Τι να το κάνεις όμως αν δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή σταθμού ή αλλαγή τραγουδιού στο cd?

Όσο για τα δεξιά κουμπάκια (trip computer) ακόμα χρησιμοποιώ τον λεβιέ)

Όπως προείπα όμως η αισθητική είναι κορυφαία ειδικά όταν αναβουν το βράδυ

Μεγια

Eλα ρε συ Βασίλη το trip ακόμα από το λεβιέ, Κριμα το κόπο!!!

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, 3 μήνες μετά την αγορά τιμονιού, τελείωσε το project. Έχοντας βρει άλλο εγκέφαλο (κι αυτός στην έκδοση BP) και μετά από

-τη μεταμόσχευση,

-2-3 κωδικοποιήσεις χωρίς να βρω το σωστό coding,

-εμβόλιμα αλλαγή coding στο RCD γιατί δεν απαντούσε στα κουμπιά πάνω και κάτω, (ευτυχώς που το σκέφτηκα)

-πέρασμα του σωστού coding (002042)

-και τέλος 3 φορές basic setting του G85 μέχρι να σώσει να δει τη σωστή γωνία τιμονιού (στην ευθεία έβλεπε +1,40 μοίρες)

όλα δουλεύουν ρολόι!!! Το μόνο που μένει είναι να συνηθίσω λίγο τα κουμπιά και να μη χρησιμοποιώ τα κουμπιά του λεβιέ...

Χρόνος: πάνω από 2 ώρες...

(ΥΓ: φίλε vasilis3, τώρα σιγούρεψα ότι μου περισσεύει το ring, αφού δουλεύει κανονικά το εργοστασιακό μου. Όταν προλάβω, θα σε πάρω τηλ να συνεννοηθούμε.)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, 3 μήνες μετά την αγορά τιμονιού, τελείωσε το project. Έχοντας βρει άλλο εγκέφαλο (κι αυτός στην έκδοση BP) και μετά από

-τη μεταμόσχευση,

-2-3 κωδικοποιήσεις χωρίς να βρω το σωστό coding,

-εμβόλιμα αλλαγή coding στο RCD γιατί δεν απαντούσε στα κουμπιά πάνω και κάτω, (ευτυχώς που το σκέφτηκα)

-πέρασμα του σωστού coding (002042)

-και τέλος 3 φορές basic setting του G85 μέχρι να σώσει να δει τη σωστή γωνία τιμονιού (στην ευθεία έβλεπε +1,40 μοίρες)

όλα δουλεύουν ρολόι!!! Το μόνο που μένει είναι να συνηθίσω λίγο τα κουμπιά και να μη χρησιμοποιώ τα κουμπιά του λεβιέ...

Χρόνος: πάνω από 2 ώρες...

(ΥΓ: φίλε vasilis3, τώρα σιγούρεψα ότι μου περισσεύει το ring, αφού δουλεύει κανονικά το εργοστασιακό μου. Όταν προλάβω, θα σε πάρω τηλ να συνεννοηθούμε.)

Χαιρομαι που τα κατάφερες

Για να συνηθίσεις τα κουμπιά μάλλον πρέπει να βγάλεις τον λεβιέ εγώ δεν το κατάφερα ακόμα

Περιμένω τηλ

CU

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκιμάσαμε με τον Σταυρο (firev12) και καταφέραμε να αλλάξουμε το δακτυλίδι τιμονιου μιας και τον τελευταίο καιρό εβγαζε error κ άναβε το λαμπάκι.

Τα αποτελέσματα του εγχειρήματος θα φανούν στο σύντομο μέλλον.

Οφείλω να ευχαριστήσω (ανεξαρτήτου αποτελέσματος) τον firev12 για την πολύτιμη βοήθεια του και την προσπάθεια να δώσουμε λύση στο πρόβλημα μου

Ευχαριστώ Σταυρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, μην το γκαντεμιάσουμε όμως!! Αν σε 1 μήνα δε βγάλει το παραμικρό, νομίζω πως η εγχείρηση θα έχει πετύχει!!

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα...

Εχω τιμονι χωρις χειριστηρια(gti eiditon 30). Θελω παση θυσια να βαλω χειριστηρια.

Γινεται; Αν ναι, τι χρειαζεται να αγορασω εκτος απο αυτα?

Το εχει καταφερει κανεις να το πραγματοποιησει?

Ευχαριστω!

Edited by Lingenfelter
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...

Εχω παρει πολυλειτουργικο τιμονι.

Χρειαζεται να παρω steering wheel control module που να υποστηριζει το παραπανω.

Ψαχνω καποιο καποιο συγκεκριμενο κωδικο ή οποιδηποτε υποστηριζει και MFSW?

Επισης, το airbag loom πρεπει να εχει συγκεκριμενο κωδικο?

Ευχαριστω!

Δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...

Εχω παρει πολυλειτουργικο τιμονι.

Χρειαζεται να παρω steering wheel control module που να υποστηριζει το παραπανω.

Ψαχνω καποιο καποιο συγκεκριμενο κωδικο ή οποιδηποτε υποστηριζει και MFSW?

Επισης, το airbag loom πρεπει να εχει συγκεκριμενο κωδικο?

Ευχαριστω!

Δημητρης.

Πρέπει να βάλεις Vag Com cable για να δεις ποιον εγκέφαλο φοράει επάνω και να πράξεις ανάλογα.

Σε κάθε περίπτωση διάβασε το link που έδωσε ποιο πάνω ο sonakias και θα καταλάβεις τα πάντα.

Και για συμβατότητα εγκεφάλων εδώ: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις Vag Com cable για να δεις ποιον εγκέφαλο φοράει επάνω και να πράξεις ανάλογα.

Σε κάθε περίπτωση διάβασε το link που έδωσε ποιο πάνω ο sonakias και θα καταλάβεις τα πάντα.

Και για συμβατότητα εγκεφάλων εδώ: http://wiki.ross-tec...Module_Versions

Ο εγκαφαλος που φοραω ειναι ο: 1K0-953-549-BN.

Στο λινκ αναφερει οτι ειναι για midline και δεν υποστηριζει multifunction.

Η ερωτηση μου ειναι, ποιον εγκεφαλο πρεπει να παρω? Καποιον συγκεκριμενο?

Π.χ. οι 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-Q, 1K0-953-549-AC , 1K0-953-549-AD, 1K0-953-549-AJ ,

1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL , 1K0-953-549-AΜ υποστηριζουν MFSW.

Ταιριαζουν ολοι ομως? Οπως επισης και το airbag loom?

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκέφαλος σου είναι Type 2 με SW 0100/0101, πάρε κάτι αντίστοιχο σε Highline. Ο 1Κ0 953 549 ΒΚ είναι ότι πρέπει.

Airbag loom για πολυλειτουργικο πρέπει να αλλάξεις, εάν έχει μια σκαστρα ο αερόσακος σου (το πιθανότερο) πρέπει να πάρεις το 1Κ0 971 584 C

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τα φώτα σας κύριοι....

Χθες πήγα σε αντιπροσωπεία και έβαλα MFSW , μαζί με εγκέφαλο κολώνας ( για MFSW ) και καλωδιο αερόσακου ( για MFSW και αυτό) .

Ο τεχνικός τα κολυμπωσε όλα και έκανε και κωδικοποίηση. Το τιμόνι είναι "gti edition 30". Η οθόνη στο καντραν είναι "midline".

Τα πλήκτρα που δουλεύουν είναι: Τα 2 αριστερά για την ένταση της φωνής και το "favorite" με το αστεράκι το οποίο δουλεύει σαν "mute".

Τα υπόλοιπα αριστερά ( το ok και τα "πάνω - κάτω) δουλεύουν μόνο με το menu του καντραν που έχω ( λ/100 χλμ, μέση κατανάλωση κλπ κλπ). Οι σταθμοί στο Rns δεν αλλάζουν. Ο τεχνικός στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι αν αλλάξω οθόνη και βάλω τη μεγάλη, λογικά θα δουλεύουν όλα κανονικά.

Είναι φυσιολογικά μέχρι στιγμής όλα αυτά που περιγράφω?

post-7779-0-71818400-1335505751_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τα φώτα σας κύριοι....

Χθες πήγα σε αντιπροσωπεία και έβαλα MFSW , μαζί με εγκέφαλο κολώνας ( για MFSW ) και καλωδιο αερόσακου ( για MFSW και αυτό) .

Ο τεχνικός τα κολυμπωσε όλα και έκανε και κωδικοποίηση. Το τιμόνι είναι "gti edition 30". Η οθόνη στο καντραν είναι "midline".

Τα πλήκτρα που δουλεύουν είναι: Τα 2 αριστερά για την ένταση της φωνής και το "favorite" με το αστεράκι το οποίο δουλεύει σαν "mute".

Τα υπόλοιπα αριστερά ( το ok και τα "πάνω - κάτω) δουλεύουν μόνο με το menu του καντραν που έχω ( λ/100 χλμ, μέση κατανάλωση κλπ κλπ). Οι σταθμοί στο Rns δεν αλλάζουν. Ο τεχνικός στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι αν αλλάξω οθόνη και βάλω τη μεγάλη, λογικά θα δουλεύουν όλα κανονικά.

Είναι φυσιολογικά μέχρι στιγμής όλα αυτά που περιγράφω?

Ναι.

http://www.vwclub.gr...ic=25486&st=140

Αν υπάρχουν 15 topics για κάθε θέμα λογικό είναι να πηγαίνουν χαμένες πληροφορίες και να συζητούνται πάλι και πάλι τα ίδια και τα ίδια.

Λίγη αναζήτηση δεν κάνει κακό.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

http://www.vwclub.gr...ic=25486&st=140

Αν υπάρχουν 15 topics για κάθε θέμα λογικό είναι να πηγαίνουν χαμένες πληροφορίες και να συζητούνται πάλι και πάλι τα ίδια και τα ίδια.

Λίγη αναζήτηση δεν κάνει κακό.

Σε ευχαριστω για την ενημερωση ( δεν το λεω ειρωνικα ) , απλα ημουν στη δουλεια και δεν ειχα χρονο να το ψαξω διεξοδικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν το διακόπτη γιατί ο δικός μου έχει φθαρει.
http://www.ebay.com/itm/For-VW-GOLF-JETTA-Passat-Control-Auto-Head-Lights-Headlight-Switch-NEW-/221280619334?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3AGolf%7CMake%3AVolkswagen%7CYear%3A2005&hash=item33855a4b46&vxp=mtr

Καμιά συμβουλη?

Edited by Bialbero
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.