Jump to content
ToMaS

Golf - Εσωτερική Εμφάνιση (Τι αλλαγές κάνατε πρόσφατα? Τί είδατε και σας κίνησε την περιέργεια?) [*Photo Posting*]

Recommended Posts

ρε παιδια το εγκεφαλακι ποσο κανει αντιπροσωπια?πως καπιοι το πειρατε 40 εβρο στο ebay?να το παρω και 70....αλλα εδω βλεπς κατι 140 sto ebay Κ μονο...με το καιρο ερχονται ευκαιριες?η πανε>

το βρισκεις συνηθως 50 με 80 ευρω. αν το θες πολυ δε το σκεφτεσαι τοσο απο θεμα τιμης, επειδη βρισκεις δυσκολα αυτο που ψαχνεις. συνηθως τα αγοραζουν αμεσως με το που βγουν τα εγκεφαλακια για πολυλειτουργικο.

εγω εψαχνα επι 1μιση μηνα για να βρω. πηγα στη Λιοσιων να δω ανταλλακτικα. βρηκα εγκεφαλακια πολλα, οχι ομως για πολυλειτουργικο. :)

ΜΕτα συνεχισα να ψαχνω ebay, ωσπου ψαχνοντας καθημερινα βρηκα μια μερα εναν και τον εκλεισα χωρις δευτερη σκεψη !

Link to comment
Share on other sites

αυτες ακριβως ειναι οι τιμες των πενταλ φιλε, εκτος απο το γκαζι, το οποιο ειχα αγορασει πριν δυο χρονια απο την αντιπροσωπεια της λαρισας 75 ευρω.

με 110 ευρω δηλαδη τα ειχα παρει ολα. δεν ρωτας κ σε καμια αλλη αντιπροσωπεια?

οντως το γκαζι ειναι ακριβο ,γιατι παιρνεις ολη την πεταλιερα, με τη βαση της, τη φισα,κλπ κ οχι μονο το καλυμμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το εγκεφαλακι ποσο κανει αντιπροσωπια?πως καπιοι το πειρατε 40 εβρο στο ebay?να το παρω και 70....αλλα εδω βλεπς κατι 140 sto ebay Κ μονο...με το καιρο ερχονται ευκαιριες?η πανε>

Cruise Control εχεις ??

Link to comment
Share on other sites

εχω ακούσει για μια διεύθυνση στο internet που βάζεις τον αριθμό πλαισιου και σου βγάζει αν θες εγκεφαλάκι η όχι, γνωρίζει κανείς τίποτα?

επίσης επειδή τα γερμανικά μου δεν με βοηθάνε έχει δει κανείς να πουλιέται στο e-bay κανένα τέτοιο εγκεφαλάκι?

Link to comment
Share on other sites

εχω ακούσει για μια διεύθυνση στο internet που βάζεις τον αριθμό πλαισιου και σου βγάζει αν θες εγκεφαλάκι η όχι, γνωρίζει κανείς τίποτα?

επίσης επειδή τα γερμανικά μου δεν με βοηθάνε έχει δει κανείς να πουλιέται στο e-bay κανένα τέτοιο εγκεφαλάκι?

http://shop.ebay.de/items/_W0QQ_dmptZAutot...t&_osacat=0

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα εγω το πολυλειτουργικο στην VW.

το αγορασα απο ebay, μαζι με αεροσακο, γιατι πριν ειχα το τετρακτινο.

χρειαστηkα ομως και αλλαγη slipring και τον εγγεφαλο τιμονιου.

το θεμα ειναι ομως, πως με τα κουμπια το μονο που λειτουργει ειναι η ενταση και το mute sto rcd 300.

υπαρχει περιπτωση να γινει καποια κωδικοποιηση για να εχω και υπολογιστη ταξιδιου? δεν εχω οθονη plus, παρακαλω, οποιος γνωριζει να πει!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα εγω το πολυλειτουργικο στην VW.

το αγορασα απο ebay, μαζι με αεροσακο, γιατι πριν ειχα το τετρακτινο.

χρειαστηkα ομως και αλλαγη slipring και τον εγγεφαλο τιμονιου.

το θεμα ειναι ομως, πως με τα κουμπια το μονο που λειτουργει ειναι η ενταση και το mute sto rcd 300.

υπαρχει περιπτωση να γινει καποια κωδικοποιηση για να εχω και υπολογιστη ταξιδιου? δεν εχω οθονη plus, παρακαλω, οποιος γνωριζει να πει!

Δλδ δεν σου λειτουργούν καθόλου τα δεξιά κουμπιά? κωδικοποιήσει έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν σου λειτουργούν καθόλου τα δεξιά κουμπιά? κωδικοποιήσει έκανες?

ολες οι κωδικοποιησεις, εγινα με απιτυχια και μαλιστα μεσα στην VW.

μαλλον ομως χρειαζομαι και οθονη plus.

τα δεξια πληκτρα ειναι νεκρα.

Link to comment
Share on other sites

ολες οι κωδικοποιησεις, εγινα με απιτυχια και μαλιστα μεσα στην VW.

μαλλον ομως χρειαζομαι και οθονη plus.

τα δεξια πληκτρα ειναι νεκρα.

Κάποια μ@λ@κι@ σου έχουν κάνει εγω δεν εχω οθόνη πλας και ολα δουλεύουν κανονικά

Αλλα βλέπεις την δουλειά δεν την κάναμε στην VW :rolleyes:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Κάποια μ@λ@κι@ σου έχουν κάνει εγω δεν εχω οθόνη πλας και ολα δουλεύουν κανονικά

Αλλα βλέπεις την δουλειά δεν την κάναμε στην VW :rolleyes:

ετσι πρεπει... :lol: :lol:

κι εγω οτι αξεσουαρ εχω βαλει...τιμονια, πεταλιερες, φωτακια και cruise control ολα εκτος αντιπροσωπειας τα εβαλα μονος με βοηθεια φιλων και κωδικοποιηση κι η δουλεια εγινε αριστα.

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να ρωτησει απο νωρις την αντιπροσωπια αν θα δουλευουν...παιδια...........με φοβιζει τρομερα ο αεροσακος ;)

ο αεροσακος? γιατι????

Link to comment
Share on other sites

μην ανοιξει οταν τον βγαζω η κατα τι διαρκεια...

Τον έχω βγάλει 5-6 φορές χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα. :D

Link to comment
Share on other sites

ετσι πρεπει... :D;)

κι εγω οτι αξεσουαρ εχω βαλει...τιμονια, πεταλιερες, φωτακια και cruise control ολα εκτος αντιπροσωπειας τα εβαλα μονος με βοηθεια φιλων και κωδικοποιηση κι η δουλεια εγινε αριστα.

το cruiz control αξιζει?νομιζω μονο οταν κανεις πολλα ταξιδια αν κανεισ λιγα θες να τα εφχαριστηθειςtongue.gif
Link to comment
Share on other sites

Τον έχω βγάλει 5-6 φορές χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα. :D

πως πιανεις ενα σιδερο και μετα μενα κατσιβιδι οπιο να ναι πας τσακ τσακ κ τον βγαζεις?μετα π τον αφηνεις και πως?ποτε υπαρχει περιπτςση να ανοιξει?

Link to comment
Share on other sites

πως πιανεις ενα σιδερο και μετα μενα κατσιβιδι οπιο να ναι πας τσακ τσακ κ τον βγαζεις?μετα π τον αφηνεις και πως?ποτε υπαρχει περιπτςση να ανοιξει?

καμια περιπτωση να ανοιξει. εγω εχω τωρα στα χερια μου το τετρακτινο τιμονι (αυτο που φορουσε πριν) με τον αεροσακο, τωρα πια τον παιζω στα δαχτυλα.

μην το φοβασαι, δεν ειναι βομβα!! αλλα λιγη προσοχη δεν θα εβλαπτε.

τον βγαζεις και τον αφηνεις καπου κατα προτιμιση με το σημα της VW προς τα πανω, για να μην γινει πυραυλος αν κατσει μια στο εκκατομυριο στραβη και ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

το cruiz control αξιζει?νομιζω μονο οταν κανεις πολλα ταξιδια αν κανεισ λιγα θες να τα εφχαριστηθειςtongue.gif

για μενα που κατεβαινω απο λαρισα-αθηνα δυο φορες τον μηνα ειναι οτι καλυτερο εκανα στο αμαξι.ανετο ταξιδι και οικονομικο.με 140 καιω απο 10-14 ευρω λιγοτερα πηγαινε-ελα.

Link to comment
Share on other sites

για μενα που κατεβαινω απο λαρισα-αθηνα δυο φορες τον μηνα ειναι οτι καλυτερο εκανα στο αμαξι.ανετο ταξιδι και οικονομικο.με 140 καιω απο 10-14 ευρω λιγοτερα πηγαινε-ελα.

για μενα που πηγαινω ταξιδια πασχα χριστουγεννα καλοκαιρι και 2-3 υπολοιπο καιρο αξιζει?το μονο π χρειαζεται ειναι κωδικοποιηση και ο μοχλος?τι προσφερει το cruiz στα golf 5?σου κραταει ταχυτητα?στις στροφεσ?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

καμια περιπτωση να ανοιξει. εγω εχω τωρα στα χερια μου το τετρακτινο τιμονι (αυτο που φορουσε πριν) με τον αεροσακο, τωρα πια τον παιζω στα δαχτυλα.

μην το φοβασαι, δεν ειναι βομβα!! αλλα λιγη προσοχη δεν θα εβλαπτε.

τον βγαζεις και τον αφηνεις καπου κατα προτιμιση με το σημα της VW προς τα πανω, για να μην γινει πυραυλος αν κατσει μια στο εκκατομυριο στραβη και ανοιξει.

ποιοα ειναι τα ερεθισματα που το κανουν να ανοιξει?δηλαδη αμα τον βγαλω με το κατσαβιδι ενα τσακ να βγει κ ολα οκ?οταν αλλαζεις το καλοδιακι?εκει φοβαμαι:huh:

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Το cc πιστεύω αξίζει, εγώ και σε διαδρομή 10 βάλε χλμ εκτός πόλης το χρησιμοποιώ. Για Αττική οδό δε βολεύει όταν έχει κίνηση (πολλές αυξομειώσεις ταχύτητας). Μόλις πατήσεις το κουμπί set, αφήνεις το γκάζι και κρατάει την ταχύτητα μόνο του,σε ανηφόρες, κατηφόρες ("αφήνει" μόνο του το γκάζι), στροφές. Μόλις πατήσεις συμπλέκτη ή φρένο σβήνει και μπαίνει στην αναμονή (μόλις πατήσεις το κουμπί reset επανέρχεται στην προηγούμενα αποθηκευμένη ταχύτητα).

Το παιδί στη VW που πήγα τον έβγαλε κανονικά, χωρίς να αποσυνδέσει μπαταρία. Εννοείται τον αφήνουμε με το σήμα της VW από πάνω!!!

Αν ανοίξει και τον έχεις ανάποδα (1 στο μύριο βέβαια) τότε θα γίνει ρουκέτα μία μάζα 3 κιλών περίπου!!! Αλλιώς, απλώς όταν ανοίξει δεν πρέπει να είσαι από πάνω του.

Όπως έλεγα πριν, πριν κουμπώσει ξανά τη φίσα του αερόσακου είχε γειώσει τα χέρια του (δηλαδή το σώμα του) ακουμπώντας το σημείο που κουμπώνει η πόρτα του οδηγού (στη μεσαία κολώνα). Γενικά γειώνεσαι αν ακουμπήσεις γείωση πρίζας ή υδραυλικά ή σωλήνα καλοριφέρ. Και καλού κακού, όταν γύρισε 1η φορά το κλειδί, δεν ήταν μπροστά απτον αερόσακο.

Ο μόνος τρόπος να ανοίξει ο αερόσακος είναι... το ηλεκτρικό ρεύμα, γι αυτό συμβουλεύουν διάφοροι να αποσυνδέουμε τη μπαταρία ή να γειωνόμαστε, αποβάλλοντας τυχόν στατικό ηλεκτρισμό.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

θελει αποσυνδεση καλου κακου δηλαδη η μπαταρια?

Καλού κακού δε χάνεις τίποτα. Το πιο βασικό είναι να αποβάλλει (όποιος κάνει τη δουλειά) το στατικό ηλεκτρισμό. Έτσι κι αλλιώς θα σου βγάλει σφάλματα μόλις γυρίσεις το κλειδί μετά την επέμβαση. (Τα γνωστά με υποβοήθηση τιμονιού και asr/esp). Στο φόρουμ υπάρχει οδηγός εγκατάστασης cc που σου λέει πως να ξαναρυθμίσεις τιμόνι κλπ. Και στη σελίδα του vag-com νομίζω το λέει (στροφή τιμονιού τέρμα δεξιά, τέρμα αριστερά και οδήγηση σε ευθεία κάτω από 20 χλμ/ώρα αν δεν απατώμαι).

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού δε χάνεις τίποτα. Το πιο βασικό είναι να αποβάλλει (όποιος κάνει τη δουλειά) το στατικό ηλεκτρισμό. Έτσι κι αλλιώς θα σου βγάλει σφάλματα μόλις γυρίσεις το κλειδί μετά την επέμβαση. (Τα γνωστά με υποβοήθηση τιμονιού και asr/esp). Στο φόρουμ υπάρχει οδηγός εγκατάστασης cc που σου λέει πως να ξαναρυθμίσεις τιμόνι κλπ. Και στη σελίδα του vag-com νομίζω το λέει (στροφή τιμονιού τέρμα δεξιά, τέρμα αριστερά και οδήγηση σε ευθεία κάτω από 20 χλμ/ώρα αν δεν απατώμαι).

ακριβως οπως τα λεει ο φιλος firev12.

αν και στην αντιπροσωπεια που εκανα την αντικατασταση τιμονιου, δεν ειδα να κανει τιποτα συγγεκριμενο ο ηλεκτρολογος για να αποβαλει απο πανω του τον στατικο ηλεκτρισμο.

οσο για τα υπολοιπα, ετσι ακριβως γινονται οι ενεργειες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.