Jump to content
midkin

Λευκό Ντουμάνι Από Την Εξάτμιση!

Recommended Posts

Με ολα αυτα ας βγαλουν ενα 1600 190ps safe και αξιοπιστο που πιστευω ειναι οτι πρεπει για το golf ,εκτος και αν η μαμα επειμενει στον 1.4 την ωρα που βλεπει οτι τα περιφερειακα του μοτερ (κατι μαγνητικες κατι τετοια ενοοω) δεν την βγαζουν ασπροπροσωπη .Και ας λεει στα τεχνικα φυλλαδια οτι κομπρεσσορας και γαγνητικες καΙ αντλιες δεν χρειαζονται καμια συντηρηση και απαγορευεται το ανοιγμα τους.

Tο κοινο ζηταει αλογα αλλα και αξιοπιστια... γιατι την φαπα της εφαγε η ιδια η vw με τις χιλιαδες αλλαγες στην εγγυηση... και ας κανει και 25 το αμαξι να ξερεις οτι παιρνεις κατι αξιοπιστο και μελετημενο δηλαδη η ford χαζη ειναι που 3 χρονια κανει την εξελιξη του κινητηρα ? Ξεορυν οτι θα μπουν προγραμματα ξερουν οτι θα πιεστουν..προβλεπουν για να ερθει σε καλο αυτο μετα... ΟΠως και η opel...βγαζει αξιοπρεπη αυτοκινητα και ας μην ειναι στην κορυφη των επιδοσεων η της ποιοτητας κοιταξαν να κρατησουν την αξιοπιστια τους σε σχετικα αρκετα καλο επιπεδο .

Οσο για τα προγραμματα...εγω σαν οδηγος νομιζω οτι χρειαζομαι αλλα 25 αλογα για να πω οτι το αμαξι ειναι οπως πρεπει αλλα φτανοντας στα ορια η και παραπανω των φρενων της αναρτησης αλλα και του κρατηματος οπου θελω αλλα 3.500 ευρω να πω οτι το εστησα καπως. Κατι 220 και κατι τετοια τα φοβαμαι .ΑΚομα και τα 210 της abt τα φοβαμαι.

Το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα και μου βγηκε μια καλη περιπτωση να αποκτησω ενα απο τα συλλεκτικα 1.8 tsi golf 6 πιθανον το 2ο στην Ελλαδα καθως ξερω οτι υπαρχει ακομα ενα εισαγωγη σαν μεταχειρισμενο.ΑΝ ολα πανε καλα και μακαρι να πανε θα ειμαι εξαιρετικα πολυ τυχερος.

Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί !

Link to comment
Share on other sites

θα το δουμε παιδια αυτο το μοτερ...

αναφερω τους λογους που το πιστευω απο εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=36017&st=0&p=405110entry405110 και κατω

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, η απλούστευση του 1.4 TSI από twincharger σε twinscroll Turbo πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

Γιατί όσο περισσότερα ανταλλακτικά έχει ένας κινητήρας, τόσο μεγαλύτερους πονοκεφάλους δημιουργεί στον κατασκευαστή του.

Ο κινητήρας 1.6T των BMW/PSA πέτυχε ακριβώς αυτό με πολύ απλά χαρακτηριστικά και κανένα από τα περίπλοκα κόλπα του 1.4 TSI:

Ούτε κλαπέτο εισαγωγής, ούτε κομπρέσσορας μετά των μπλιμπλικίων του, ούτε χιλιάδες βαλβιδάκια δεξιά και αριστερά.

Μέγιστη ροπή στις 1700rpm.

Σίγουρα ο 1.4 TSI 122 είναι τέτοια περίπτωση και δεν είναι τυχαίο ότι εξελίχθηκε για καλύτερη οικονομία και μεγαλύτερη απλότητα

στην κατασκευή. Όταν με το καλό εμφανιστεί ο 1.6Τ της VW, σίγουρα θα πάρουν δρόμο ένας-δυο άλλοι γιατί δεν τους συμφέρει αυτό

που γίνεται σήμερα με το υπέρογκο κόστος παραγωγής.

Για να ξαναγυρίσουμε στην αρχική συζήτηση ωστόσο, όσο υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν ότι τα βελτιωμένα αυτοκίνητα ΔΕΝ

προορίζονται για τελικές, τόσο θα συνεχίζονται προβλήματα όπως αυτά που είδατε με σπασμένες τουρμπίνες, ραγισμένες πολλαπλές

και διαλυμένα έμβολα.

Αφού κανείς δεν έφτιαξε τον 1.4 TSI για να πηγαίνει τόσο γρήγορα σταθερά, ποιός φταίει μετά;

Το προγραμμα, ο κατασκευαστής, ο πωλητής ή ο οδηγός/ιδιοκτήτης;

Πιστεύετε έστω και για λίγο ότι οι Γερμανοί στην Autobahn κυκλοφορούν με 1.4 TSI και 250χλμ/ώρα σταθερά;

Αν διάβαζαν όλα αυτά που γράφονται θα είχαν ψοφήσει στα γέλια (ή θα είχαν βάλει τα κλάμματα) επειδή είμαστε κανίβαλοι

και μας λείπει παντελώς αυτοκινητιστική παιδεία.

Ελπίζω να αναλογιστείτε τη σοβαρότητα του θέματος γιατί όλα αυτά γράφονται εκ μέρους μας, των Etuners.

Όντας ανταγωνιστές της Revo την υπερασπιζόμαστε. Γιατί για αυτό που έγινε ΔΕΝ είναι δίκαιο να κατηγορηθεί η εταιρεία.

Όχι μόνο η συγκεκριμένη, αλλά και όποιος άλλος ήταν στη θέση της.

Τόσα και τόσα αυτοκίνητα έχει φτιάξει που ΔΕΝ έσπασαν οι τουρμπίνες τους, άρα δεν μπορεί να φταίει το συγκεκριμένο πρόγραμμα

(εκτός κι αν έγινε ανθρώπινο λάθος, που είναι εξαιρετικά δύσκολο εως αδύνατον λόγω τυποποίησης).

Στη μηχανολογία υπάρχει πάντοτε η έννοια της κακής χρήσης, πολύ περισσότερο στα βελτιωμένα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Ήρθε η ώρα να ξεθάψω το τόπικ! sillyhorse1rb5.gif

Εμφανίζω συμπτώματα γνώριμα σε εμένα από το παρελθόν. new_rtfm.gif

Μόλις γύρισα από την κοπέλα μου. Στο δρόμο άλλαζα ταχύτητα πριν τις 2500 στροφές. Μόλις πήγα να παρκάρω είδα πάλι λευκό καπνό από πίσω!!!

Παίζει να φταίει το γεγονός πως δεν έχω καταλύτη και πως έξω έχει υγρασία ή πάμε για τρίτη τουρμπίνα;

...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Ήρθε η ώρα να ξεθάψω το τόπικ! sillyhorse1rb5.gif

Εμφανίζω συμπτώματα γνώριμα σε εμένα από το παρελθόν. new_rtfm.gif

Μόλις γύρισα από την κοπέλα μου. Στο δρόμο άλλαζα ταχύτητα πριν τις 2500 στροφές. Μόλις πήγα να παρκάρω είδα πάλι λευκό καπνό από πίσω!!!

Παίζει να φταίει το γεγονός πως δεν έχω dp και πως έξω έχει υγρασία ή πάμε για τρίτη τουρμπίνα;

...

;)dizzy2.gif:)

hmmm.gif ..... αγιασμό έχεις κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Ήρθε η ώρα να ξεθάψω το τόπικ! sillyhorse1rb5.gif

Εμφανίζω συμπτώματα γνώριμα σε εμένα από το παρελθόν. new_rtfm.gif

Μόλις γύρισα από την κοπέλα μου. Στο δρόμο άλλαζα ταχύτητα πριν τις 2500 στροφές. Μόλις πήγα να παρκάρω είδα πάλι λευκό καπνό από πίσω!!!

Παίζει να φταίει το γεγονός πως δεν έχω dp και πως έξω έχει υγρασία ή πάμε για τρίτη τουρμπίνα;

...

τι θερμοκρασια κινητηρα ειχες αφοτου ξεκινησες? και ποση αποσταση διενυσες? κοιτα,μεχρι να ζεσταθει καλα τωρα το χειμωνα βγαζει σε ολους λευκο ντουμανι,αλλα απο εκει και μετα,εφοσον ζεσταθει σταματαει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είχε ζεσταθεί το αυτοκίνητο γι'αυτό οι λευκοί καπνοί;

Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να κάνει αυτόν τον καπνό φυσιολογικό! Γι αυτό λέω...

Από το σπίτι της δικιάς μου μέχρι το δικό μου (λίγο κάτω από 10 λεπτά δρόμος) πήγαινα μέχρι 2500 στροφές και μόλις έφτασα σπίτι ήταν στους 90 το νερό και στους 70 τα λάδια.

Έξω έχει 6 βαθμούς και υγρασία

Δεν έχω καταλύτη

Παίζει να είναι φυσιολογικό ή με την καμία;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

εγω για φυσιολογικο το κοβω παντως..10 λεπτα αποσταση τι να προλαβει να ζεστανει..και ας δειχνει 90 βαθμους.

+1000000 γενικα ο καιρος ειναι πολυ κρυος κ ειναι δυσκολα τα κρινεις τον καπνο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βγάζει και σε σας αρκετό καπνό ή μου τα λέτε για να μην βάλω τα κλάματα; new_killpc.gif

Το ότι δεν έχω καταλύτη, δεν παίζει κανένα ρόλο στον καπνό;

Υ.Γ. omg! Όπου έλεγα dp εννοώ καταλύτη....

Παίζει λοιπόν ρόλο το ότι δεν φοράω καταλύτη ή μπα;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βγάζει και σε σας αρκετό καπνό ή μου τα λέτε για να μην βάλω τα κλάματα; new_killpc.gif

Το ότι δεν έχω dp, δεν παίζει κανένα ρόλο στον καπνό;

εχω παρατηρησει οτι τωρα το χειμωνα βγαζω πιο πολυ ασπρο καπνο κατα το cold start.αλλα δν ξερω αν οντως βγαινει πιο ασπρος η απλα ειναι πιο ορατος.παντως ρε φιλε δες το θετικα...GT2871 sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγμένη φτερωτή ή όχι; knife.gif

ενοειτε ρε με φτερωτη απο 3076! new_lol.gif

υ.γ. αν κανεις μια δυναμομετρηση με το vag com δεν θα φανει αν το turbo χαιρετησε?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Τελευταία φορά που είδα πιέσεις στο αμάξι, δούλευα κάτω από 1.5 over(1.45 αν θυμάμαι καλά...) Επίσης η σταθερή ήταν φυσιολογική και στον κόφτη είχα κάτω από 1 bar! Επίσης από μετρήσεις, το αμάξι δεν είναι ιδιαίτερα στεγνό, που και να ήταν άντε να έλιωνε κανένα πιστόνι όχι να παραδώσει πνεύμα η τουρμπίνα...

Το αμάξι το ζεσταίνω, το κρυώνω του βάζω πάντα κατοστάρα. Δηλαδή ΑΝ έχει παραδώσει η τουρμπίνα τι στο καλό έχει φταίξει ήθελα να 'ξερα...

Που να το δούλευα 1.8+ over και 1.15 κόφτη που δουλεύουν μερικά... Που να ανέβαζα 1.9+ over(Αποστόλης) ή να έπαιζα με τη wastegate ή να έβαζα όλη μέρα κόντρες ή να είχα 100.000 χλμ...

Έχω φτάσει στο αμήν με το κωλαμάξι... fire.gif

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Που να το δούλευα 1.8+ over και 1.15 κόφτη που δουλεύουν μερικά...

για ποιους να λες αραγε? new_iloveyou.gif

Μην ξενερώνεις πάντως, μάλλον λόγω κρυου καιρού θα ειναι...

Edited by panaua
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον σου εχει μεινει ψυχολογικο απο πριν κ δεν σε αδικω...Κοιτα, πολυ απλα αν τον ξαναδεις τον λευκο καπνο οπως λες αφηνεις το αυτοκινητο ρελαντι κ πας μια απο πισω κ αν μυριζει καμενο λαδι ειναι μαλλον τουρμπινα ξανα....Αλλα μου φαινεται καπως δυσκολο...Εκτος αν δουλευει το αυτοκινητο 0.82++ λ κ αρπαζει η τουρμπινα απο θερμοκρασιες....που απο οτι λες το εχεις ελενξει....

Οποτε μην αγχωνεσαι,τα περισσοτερα αυτοκινητα μεχρι να ζεσταθουν καλα τετοιο καπνο βγαζουν απο την εξατμιση....thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Ήρθε η ώρα να ξεθάψω το τόπικ! sillyhorse1rb5.gif

Εμφανίζω συμπτώματα γνώριμα σε εμένα από το παρελθόν. new_rtfm.gif

Μόλις γύρισα από την κοπέλα μου. Στο δρόμο άλλαζα ταχύτητα πριν τις 2500 στροφές. Μόλις πήγα να παρκάρω είδα πάλι λευκό καπνό από πίσω!!!

Παίζει να φταίει το γεγονός πως δεν έχω καταλύτη και πως έξω έχει υγρασία ή πάμε για τρίτη τουρμπίνα;

...

Δεν ειναι δυνατον , ρε Νικολα , να συμβαινει αυτο ! new_killpc.gif !!!

Εισαι σιγουρος οτι ειναι καπνος απο λαδι ? μηπως ειναι υγρασια ?

Αν ειναι λαδι μυριζει εντονα . Σιγουρα ξεχωριζει απο την υγρασια .

Οσον αφορα στον καταλυτη ... η υπερβολικα ελευθερη εξατμιση ( χωρις καταλυτη ) μπορει να δημιουργησει φαινομενα καυσης λαδιου απο το turbo . Αυτο το λιγο backpressure που υπαρχει , σπρωχνει τον αξονα στο thrust , και δεν βγαινει λιπαντικο απο τον αξονα .

Προσωπικα , σε αλλα αυτοκινητα και πιο πιεσμενα δεν εχω δει τετοιο φαινομενο ( πχ Αποστολης με "φτερωμενη" ΚΚΚ , απο τον 12/2008 και 1.9bar over /1.5bar ct , Σαραντης scirocco 1.8/1.15 κλπ κλπ ) , οποτε αν τυχον ξαναεχεις τετοιο προβλημα πρεπει να δεις την ποιοτητα λιπανσης του τουρμπο ( Μηπως υπαρχει προβλημα εκει και χαλας συνεχεια τουρμπινες ) .

( Θυμαμαι πριν 10 χρονια ειχα ενα Punto GT , ακαταλυτο , με Τ28 , που εβγαζε ντουμανι στο ρελαντι , λογω αξονικου τζογου . Με το που εβαλα καταλυτη πανω , το ντουμανι σταματησε ) .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως από όταν έβγαλα καταλύτη, έχω κάνει μόλις 80-85 χλμ. Οπότε δεν είχα χρόνο να δω για ντουμάνια και άλλα...

@Κρίτωνα, τι εννοείς ""ποιοτητα λιπανσης του τουρμπο"" ; Εγώ το καλύτερο λαδάκι βάζω...

Εν τω μεταξύ την καινούργια τουρμπίνα την έχω για λίγο πάνω από 2.000 χλμ...

Κοιτα, πολυ απλα αν τον ξαναδεις τον λευκο καπνο οπως λες αφηνεις το αυτοκινητο ρελαντι κ πας μια απο πισω κ αν μυριζει καμενο λαδι ειναι μαλλον τουρμπινα ξανα

Δεν το τολμάω αυτό... Εγώ μ

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβάζουμε όλοι βιντεάκια με cold start, για να λυθούν οι απορίες σε όλους μας?

Δλδ, όπως είναι κρύο, το βάζουμε εμπρός και βλέπουμε αν έχει καπνό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.