Jump to content
COSTAS_

Coming Home Feature

Recommended Posts

Τα φώτα τα αφήνουμε ανοικτά και κλείνουμε το αυτοκίνητο. Λίγα δευτερόλεπτα μετά σβήνουν, ώστε να απομακρυνθούμε με ασφάλεια και να μην πατήσουμε και καμια σ*****λα

Σε βιντεάκια θα δείτε πως λειτουργούν :

Κωδικοποίηση :

Address 9

Byte 0

Bit 7 ON

aV6kUP0.jpg

(Για τον φίλο μου τον Μιχάλη που μου το ζήτησε χθές να το κάνω και να του πω εαν γίνεται)

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα τα αφήνουμε ανοικτά και κλείνουμε το αυτοκίνητο. Λίγα δευτερόλεπτα μετά σβήνουν, ώστε να απομακρυνθούμε με ασφάλεια και να μην πατήσουμε και καμια σ*****λα

Σε βιντεάκια θα δείτε πως λειτουργούν :

Κωδικοποίηση :

Address 9

Byte 0

Bit 7 ON

aV6kUP0.jpg

(Για τον φίλο μου τον Μιχάλη που μου το ζήτησε χθές να το κάνω και να του πω εαν γίνεται)

Κώστας

Κωστα...

Δεν θυμαμε...αυτο γινετε σε ολα τα αυτοκινητα,ή πρεπει να εχεις ειδικο εξοπλισμο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα...

Δεν θυμαμε...αυτο γινετε σε ολα τα αυτοκινητα,ή πρεπει να εχεις ειδικο εξοπλισμο? :D

Γίνεται σε όλα. Βεβαια, εαν υπάρχει και ο αισθητήρας φωτός τότε μπορεί να μην ανάβουν την ημέρα αλλά μόνο την νύκτα. Το δικό μου TSi δεν έχει αυτόν τον αισθητήρα, αλλά όπως παίζει είναι μια χαρά. Οσο για το εαν είναι νύκτα ή ημέρα το αποφασίζω εγώ ;) και ανάλογα κλείνω ή αφήνω ανοικτό τον διακόπτη των φώτων.

Να διευκρινήσω ότι φίλος, μου είπε ότι το δοκίμασε σε Golf 5/2005 και δεν ενεργοποιήθηκε.

Υποθέτω να ενεργοποιείται σε όλα τα μεταγενέστερα (GT/TSi/GTi)

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σε όλα. Βεβαια, εαν υπάρχει και ο αισθητήρας φωτός τότε μπορεί να μην ανάβουν την ημέρα αλλά μόνο την νύκτα. Το δικό μου TSi δεν έχει αυτόν τον αισθητήρα, αλλά όπως παίζει είναι μια χαρά. Οσο για το εαν είναι νύκτα ή ημέρα το αποφασίζω εγώ ^_^ και ανάλογα κλείνω ή αφήνω ανοικτό τον διακόπτη των φώτων.

Να διευκρινήσω ότι φίλος, μου είπε ότι το δοκίμασε σε Golf 5/2005 και δεν ενεργοποιήθηκε.

Υποθέτω να ενεργοποιείται σε όλα τα μεταγενέστερα (GT/TSi/GTi)

κωστα καλημερα,

δηλαδη το ενεργοποιησες? σε μενα παντως με αυτη την ενεργοποιηση αν βγαλω τα κλειδια σβηνουν τα φωτα .... αλλα η συγκεκριμενη λειτουργεια ειναι οτι πρεπει να μενουν αναμενα για ενα χρονικο διαστημα π.χ. 30 δευτ.

Link to comment
Share on other sites

κωστα καλημερα,

δηλαδη το ενεργοποιησες? σε μενα παντως με αυτη την ενεργοποιηση αν βγαλω τα κλειδια σβηνουν τα φωτα .... αλλα η συγκεκριμενη λειτουργεια ειναι οτι πρεπει να μενουν αναμενα για ενα χρονικο διαστημα π.χ. 30 δευτ.

Ακριβώς. Τον χρόνο τον ορίζεις σε δευτερόλεπτα. Στο δικό μου είναι 15 δεύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κώστα μας άνοιξες τα μάτια :D

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν γίνεται αμα δεν έχεις κάποιο module και δεν είχα καν πειραματιστεί.

Σε εμένα χρειάστηκε να ενεργοποιήσω και το bit 5 για το Leaving Home.

Αφού τα ενεργοποίησα στην οθόνη Plus στο μενού Lights&Vision εμφανίστηκαν κι οι αντίστοιχες επιλογές όπου ρυθμίζεις το χρόνο σε δευτερόλεπτα (10-60sec).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....τον χρονο απο που τον οριζεις?

Γιατι εγω δεν εχω οθονη plus.... :D

09 - Cent. Elect.

Adaptation

Channel 001: Coming-Home Time

Time which the Coming-Home function will be active.

• Range: 10...60 Seconds

• Resolution: 10 Seconds

• Note: Only active if Byte 00 Bit 7 of Long Coding

active.

Channel 002: Leaving-Home Time

Time which the Leaving-Home function will be active.

• Range: 10...60 Seconds

• Resolution: 10 Seconds

• Note: Only active if Byte 00 Bit 5 of Long Coding

active.

Link to comment
Share on other sites

09 - Cent. Elect.

Adaptation

Channel 001: Coming-Home Time

Time which the Coming-Home function will be active.

• Range: 10...60 Seconds

• Resolution: 10 Seconds

• Note: Only active if Byte 00 Bit 7 of Long Coding

active.

Channel 002: Leaving-Home Time

Time which the Leaving-Home function will be active.

• Range: 10...60 Seconds

• Resolution: 10 Seconds

• Note: Only active if Byte 00 Bit 5 of Long Coding

active.

worthy.gifworthy.gif:D

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σε όλα. Βεβαια, εαν υπάρχει και ο αισθητήρας φωτός τότε μπορεί να μην ανάβουν την ημέρα αλλά μόνο την νύκτα. Το δικό μου TSi δεν έχει αυτόν τον αισθητήρα, αλλά όπως παίζει είναι μια χαρά. Οσο για το εαν είναι νύκτα ή ημέρα το αποφασίζω εγώ :D και ανάλογα κλείνω ή αφήνω ανοικτό τον διακόπτη των φώτων.

Να διευκρινήσω ότι φίλος, μου είπε ότι το δοκίμασε σε Golf 5/2005 και δεν ενεργοποιήθηκε.

Υποθέτω να ενεργοποιείται σε όλα τα μεταγενέστερα (GT/TSi/GTi)

μα καλα ολοι το κανατε εκτος απο μενα που το εψαχνα 40 μερες και 40 νυχτες!!!!!!!!!!

ελεος και ντροπη!!!!!!!!!

ντροπη και ελεος!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

fi6tky7mi87sjf5qx38f.gif

Δημητρη ,

ειδες τελικα που δεν χρειαζοταν ο αισθητηρας φωτός.....

ελπιζω να σε δουμε συντομα απο κοντα (πριν πας φανταρος)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πας να μας μπλέξεις πάλι tongue.gif

οχι οχι μια απλη κωδικοποιηση ειναι ...... απλα πρεπει να πας απο το σπιτι του χα χα χα χα ξερεις στο υπογειο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι μια απλη κωδικοποιηση ειναι ...... απλα πρεπει να πας απο το σπιτι του χα χα χα χα ξερεις στο υπογειο!!!!!!

Έχω και εγώ υπόγειο και vag-com

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο και το δικο μου..... :excl:

Κώστα ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια!!

Παντως σε τετοια θεματα "φωτακια ,πα@παρ@κια κτλ" ολο τις ιδιες φατσες βλεπω ...... :excl:

Καραγιαννης ,Νικος ,Δημητρης...εγω....

πρεπει να εχουμε ολοι την ιδια "μουρλια" με αυτα..... tongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο και το δικο μου..... ;)

Κώστα ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια!!

Παντως σε τετοια θεματα "φωτακια ,πα@παρ@κια κτλ" ολο τις ιδιες φατσες βλεπω ...... :lol:

Καραγιαννης ,Νικος ,Δημητρης...εγω....

πρεπει να εχουμε ολοι την ιδια "μουρλια" με αυτα..... tongue.giftongue.giftongue.gif

Μπράβο.

Ελα τώρα, δεν χρειάζεται να μας βγεί και κανένα παρατσούκλι πχ. "ο λαμπάκιας", "ο φωτεινούλης" και δεν ξέρω ποιό άλλο. :D

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

για αυτους που δεν το κατεχουν δεν το κανετε πιο λιανα?

χρειαζεται να μπει στον εγκεφαλο? :D

Αν το πας στην αντιπροσωπεια δεν υπαρχει περιπτωση να στο κανουν...γιατι πολυ απλα δεν θα ξερουν το πως!!

Αν εχεις ενα laptop και ενα καλωδιο vag -com ειναι υποθεση 1 λεπτου τσεκαροντας μια επιλογη μεσα απο το προγραμμα!!

Πιο λιανα δεν γινετε.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

για αυτους που δεν το κατεχουν δεν το κανετε πιο λιανα?

χρειαζεται να μπει στον εγκεφαλο? :D

Αποτελεί απλή ρύθμιση με VAGCOM, όπως και πολλές άλλες που είναι διαθέσιμες.

Εαν δεν γνωρίζεις τί είναι αυτό, ρίξε μια ματιά εδώ ( VAGCOM )

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εχει την διαθεση να το κανει σε εμενα που δεν εχω το καλωδιο?

Ειμαι περιοχη Μεταμορφωση τα πρωινα και Πειραια το απογευμα... Οπου βολευει παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εχει την διαθεση να το κανει σε εμενα που δεν εχω το καλωδιο?

Ειμαι περιοχη Μεταμορφωση τα πρωινα και Πειραια το απογευμα... Οπου βολευει παιδια....

Ο Κύριος Νίκος μας έχει όλα τα απαραίτητα

Δεν τον ρωτάς καλύτερα ?

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

το πολακι ειχε την λειτουργια αυτη στον προαιρετικο εξοπλισμο αλλα δεν το εβαζαν στην ελλαδα....ξερετε αν γινεται να το ενεργοποιησω...?

το εχει δοκιμασει κανεις?

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

Ο Κύριος Νίκος μας έχει όλα τα απαραίτητα

Δεν τον ρωτάς καλύτερα ?

Κώστας

Πελάάάάάτες μου :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο και το δικο μου..... :thumbsup:

Κώστα ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια!!

Παντως σε τετοια θεματα "φωτακια ,πα@παρ@κια κτλ" ολο τις ιδιες φατσες βλεπω ...... :lol:

Καραγιαννης ,Νικος ,Δημητρης...εγω....

πρεπει να εχουμε ολοι την ιδια "μουρλια" με αυτα..... tongue.giftongue.giftongue.gif

μα γιατι το λες αυτο επειδη εχουμε βαλει λαμπακια στους καθρεπτες, στα ποδια, στις πορτες και τελος στο ξεκλειδωμα του αυτοκινητου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.