Jump to content
COSTAS_

Coming Home Feature

Recommended Posts

Εφοσον δεν υπαρχει ο αισθητηρασ ημερας, ειναι ανοφελο να ενεργοποιησουμε το Living home τονιζώ αυτην η λειτουργια ειναι οταν φευγουμε απο το σπιτι και ξεκλειδονοντας θελουνε να αναβουνε τα φωτα, εαν δεν υπαρχει ο αισθητηρας θα μας αναβουνε μερα νυχτα οποτε τρωμε μπαταρια ασκοπα. Μπορουμε ομως να ενεργοποιησουμε την λειτουργια coming Home η οποια λειτουργει και χωρις τον αισθητηρα, σχετικες πληροφοριες θα βρειτε σε post του Costa !!!!

Link to comment
Share on other sites

να βρε γιαννη αφου αλλαξες οθονη και εβαλες την μεγαλη ηταν μονο θεμα κωδικοποιησης ...νατην ενεργοποιησης πιστευω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

δε γινεται,το εχω βαλει στα 20 sec και παλι τιποτα.με το Vag com ειναι τα ιδια βηματα οπως και με το 5?

δοκιμασε να πατησεις 2 φορες το κκλειδωμα ή το ξεκλειδωμα,σε ενα φιλο που το εφτιαξα ετσι δουλευει!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατος κάτοχος ενός golf mk5 gt και καλωδίου (κινεζιά) vag com 11.11. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το τι πρέπει να κοιτάξω για να δω αν το αυτοκίνητο μου έχει αισθητήρα φωτός για να ενεργοποιήσω το coming-leaving home ώστε να ανάβει μόνο το βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

λογικα αν εχεις διακοπτη φωτων auto εχεις αισθητηρα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οντως λιγο μπερδεμα η λειτουργια επισης εχω διαβασει οτι αν βγαλεις το κλειδι μεταπηδουν σε θεσεως τα φωτα εγω δεν το εχω δει παντως και θα δοκιμασω τη λειτουργια coming home αν και οσες φορες το διαβασα δεν το επιανα ακριβως :p

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , diver86 said:

λογικα αν εχεις διακοπτη φωτων auto εχεις αισθητηρα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι ο εργοστασιακός διακόπτης δεν είχε auto επιλογή, άσχετα που λόγο φθοράς έβαλα από 6αρι με auto επιλογή στην οποία πλέον απλά ανάβουν τα φώτα όποτε και αν το γυρίσεις εκεί, είτε μέρα είτε νύχτα.

 

Λογικά δε θα μπορώ μέσω vag com με κάποιο τρόπο να το τσεκάρω για 100% σιγουριά; εκεί θα ήθελα λίγη βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το κατάφερα και το ενεργοποιησα.

Βεβαια πηρα ενα διακοπτη με τον αισθητήρα,κινεζια.

Το παλεψα πολλα βραδια μεχρι να υο καταφερω και τελικα εχω και coming και leaving home.Και το μενου στην ασπρη οθονη μου εννοειτε.

Το leaving home πρεπει να αφου βγαλεις το κλειδι και ανοιξεις την πορτα να κανεις ενα σινιαλο με την μεγαλη σκαλα για να παραμεινει ανοιχτη στα δευτερολεπτα που εχεις ορίσει.Με τον διακοπτη στο auto βεβαια.

Τωρα θα θελετε να σας πω και πως το εκανα αλλα δεν θυμαμε πως το εκανα γιατι δοκίμασα διαφορα και εκει που επαιξαν το αφησα.Οταν κατσω παλι στο vcds θα σας γραψω τα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Themis83 said:

Εγω το κατάφερα και το ενεργοποιησα.

Βεβαια πηρα ενα διακοπτη με τον αισθητήρα,κινεζια.

Το παλεψα πολλα βραδια μεχρι να υο καταφερω και τελικα εχω και coming και leaving home.Και το μενου στην ασπρη οθονη μου εννοειτε.

Το leaving home πρεπει να αφου βγαλεις το κλειδι και ανοιξεις την πορτα να κανεις ενα σινιαλο με την μεγαλη σκαλα για να παραμεινει ανοιχτη στα δευτερολεπτα που εχεις ορίσει.Με τον διακοπτη στο auto βεβαια.

Τωρα θα θελετε να σας πω και πως το εκανα αλλα δεν θυμαμε πως το εκανα γιατι δοκίμασα διαφορα και εκει που επαιξαν το αφησα.Οταν κατσω παλι στο vcds θα σας γραψω τα βηματα.

 

φίλε Θέμη μια ερώτηση? 

 

το πακέτο αυτο που ανάβουν τα φώτα και σβήνουν, περιλαμβάνει και αυτόματους υαλοκαθαριστηρες???? 

 

εχω στο αμάξι αυτόματα φώτα με το πακέτο coming και leaving home έχει και κάτι αισθητηρες στο τζάμι μπροστά, αλλα δεν ξέρω αν εχω αυτόματους υαλοκαθαριστηρες????                

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω αισθητηρα βροχης στο τζαμι.

Θεωρητικα θα εχεις απλα ισως θελει ενεργοποιηση απο το vcds αν δεν σου δουλευει.Εκτος αν εχεις στο μενου στο καντραν ρυθμιση.

Θυμαμε παντως μεσα στο vcds εχει επιλογη ενεργοποιησης αν εχεις αισθητηρες βροχης και φωτων(rain & light).

Πρεπει να βρεις καποιον που εχει το προγραμμα να μπειτε να το δειτε.Οχι στην αντιπροσωπεια παντως γιατι εμενα μου έλεγαν δεν το υποστηριζει το coming home το αμαξι μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ , κοίτα μην νομίζεις ότι το ξέρω το αμάξι καλά εχω 2 μέρες που το εχω στα χέρια μου και είμαι στο ψάξιμο ακόμα. 

 

   

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολυ διαβασμα και ψαξιμο.

Εγω το εχω 18 μηνες και εχω αλλαξει τιμονι σε πολυλειτουργικο απο golf 6(και το καλιμπραρισμα που ηθελε),εγκεφαλακι με την φλασιερα τιμονιου,περασα footwell και φωτα στις πορτες,και τελος σαλονι απο r-line με αλλαγη και πανελ στις πορτες και τεμπελη.Και αλλαγη ολους τους διακοπτες παραθυρων και φωτος με τους ινοχ.Ολα μονος μου και με την απομακρυσμενη βοηθεια ενος καλο φιλου.Και ολες τι κωδικοποιησεις που χρειάστηκαν.Ολα αυτα πριν μου φαινοντουσαν κινεζικα.Αλλα τα καταφερα.Διαβασε και ψαξε καλα το youtube.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα ειναι το B7 εμένα έχει τιμόνι πολυλειτουργικο , μεγάλη οθόνη RCD 510 PREMIUM 8, ηλεκτρικό κάθισμα, αυτόματα φώτα , αυτόματο παρκάρισμα, αυτόματος καθρέπτης αντιθαμβωτικος, εξωτερικους καθρέπτες με φώτα.

 

και αλλα πολλά (μαλλον) που ούτε εγώ τα ξέρω?:huh:      

 

 

επίδη είπες για φώτα ότι έβαλες 

 

έχεις καμια πληροφορία να με βοηθήσεις σχετικά με αυτο???

 

 

  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.