Jump to content
COSTAS_

Coming Home Feature

Recommended Posts

ξεχασαμε να το κανουμε και στο δικο μου.λογικα γινεται σε gt 11/06.???

Λογικά γίνεται!

Δεν το ξεχάσαμε...αλλά το αφήσαμε μια και έχεις βάλεις Xenon! Θυμασε?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά γίνεται!

Δεν το ξεχάσαμε...αλλά το αφήσαμε μια και έχεις βάλεις Xenon! Θυμασε?

σαν να εχεις δικιο.....ξερει κανεις να μας πει τιποτα ???

Link to comment
Share on other sites

τα δικα σας φωτα μενουν μονιμως ανοιχτα και σε πορεια με κλειστο διακοπτη φωτων?εμενα αρχιζει να μου τη δινει καπως αυτο!

Link to comment
Share on other sites

τα δικα σας φωτα μενουν μονιμως ανοιχτα και σε πορεια με κλειστο διακοπτη φωτων?εμενα αρχιζει να μου τη δινει καπως αυτο!

Όχι...μάλλον κάποιο λάθος υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

τα δικα σας φωτα μενουν μονιμως ανοιχτα και σε πορεια με κλειστο διακοπτη φωτων?εμενα αρχιζει να μου τη δινει καπως αυτο!

Όχι... σε εμένα με κλειστό τον διακόπτη τα φώτα είναι σβηστά. Για ψάξ' το καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

τα δικα σας φωτα μενουν μονιμως ανοιχτα και σε πορεια με κλειστο διακοπτη φωτων?εμενα αρχιζει να μου τη δινει καπως αυτο!

Αν δεν εβλεπα οτι εχεις το 5αρι θα ελεγα οτι ειναι τα DRL. Αλλα μαλλον οχι tongue.gif Μεσω vag com μπορουμε να κανουμε το leaving home να κραταει περισσοτερο απο 30 δευτ.? Θα το ηθελα στα 50.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εβλεπα οτι εχεις το 5αρι θα ελεγα οτι ειναι τα DRL. Αλλα μαλλον οχι tongue.gif Μεσω vag com μπορουμε να κανουμε το leaving home να κραταει περισσοτερο απο 30 δευτ.? Θα το ηθελα στα 50.

Δες εδώ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=265734

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...

εχω ενα VW GOLF V TSI 2008 μοντέλο.... ηθελα να ενεργοποιησω κ εγω το coming-home leaving-home... αγορασα καλωδιο κ το προγραμμα vag com 805.1 εκδοση,

μπηκα στο 09cent elect στη συνεχεια μπηκα στο coding και ενεργοποιησα το bit7 "Coming-HOME active". Το προβλημα ειναι οτι δεν εγινε τιποτα. πατουσα το τηλεχειριστήριο να κλειδωσει το αμαξι αλλα τα φωτα δεν αναβαν... δεν δουλεθει.... Παρατηρησα επισης οτι στο μενου Adaption και στο καναλι 001 στο πανω μεροσ του προγραμματοσ μου βγαζει σε αυτο το καναλι πολλα N/A. Τι μπορω να κανω? τα εψαξα ολα......

ειναι κατι που λειπει απο το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο έγγραφο .pdf με πολλά features του Vag-Com βρίσκεται στο παρακάτω link...

http://dpham00.info/gti/vagcom/vagcom info for mkv.pdf

Το μοναδικό μειονέκτημά του είναι ότι είναι στα αγγλικά!!!

Περιλαμβάνει οδηγίες για:

Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση για τα λαμπάκια του χειρόφρενου, της ζώνης, των δοχείων νερού για τους υαλοκαθαριστήρες

Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση DRL Daytime Running Lights (Φώτα ημέρας)

Αλλαγή στη φωτεινότητα των DRL

Αλλαγή στη φωτεινότητα των προβολέων ομίχλης

Ενεργοποίηση των προβολέων ομίχλης σαν DRL

Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση αυτόματου κλειδώματος/ξεκλειδώματος

Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Leaving/Coming Home

Επιβεβαίωση κλειδώματος/ξεκλειδώματος με τα φλασ ή/και με την κόρνα

κ.α.

Καλό διάβασμα και καλές δοκιμές

Το έγγραφο βρέθηκε στο site VW MkV GTI Wiki

http://www.mkv-gti.net/wiki/index.php/Main_Page

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμενα δουλευει κ το leaving home, αλλα το απενεργοποιησα γτ μου τη δινει να αναβουν συνεχεια ακομα και με το διακοπτη κλειστο.

Το προβλημα ειναι οτι εμεις που δεν εχουμε αισθητηρα φοτων δεν λεει το leaving home γτ αναβουν κ την ημερα καθε φορα που ξεκλειδωνουμε το αμαξι.

Γουστα ειναι αυτα φυσικα, ο καθενας κανει οτι θελει, αλλα εγω αφησα μονο το coming σπιτι

spooky :whistling:

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Για να παραμείνουν ανοιχτά και φεύγοντας από το αυτοκίνητο πρέπει:

Για τα αυτοκίνητα ΜΥ 09 και μετά να κάνετε ένα σινιάλο με τους προβολείς όταν γυρίσετε το κλειδί για να σβήσει η μηχανή. Τα φώτα παραμένουν ανοιχτά και ο χρόνος αρχίσει να μετράει αντίστροφα από την στιγμή που θα κλείσετε την πόρτα του οδηγού.

Για τα αυτοκίνητα ΜΥ06 έως και ΜΥ08 πρέπει ο διακόπτης των φώτων να είναι ανοιχτός αφού θα σβήσετε την μηχανή. Έτσι τα φώτα παραμένουν ανοιχτά. Από την στιγμή που θα ανοίξετε την πόρτα να βγείτε και κλείσετε την πόρτα αρχίζει η μέτρηση που έχουμε θέσει εμείς στην MFD.

Kαι μεσω της οθονης αν θελουμε τα θετουμε εκτος λειτουργιας.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

geia sas paides exw ena jetta telos 2009 highline ekdosi kai tha ithela na me peite ama mporw na energopoihsw ta fwta coming k leaving home???

Link to comment
Share on other sites

geia sas paides exw ena jetta telos 2009 highline ekdosi kai tha ithela na me peite ama mporw na energopoihsw ta fwta coming k leaving home???

η διαδικασια του μελους ΄΄Νικητας΄΄ δεν βοηθαει;μηπως εννοεις ενεργοποιηση με ρυθμιση απο το vcds;

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη mfd που εχεις στο menu lights & vision δεν εχει τη λειτουργια coming home leaving home?

Aν το εχει το εβαλες στο ΟΝ?

Αν δεν το εχει τοτε θες vcds.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.

Για το vag com θέλω να ρωτήσω. Κατέβασα μια έκδοση του vag com (την 908.1). Καλώδιο από πού τσιμπάω? στο e-bay βρίσκω για παλιές εκδόσεις. Το ίδιο είναι? Δεν έχω ιδέα από αυτά, αλλά ψήνομαι να το τσεκάρω. Έχω το golf vi και θα ήθελα να του ενεργοποιήσω και εγώ φώτα coing home - leaving home κτλ.

Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.

Ελα τώρα, δεν χρειάζεται να μας βγεί και κανένα παρατσούκλι πχ. "ο λαμπάκιας", "ο φωτεινούλης" και δεν ξέρω ποιό άλλο. :D

Κώστας

τα καταφερα και εγω!!!παντα τετοια να μαθαινουμε!!!http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons/default/yahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Κώστα σήμερα ενεργοποίησα στο Golf μου το Coming home light και μπορώ να πώ ότι παίζει άψογα. Δηλαδή καθώς είμαστε με την μηχανή αναμμένη και τα φώτα πορείας το ίδιο, σβήνουμε την μηχανή, τα φώτα πορείας παραμένουνε αναμμένα, μόλις πατήσουμε το κουμπί για να κλειδώσουμε το αυτοκίνητο μετά από 20sec σβήνουνε και τα φώτα. Τα φώτα δεν ανάβουνε με το ξεκλείδωμα, για αυτήν την λειτουργία πρέπει να ενεργοποιήσουμε το Leaving Home, όμως λόγου του ότι το golf μου δεν διαθέτει αισθητήρα ημέρας το ελάχιστο που θα ανάβουνε θα είναι 10 sec. Τις παραπάνω λειτουργίες τις εφάρμοσα σε Golf 5, 1,6 FSI, 2005 Ιούλιος με μικρή οθώνη.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη,

Σε προτρέπω να συνεχίσεις με τέτοια εύκολα Project-άκια που στην ενότητα HowTo υπάρχουν αρκετά για το αυτοκίνητό σου.

Βουρ στο επόμενο λοιπόν.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω εχω το golf v tsi 04/2008 και ενω το coming home λειτοθργει κανονικα (βεβαια δεν με αφηνει μεσω του vagcom να αλλαξω την χρονοκαθυστερηση) το leaving home δεν λειτουργει. δοκιμασα με κλειδωμενο αμαξι και το διακοπτη των φωτων σε οποιαδηποτε θεση ξεκλειδωνοντασ το αμαξι δεν εγινε κατι. τι μπορει να εχει γινει? μηπως ο εγκεφαλος δεν υποστηριζει αυτη τη λειτουργεια? το μοντελο που αγορασα ειναι το golf tsi gt sport.

καθε βοηθεια πολυτιμη..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.... ξερεισ κανεισ αν γινεται να μου προγραματισουν το golf ετσι ωστε οταν το ξεκλειδωνω να αναβουν τα φωτα?? δεν εχει το συστημα με τα αυτοματα φωτα .... ????

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό, εως και σίγουρο. Και σε μένα το leaving δεν δούλεψε ποτέ, αν και στο coming μπορώ να ρυθμίσω χρόνο.

Οπως διαβάζεις και πιο πάνω, εξαρτάται.

Το coming πρέπει να δουλεύει σε όλα, βέβαια θα δουλεύει πάντα μιας και δεν υπάρχει αισθητήρας φωτός.

Το leaving δεν έχει δουλέψει σε όλα.

φιλε απογοητευτηκα τελειωσ σημερα.....επειδη δεν εχω vag com πηγα στη αντιπροσωπια να μου το κανουν και εκτοσ απο το οτι δε το εβαλαν καν στο εγκεφαλο να το δοκιμασουν, μου ειπαν οτι δε ξερον ποια byte πeρεπει να αλλαξουν και οτι πρεπει να παραγγειλω τον εγκεφαλο coming leaving home, πανω απο 200 ε, χωρισ ομως να ειναι σιγουρο οτι 8α λειτουρησει, και μαλλον 8α πρεπει να μπουν και αισθητητρες...οσα εχω διαβασει σε εσας μαλλον τουσ φαινονται αγνωστα new_killother.gif τ αυτοκινητο ειναι golf 16 fsi sportline αρχεσ 06. ειδα οτι καποιοσ παρταπανω χρηστησ το εκανε στ ιδιο αυτοκινητο...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και εγώ στο δικό μου σήμερα. FSI 1.6 με 1η άδεια 1/1/05 και μικρή οθόνη.

Επίσης ενεργοποίησα και την επιλογή Νο3 (αυτό για τις Σκανδιναβικές χώρες) και τα φώτα είναι μόνιμα αναμμένα όταν γυρίζω το κλειδί παρότι ο διακόπτης των φώτων είναι κλειστός. Τα φώτα δουλεύουν ενώ του ταμπλό όχι. Για να έχω και στο ταμπλό πρέπει να γυρίσω τον διακόπτη φώτων.

Γενικά μέχρι εδώ όλα οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.