Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Φιλε μου αν πατησεις ενα search στο ebay για xenon θα σου βγαλει παρα μα παρα πολλες επιλογες σε φωτα xenon απο 80 μεχρι στα 130 ευρω (έχει βεβαια και ποιο ακριβα για την πλειοψηφεια σου μιλαω),εννοειται πως τα περισσοτερα ειναι κινεζικα,οχι οτι αυτο κανει καμμια διαφορα στην ποιοτητα αφου τα περισσοτερα εκει κατασκευαζονται και απο μεγαλες εταιριες.Ο ανθρωπος λογικα εχει βρει καποια ακρη κατα κει τα εχει δοκιμασει κ του βγηκαν καλα και σε χρεωνει και κανα 30αρι ευρω τα περαστικα.Η δικη μου γνωμη είναι να το κανεις χωρις δευτερη σκεψη μια και εκεινος αναλαμβανει εισαγωγη (λεμε τωρα) πωληση και περασμα,ετσι ωστε αν εχεις το παραμικρο προβλημα να πας και να του τα χωσεις.Αν του πηγαινες εσυ το κιτακι και απλα σου τα περνουσε και σου γινοταν τιποτα θα μπορουσε να σου την πει κιολας ;) 'μεγαλε μαπα το κιτακι σου'.Τωρα ομως εισαι καλυμενος..... :lol:

Φιλε panostok και εγω με την ιδια λογικη σκεφτομουνα......

Να εισαι καλα....με εβγαλες απο τις πολλες σκεψεις.... tongue.giftongue.giftongue.gif

Το θεμα εκλεισε...

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. :lol::D

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφερεται να αγορασει MTEC HID KIT βρηκα καποιες σημαντικες διαφορες σε original & ημιτασιον εκδοσεις που κυκλοφορουν στην αγορα.

Ριξτε μια ματια εδω: http://onspire.com/Authentic_Fake.htm

Στο Ebay τα βρηκα στα 305¤ + ταχ. εξοδα.

Εαν καποιος τα αγορασε απο Ελλαδα και γνωριζει τιμη ας γραψει εδω.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν τα φωτα XENON ειναι τα ιδια με αυτα του GTi.Επισης ποια ειναι η τιμη τους εξω για μια μαρκα η οποια να ειναι καλη και αξιοπιστη αν εχουν διαφορα με αυτα που βαζει η αντιπροσωπεια.βεβαια γνωριζω οτι η αντιπροσωπεια τα χρεωνει πολυ ακριβα και δεν συμφερει γι αυτο αν καποιος γνωριζει πληροφοριες ας μου και αν γινεται καταστηματα και τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν τα φωτα XENON ειναι τα ιδια με αυτα του GTi.Επισης ποια ειναι η τιμη τους εξω για μια μαρκα η οποια να ειναι καλη και αξιοπιστη αν εχουν διαφορα με αυτα που βαζει η αντιπροσωπεια.βεβαια γνωριζω οτι η αντιπροσωπεια τα χρεωνει πολυ ακριβα και δεν συμφερει γι αυτο αν καποιος γνωριζει πληροφοριες ας μου και αν γινεται καταστηματα και τηλεφωνα.

Προσωπική μου συμβουλή μη πάρεις με τίποτα xenon με προέλευση προς Ασία μεριά... Παίζουν κινεζοειδή kitάκια με 180-220¤ με εγγυησείς και full extra αλλά σε ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως τα φώτα μη δεχθείς να πέσεις σε ποιότητα για να σου μείνουν 150¤ παραπάνω στην τσέπη...

Είδες τόσα παιδιά απ'το club πήραν κινεζίκα kitάκια και στους μισούς έχουν καεί τα ballast από τουλάχιστον μία φορά... ¶ντε τώρα να θες να κάνεις ταξίδι βράδυ και να δεις ότι δεν έχεις φώτα...

Αν βρεις κάποιο αμερικάνικο kit (ευρωπαϊκό δεν έχει πάρει κάπου το μάτι μου) και βρεις και έναν άνθρωπο που να ξέρει να κάνει καλή τοποθέτηση πιστεύω πως δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου συμβουλή μη πάρεις με τίποτα xenon με προέλευση προς Ασία μεριά... Παίζουν κινεζοειδή kitάκια με 180-220¤ με εγγυησείς και full extra αλλά σε ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως τα φώτα μη δεχθείς να πέσεις σε ποιότητα για να σου μείνουν 150¤ παραπάνω στην τσέπη...

Είδες τόσα παιδιά απ'το club πήραν κινεζίκα kitάκια και στους μισούς έχουν καεί τα ballast από τουλάχιστον μία φορά... ¶ντε τώρα να θες να κάνεις ταξίδι βράδυ και να δεις ότι δεν έχεις φώτα...

Αν βρεις κάποιο αμερικάνικο kit (ευρωπαϊκό δεν έχει πάρει κάπου το μάτι μου) και βρεις και έναν άνθρωπο που να ξέρει να κάνει καλή τοποθέτηση πιστεύω πως δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος...

εννοειτε οτι δεν εχω προθεση να πληρωσω κατι τετοιας προελευσης και ποιοτητας γι αυτο και ανεφερα καλη και αξιοπιστη και ας πληρωσω το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι δεν εχω προθεση να πληρωσω κατι τετοιας προελευσης και ποιοτητας γι αυτο και ανεφερα καλη και αξιοπιστη και ας πληρωσω το παραπανω

Μπορεις να βρεις τα γνησια σε αυτο το site http://www.fischermotorsport.de/Volkswagen-0.571.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις τα γνησια σε αυτο το site http://www.fischermotorsport.de/Volkswagen-0.571.html

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αν και ειναι λιγο παραπανω οι τιμες απο οσο περιμενα τουλαχιστον υπαρχει ποιοτητα.

ενδεχομενως να τα συνδυασω με angel eyes

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αν και ειναι λιγο παραπανω οι τιμες απο οσο περιμενα τουλαχιστον υπαρχει ποιοτητα.

ενδεχομενως να τα συνδυασω με angel eyes

Ναι όμως στα 900ευρώ παίρνεις και τα φανάρια που είναι ειδικά για xenon... και είναι και ΟΕΜ! Ακριβά, δε λέω... αλλα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτά, είναι τα original. Θα δώσεις κάποια λίγα χρήματα και σε ενα control module που θέλουν και θα έχεις τα εργοστασιακά. Σε Παζαρόπουλο-Γρατσία ξέρουν να τα τοποθετούν εκ των υστέρων:

http://cgi.ebay.de/Original-VW-Golf-5-V-R3...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.de/Xenon-Scheinwerfer-Golf...VQQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σκέφτομαι και εγώ σοβαρά να βάλω xenon, και αν γινεται τα OEM ακομα καλύτερα, έχω να ρωτήσω κάποια πράγματα...

Καταρχάς τι παίζει με αυτο το control module? Τι ειναι και τι κανει? (δεν ειμαι και πολυ σχετικός tongue.gif )

Εψαξα και εγώ λίγο στο ebay αλλα από γερμανικά γιοκ. Αυτα στα links παρακάτω ειναι αυτα που ψάχνω?

http://cgi.ebay.de/Paar-original-Golf-5-V-...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.de/Bi-Xenon-GOLF-5-Jetta-l...1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι παίζει κιτ mtec made in japan χωρίς μετατροπές πολύ αξιόπιστο και χωρίς προβλήματα στο μαμίσιο φανάρι. Τώρα αν θέλετε κάτι καλύτερο φανάρι hella με projector που οπτικά είναι ίδιο με το εργοστασιακό xenon και εν συνεχεία κιτ πάλι της mtec

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έγω έβαλα σήμερα στο golfακι 4 με 7000κ με 2 χρόνια εγγύηση.θα έλεγα άψογη τοποθέτηση,αν και κρατώ τις επιφυλλάξεις μου,είδα πως μπαίνουν και στην τελική τα βγάζω και τα ξαναβάζω...Τώρα το κόστος ήταν στα 230ευρώ και μαζί με μένα εβάλαν άλλοι 3 το ίδιο κιτακι...σε golf.Απο στεγανότητα στην τρύπα του φαναριού έχει λάστιχο το οποίο εφαρμόζει τέλεια και δεν παίζει να μπει νερό με τπτ.Τα υπόλοιπα είναι με στεγανές φίσες...Τώρα μόλις δω κάτι αρνητικό θα σας ενημερώσω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες είχα βάλει στο gt μου κάποια ξενον στον ¶λιμο και ήμουν τρομερά ευχαριστιμένος και απο την τοποθέτηση και απο τα φώτα.όποιος θέλει ας στείλει πριβέ να του πώ ακριβως.Κόστος 350 ¤ Τα φώτα με το ταίριαζαν απίστευτα πολύ ...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι παίζει κιτ mtec made in japan χωρίς μετατροπές πολύ αξιόπιστο και χωρίς προβλήματα στο μαμίσιο φανάρι. Τώρα αν θέλετε κάτι καλύτερο φανάρι hella με projector που οπτικά είναι ίδιο με το εργοστασιακό xenon και εν συνεχεία κιτ πάλι της mtec

Ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα MTEC XENON HID CONVERSION KIT VW GOLF xenon kit??

βασικά ψάχνω αυτο

Thanx!

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα MTEC XENON HID CONVERSION KIT VW GOLF xenon kit??

βασικά ψάχνω αυτο

Thanx!

tongue.gif

Κανένας???

:o

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα MTEC XENON HID CONVERSION KIT VW GOLF xenon kit??

βασικά ψάχνω αυτο

Thanx!

tongue.gif

Φηλε μου εδω ειναι αυτα που ψαχνης mtek hid http://soundland.gr/e-shop/product_info.ph...roducts_id=1241 ;)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το vw club... θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με το θεμα που απασχολει!!! καταρχην ειμαι κατοχος ενος golf gt (170) εδω και δυο χρονια τα εκλεισα τον ιουλιο, και εφτασε ο καιρος να του αλλαξω κατι πανω του.... τα ερωτηματα μου ειναι αν αξιζει τον κοπο για φωτα χενον αλλοι μου λενε δεν ειναι καλα αλλοι μου λενε βαλτα και θα σωθεις αλλοι μου λενε βγαζουν ζημιες τι να πω εχω μπερδευτη! επισης θελω οπιος ξερει να μου πει αν ειναι καλυτερα να αλαχτει ολοκληρο το φαναρι και να γινει στυλ angel eyes η μονο ο μηχανισμος με της λαμπες. παιδια βοηθεια δωστε καμια συμβουλη και καμια καλη λυση και οπιος μπορει κανενα link με τετια θεματα ευριστω :excl::blush::mellow:

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση μέσα στο forum θα δεις ότι υπάρχουν πολλά threads σχετικά με τα xenon...

Εν τάχει...

Αξίζει τον κόπο να βάλεις xenon. Πολύ καλύτερη ορατότητα, σε πολύ μεγάλες και διευρυμένες αποστάσεις, χωρίς να τυφλώνεις κανέναν.

Ζημιές -θεωρητικά πάντα μιλώντας- δεν βγάζουν. Υπάρχει μια υποψία ότι κάνουν conflict με τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων (βλ. σχετικό thread) αλλά τίποτα δεν έχει αποδειχθεί ακόμη.

Η λύση που θα επιλέξεις θα εξαρτηθεί από τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις. Η πιο φτηνή είναι ένα conversion kit. Το να αλλάξεις ολόκληρα τα φανάρια κοστίζει αρκετά.

Καλώς ήρθες στο club και καλές αναζητήσεις στις συζητήσεις μας!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το vw club... θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με το θεμα που απασχολει!!! καταρχην ειμαι κατοχος ενος golf gt (170) εδω και δυο χρονια τα εκλεισα τον ιουλιο, και εφτασε ο καιρος να του αλλαξω κατι πανω του.... τα ερωτηματα μου ειναι αν αξιζει τον κοπο για φωτα χενον αλλοι μου λενε δεν ειναι καλα αλλοι μου λενε βαλτα και θα σωθεις αλλοι μου λενε βγαζουν ζημιες τι να πω εχω μπερδευτη! επισης θελω οπιος ξερει να μου πει αν ειναι καλυτερα να αλαχτει ολοκληρο το φαναρι και να γινει στυλ angel eyes η μονο ο μηχανισμος με της λαμπες. παιδια βοηθεια δωστε καμια συμβουλη και καμια καλη λυση και οπιος μπορει κανενα link με τετια θεματα ευριστω :rolleyes::o :o

Επειδή πρόσφατα έκανα και εγώ μια έρευνα εαν σε ενδιαφέρει απευθύνσου εδώ:

Ανδρέας Δραγκιώτης 210 7753900. Πρόσφατα έβαλα κιτ xenon στο ST 150 γιούρια την καλύτερη ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Στο golfaki υπάρχει περίπτωση να μην ταιριάζει ....άρα μπορεί να κοστίσει και παραπάνω...Πάντως ο τύπος λέγεται ''γιατρός του club FOCUS'' και έχει βάλει xenon σε πάνω από .........στο 80% των ST που κυκλοφορούν....Τον άλλο μήνα θα πάω να τα περάσω στο golfaki μου. Μου είπε ότι δεν βγάζουν κάποιο πρόβλημα, απλώς έχει ακουστεί αυτό για του γυαλοκαθαριστήρες σε Α3 και όχι σε golf.. Ελπίζω να βγάλεις άκρη...Πάντως αξίζει με χίλια.....

Link to comment
Share on other sites

στην αντιπροσωπεια εβαλα εγω με 220 ευρω,ειδικο για xenon.δεν παιρνει τα αλλα του εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εδώ μέσα είναι πολύ τυχεροί που βρήκαν γιατρό για να τους βάλει τα φώτα στο αυτοκίνητο. By the way... Η διαφήμιση μέσα στα threads καταστημάτων δεν είναι ενάντια στους κανόνες του forum;;

Όπως και να 'χει, εγώ έκανα χαζομάρα. Αντί να βρω κανέναν καλό γιατρό, πήγα στον Stoila και μου τα έβαλε. Μάλλον γι' αυτό μου κάηκαν τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων... Κι ας μην έχω Α3!

Όσο για τους φίλους μας:

εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...%F4%DE%F1%F9%ED

εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...%F4%DE%F1%F9%ED

εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...%F4%DE%F1%F9%ED

και σε άλλα threads του club, προφανώς, κι αυτοί βλακεία έκαναν. Αντί να πάνε να βρουν κανέναν καλό παθολόγο, πήγαν σε ηλεκτρολόγο και τους έκανε εγκατάσταση τα φώτα. Και μετά, τους κάηκαν τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων... Λέτε αυτοί να έχουν Α3;;;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήμουν πολύ χαρούμενος εάν είχα τον πλήρη κατάλογο των ST που κυκλοφορούν στη χώρα αυτή και υπογραμμισμένα με stabilo αυτά στα οποία έχει κάνει εγκατάσταση xenon ο "γιατρός".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει εδώ και ένα περίπου ένα χρόνο σε golf gt 170 xenon mtec με φανάρι hella με projector (αρχικά είχα βάλει μόνο το κιτ της mtec χωρις φανάρια) και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με μοτερ υαλοκαθαριστήρων ούτε τίποτα. Πολύ καλή ποιότητα το συγκεκριμένο κιτ Made in Japan. Ξέρω επίσης αρκετά golf που έχουν βάλει στο συγκεκριμένο κατάστημα.

Το κατάστημα βρίσκεται στο Κερατσίνι στη Λ. Σαλαμίνος 5. Τηλ. 210-4000185, Φώτης Σερδάρης

Αν θέλεις πληροφορίες στείλε μου pm να σου πω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχω τοποθετήσει xenon kit της Mtec εδώ και 4 μήνες περίπου στο Golf μου και σε ένα Α3 χωρίς κανένα πρόβλημα... tongue.gif

Υ.Γ. Η τοποθέτηση δεν έγινε σε κάποιο κατάστημα αλλα απο εμένα και στα δύο αυτοκίνητα και τα κιτ αγοράστηκαν απο Αγγλία μέσω e-bay στο 1/3 της τιμής που τα πούλανε εδώ τα καταστήματα...

B)

Link to comment
Share on other sites

κ εγω με την σειρα μ εβαλα mtec παραγγελεια μεσω ebay φυσικα απο Αμερικη κ τοποθρτηση μπαμ μπαμ (οχι απο εμενα φυσικα). Οταν τα εβαλα πριν 1 χρονο δεν υπηρσχε κιτ xenon π να μπαινει σε golf v χωρις πατεντα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.