Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Αν παρατήρησες, αναφέρομαι στα εργοστασιακά τεχνικά χαρκτηριστικά της λάμπας και όχι σε εργοστασιακή (εργοστασιακή προφανώς εννοείς το γνήσιο ανταλλακτικό έτσι;). Ενημερωτικά να σου πώ οτι ρώτησα τιμή για γνήσιο ανταλλακτικό σε αντιπροσωπεία και η τιμή είναι 166 ευρώ έκαστη. Οπότε ψάχνω σε επώνυμη (πχ. Phillips-Osram), απλώς επειδή δεν θέλω να παίξω με αποχρώσεις, θέλω να γνωρίζω τα εργοστασιακά τεχνικά χαρακτηριστικά της λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω ένα GOLF 5 GTI 2007 με εργοστασιακά Bi xenon. Πρίν μία εβδομάδα η απόχρωση της μίας λάμπας xenon έγινε ρόζ, σήμερα κάηκε μου έβγαλε και ένδειξη στο καντράν. Ας απαντήσει κάποιος εάν γνωρίζει τα τεχνικά χαρακτηριστικά της λάμπας για να πάρω καινούργια. Με ενδιαφέρει η λάμπα με τα εργοστασιακά χαρακτηριστικά, δεν θέλω να παίξω σε διαφορετικές αποχρώσεις. Από μια αναζήτηση που έκανα, παρατήρησα οτι πολλοί συστήνουν να αντικατασταθούν και οι δύο λάμπες γιατί μπορεί να έχει διαφορά η απόχρωση της καινούργιας λάμπας με την παλιά, ισχύει αυτό ή είναι μύθος;   

Πρέπει να αλλάξεις και τις 2 πολύ απλά γιατί μέσα στο επόμενο διάστημα θα σου καεί και η άλλη.Έχουν ορισμένη διάρκεια ζωής ανάλογα με τις ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω μονο λαμπες στα xenon απο 6000κ σε 4300κ.Πηγα σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα και μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα κανουν οι λαμπες για τα ballast που εχω και πρεπει να ψαξω να βρω λαμπες για τα ballast που εχω (elenik( ειναι η μαρκα).Γνωριζει καποιος τι χαρακτηριστικα να κοιταξω στα ballast η στην λαμπα ωστε να ταιριαζουν για να μην εχω προβλημα?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω μονο λαμπες στα xenon απο 6000κ σε 4300κ.Πηγα σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα και μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα κανουν οι λαμπες για τα ballast που εχω και πρεπει να ψαξω να βρω λαμπες για τα ballast που εχω (elenik( ειναι η μαρκα).Γνωριζει καποιος τι χαρακτηριστικα να κοιταξω στα ballast η στην λαμπα ωστε να ταιριαζουν για να μην εχω προβλημα?

πάρε εδώ τηλέφωνο και ρώτα...είναι και κοντά σου

http://carpowersa.page.tl/VW%2C.htm

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , εχω ενα προβληματακι με τα φωτα που περασα στο αμαξι! εβαλα κιτ ξενον 8000κ canbus και απο τη μερα που τα εβαλα η μια λαμπα σβηνει μονη της , ανοιγω-κλεινω τον διακοπτη 2-3 φορες η λαμπα ξανα αναβει μετα ξανασβηνει κτλ κτλ. αλλαζω λαμπα παλι τα ιδια,

αλλαζουμε και μετασχηματιστη σετ δουλεψε καπως καλυτερα για κανα 2 βδομαδες και μετα ξανα μανα τα ιδια! το ενα φαναρι δουλεψε εξαρχης σωστα και δεν ειχε θεμα , ετσι κι εγω λεω κατ ι με το φαναρι παιζει, κανω τραμπα τα σετ (μπαλαστ και λαμπα) και δουλευει παλι το σετ που δουλευε κανονικα και η αλλη παλι τα ιδια!!!! κανενας παθων η γνωστης που να ξερεις τι παιζει; εν το μεταξυ εχω δωσει τα ξενον πισω και ψαχνω καινουρια απο το ιντερνετ ebay, αλλα φοβαμαi μην παθω τα ιδια! ξερει κανεις αν παιζε τιποτα με τους βαθμους κελβιν (που δε νομιζω μονο το χρωμα απλα αλλαζει) πχ 8000 να μην δουλευουν σωστα σε συγκριση με των 6000 η ακομα κα ιμεγαλυτερου φασματος με τα ρευματα;  τωρα δεν εχω καθολου φωτα και πρεπε ι να αγορασω τουλαχιστον απλες.....κιτρινες(αηδια)
 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά άσπρη λάμπα αν σε ενοχλεί τόσο και άσε τις κινεζιές και πατέντες με τα "ξένον" να τα κάνει ο θεός! Αυτά τα χρήματα δώστα να κάνεις κάτι άλλο πιο χρήσιμο στο αυτοκίνητό σου και όχι και να το κάνεις χειρότερο.

Φιλικά πάντα! ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να υπηρχαν ασπρες χωρις μπαλαστ, παλι κιτρινα δειχνουν, εχω angel eye fanaria και οσο να ναι μην το κανω καρναβαλι το αμαξι, να υπαρχει και μια αισθητικη λογικη

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα πολλα χρηματα σε xenon china ανταπτορες balast slim και λοιπα τα πεταξα ολα!!!

Εδωσα 60 ευρω και αγρασα PHILIPS X-TREME VISION 100% H7 (x2)

και βρηκα την υγεια μου...

Φιλε να ξερεις για τα xenon ωραιο το λευκο φως αλλα

1 τυφλωνεις τους αλλους απεναντι λογο μη σωστης κατανομης δεσμης και πρεπει να εχει προτζεκτορες για να κανει δουλεια.

2 can bus μπερδεμα στα δικα μας αυτοκινητα για αυτο καλυτερα αστο παρε τα γνησια φαναρια (xenon)... Αλλιως λαμπες PHILIPS X-TREME VISION 100% H7 και θα με θυμηθεις

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αρα τι λες να φταει τα ντουι του φαναριου σου?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φαναρια μου με προτζεκτορα ειναι!!  αυτα στο λινκ

 

http://www.ebay.com/itm/VW-GOLF5-ANGEL-EYES-SCHEINWERFER-SCHWARZ-KLARGLAS-NEU-/360912159889?pt=DE_Autoteile&hash=item54080a8491 

Link to comment
Share on other sites

αρα τι λες να φταει τα ντουι του φαναριου σου?

δεν ξερω , αν και δε νομιζω διοτι αφου εκανα τραμπα (αλλαγη) δειχνει οτι δεν εχει θεμα το καθε φαναρι, παντος τα νευρα μου πλεον ειναι πανω απο τη λογικη :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lazartr άκου πως έχουν τα πράγματα...

Επειδή έχω φάει άπειρες ώρες ψάχνοντας το συγκεκριμένο θέμα και αλλάζοντας 10άδες σετ xenon, σε ενημερώνω ότι τα απλά σετ xenon ΔΕΝ κάνουν για τα αυτοκίνητα μας ακόμα κι αν είναι για canbus. 

 

(Τα φανάρια σου δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα)

 

Τα συμπτώματα που δημιουργεί ένα μη συμβατό κιτ ξένον είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψες, δηλαδή ότι ανάβοντας τα φώτα, ανάβει ή μόνο η μία ή και καμία και πρέπει να τα αναβοσβήσεις κανά 2-3 φορές μέχρι να τις πετύχεις μαζί.

 

Σε περίπτωση που κάποιος έχει τέτοιου είδους κιτ και αντιμετωπίζει τέτοια συμπτώματα, θα τον συμβούλευα να βγάλει ΑΜΕΣΩΣ το κιτ αυτό από το αυτοκίνητο του γιατί αυτά τα συμπτώματα είναι η αρχή του κακού...

 

Το δεύτερο στάδιο που εξελίσσονται τα συμπτώματα αυτά είναι να καεί το μοτέρ των καθαριστήρων (τις περισσότερες φορές το μοτέρ του πίσω καθαριστήρα), το οποίο προκαλεί και το τρίτο και χειρότερο στάδιο ζημιάς το οποίο αντιστοιχεί σε πρόβλημα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου...

 

Κάτι τέτοιο ευτυχώς δεν έχει συμβεί σε μένα, αλλά τυχαίνει να γνωρίζω ανθρώπους που το έχουν αντιμετωπίσει.

 

Μην απογοητεύεσαι όμως...

 

Αν ψάξεις λίγο στην αγορά, θα βρείς κιτ ξένον που είναι ειδικά για Group Vag και λειτουργούν τελείως απροβλημάτιστα στα αυτοκίνητα μας...

Δυστυχώς όμως τα εν λόγω κιτ, είναι αρκετά ακριβότερα από τα απλά (canbus) κινέζικα κιτ των 40-50 ευρώ.

 

Τι πατέντα έχουν κάνει οι τύποι και μπλέκουμε τόοοσο πολύ για ένα απλό κιτ ξένον, ένας θεός ξέρει!!!

 

Από την άλλη βέβαια, μπορείς απλά να ακολουθήσεις στην συμβουλή του φίλου black1180 και να κάνεις την δουλειά σου εύκολα και οικονομικά...

 

Ελπίζω να σε κάλυψα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδία αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα αν και διάβασα κάποια παρόμοια προβλήματα αλλά όχι την ίδια περίπτωση το αυτοκίνητο όταν το πήρα φορούσε xenon εμπορίου στα δύο χρόνια όλα οκ με κάηκε ο ένας ο μετασχηματιστής τον οποίο τον αλλάξαμε(αλλά δεν βάλαμε τον ίδιο) απλά όταν πέφτω σε λακούβες μου σβύνει η λάμπα αν κλείσω και ξανανοίξω τον διακόπτη όλα οκ επίσης τεστάραμε και με άλλον μετασχηματιστή αλλά πάλι τα ίδια γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταέι?

 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κουνιεται η λαμπα?την κοιταξατε αν ειναι κουμπωμενη καλα?κ εμενα μου το εκανε το προβολακι μου κ ηταν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει προβλημα το balast, αφου λες οτι ειναι καλο, ειναι αυτο που γραφει ο φιλος απο πανω. καπου κοβεται η συνδεση μεταξυ balast και λαμπας. κοιταξε το

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ξαναπήγε το κοίταξε λέει είναι οκ θα πρέπει να αφήσω το αυτοκίνητο να το κοιτάξει θα σας έχω νεότερα από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κ εγω ενα παρομοιο προβλημα....ηταν απ τον ανταπτορα που περνει ρευμα το μπαλαστ...δεν εκανε καλη επαφη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το θέμα με καν μπας σωστά και όχι κάτι μουφα που μου πασαρανε .... Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου και φαντάζομαι αρκετών εδώ μέσα. Τώρα έχω και στα προβολακια ξενον :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το θέμα με καν μπας σωστά και όχι κάτι μουφα που μου πασαρανε .... Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου και φαντάζομαι αρκετών εδώ μέσα. Τώρα έχω και στα προβολακια ξενον :p

Το πρόβλημα χαίρομαι που λύθηκε.

Τα ξενον στα προβολάκια θα σου πρότεινα να το βγάλεις. Μου θύμησες ένα τρομπόνι χτές με Celica που γυρνούσα από Χαλκιδική και είχε μεσαία + προβολάκια xenon και τύφλωνε τους πάντες εμπρός του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό και είμαι της ίδιας λογικής. Αλλά δεν τυφλώνει κανέναν είναι 100% σίγουρο. Να 'σαι καλά πάντως για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες. Αποφάσισα να αλλάξω και εγώ τις λάπμες στην γκολφάρα. Απ'ότι είδα μέχρι τώρα οι H7 PHILIPS CRYSTAL VISION 4300K είναι μονόδρομος καθώς θέλω ότι πιο κοντά σε ζένον έτσι; Αν υπάρχει κάτι καλύτερο και δοκιμασμένο στην αγορά πέστε. Επίσης για όσους τις έχουν ακόμα η λευκότητα τους έχει αλλιωθεί κατά πολύ;; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε! Έχω βάλει τις crystal vision και στις δύο σκάλες εδώ και πολλά χρόνια ( πάνω από πέντε...). Δεν μου έχουν καεί καμμία φορά και όσον αφορά την απόδοσή τους στο πέρασμα του χρόνου δεν καταλαβαίνω κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Θα έλεγα ότι είναι μια καλή αγορά αν και δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες καλλίτερες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε! Έχω βάλει τις crystal vision και στις δύο σκάλες εδώ και πολλά χρόνια ( πάνω από πέντε...). Δεν μου έχουν καεί καμμία φορά και όσον αφορά την απόδοσή τους στο πέρασμα του χρόνου δεν καταλαβαίνω κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Θα έλεγα ότι είναι μια καλή αγορά αν και δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες καλλίτερες...

 

Καλησπέρες.. Αυτά είναι φοβερό, γιατί μου έχουν πει για λάμπες και λάμπες, που σε 5-6 μήνες έχαναν το καθαρό άσπρο φως που είχαν. Οι λάμπες είναι plug n play έτσι; Και κάτι άλλο, επειδή σε όλα τα site στο ebay  που τις βρήκα είχε στα descriptions ότι είναι παράνομες, δηλαδή έχουν πολύ περισσότερο φως από τις κανονικές και τυφλώνουν τον απέναντι (εννοω για την κανονική/μεσαία σκάλα) αληθεύει ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.