Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Paidia exo Golf V Comfortline kai apo vdomadas tha pao gia topothetisi Xenon Kit.

Exo mia aporia pou me provlimatizei arketa... :D

Sto Comfortline otan xekleidoneis to amaxi ti nixta anavoun kai ta fota mazi(mesaia skala) kai menoun anamenna gia 15seconds nomizo i otan valeis to kleidi pano kai to giriseis.

Otan valo ta xenon simainei oti tha anavoun ta xenon...

Auto den tha dimiourgisei provlima sto kit afou tha anavoun to poli gia 15 deuterolepta kai meta tha svinoun?Kai episis to autokinito den tha einai se leitourgia...

Parakalo osoi gnorizoun gia to thema na apantisoun kai me epixeirimata.... :D

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησέ το

Oli i fasi einai pos DEN thelo na to apenergopioiso.... :D

Mia lisi pou skeftome einai anti na anavei i mesea skala otan to xekleidono na to kano na anavoun i ta mikra i ta megala fota...

Gnorizei kaneis an ginete auto?Apo to Vag com i na allaxo kapia sindesmologia sta sirmata?

Den exei valei kaneis Xenon lights pou na anavoun ta fota tou?Einai dinaton?

O Mixalis kati tha gnorizei pisteuo gia to thema...etsi Mike?

Kapia lisi tha iparxei...

Edited by Kakos
Link to comment
Share on other sites

o mike έχει sportline, σωστα?

Και να διορθώσω τον Thief , τα ΜΑΜΑ xenon ANABOYN και με σβηστή μηχανή , αρκεί να υπάρχει το σύστημα coming home - leaving home...και όταν το σβήνεις μένουν ανοιχτά για το χρόνο που το έχεις σετάρει , είτε απο το vag-com , είτε απο το FIS...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Oli i fasi einai pos DEN thelo na to apenergopioiso.... :D

Mia lisi pou skeftome einai anti na anavei i mesea skala otan to xekleidono na to kano na anavoun i ta mikra i ta megala fota...

Gnorizei kaneis an ginete auto?Apo to Vag com i na allaxo kapia sindesmologia sta sirmata?

Den exei valei kaneis Xenon lights pou na anavoun ta fota tou?Einai dinaton?

O Mixalis kati tha gnorizei pisteuo gia to thema...etsi Mike?

Kapia lisi tha iparxei...

Δεν γίνεται να το ρυθμίσεις να ανάβουν αντι για τα μεσαία τα προβολάκια ομίχλης όπως σε άλλες αντιπροσωπείες?? Για ψάξτο

Link to comment
Share on other sites

o mike έχει sportline, σωστα?

Και να διορθώσω τον Thief , τα ΜΑΜΑ xenon ANABOYN και με σβηστή μηχανή , αρκεί να υπάρχει το σύστημα coming home - leaving home...και όταν το σβήνεις μένουν ανοιχτά για το χρόνο που το έχεις σετάρει , είτε απο το vag-com , είτε απο το FIS...

Ne file o Mike exei sportline...

An einai opos les diladi ta MAMA Xenon na anavoun kai me svisti mixani diladi Coming Home - Leaving Home tote den tha iparxei kanena provlima etsi? ;)

Dld otan kaneis unlock tin nixta anavoun,an ennoas auto tote den iparxei provlima...

Etsi einai?

Tips & Tricks: 1. Molis kaneis unlock kai patiseis amesos lock svinoun ta fota meta xana

unlock anavoun meta lock svinoun tongue.gif

2. Auto den xero pos akrivos einai alla emena otan kano lock to vradi den

menoun anoixta ta fota,kati pou anakalipsa tora einai...Kaneis

unlock,patas lock svinoun ta fota meta patas 3-4 fores to unlock tin

teleutaia fora vlepeis ta indicator pou anavoun kai meta otan patiseis lock

kleidonei kai menoun anamenna ta fota...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Και μετά μένεις από μπαταρία στο r/c? ;)

Πάντως αυτά τα κόλπα με τα after market xenon δεν θα τα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Και να διορθώσω τον Thief , τα ΜΑΜΑ xenon ANABOYN και με σβηστή μηχανή , αρκεί να υπάρχει το σύστημα coming home - leaving home...και όταν το σβήνεις μένουν ανοιχτά για το χρόνο που το έχεις σετάρει , είτε απο το vag-com , είτε απο το FIS...

Gia auto pia einai i apopsi sou Konstantino?

An ontos einai etsi tote DEN THA IPARXEI KANENA PROVLIMA...dld...

Otan kaneis unlock tin nixta sta Golf V me MAMA XENON tote anavoun kanonika etsi?

Einai etsi pios xerei na mas pei sigoura?????

Kapios me GTI tha xerei perissotera pisteuo me sistima Coming - Leaving Home.

Link to comment
Share on other sites

ougk ..... Εγώ έχω gti , και ναι είναι όντως έτσι....Το βράδυ μόνο .... το πρωι το αυτοκίνητο αντιλαμβάνεται το φώς του ηλίου και δεν ανάβει τα φώτα.....

Link to comment
Share on other sites

Oli i fasi einai pos DEN thelo na to apenergopioiso.... ;)

Mia lisi pou skeftome einai anti na anavei i mesea skala otan to xekleidono na to kano na anavoun i ta mikra i ta megala fota...

Gnorizei kaneis an ginete auto?Apo to Vag com i na allaxo kapia sindesmologia sta sirmata?

Den exei valei kaneis Xenon lights pou na anavoun ta fota tou?Einai dinaton?

O Mixalis kati tha gnorizei pisteuo gia to thema...etsi Mike?

Kapia lisi tha iparxei...

Η βλακεια σε εσενα ειναι οτι δεν εχεις προβολακια και ετσι για το coming home χζρησιμοποιει τα μεσαια, ενω στα αλλα αν το βαλεις χρησιμοποιει τα προβολακια...

o mike έχει sportline, σωστα?

Και να διορθώσω τον Thief , τα ΜΑΜΑ xenon ANABOYN και με σβηστή μηχανή , αρκεί να υπάρχει το σύστημα coming home - leaving home...και όταν το σβήνεις μένουν ανοιχτά για το χρόνο που το έχεις σετάρει , είτε απο το vag-com , είτε απο το FIS...

Πολυ σωστα

ougk ..... Εγώ έχω gti , και ναι είναι όντως έτσι....Το βράδυ μόνο .... το πρωι το αυτοκίνητο αντιλαμβάνεται το φώς του ηλίου και δεν ανάβει τα φώτα.....

Και παλι σωστα. Κι ομως εσενα απορω πως δεν σου αναβει τα προβολακια και σου αναβει τα μεσαια...Στο Α4 που εχουμε, δεν αναβει τα Χενον οταν κλειδωνω, αλλα τα προβολακια...

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεια σε εσενα ειναι οτι δεν εχεις προβολακια και ετσι για το coming home χζρησιμοποιει τα μεσαια, ενω στα αλλα αν το βαλεις χρησιμοποιει τα προβολακια...

Πολυ σωστα

Και παλι σωστα. Κι ομως εσενα απορω πως δεν σου αναβει τα προβολακια και σου αναβει τα μεσαια...Στο Α4 που εχουμε, δεν αναβει τα Χενον οταν κλειδωνω, αλλα τα προβολακια...

Τα προβολάκια τα χρησιμοποιούν τα Μερσεντέ.....Το δικό μου πάντως ανάβει τα μεσαία , ψαρώνει πολύ κόσμο όταν τα ανάβεις από τον δρόμο.....χαχαχαχ.....

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεια σε εσενα ειναι οτι δεν εχεις προβολακια και ετσι για το coming home χζρησιμοποιει τα μεσαια, ενω στα αλλα αν το βαλεις χρησιμοποιει τα προβολακια...

Πολυ σωστα

Και παλι σωστα. Κι ομως εσενα απορω πως δεν σου αναβει τα προβολακια και σου αναβει τα μεσαια...Στο Α4 που εχουμε, δεν αναβει τα Χενον οταν κλειδωνω, αλλα τα προβολακια...

File Mike exei provolakia to car mou tongue.gif alla anavoun kai emena ta mesea!

Kai opos eipe o filos pio pano psaronoun polli kosmo...Fantazome otan tha einai kai Xenon ti tha ginete...

Den gnorizo tora an mboreis mesa apo to VAG-COM na to kaneis anti na anavoun ta mesea na anavoun ta provolakia...

post-276-1147173878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Κακέ, πολύ καλό το αμάξάκι σου :D

Ιδίως η μασκούλα και το χρώμα πολύ ενδιαφέρον!!!

Link to comment
Share on other sites

Κακέ, πολύ καλό το αμάξάκι σου :whistling:

Ιδίως η μασκούλα και το χρώμα πολύ ενδιαφέρον!!!

Euxaristo file,eipa na to pexo ligo me ta xromata :D ,

se olo to amaxi opou exo valei podies einai mauro mat me to xroma tou amaxiou pou einai shadow blue.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους VWaholics ;) είμαι και γω ένθερμος υποστηρικτής

του γερμανικού κινητήρα και ειδικότερα της Volkswagen, και συγκεκριμένα

από το 2001 που οδήγησα το πρώτο VW, ένα Polo 6N2 GTI 1600 cc,ωσπου απο το καλοκαιρι πηρα το Golf 5 GTI.

Μετα απο μια αναζητηση στο forum δεν βρηκα κατι για τα συγκεκριμενα φωτα.

Σας παραθετω τις φωτο τους και θα ηθελα οτι πληροφοριες εχετε για αυτα.

Τα εχει βαλει κανεις και αν ναι ποια ειναι η εντυπωση του απο αυτα?

Έχει ακούσει κανείς σας τίποτε για κωδικούς λαθους στον εγκεφαλο του αυτοκινήτου αφου τοποθετήσουμε τα xenon;

Μηπως θα χρειαστω και καποιο πυκνωτη ?

Χρειαζονται τρυπηματα?

Θα τρεμοπαιζουν ?

Το coming home,leaving home θα δουλευει μετα?

Ευχαριστω πολυ.

post-1500-1172444825_thumb.jpg

post-1500-1172444846_thumb.jpg

Edited by vladimiros78
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ καταρχήν θα σ έλεγα να πας σε έναν ηλεκτρολόγο να σ περάσεις τα xenon αν τελικά βάλεις ώστε και να χεις το κεφάλι σ ήσυχο και να ξέρεις ποιον θα κράξεις αν καούν tongue.gif, άσε π σιγά τα λεφτά π θα σου πάρει..

1)Λοιπόν οι συμβουλές μ είναι οι εξής: πρώτον πρόσεξε το κιτ π θα αγοράσεις(αν αγοράσεις) να ταιριάζει σε 5αρι και μάλιστα να το τονίσεις αυτό σε όποιο κατάστημα θα πας ωστε να μην χρειάζετε να κάνεις τρύπες και πατέντες..

2) Να πάρεις πυκνωτάκια 16v 3200mf και να τα συνδέσεις παράλληλα στην είσοδο του κάθε ballast ωστέ να μην έχεις τρεμόπαιγματα.Αλλά και ώστε να κρατας σταθερή τροφοδοσία στα ballast. Σου έχω και σχεδιάγραμμα πιο κάτω για το πως θα συνδεθούν. Τα χαρακτηριστικά των πυκνωτών στη φωτογραφία είναι λάθος.

3) Να βάλεις τα ballast σίγουρα κάτω απτο φανάρι και μάλιστα να τα τυλίξεις κιόλλας με πετροβάμβακα 5 εκατοστών ώστε να τα προφυλάξεις απο εξωτερική θερμοκρασία όπως και απο κραδασμούς.. Σου έχω εικόνα για το πού θα τοποθετήσεις τα ballast(στη φώτο δν έχουν πετροβάμβακα) όπως και οδηγίες για το πως θα λύσεις προφυλαχτήρα μόνο σ(Εύκολο είναι!).

4)Μή λυπηθείς λίγα παραπάνω ευρώ για κάποιο επώνυμο κιτακι (ΕΜΤΕC..& άλλα φθηνότερα βέβαια.)

5)Το coming home θα λειτουργεί μια χαρούλα.

6) Σφάλμα στον εγκέφαλο δεν μ έβγαλε..και μάλιστα όποτε μ κάηκε Ballast (μην αγχώνεσε απλώς κάθε φορά δν είχα κάνει και κάτι απο τα παραπάνω) μ έβγαζε και ότι κάηκε δλδ καταλάβαινε οτι κάηκε πχ η μπροστά αριστερά πορείας λάμπα.. & να χρειαστεί βεβαια δν είναι και τίποτα! Πας στην αντιπροσωπεία το βάζουν στον εγκέφαλο και σε 1 λεπτό ξεμπέρδεψες..

Νά και κάποιο υλικό π θα σε βοηθήσει αν αποφασίσεις τελικά να περάσεις τα xenon μόνο σ.

ΟΔΗΓΙΕΣ για ξεκούμπωμα προφυλαχτήρα.

Να που θα κάτσουν τα Ballast..:

post-4061-1172487573_thumb.jpg

Σχέδιο για το πως θα συνδέσεις τους πυκνωτες στα Ballast..:

Αυτά, αν χρειαστείς κάτι pm me. ;)

post-4061-1172492167_thumb.jpg

Edited by josa
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο τα φωτα σας...χα χα χα κυριολεκτικα...

Θελω να βαλω xenon σε ενα tsi.Εχω ενα μαστορα που του εχω εμπιστοσυνη ,μου εχει φτιαξει πολλα και στο προηγουμενο αυτοκινητο ενα polo.To θεμα ειναι οτι πριν 20 μερες μου ειχε πει 300 ευρω ενα κιτακι made in china 6000Κ(μαρκα ρε παιδια δεν θυμαμε).Εχει βαλει αρκετα μεχρι τωρα μου ειπε ,χωρις να παρουσιασει κανενα προβλημα.Αλλωστε δινει και 1 χρονο εγγυηση.

Σημερα που ξαναμιλησαμε μου ειπε οτι η τιμη αλλαξε!!!!

Πλεον θα μου κοστισει μονο 160 ευρω κομπλε με την τοποθετηση,και μαλιστα μου ειπε οτι πλεον το κιτακι ερχεται με μετασχηματιστες της Philips.

Παιδια εχω ειλικρινα μπερδευτει....Μα γινετε τοσο φθηνα?

Θα ειναι λετε αξιοπιστα?

Τι να κανω? B):wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο τα φωτα σας...χα χα χα κυριολεκτικα...

Θελω να βαλω xenon σε ενα tsi.Εχω ενα μαστορα που του εχω εμπιστοσυνη ,μου εχει φτιαξει πολλα και στο προηγουμενο αυτοκινητο ενα polo.To θεμα ειναι οτι πριν 20 μερες μου ειχε πει 300 ευρω ενα κιτακι made in china 6000Κ(μαρκα ρε παιδια δεν θυμαμε).Εχει βαλει αρκετα μεχρι τωρα μου ειπε ,χωρις να παρουσιασει κανενα προβλημα.Αλλωστε δινει και 1 χρονο εγγυηση.

Σημερα που ξαναμιλησαμε μου ειπε οτι η τιμη αλλαξε!!!!

Πλεον θα μου κοστισει μονο 160 ευρω κομπλε με την τοποθετηση,και μαλιστα μου ειπε οτι πλεον το κιτακι ερχεται με μετασχηματιστες της Philips.

Παιδια εχω ειλικρινα μπερδευτει....Μα γινετε τοσο φθηνα?

Θα ειναι λετε αξιοπιστα?

Τι να κανω? :lol::lol::lol::lol:

Κανείς καμιά γνώμη ρε παιδιά.....?

:D:D:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αφου του εχεις εμπιστοσυνη γιατι δεν τον ρωτας;παντως τα κινεζικα ειναι σχετικα πιο φθηνα επιτηδες.και να βαλεις 8000Κ δειχνουν πιο ωραια :)

Link to comment
Share on other sites

αφου του εχεις εμπιστοσυνη γιατι δεν τον ρωτας;παντως τα κινεζικα ειναι σχετικα πιο φθηνα επιτηδες.και να βαλεις 8000Κ δειχνουν πιο ωραια :rolleyes:

Φιλε golfaki

βεβαιως και τον ρωτησα και μου ειπε τα καλυτερα.....Για αυτο το λογο γραφω εδω μεσα ...για να παρω και καμια αλλη γνωμη -_-

Τωρα για τα 8000Κ ,δεν θα μπλεδιζουν πολυ?

Ευχαριστω για την απαντηση.....

:rolleyes::rolleyes:

Edited by opus
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν πατησεις ενα search στο ebay για xenon θα σου βγαλει παρα μα παρα πολλες επιλογες σε φωτα xenon απο 80 μεχρι στα 130 ευρω (έχει βεβαια και ποιο ακριβα για την πλειοψηφεια σου μιλαω),εννοειται πως τα περισσοτερα ειναι κινεζικα,οχι οτι αυτο κανει καμμια διαφορα στην ποιοτητα αφου τα περισσοτερα εκει κατασκευαζονται και απο μεγαλες εταιριες.Ο ανθρωπος λογικα εχει βρει καποια ακρη κατα κει τα εχει δοκιμασει κ του βγηκαν καλα και σε χρεωνει και κανα 30αρι ευρω τα περαστικα.Η δικη μου γνωμη είναι να το κανεις χωρις δευτερη σκεψη μια και εκεινος αναλαμβανει εισαγωγη (λεμε τωρα) πωληση και περασμα,ετσι ωστε αν εχεις το παραμικρο προβλημα να πας και να του τα χωσεις.Αν του πηγαινες εσυ το κιτακι και απλα σου τα περνουσε και σου γινοταν τιποτα θα μπορουσε να σου την πει κιολας -_- 'μεγαλε μαπα το κιτακι σου'.Τωρα ομως εισαι καλυμενος..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.