Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Γεια σας παιδια...Εχω βαλει εδω κι αρκετο καιρο aftermarket ξενον στο γκολφακι μου αλλα παρατηρω πολλες φορες, οτι παροτι το χω τερμα κατω να φωταει , στραβωνει τους αλλους...Εχω ακουσει οτι με κατι προτζεκτορες λυνεται αυτο το προβλημα.Εχει ακουσει ή ξερει καποιος κατι σχετικα με το αν εχει σωστο τελικο αποτελεσμα και ποσο κοστιζει ή τζαμπα η φασαρια?? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...Εχω βαλει εδω κι αρκετο καιρο aftermarket ξενον στο γκολφακι μου αλλα παρατηρω πολλες φορες, οτι παροτι το χω τερμα κατω να φωταει , στραβωνει τους αλλους...Εχω ακουσει οτι με κατι προτζεκτορες λυνεται αυτο το προβλημα.Εχει ακουσει ή ξερει καποιος κατι σχετικα με το αν εχει σωστο τελικο αποτελεσμα και ποσο κοστιζει ή τζαμπα η φασαρια?? Ευχαριστω

προτζεκτορες,ειναι ολο το φαναρι το οποιο ειναι ειδικο για xenon,και ειναι το παρακατω.ο προτζεκτορας στο φαναρι,ειναι ο γλομπος ο στρογγυλος που βλεπεις.

post-5787-1219390898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εδώ μέσα είναι πολύ τυχεροί που βρήκαν γιατρό για να τους βάλει τα φώτα στο αυτοκίνητο. By the way... Η διαφήμιση μέσα στα threads καταστημάτων δεν είναι ενάντια στους κανόνες του forum;;

Όπως και να 'χει, εγώ έκανα χαζομάρα. Αντί να βρω κανέναν καλό γιατρό, πήγα στον Stoila και μου τα έβαλε. Μάλλον γι' αυτό μου κάηκαν τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων... Κι ας μην έχω Α3!

Όσο για τους φίλους μας:

εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...%F4%DE%F1%F9%ED

εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...%F4%DE%F1%F9%ED

εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...%F4%DE%F1%F9%ED

και σε άλλα threads του club, προφανώς, κι αυτοί βλακεία έκαναν. Αντί να πάνε να βρουν κανέναν καλό παθολόγο, πήγαν σε ηλεκτρολόγο και τους έκανε εγκατάσταση τα φώτα. Και μετά, τους κάηκαν τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων... Λέτε αυτοί να έχουν Α3;;;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήμουν πολύ χαρούμενος εάν είχα τον πλήρη κατάλογο των ST που κυκλοφορούν στη χώρα αυτή και υπογραμμισμένα με stabilo αυτά στα οποία έχει κάνει εγκατάσταση xenon ο "γιατρός".

Μπορείς να μπεις στο club focus και να τα μετρήσεις....αν δεν βαριέσαι...

όσο για την διαφήμιση που λές ......απαγορεύεται όταν εξηπηρετεί κάποια σκοπιμότητα...το ότι ανέφερα έναν ηλεκτρολόγο για να βοηθήσω ένα συμφωρουμήτη να βγάλει άκρη δεν λέει κάτι....να προσέχουμε την κριτική μας....

Link to comment
Share on other sites

στην αντιπροσωπεια εβαλα εγω με 220 ευρω,ειδικο για xenon.δεν παιρνει τα αλλα του εμποριου.

Και εγω activious στην αντιπροσωπεια τα εβαλα ομως με 350. Eιναι στα 6000Κ , εχω 2 χρονια εγγυηση, σε λαμπες και ballast και μπορω να πω οτι ειδα το φως το αληθινο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο club focus και να τα μετρήσεις....αν δεν βαριέσαι...

όσο για την διαφήμιση που λές ......απαγορεύεται όταν εξηπηρετεί κάποια σκοπιμότητα...το ότι ανέφερα έναν ηλεκτρολόγο για να βοηθήσω ένα συμφωρουμήτη να βγάλει άκρη δεν λέει κάτι....να προσέχουμε την κριτική μας....

Όλοι ξέρουμε ότι το club focus δεν διαθέτει την πλήρη λίστα όλων των focus που κυκλοφορούν σε αυτή τη χώρα. Συνεπώς, δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν αυτός ο παθολόγος τελικά "έχει βάλει xenon σε πάνω από .........στο 80% των ST που κυκλοφορούν...." Το στοιχείο λοιπόν που παραθέτεις θα το χαρακτήριζα με μεγάλη επιείκεια απλώς... υπερβολή!

Το εάν εξυπηρετείς σκοπιμότητες ή όχι, δεν μπορώ να το ξέρω. Για την ακρίβεια, δεν μπορώ να το ξέρω ούτε εγώ, ούτε τα υπόλοιπα μέλη, ούτε οι moderators! Γι'αυτό οι κανόνες είναι σαφείς! Κάθε είδους διαφήμιση, απαγορεύεται!

Δεν έχω κάτι μαζί σου. Ούτε θεωρώ ότι πας να βγάλεις λεφτά. Για την ακρίβεια, θεωρώ την πληροφορία που έδωσες πολύ χρήσιμη. Εάν είναι τόσο καλός, μπορεί και εγώ να πάω να τον βρω, για να βάλει τα xenon στη νεοκυκλοφόρητη κούκλα μου. ¶λλωστε, στο παρελθόν έχω ανοίξει εγώ ο ίδιος thread μέσα από το οποίο ζητούσα από άλλα μέλη να μου συστήσουν επωνύμως με διευθύνσεις και τηλέφωνα, είτε ηλεκτρολόγους αυτοκινήτων είτε μηχανικούς κλπ κλπ... Αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι να σχολιάσω με απολύτως χιουμοριστική διάθεση την υπερβολή που διατύπωσες, το παρατσούκλι του μάστορα και το γεγονός ότι η πληροφορία εντάχθηκε στα posts χωρίς κανείς να το ζητήσει. Βλέπω ότι το πήρες πολύ στραβά... Ευτυχώς υπάρχουν οι κανόνες το forum και οι διαχειριστές του, οι οποίοι μπορούν να μου δώσουν οδηγίες για το που θα ασκώ την κριτική μου και που όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξέρουμε ότι το club focus δεν διαθέτει την πλήρη λίστα όλων των focus που κυκλοφορούν σε αυτή τη χώρα. Συνεπώς, δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν αυτός ο παθολόγος τελικά "έχει βάλει xenon σε πάνω από .........στο 80% των ST που κυκλοφορούν...." Το στοιχείο λοιπόν που παραθέτεις θα το χαρακτήριζα με μεγάλη επιείκεια απλώς... υπερβολή!

Το εάν εξυπηρετείς σκοπιμότητες ή όχι, δεν μπορώ να το ξέρω. Για την ακρίβεια, δεν μπορώ να το ξέρω ούτε εγώ, ούτε τα υπόλοιπα μέλη, ούτε οι moderators! Γι'αυτό οι κανόνες είναι σαφείς! Κάθε είδους διαφήμιση, απαγορεύεται!

Δεν έχω κάτι μαζί σου. Ούτε θεωρώ ότι πας να βγάλεις λεφτά. Για την ακρίβεια, θεωρώ την πληροφορία που έδωσες πολύ χρήσιμη. Εάν είναι τόσο καλός, μπορεί και εγώ να πάω να τον βρω, για να βάλει τα xenon στη νεοκυκλοφόρητη κούκλα μου. ¶λλωστε, στο παρελθόν έχω ανοίξει εγώ ο ίδιος thread μέσα από το οποίο ζητούσα από άλλα μέλη να μου συστήσουν επωνύμως με διευθύνσεις και τηλέφωνα, είτε ηλεκτρολόγους αυτοκινήτων είτε μηχανικούς κλπ κλπ... Αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι να σχολιάσω με απολύτως χιουμοριστική διάθεση την υπερβολή που διατύπωσες, το παρατσούκλι του μάστορα και το γεγονός ότι η πληροφορία εντάχθηκε στα posts χωρίς κανείς να το ζητήσει. Βλέπω ότι το πήρες πολύ στραβά... Ευτυχώς υπάρχουν οι κανόνες το forum και οι διαχειριστές του, οι οποίοι μπορούν να μου δώσουν οδηγίες για το που θα ασκώ την κριτική μου και που όχι. :lol:

Αυτά τα οποία έχω παραθέσει στο post μου είναι πράγματα που μπορείς να τα βρεις εαν ψάξεις στο club focus. Για να λήξει λοιπόν το θέμα θέλω να σου πω πως με τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν έχω απολύτως καμία σχέση ...και ούτε με ενδιαφέρει σε πόσα ST έχει βάλει xenon. Ο μόνος λόγος που το ανέφερα είναι επειδή κάποιος ζήτησε την πληροφορία και έτυχε απλώς να πάω το st του φίλου σε αυτόν. Εαν ψάξεις μέσα στο Forum ξέρεις πόσες ονομαστικές πληροφορίες θα βρείς?

Εγώ με τη σειρά μου θεωρώ υπερβολική την δική σου αντίδραση καθώς μόνο χιουμοριστική δεν ήταν η απάντησή σου.

Δεν θα ήθελα να συνεχιστεί αυτή η ιστορία άλλο καθώς εδω μέσα που είμαστε ...γράφουμε πράγματα που έχουνε νόημα ...και αυτή η συζήτηση δεν έχει πλέον.

Απλώς φιλικά κάτι τελευταίο...να ασκείς την κριτηκή σου μέχρι εκεί που δεν θήγεις την προσωπικότητα του άλλου...

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες θα μπορούσαν να δίνονται και μέσω pm.

Βασικά τον Αντρέα τον γνωρίζω και κάνει άψογη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς φιλικά κάτι τελευταίο...να ασκείς την κριτηκή σου μέχρι εκεί που δεν θήγεις την προσωπικότητα του άλλου...

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Μια και επιμένεις να μου δίνεις οδηγίες σχετικά με τους κανόνες καλής συμπεριφοράς, είμαι διατεθειμένος να ζητήσω ταπεινά συγγνώμη εάν μου προσδιορίσεις σε ποιο ακριβώς σημείο προσέβαλα την προσωπικότητά σου.

Σε ευχαριστώ κι εγώ για τον δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια και επιμένεις να μου δίνεις οδηγίες σχετικά με τους κανόνες καλής συμπεριφοράς, είμαι διατεθειμένος να ζητήσω ταπεινά συγγνώμη εάν μου προσδιορίσεις σε ποιο ακριβώς σημείο προσέβαλα την προσωπικότητά σου.

Σε ευχαριστώ κι εγώ για τον δικό σου.

Με προσέβαλε γενικά η αντιμετώπισή σου και τρόπος κριτικής σου...όχι κάτι συγκεκριμένο που είπες. Αλλά όπως σου είπα και πριν δεν έχω σκοπό συνεχίσω τον διάλογο. Θα σε παρακαλούσα να το λήξουμε εδώ καθώς δεν βγάζει κάπου όλο αυτό. Εξάλου είμαστε εδώ μέσα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και όχι για να τσακωνόμαστε. Σόρυ αν είπα κάτι που δεν έπρεπε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις αφτερ μάρκετ φανάρια με προτζέκτορα όμως παρόλο που δε θα ενοχλείς τόσο, η απόδοσή τους θα είναι κακή.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις στα φανάρια σου έναν εργοστασιακό προτζέκτορα ξένον από κάποιο αμάξι της επιλογής σου.

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να βαλει ξενον ας βαλει τα γνησια φαναρια.ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ τους αλλους στον δρομο.Γιατι ενω εσεις βλεπετε τους βγαζετε τα ματια.

Στη Αγγλια εχει 2500 λιρες προστιμο για αυτο.Εδω πριν λιγες μερες εστειλαν σχετικα e-mail σε περιοδικα εκπομπες της τηλεορασης μηπως και τα δει κανενας ανθρωπος του νομου και βγαλει κανενα προστιμο για αυτα τα ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΦΩΤΑ.

Καγκουρας μου ζητουσε τα ρεστα επειδη ηταν απο πισω με ενα καινουργιο ΜΙΝΙ και με ξεσκισε με τα ξενον του.Τον αφησα να προσπερασει και του αναψα τους προβολεις.Και σταματησε ενοχλημενος να μου ρωτησει τον λογο.Αφου ακουσε τα Γαλλικα του μπηκε στον φωτεινο κουβα του και εφυγε ο μ@λ@&@ς

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να βαλει ξενον ας βαλει τα γνησια φαναρια.ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ τους αλλους στον δρομο.Γιατι ενω εσεις βλεπετε τους βγαζετε τα ματια.

Στη Αγγλια εχει 2500 λιρες προστιμο για αυτο.Εδω πριν λιγες μερες εστειλαν σχετικα e-mail σε περιοδικα εκπομπες της τηλεορασης μηπως και τα δει κανενας ανθρωπος του νομου και βγαλει κανενα προστιμο για αυτα τα ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΦΩΤΑ.

Καγκουρας μου ζητουσε τα ρεστα επειδη ηταν απο πισω με ενα καινουργιο ΜΙΝΙ και με ξεσκισε με τα ξενον του.Τον αφησα να προσπερασει και του αναψα τους προβολεις.Και σταματησε ενοχλημενος να μου ρωτησει τον λογο.Αφου ακουσε τα Γαλλικα του μπηκε στον φωτεινο κουβα του και εφυγε ο μ@λ@&@ς

Υπάρχει νόμος που ρυθμίζει τέτοια θέματα. Κατά τα λοιπά, καλό είναι να σεβόμαστε κι εμείς τους γύρω μας. Μέχρι 8000Κ δεν ενοχλείται κανένας.

Στο παλιό είχα aftermarket στα 8Κ και είχα ρυθμίσει τη δε΄σμη σε τέτοιο ύψος που να μην ενοχλεί ούτε τους μπροστινούς ούτε τους γύρω μου.

Στο καινούριο αγόρασα εργοστασιακά για λόγους εγγύησης και διαπιστώνω ότι η φωτεινότητά είναι ολόιδια. Η δέσμη επίσης.

Τώρα, εάν πάει κανένας κομπλεξικός, αγοράσει 25.000Κ (που λέει ο λόγος...) και τα σηκώσει τέρμα πάνω να τυφλώνει και τον Θεό, τι να πω;;

Ωστόσο, δεν είναι τα εργοστασιακά που κάνουν τη διαφορά. Και τα after market μπορούν να ρυθμιστούν ώστε να λειτουργούν με το σωστό τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

εαν διαπιστωσω οτι τυφλωνουν τα χενον που θα παρω θα τα βγαλω.εξαλου ειμαστε μια παρεα με αυτοκινητα που τα προσεχουμε τετοια θεματα.

Που λοιπον να παω στν θεσσαλονικη για να βαλω?μην μου πει κανεις carshop γιατι δεν βαζουν για golf mkv κιτακια αλλα εχουν εκει ενα γενικα κ σου χρεωνουν κ τους ανταπτορες συνολικο κοστος 230

Link to comment
Share on other sites

εγω τα αγορασα απο e-bay.de (gt hid 6000κ)ειναι η μαρκα τα εχουν αλλοι 4 φιλοι μου σε διαφορους τυπους λαμπας πανω απο χρονο.τα πηρα μαζι με ανταπτορες για να μην βγαζει error 100 ευρω ολα μαζι και μεταφορικα.τα περασα μονος μου.δεν ειναι τιποτα.το μονο δυσκολο ειναι που θα κρεμασεις τα ballanst.μετα πηγα σε ηλεκτρολογο για να μου τα ρυθμησει.

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει κ εγω απο ebay κατι μτεκ που θεωρουνται απο τα καλυτερα κιτακια.

το θεμα ειναι οιτ θελω να τα βαλω σε καποιο μαγαζι ετσι ωστε εαν καει καμια λαμπα να την αλλαξει στο επι τοπου κ οχι

να τα στελνω πισω κ να περιμενω τα ταχυδρομεια.

επισης δεν θελω να μου τυχει το φαινομενο με τους υαλοκαθαριστηρες - χενον που σε μερικα εγινε καποιο conflict.

Γιαυτο ψαχνω ενα μαγαζι σωστο στην θεσσνικη κ οχι καποιον μαστορα που περναει ηχοσυστηματα κ με την ευκαιρια κ χενον

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να βαλει ξενον ας βαλει τα γνησια φαναρια.ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ τους αλλους στον δρομο.Γιατι ενω εσεις βλεπετε τους βγαζετε τα ματια.

Στη Αγγλια εχει 2500 λιρες προστιμο για αυτο.Εδω πριν λιγες μερες εστειλαν σχετικα e-mail σε περιοδικα εκπομπες της τηλεορασης μηπως και τα δει κανενας ανθρωπος του νομου και βγαλει κανενα προστιμο για αυτα τα ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΦΩΤΑ.

Καγκουρας μου ζητουσε τα ρεστα επειδη ηταν απο πισω με ενα καινουργιο ΜΙΝΙ και με ξεσκισε με τα ξενον του.Τον αφησα να προσπερασει και του αναψα τους προβολεις.Και σταματησε ενοχλημενος να μου ρωτησει τον λογο.Αφου ακουσε τα Γαλλικα του μπηκε στον φωτεινο κουβα του και εφυγε ο μ@λ@&@ς

Καιρός είναι να γίνει κάτι και στην Ελλάδα για αυτή την κατάσταση. Δεν είναι θέμα χρώματος, δεν είναι θέμα ρύθμισης απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΞΕΝΟΝ ΚΙΤ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙ ΜΕ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΚΑΤΟΠΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΣ.

Ακόμα και οι πρώτες Μερσεντες Ε-Class που είχαν εργοστασιακα ξενον με κάτοπτρα ενοχλούνε!Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συμφορουμίτες.. λοιπον το συγκεκριμένο θεμα με απασχολεί την τελευταία βδομάδα και για να μπώ με τι μια στο θεμα θα ήθελα να μάθω για τα εργοστασιακά ξένον όποιος γνωρίζει και οσοι εχουν βάλει κυρίως 1ον πόσο κοστίζει συνολικά να αλλάξω τα απλά φωτα με ξένον 2ον τι θα αλλαχτει 3ον όποιος έχει βάλει αν είναι ευχαριστημένος και 4ον αν τυφλώνουν τους αλλους... Αύτα τα 4 θα ήθελα να μάθω για να προχωρήσω στην τοποθέτηση ;)

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. πάντα για τα εργοστασιακά ξενον αναφέρομαι...

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

1.Το να τα αλλάξεις στην αντιπροσωπεία δε συμφέρει. Το κόστος είναι τραγικά μεγάλο. Καλη λύση είναι να βρεις ένα ζευγάρι κάπου αλλού και να πας αντιπροσωπεία για την τοποθέτηση

2.Τίποτα δεν θα αλλάξει. Μόνο τα φανάρια σου

3.Έβαλα εργοστασιακά BiXenon στο δικό μου και έχω ενθουσιαστεί. ΚΑΜΙΑ σχέση με τα aftermarket xenon που είχα...

4.Τα εργοστασιακά -με σωστή ρύθμιση του ύψους δέσμης- δεν τυφλώνουν κανέναν. Τα after market επίσης. Εάν επιλέξεις after market, μην πας πάνω από 8000Κ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, τα θεωρώ άκρως ενοχλητικά

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή βρήκες εργοστασιακά ξενον και τα έβαλες εκτός αντιπροσωπείας? ποσο βγαίνουν μονο τα ανταλακτικα πανω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικά; Ποια ανταλλακτικά; Ολόκληρο φανάρι αγοράζεις, +2 αντάπτορες για την τροφοδοσία.

Τους αντάπτορες -συνήθως- σου τους κάνουν δώρο.

Εμένα μου πήγαν 600 τα biXenon. (Για Α3) Τα απλά μου τα έδινε γύρω στα 500.

Κόστος τοποθέτησης στην αντιπροσωπεία: 60ευρώ

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... αρκετα τα λεφτα... τα φανάρια που είχες τα πήρες εσυ η στα κράτισαν?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα πήρα πίσω! ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ!

Από που κι ως που να μου τα κρατήσουν;;;

Link to comment
Share on other sites

μόλις μίλησα με την αντιπροσωπεία εδω στη βέροια και μου είπανε δεν τοποθετούνε ξενον... αλλα όπως και να 'χει ειναι πολλα 600 που μου είπες οποτε θα την ψαξω για αργότερα που θα ρέει το ρευστό :huh: ευχαριστώ για το χρόνο σου ktg hearts.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.