Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...22414&st=0#

+ το γεγονος οτι δεν σπαω τα α@@@@@α των μπροστινων. Αλλιως δεν θα τα εβαζα καθολου :huh:

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

μόλις μίλησα με την αντιπροσωπεία εδω στη βέροια και μου είπανε δεν τοποθετούνε ξενον... αλλα όπως και να 'χει ειναι πολλα 600 που μου είπες οποτε θα την ψαξω για αργότερα που θα ρέει το ρευστό :huh: ευχαριστώ για το χρόνο σου ktg hearts.gif
ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΛΕΕΙ;;;; ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ;;;;

Τράβα τους μια καταγγελία στην KosmoCar για να ισιώσουν...

Δηλαδή εάν τους πήγαινες λάδια και τους ζητούσες να σου τα αλλάξουν τι θα σου έλεγαν; Ότι δεν αλλάζουμε λάδια;;;; rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικά; Ποια ανταλλακτικά; Ολόκληρο φανάρι αγοράζεις, +2 αντάπτορες για την τροφοδοσία.

Τους αντάπτορες -συνήθως- σου τους κάνουν δώρο.

Εμένα μου πήγαν 600 τα biXenon. (Για Α3) Τα απλά μου τα έδινε γύρω στα 500.

Κόστος τοποθέτησης στην αντιπροσωπεία: 60ευρώ

να σε ρωτησω φανταζομαι οτι τα βρηκες μεταχειρισμενα σε αυτη την τιμη γιατι εμενα στην αντιπροσωπια μου ζητησαν 2500ευρω για Bixenon μπορεις να μου πεις που τα βρήκες?

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένα;; Καθόλου! Ολοκαίνουρια, στο κουτί τους και με τις ζελατίνες!

Δεν μπορώ όμως να σου πω που τα βρήκα. Θέλω να κάνω τον έξυπνο, να λέω ότι φοράω ακριβά αξεσουάρ και εσείς να πληρώνετε. :lol:

Τα βρήκα εκεί που βρίσκουν όλοι αξεσουάρ για τα VAG τους σε λογική τιμή! eBay.de!!

Θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή βέβαια... Αλλά όποιος έχει υπομονή, κερδίζει!

Πήρα και τα καινούρια πίσω φώτα. Ολοκαίνουρια. Εργοστασιακά. 140 ευρώ. Η αντιπροσωπεία μου ζητούσε γύρω στα 400.

Οι αντιπροσωπείες πάντως, δεν μπορούν να αρνηθούν να σου τοποθετήσουν αυθεντικά αξεσουάρ VAG. Από που τα πήρες, είναι δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένα;; Καθόλου! Ολοκαίνουρια, στο κουτί τους και με τις ζελατίνες!

Δεν μπορώ όμως να σου πω που τα βρήκα. Θέλω να κάνω τον έξυπνο, να λέω ότι φοράω ακριβά αξεσουάρ και εσείς να πληρώνετε. :lol:

Τα βρήκα εκεί που βρίσκουν όλοι αξεσουάρ για τα VAG τους σε λογική τιμή! eBay.de!!

Θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή βέβαια... Αλλά όποιος έχει υπομονή, κερδίζει!

Πήρα και τα καινούρια πίσω φώτα. Ολοκαίνουρια. Εργοστασιακά. 140 ευρώ. Η αντιπροσωπεία μου ζητούσε γύρω στα 400.

Οι αντιπροσωπείες πάντως, δεν μπορούν να αρνηθούν να σου τοποθετήσουν αυθεντικά αξεσουάρ VAG. Από που τα πήρες, είναι δικό σου θέμα.

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΛΕΕΙ;;;; ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ;;;;

Τράβα τους μια καταγγελία στην KosmoCar για να ισιώσουν...

Δηλαδή εάν τους πήγαινες λάδια και τους ζητούσες να σου τα αλλάξουν τι θα σου έλεγαν; Ότι δεν αλλάζουμε λάδια;;;; rocket.gif

μου είπαν οτι δεν κανουν τοποθετήσεις ξένον και οτι πολλοι εχουν ζητήσει ξένον αλλα δεν μπόρεσαν να τους εξυπηρετήσουνε τωρα ουτε εγω καταλαβα το λογο...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια απορια. εχω βαλει xenon στο golfaki εδω και 5 μηνες. σημερα μου ειπε γνωστος μου και ταυτοχρονα ηλεκτρολογος στην vw οτι πολλα cupra και κατι a3 και γκολφ που εβαλαν aftermarket xenon τους καηκε η πλακετα καθαριστηρα και μου ειπε να τα βγαλω αμεσως. τι να κανω το εχετε ακουσει ποτε σας?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις όντως έχει ακουστεί κάτι τέτοιο. Εγώ που έχω βάλει σε golf gt mtec κιτ σε φανάρι hella και τα έχω περίπου 2 χρόνια, δεν έχω κάνενα πρόβλημα και ούτε πρόκειται να τα βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια απορια. εχω βαλει xenon στο golfaki εδω και 5 μηνες. σημερα μου ειπε γνωστος μου και ταυτοχρονα ηλεκτρολογος στην vw οτι πολλα cupra και κατι a3 και γκολφ που εβαλαν aftermarket xenon τους καηκε η πλακετα καθαριστηρα και μου ειπε να τα βγαλω αμεσως. τι να κανω το εχετε ακουσει ποτε σας?

Για το Α3 το έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

ξερω θα γινω κουραστικος με αυτο που θα ρωτησω..απλα δεν μπορεσα να βρω αντιστοιχω thread με μια γρηγορη ματια....

λοιπον οπωσ καταλαβατε ψαχνω τι φωτακια xenon η τυπου xenon πρεπει να παρω για να βαλω στην μικρη σκαλα των φωτων μου???

....τα φωτα σας...

Link to comment
Share on other sites

ξερω θα γινω κουραστικος με αυτο που θα ρωτησω..απλα δεν μπορεσα να βρω αντιστοιχω thread με μια γρηγορη ματια....

λοιπον οπωσ καταλαβατε ψαχνω τι φωτακια xenon η τυπου xenon πρεπει να παρω για να βαλω στην μικρη σκαλα των φωτων μου???

....τα φωτα σας...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=12563

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=22414

Για ολόκληρα φανάρια:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25460

Για λάμπες xenon look:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=2012

Link to comment
Share on other sites

ξερω θα γινω κουραστικος με αυτο που θα ρωτησω..απλα δεν μπορεσα να βρω αντιστοιχω thread με μια γρηγορη ματια....

λοιπον οπωσ καταλαβατε ψαχνω τι φωτακια xenon η τυπου xenon πρεπει να παρω για να βαλω στην μικρη σκαλα των φωτων μου???

....τα φωτα σας...

Τα ψειράκια ζητάσ να αλλάξεις ή τη μεσαία σκάλα με ενα xenon kit???

Αν ζητάς ψειράκια(μικρή σκάλα):

http://cgi.ebay.co.uk/MTEC-XENON-SUPER-WHI...oQQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/MTEC-HI-POWER-LED-SU...1742.m153.l1262

Link to comment
Share on other sites

Μανο εχεις βαλει angel eyes εσυ? ή εχεις τα μαμισια XENON?

θελω να βαλω και εγω αλλα σημερα εμαθα πως τα μαμισια κανουν περιπου 600 ευρω με το ιδιο φανρι και τα angel eyes 220 ευρω + σετακι κιτ xenon

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D:lol: :lol: :lol: :lol: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

Ακομα ενας να μας βγαλει τα ματακια.Αντε τωρα που βλεπω και προσφορες στα 90 ευρω τα κιτακια με την τοποθετηση.

Link to comment
Share on other sites

Μανο εχεις βαλει angel eyes εσυ? ή εχεις τα μαμισια XENON?

θελω να βαλω και εγω αλλα σημερα εμαθα πως τα μαμισια κανουν περιπου 600 ευρω με το ιδιο φανρι και τα angel eyes 220 ευρω + σετακι κιτ xenon

Έχω βάλει κιτ της mtec στα μαμίσια φανάρια. Και να πώ οτι ΔΕΝ στραβώνουν. Και προκαλώ τον οποιοδήποτε να το δεί και μόνος του. Και δεν το λέω απο το μυαλό μου ή επιδή ετσι το νομίζω. Εχω βαλει κάποιο να οδηγάω απο πίσω του και να τον έχω μπρστά μου σε δίαφορες αποστάσεις και δεν είχε πρόβλημα. Κάνένας δεν μου έχει πεί οτι τον τυφλώνω με τα φώτα μου. Τώρα αν μερικοί εχουν φάει κόλλημα δικαίωμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κιτ της mtec στα μαμίσια φανάρια. Και να πώ οτι ΔΕΝ στραβώνουν. Και προκαλώ τον οποιοδήποτε να το δεί και μόνος του. Και δεν το λέω απο το μυαλό μου ή επιδή ετσι το νομίζω. Εχω βαλει κάποιο να οδηγάω απο πίσω του και να τον έχω μπρστά μου σε δίαφορες αποστάσεις και δεν είχε πρόβλημα. Κάνένας δεν μου έχει πεί οτι τον τυφλώνω με τα φώτα μου. Τώρα αν μερικοί εχουν φάει κόλλημα δικαίωμα τους.

Μαλιστα,δηλαδη τα MTEC εχουν καποια ειδικη λαμπα και οχι την λαμπα απο προβολακια ομιχλης που εχουν τα αλλα κιτ?Και το φως που βγαινει απο αυτην ειναι ειδικα σχεδιασμενο για προβολεις με κατοπτρα?Και αφου μπηκε αυτο το κιτ ρυθμιστηκε σε ηλεκτρολογο με το ειδικο μηχανημα και ειπε οτι ειναι ενταξει και εχει πολυ καλη αποκοπη της δεσμης και δεν διαχεει το φως οπως τα υπολοιπα φτηνα κιτ.Ε??Και να φανταστω οτι ειναι και 4300Κ και οχι 6000κ και 8000κ που βγαινουν μωβ-μπλε και τυφλωνουν??

Εαν ισχυουν ολα αυτα τοτε ζηταω συγνωμη για το κολλημα που εχω φαει.

Και για το τελος,οπου και να ψαξεις βρισκεις πλεον μελετες που λενε οτι αυτα τα κιτ κανουν μεγαλυτερο κακο παρα καλο.Και εμεις σαν γνησιοι Ελληνες δε ακουμε τι λενε σοβαροι ανθρωποι και πιστευουμε 3 φορες περρισοτερο φως κτλ,κτλ.Οπως και οτι εβαλα τον Μπαμπη τον σουγια και τον Γιαννη τον Μπιλια και μου ειπαν οτι το αμαξι μου δεν τυφλωνει τους απεναντι.

Γιατι κανεις δεν εχει παει να μετρησει τα φωτα του σε ΚΤΕΟ και να δουμε ποσο τυφλωνουν η οχι.MTEC,κινεζικα,μουφα γερμανικα και οτι αλλο κιτ θελει.Λεω εγω??????????

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,δηλαδη τα MTEC εχουν καποια ειδικη λαμπα και οχι την λαμπα απο προβολακια ομιχλης που εχουν τα αλλα κιτ?Και το φως που βγαινει απο αυτην ειναι ειδικα σχεδιασμενο για προβολεις με κατοπτρα?Και αφου μπηκε αυτο το κιτ ρυθμιστηκε σε ηλεκτρολογο με το ειδικο μηχανημα και ειπε οτι ειναι ενταξει και εχει πολυ καλη αποκοπη της δεσμης και δεν διαχεει το φως οπως τα υπολοιπα φτηνα κιτ.Ε??Και να φανταστω οτι ειναι και 4300Κ και οχι 6000κ και 8000κ που βγαινουν μωβ-μπλε και τυφλωνουν??

Εαν ισχυουν ολα αυτα τοτε ζηταω συγνωμη για το κολλημα που εχω φαει.

Πρώτα πρώτα φίλε μου κόψε ειρωνία!

1. Δεν είπα οτι το mtec εχει διαφορετική λάμπα.

2. Ναι ρυθμήστηκε απο ηλεκτρολόγο να είναι στο σωστό υψος και να μην στραβώνει.

3. Είναι 6000Κ (για να σου λυθεί η απορία).

Οσο και να φωνάζεις και να χτυπιεσαι δεν στραβωνει...(σε αντίθεση με άλλα αυτοκίνητα που σε στραβωνουν).

Υ.Γ. Μιας και απο ότι έχω καταλάβει (μπόρει και να κάνω λάθος) είσαι μηχανόβιος (δεν έχω κανένα πρόβλημα για τους μηχανιβιους, ισα ίσα γουστάρω και εγώ τις μηχανες) δεν σε βλεπω να αναφέρεις κάτι για τις μηχανές που αυτές είναι πραγματικά που σε τυφλώνουν με τα χενον παρα μόνο για τα αυτοκίνητα.

Υ.Γ.2 Αν σε ενα αυτοκίνητο με εργοστασιακά χενον βάλεις λάμπες 6000κ ή 8000κ δεν θα στραβώνει???

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας...

1ον...τα xenon μου ειναι εργοστασιακα..

2ον...ναι ψαχνω τα ψειρακια...ειχα βρει καποια αλλα...αλλα μου αναβανε την ενδειξη καμμενης λαμπας....

3ον ποιο απο τα 2 ψειρακια που μου στελενετε να προτιμησω τα xenon μου δεν θα ελεγα οτι μπλεδιζουν ειναι πιο καθαρο λευκο....

Link to comment
Share on other sites

Σταματαω!!

Γιατι απο οτι καταλαβα τζαμπα φωναζω.Εκανα μια προσπαθεια.

Mano83 εαν το ρυθμισες πραγματικα σε ηλεκτρολογο καλα εκανες.

Ναι και τα 6000Κ χτυπανε λιγο ασχημα.Για αυτο τα ΟΕΜ ειναι 4300Κ που βγαζουν πιο λευκο και πιο ΠΟΛΥ φως.

Ναι,μηανοβιος ειμαι και βριζω και τους καγκουρες με τα on-off και μεγαλα σκουτερ-πολυθρονες που εχουν ψηλα τα φωτα και βαζουν και κινεζικα ξενον του 50αρικου.

Τελος,δεν μπορω να καταλαβω γιατι να βγαλει κανεις την μανισια λαμπα 4300κ που κανει και 60 ευρω η μια εαν θυμαμαι καλα και να βαλει 2 αλλες κινας που ολο το κιτ με τα μπαλλαστ κανει 60 ευρω???Το εχω δει και αυτο και βαρουσα το κεφαλι μου.Ελπιζω λογο της ευρωπαικης ενωσης να βγει λιγο γρηγορα ο νομος περι παρανομου φωτισμου και ξενον μηπως τουλαχιστον σταματησουν να κυκλοφορουν τα JIMNY οι μηχανες και ολοι με 8000Κ και πανω.

Αυτα και τελος με τα ξενον.

Το ακουσες mourh????? :D :D

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας καποια ανταλλακτικα στο e-bay βρηκα αυτο το κιτ.

http://cgi.ebay.de/XENON-HID-KIT-GOLF-IV-V...%3A1|240%3A1318

Καλο φαινεται και ειναι ομορφο στην τοποθετηση.Εχει και οδηγειες για download.

Οποιος θελει ας το ριξει μια ματια.

Αφου δεν μπορουμε να σταματησουμε την μαστιγα................. ;):thumbsup::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol::( :(

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω κι εγω το club και ως νεος κατοχος ενος ελαφρως μεταχειρισμενου 12/07 Golf TSi 1.4 140ps Gt Sport θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις.

Επειδη σκεφτομαι να παραγγειλω και να τοποθετησω μονος μου απο εξωτερικο το κιτ της MTEC, υπαρχει καποιος με γνωση του θεματος να μου δωσει πληροφοριες για τις ευκολιες και τις δυσκολιες της εγκαταστασης (π.χ. τα ballasts που και με ποιον τροπο στερεωνονται; ) και ισως και καμια photo αν υπαρχει.

Ειναι αληθεια οτι πρεπει να βγει ο προφυλακτηρας στο μοντελο μου για την εγκατασταση; (αυτο μου το ειπαν απο ενα μαγαζι, το οποιο λενε εδω στο φορουμ ως τον αντιπροσωπο της MTEC στην Ελλαδα)

Edited by ripper_Tsi 140ps Gt Sport
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω κι εγω το club και ως νεος κατοχος ενος ελαφρως μεταχειρισμενου 12/07 Golf TSi 1.4 140ps Gt Sport θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις.

Επειδη σκεφτομαι να παραγγειλω και να τοποθετησω μονος μου απο εξωτερικο το κιτ της MTEC, υπαρχει καποιος με γνωση του θεματος να μου δωσει πληροφοριες για τις ευκολιες και τις δυσκολιες της εγκαταστασης (π.χ. τα ballasts που και με ποιον τροπο στερεωνονται; ) και ισως και καμια photo αν υπαρχει.

Ειναι αληθεια οτι πρεπει να βγει ο προφυλακτηρας στο μοντελο μου για την εγκατασταση; (αυτο μου το ειπαν απο ενα μαγαζι, το οποιο λενε εδω στο φορουμ ως τον αντιπροσωπο της MTEC στην Ελλαδα)

Κανεις??

Edited by ripper_Tsi 140ps Gt Sport
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω κι εγω το club και ως νεος κατοχος ενος ελαφρως μεταχειρισμενου 12/07 Golf TSi 1.4 140ps Gt Sport θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις.

Επειδη σκεφτομαι να παραγγειλω και να τοποθετησω μονος μου απο εξωτερικο το κιτ της MTEC, υπαρχει καποιος με γνωση του θεματος να μου δωσει πληροφοριες για τις ευκολιες και τις δυσκολιες της εγκαταστασης (π.χ. τα ballasts που και με ποιον τροπο στερεωνονται; ) και ισως και καμια photo αν υπαρχει.

Ειναι αληθεια οτι πρεπει να βγει ο προφυλακτηρας στο μοντελο μου για την εγκατασταση; (αυτο μου το ειπαν απο ενα μαγαζι, το οποιο λενε εδω στο φορουμ ως τον αντιπροσωπο της MTEC στην Ελλαδα)

Εχω βάλει κιτ της mtec στο ίδιο αυτοκίνητο με το δικό σου και η τοποθέτηση είναι πολύ απλή χωρίς να βγούν προφηλακτήρες, φανάρια κλπ.

Στείλε μου το μαιλ σου με πμ να σου στείλω οδηγίες και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι θα ηθελα.σε golf 5 gti τα μπροστινα φαναρια του R32 αυτα που ειναι με τους προτζεκτορες μπαινουν κανονικα?ερχονται με ξενον επανω η πρεπει να το παραγειλω?γνωριζετε καθολου τιμες?χρειαζεται καποια αλλη διαδικασια οταν μπουν πανω για να δουλεψουν?

post-5494-1245255946_thumb.jpg

post-5494-1245256003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.