Jump to content
alexandrosj

Νεα Τέλη Και Αγορά Νέου Αυτοκινήτου

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενος polo ή Golf αρχές Δεκεμβρίου και ήθελα να ρωτησω τα εξής.

Με βαση τα νέα τέλη κυκλοφορίας http://www.nooz.gr/economy/ta-nea-teli-kukloforias αν το αυτοκίνητο μου ταξινομηθεί μετα τις 01/01/2010 τα τέλη κυκλοφορίας μου έρχονται πιο φθηνά επειδή υπολογίζονται βάσει των ρύπων.

Ωστόσο αν καταφέρω να κάνω κάποια καλή προσφορά μέσα στο Δεκέμβρη απο τους dealers, υπάρχει περίπτωση η ταξινόμηση να γίνει τον Ιανουάριο? πχ να το πάρω με την έκπτωση αλλα να το έχω στο γκαράζ μέχρι να αλλάξει ο χρόνος? Ή η ταξινόμηση γίνεται αναγκαστικά απο τον dealer?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο να σου βγαλει πινακιδες...απλα να σου αφερεσει το ποσο απο το τελικο ποσο αγορας για να μην τα πληρωσεις διπλα...η να του πεις να σου βγαλει πινακιδες με την καινουρια χρονια.

Αυτος τα λεφτα απο την αγορα θελει...

Αν το παρεις δεκεμβριο και σου βγαλει δεκεμβριο πινακιδες θα πληρωσεις και τα τελη του 2010...

H ταξινόμηση ωστόσο γίνεται οταν βγάλω πινακίδες; Ή οταν βγει απο το λιμάνι και περάσει απο το τελωνείο; (Οπότε θα έχει ήδη ταξινομηθεί αν το πάρω δεκέμβριο)

Edited by alxj
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις κανονικα να αγορασεις το αμαξι σου πχ αυριο το πρωι,να το παρεις,να το πας στο γκαραζ,χωρις να πληρωσεις τελη και ασφαλεια και να βγαλεις πινακιδες-τελη-ασφαλεια σε 1 χρονο πχ.Δεν σου λεει κανεις κατι.

Οποτε αν εχεις δει οτι σε συμφερει το κανεις ετσι.Το αγοραζεις τωρα και βγαζεις πινακιδες κυκλοφοριας οταν θελησεις.

Link to comment
Share on other sites

Νέα τέλη κυκλοφορίας.. το έψαξα αρκτά αλλά μόνον το ΦΕΚ δίνει τις απαντήσεις.

http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/3f/e4/4b/3fe44b361f82ddfb5d3c8c02264f8eac9f046482/application/pdf/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7.pdf

Ελπίζω να φαίνεται.

Και να έρθει νωρίτερα μην κάνετε ταξινόμηση πρίν από 1/11/2010.

Εγω αντι για 220 θα πληρώσω 139ευρώ (TSI 122 DSG).

To DSG επίσης μου γλυτώνει ~77ευρώ.

Σε 23 χρόνια κανει απόσβεση!!

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εαν πληρώνοντας τα τέλη μετά την 1/11/2010 ισχύουν και για το 2011 όπως μου είπε ο πωλητής.

ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Νέα τέλη κυκλοφορίας.. το έψαξα αρκτά αλλά μόνον το ΦΕΚ δίνει τις απαντήσεις.

http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/3f/e4/4b/3fe44b361f82ddfb5d3c8c02264f8eac9f046482/application/pdf/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7.pdf

Ελπίζω να φαίνεται.

Και να έρθει νωρίτερα μην κάνετε ταξινόμηση πρίν από 1/11/2010.

Εγω αντι για 220 θα πληρώσω 139ευρώ (TSI 122 DSG).

To DSG επίσης μου γλυτώνει ~77ευρώ.

Σε 23 χρόνια κανει απόσβεση!!

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εαν πληρώνοντας τα τέλη μετά την 1/11/2010 ισχύουν και για το 2011 όπως μου είπε ο πωλητής.

ξέρει κανείς?

Mε τον γιωργάκη και τον κάθε γιωργάκη μην περιμένεις να κρατήσουν καιρό αυτά τα τέλη , ολο και κάτι άλλο θα βρούνε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.