Jump to content
trimon

Θορυβοσ Με Την Οπισθεν

Recommended Posts

Είμαι κάτοχος ενός golf 6 tsi highline 160ps 31500 χλμ .

Πρίν ενα μήνα περίπου σε είμαι σε διαδικασία παρκαρίσματος στην πυλωτή ενός σπιτιού και ενω εχω όπισθεν αποσυμπλεκτάρω σιγά σιγά για να ανέβω το κρασπεδάκι της πυλωτής και ξαφνικά ακουγετε ένας οξύτατος θόρυβος κτάάάκ.Απο τότε καθε φορά που εχω όπισθεν και το ζορίζω σε ανηφόρα η οταν είμαι φορτωμένος ακούγετε ο ιδιος θόρυβος.Πήγα σε εναν εξωτερικό μαστορα το σηκώσαμε κοιτάξαμε βασεις κινητήρα βάσεις εξάτμισης βάσεις ψαλιδιών ακρόμπαρα και γενικα ολο το σύστημα διεύθυνσης μπρός και πίσω αλλα τίποτα.Αυτό που μου είπε (μάλλον ειναι απο το δισκο πλατο και για ένα σύστημα νεκρού χρόνου μεσα στο βολαν και κάτι παπαριές).Δεν τον έλαβα και πολύ στα υπόψιν μου και πηγα μολις σημερα μια βόλτα απο αντιπροσωπεία.

Στην αντιπροσωπεία το πρωτο που μου είπαν ειναι (πρέπει να είναι απο τα πίσω δισκόφρενα μερικές φορες κλειδώνουν οι δαγκάνες και με την οπισθεν ξεκολάνε και ακούγετε θόρυβος).Πηρα τον μηχανικό απο το χεράκι βρήκαμε ενα κρασπεδάκι για να ζοριστεί το αυτοκίνητο βαζω όπισθεν αποσυμπλεκτάρω λιγο απότομα για να ανεβώ το κράσπεδο και ακούγεται το κτάάάκ.Ο θόρυβος ακούγεται απο το μπροστά μερος του αυτοκινήτου.Το βάζουμε στην ραμπα το σηκώνουμε και κανει ελεγχο παντού σε όλα τα σημεία που υπάρχουν κινούμενα και συνδεόμενα μέρη απο αμορτισέρ μεχρι την πιο μικρή βάση αλλα τίποτα ήταν ολα άρτια.Αυτό που μου είπε ειναι πως πιθανον να ειναι κανένα ρουλεμάν ημιαξονίου.Αλλά θα πρέπει να το αφήσουμε να επιδινωθεί για να καταληξουμε για το τι ακριβώς είναι γιατί δεν ειναι σίγουρος για να μην ράβουμε και ξηλώνουμε πρώτη φορά του τυχαίνει.Ξέρει κανείς τι σ_____ά μπορεί να είναι.

Υ.Γ πολλά προβλήματα αυτό το golf ρε παίδες

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μαλλον ειναι αυτο που σου ειπαν στην αντιπροσωπια...κλειδωνουν οι πισω δισκοι...κ σε μενα το κανει.golf mk5.μην ανησυχεις δεν ειναι τπτ...το εχω ακουσει κ απο πολλους αλλους το συγκεκριμενο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

μαστορα ειχα το ιδιο προβλημα αν ενουμε το ιδιο σε ανιφορα οπισθεν καπoυ εκανε ενα τακ τακ το πhγα στον μηχανικο μου, μου ειπε πιρακια ειναι, να αλαξω βενζιναδικο.αλαξα και βαζω 100αρα βενζινη ουτε τακ ουτε τσικ ουτε πιγολαμπιδες ακουω πλεον για τσεκαρετο διο τρις φορες με 100αρα βενζινη:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ημουν τοσο αναλυτικος σε αυτα που εγραψα για να καταλαβετε οτι δεν ειναι απο τα πισω φρενα.Δεν ειναι απο πυρακια τα πυρακια κανουν ηχο σαν κροταλισμα.Εγω μιλαω για ενα ξηρο μεμονομενο ηχο οπως οταν πηδαει το γραναζι η αλυσιδα του ποδηλατου.Τον ηχο τον ακουσε και ο μηχανικος και επαναλαμβανω ειναι απο το μπροστα μερος του αυτοκινητου.Καμια σχεση με πυρακια και φρενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ημουν τοσο αναλυτικος σε αυτα που εγραψα για να καταλαβετε οτι δεν ειναι απο τα πισω φρενα.Δεν ειναι απο πυρακια τα πυρακια κανουν ηχο σαν κροταλισμα.Εγω μιλαω για ενα ξηρο μεμονομενο ηχο οπως οταν πηδαει το γραναζι η αλυσιδα του ποδηλατου.Τον ηχο τον ακουσε και ο μηχανικος και επαναλαμβανω ειναι απο το μπροστα μερος του αυτοκινητου.Καμια σχεση με πυρακια και φρενα.

Όταν κάνει το θόρυβο νιώθεις κραδασμο στο λεβιε των ταχυτήτων;

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνει το θόρυβο νιώθεις κραδασμο στο λεβιε των ταχυτήτων;

Οχι αλλα το νοιωθω στο πατωμα του αυτοκινητου.Δεν ειναι βαση κινητηρα αλλα ουτε εξατμισης.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μαλλον ειναι αυτο που σου ειπαν στην αντιπροσωπια...κλειδωνουν οι πισω δισκοι...κ σε μενα το κανει.golf mk5.μην ανησυχεις δεν ειναι τπτ...το εχω ακουσει κ απο πολλους αλλους το συγκεκριμενο πραγμα

Off Topic

Αυτό φίλε είναι την στιγμή που θα πατήσεις το φρένο κάνοντας όπισθεν. Το είχα κι εγώ αυτό... Αλλά μόλις άλλαξα τακάκια δεν το ξανάκουσα
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε εμενα μου εκανε το ιδιο μαζι με κατι αλλα κολπακια....Αλλαξα δισκο πλατο συμπλετη (ολα ρουλεμαν κτλ) και εγινε σχολαστικη επαναρυθμιση σασμαν. Σφιχτηκαν βασεις. Η οπισθεν...ειναι πλεον υποδειγματικη και ποτε δεν ξαναεκανε τετοια πραγματα. Το αμαξι πρεπει να ακουγεατι σωστα....αυτα τα κρακ τα ακουγε και ενα μελος...με 5αρι golf και 6αρι σασμαν και μετα απο 4.500 χιλ το πηρε στα χερια.

Πανε σε αλλη αντιπροσωπεια....δικαιουσε αλλαγες....και κατα τη γνωμη μου κανε την εαν βλεπεις τετοια πραγματα. μην τρελαθουμε κιολας 23 χιλιαδες ευω αυτοκινητο ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.