Jump to content
maria_tsi

Διαγωνισμοσ

Recommended Posts

εγω οτι ειναι να κανω(συντηρηση,προσοχη κ.α)το εκανα δεν θα τα βαψω και μαυρα γιατι απολαμβανω καθε μερα τις επιδοσεις του την οδηγικη του συμπεριφορα την ποιοτητα του και ολα τα αλλα που σου προσφερει.Αυτο το τοπικ και ειδικα ο τιτλος του ειναι τελειως αχρηστο.Ακου διαγωνισμος για το ποιος εχει περισσοτερα προβληματα,μονο τσακωμους φερνει.Εγω προτεινω να κλειδωθει.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

ετσι ειναι ...οσο ποιο γρηγορα το καταλαβετε τοσο περισοτερο θα το ευχαριστειθειτε το αμαξι..

αλλιως HONDA INOVA..ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ ΔΕ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι αν κανεις μια σωστη συντηρηση στο αμαξι και δεν το πειραξεις μηχανικα η του βαλεις προγραμμα δεν προκειται να σου παρουσιασει βλαβη,λιγο προσοχη θελει μονο.Βεβαια υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι ποσταρουν προβληματα του τυπου τριζει λιγο η κονσολα τι να κανω.Φυσικο και επομενο ειναι να τριζει στην autobahn που οδηγουμε...εδω αμαξια που εχουν 3πλασια αξια απο golf συμβαινει αυτο.(ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ POST ΤΟΥ ΑNDREA TSΙ)

Συμφωνω απολυτα και προσθετω και την συνειδητη οδηγηση.Ο παππους μου 50 χρονια οδηγος σε ταξι αυτο μου ελεγε: παντα για ενα αμαξι παιζει και ο τροπος που το οδηγας(δεν λεω να πηγαινεις αργα αλλα οχι και κοφτες συνεχεια,αποτομες αλλαγες ταχυτητων και γενικα αγαρμπες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

παντως περα απο την ΟΥΣΙΑ του θεματος η οποια ειναι κατα ποσο τα αυτοκινητα μας ειναι προβληματικα,το να ονομαζεις το θεμα "Διαγωνισμος ποιος εχει τα περισσοτερα προβληματα" ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟ και ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΙΚΟ. Ε Μαρία???

@ GKB TSI: Νομιζω τα εχεις περισσότερο με τους αντιπροσωπους παρα με την vw.και μαλλον εχεις δικιο...

Λοιπον το προβλημα με την μαγνητικη το εφτιαξα σημερα κοστος 166ε λεπτομερειες θα γραψω στην θεματικη του προβληματος αλλα κ εδω θα πω κατι πολυ σημαντικό ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΚΑΡ Κ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΊ 50-50.Οσο για αυτο που λες φιλε μου επειδη δεν θελω να πω ψεμματα εχεις δικιο ετσι ειναι τα εχω με τους αντιπροσωπους κ αυτοι μαζι μου αλλα οχι αδικα.Πειρα το 2007 απο υποτιθέμενο αντιπροσωπο στην Θηβα o οποιος τσεπωσε πολλα εκατομυρια απο προκαταβολες κ οχι μονο κ εξαφανιστικε αφηνωντας μας ξεκρεμαστους. 1 jetta tsi 1 passat fsi κ 1 audi a3 fsi.Στο jetta πληρωσα 400ε επεκταση απο την πρωτη μερα κ δεν την περασαι ποτε τα εχασα τα λεφτα μου.Στο passat στα 5000 χλμ αλλαξα ψαλιδι μες την εγυηση μετα απο φασαρια γιατι ηταν στραβο κ στα 150 το εχανες το αμαξι.Κ το audi την δευτερη μερα της αγορας ανακάλυψα οτι ηταν τουμπαρισμενο κ φτιαχμενο οπως κ οπως για πουλημα κ η γιαγια μου το ξεχωριζε.Μετα απο ομηρικη μαχη μου αλλαξαν αυτοκινητο την 3 μερα.Θες κ αλλα?Μηχανικος ειμαι 5 πραγματα τα ξερω κ εγω οπως κ να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Οι αντι/πιες που εχει η VW εδω ειναι για κλωτσιες,για να πας για ενα τυπικο σερβις(αλλαγη λαδιων και φιλτρο) βγαζεις μουσια,παροτι εχεις κλεισει ραντεβου.Εγω ειχα αρπαχτει με εναν απο εκει(συμβουλο) γιατι εκτος απο τουπε που εχουν,το αμαξι μου το πηγαινε κομματια για να το παει στους μηχανικους.Πλεον το κανω αλλου(μη εξουσιοδοτημενο) και ειμαι και απο επανω 8)

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

η ειρωνια ειναι οτι μεχρι να σου πουλησουνε αυτοκινητο ειναι ολοι μεσα στα μελια και στην ευγενια οταν ομως πας με την στραβη που σου ετυχε τοτε θελουν να σε απομακρυνουν λες και εχεις λεπρα!!για γελια ειναι ορισμενες αντιπροσωπειες..υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις αλλα συνηθως αυτες ειναι σε μικρες πολης οπου οι σχεσεις τον ανθρωπων ειναι πιο ζεστες..

Link to comment
Share on other sites

η ειρωνια ειναι οτι μεχρι να σου πουλησουνε αυτοκινητο ειναι ολοι μεσα στα μελια και στην ευγενια οταν ομως πας με την στραβη που σου ετυχε τοτε θελουν να σε απομακρυνουν λες και εχεις λεπρα!!για γελια ειναι ορισμενες αντιπροσωπειες..υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις αλλα συνηθως αυτες ειναι σε μικρες πολης οπου οι σχεσεις τον ανθρωπων ειναι πιο ζεστες..

μεγάλο ++ αυτό που λες.. πήραμε τα γκαφρά και μην τον είδατε τον παναή

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια που τα λετε ολοι ο καθενας στο δικο του το μοτιβο.

Ο ενας λεει: πουληστε το να ησυχασετε αφου εχετε προβληματα.

Τι λες ρε μεγαλε παιρνεις καθε μερα αυτοκινητο 23000 ευρω και πουλωντας το μετα απο εναμιση χρονο να παρεις 17-18 χιλιαρικα,γερος κουβαρδας εισαι η δεν τα δουλεψες για να το παρεις.Αυτο θα κανουμε τωρα θα παιρνουμε αυτοκινητα που αν βγαζουν προβληματα θα τα πουλαμε και ας χανουμε 5-6 χιλιαρικα ετσι απλα.Μια χαρα σε βρισκω αλλα δεν συνειδητοποιησες σε τι εποχες ζουμε.Και μια που εισαι τοσο κουβαρδας το πουλαω 21000 με 30000 χιλιομετρα tsi 160 highline του 2009 μαιος αγρατσουνιστο.Το παιρνεις?θα σου πω εγω... α.....α!

Ο αλλος λεει: οταν βρεχει βρεχετε και οταν πατω γκαζι καιει βενζινα (ειρωνικα).

Τι λες ρε μεγαλε για ελα ρωτα και εμενα που ειμαι απο κοζανη και επειδη μαλωσα με την εδω αντιπροσωπεια τρεχω θεσσαλονικες με τα τοσα προβληματα.Μια ο γρυλος οδηγου μια η κλειδαρια οδηγου μια η αντλια νερου,τωρα εχω κλεισει ραντεβου και για τον γρυλο συνοδηγου και μαλλον παω και για δισκο πλατω και αλλα ποσα recall εχουν κανει.Ολα αυτα μεσα σε εναμιση χρονο και με 30000 χιλιομετρα.Τα μετρησες? Εβαλες τις βενζινες? Το πουλαω και σε εσενα.

Εβαλες και τα μεροκαματα που εχασα για να παω καθημερινη.Αλλα ολα αυτα μπορει να τα φανταστικα και φυσικα να μου τα αλλαξαν στο μυαλο μου.

Μαλλον αυτο υπονοεις.Ελα ρωτα την τσεπη μου.Οτι πολλοι γραφουν κουλα αλλα κουλα προβληματα συμφωνω.Καποιοι ομως οχι και ειναι αρκετοι.

Παμε τωρα στο αλλο.

Γραφεις εδω γραφεις εκει παραπονα,τι το πηρες για να κλαιγεσαι?

Τι λες ρε μεγαλε,μετα απο τοσα χρονια οικονομιας και τοσο ιδρωτα για να βγαλεις πεντε φραγκα πιο ειναι το αποτελεσμα.Ο καρκινος? Και δεν θα πω και τιποτα.Αν εσυ εισαι βαρατε με και ας κλαιω εγω δεν ειμαι.Πλερωνω και απαιτω οπως πλερωσα,απαιτω να λαβω το αναλογο αγαθο η τις αναλογες υπηρεσιες.Υποτιθετε αγορασαμε ποιοτικο αυτοκινητο.Συμφωνω ολα βγαζουν προβληματα δεν ειναι το πρωτο μου αμαξι.Αλλα απο τα 5000 χιλιομετρα και ως σημερα καθε μηνα συνεργειο και ειμαι ακομα 30000 δηλαδη στα 150000 τι θα γινει.Και μου λες να μην κανω παραπονα.Και παραπονα θα κανω και θα κλαφτω ετσι για παρηγορια και θα το δυσφημισω.Δεν καταλαβα τα λεφτακια μου εδωσα.Το πουλαω και σε εσενα.

Στο κατω κατω ειμαστε μεσα στην τετραδα των πιο ζημιαρικων αυτοκινητων.Τωρα τελευταια το εμαθα δυστυχως.

Ολα αυτα χωρις να θελω να αναψω φυτιλια για μαλωματα απλως ειμαι πολυ δυσαρεστημενος απο την αγορα που εκανα.

Και πιστευω φταιει η VW,ισως λογω κακου σχεδιασμου η λογω ελλατωματων της παραγωγης δεν ξερω το μονο που ξερω σιγουρα ειναι πως δεν φταιει ο αγοραστης.

Δλδ φιλε μου εσυ για να καταλαβω ειχες την απαιτηση επειδη πηρες vw να μην σου χαλασει ποτε κ τπτ για μια ζωη? Αν αυτο σκεφτοσουν οταν εσκασες τα 23000 κανεις τεραστιο λαθος και τσαμπα κραζεις ...ασπαστο αμαξι δεν υπαρχει πλεον οποια μαρκα κ να ειναι, παρτο χαμπαρι κ οσο πιο συντομα το καταλαβεις αυτο τοσο πιο συντομα θα αρχισεις να χαιρεσαι το αμαξι σου και να βλεπεις τα θετικα που εχει σε σχεση με τον ανταγωνισμο, προς το παρον δυστυχως μαλλον εχεις κολησει στο δεντρο και εχεις χασει το δασος. Αν εσυ προτιμας να κυκλοφορας μια ζωη με ενα γιαπονεζικο η κορεατικο κουβα μονο κ μονο για να μην ζησεις την τρομερη ταλαιπωρια (που θα την ζησεις και εκει σιγουρα!) να πας να σου αλλαξουν κατι στο αυτοκινητο μπορεις καλιστα να το κανεις, ποτε δεν ειναι αργα.

Απο οτι εχω καταλαβει δεν σου εχει αρνηθει η αντιπροσωπεια να σου αντικαταστησει οτι σου εχει χαλασει, κ αν εσυ τσακωθηκες με την αντιπροσωπεια της περιοχης σου και αναγκαζεσαι να διανυεις μεγαλες αποστασεις για να κανεις τις επισκευες αυτο ειναι δικο σου προβλημα και δεν νομιζω να αφορα κανεναν αλλο εδω μεσα οποτε τσαμπα μας το τσαμπουνας. Δεν νομιζω να υπαρχει κανεις εδω μεσα που να μην εχει χασει μεροκαματα για να παει να κανει σερβις η επισκευες στο αυτοκινητο του, ουτε ξερω καποια αλλη μαρκα που εχει ανοιχτα συνεργεια τις κυριακες κ αργειες, οποτε κ εδω περαν του κραξιματος δεν βλεπω κατι καινουργιο.

Προφανως θεωρεις οτι εκανες λαθος επιλογη κ κλαις τα λεφτα που δυσκολα μαζεψες, οκ κανεις δεν ειναι τελειος, κ λαθη εχουμε κανει ολοι κ τα πληρωνουμε, αλλα εχω μια απορια... πριν το παρεις το εψαξες καθολου? Ρωτησες πουθενα? Στο ιντερνετ μπηκες να διαβασεις τι γραφουν αυτοι που εχουν γκολφ? Μηπως ηρθε το χερι του θεου κ υπεγραψε το συμβολαιο αγορας ενω εσυ εισουν αλλου?

Κ τεσπα θα χρησιμοποιησω μια δικη σου εκφραση για να κλεισω

DSC00029.pdf

Τα αυτοκινητακια μας μερικες φορες μας κανουν κουτσουκελες.

Δεν παυουν ομως να ειναι διαμαντι.

Αφου το χες γιατι το χασες ορε? :)

Link to comment
Share on other sites

καληνυχτα και σε σενα φιλε...ευχομαι να μην σου συμβουν αυτα που συμβαινουν σε ποσα παιδια..αλλη γνωμη ειχα για σενα..τεσπα ευχομαι να φτασεις τα χιλιομετρα μου απροβληματιστα και αν θες να μαθεις τι θα επαιρνα ισως να αγοραζα κατι προς ιταλια η ιαπωνια.και για να σου φυγει η απορεια εχω κι αλλα αυτοκινητα range rover sport,mercedes c55 amg,toyota yaris ακομα εχουν περασει απο την οικογενια alfa romeo,fiat,lancia,masseratti,peugeot,suzuki,volvo,porsche..κανενα δεν παρουσιασε τα προβληματα που εχει παρουσιασει το golf ισως 2ο να εβαζα το quattroporte.Τελος ευχομαι ποτε να μην φτασεις στο σημειο που ειμαι και ποτε να μην γινεις κλαψομουνης αφου μας θεωρεις ετσι ειλικρινα.

υ.γ το πουλαω αν ενδιαφερεσαι η εχεις καποιο γνωστο π.μ ...

μκΙΙ GTI μετατροπη, αγοραστηκε 1994 με 40000χλμ και αποσυρθηκε το 2008 με 195000χλμ, επισκευες και βλαβες? ...αστο ...θελουμε 2 φορουμ!!

mkV GTI αγοραστηκε καινουργιο ιουλιο 2005 κ ανταλλαγη με το R ιουνιο του 2010 με 105000χλμ (απειραχτο), διαρροη ψυκτικου απο κολαρα 2 μηνες μετα την παραλαβη (το τελειο ξενερωμα σε καινουργιο αμαξι!), κομπρεσορας α/κ στην 2ετια, λαστιχα πορτας στον χρονο (ξεκολησαν), αισθητηρες βροχης x2 (δουλευαν οι υαλοκαθαριστηρες στα ξεκουδουνα), καμια δεκαρια λαμπες φαναριων μπρος-πισω, κλασικα τα τζαμια πηγαιναν τερμα πανω κ ξανακαταιβεναν μερικες φορες, και προς το τελος της 4ετιας τα επαιξε κ ο διακοπτης της ηλιοροφης κ εκανε οτι ηθελε. Επισης η κονσολα ετριζε, κυριως στο κεντρο, ειδικα σε λακουβες, κ οποτε δεν ειχα μουσικη ηταν λιγο ενοχλητικο.

Αδερφε αν νομιζεις οτι ειμαι εξω απο τον χορο κ γι αυτο πολλα τραγουδια ξερω απλα, πλανασαι πλανην οικτρα! Αν ηθελα να κραξω κ εγω παιζει να ειχα κ πιο πολλα απο σενα να γραψω. Αλλα δεν θα κατσω να κανω συγκριση ποιος ειναι ο πιο γκαντεμης εδω μεσα, οπως αυτο το ατυχες τοπικ ζηταει, ειναι ανωφελο για ολους και ανουσιο, μια απλη αναφορα των προβληματων ειναι αρκετη πιστευω, το κραξιμο δεν χρειαζεται.

Αν θα αγοραζα παλι το GTI? ...με κλειστα ματια! Το αμαξι με ικανοποιησε αφανταστα κ το χαρηκα υπερβολικα, αξιζε κ το τελευταιο σεντ που το πληρωσα κ βαλε κ τις επισκευες μεσα, ηταν μουρατο, στημενο, στιβαρο, γρηγορο, ασφαλες και παντα με πηγαινε κ με γυρναγε οπου γουσταρα με ασφαλεια και ανεση, το μοτερ κ το πλαισιο δεν εκαναν κιχ ποτε παρολο το σκισιμο που ετρογε επι μονιμου βασεως, και 5 χρονια ειχα ξεχασει τι σημαινει οδικη βοηθεια αφου δεν με αφησε ποτε κ πουθενα. Τα περιστατικα με τις βλαβες που αντιμετωπησα τα περισσοτερα τα ειχα ξεχασει κιολας για να σου πω την αληθεια, τα ξαναεφερα στην μνημη μονο κ μονο για να σου αποδειξω οτι η τελικη εντυπωση μενει μονο στο συνολο και να μην κολαμε σε μερικα χαλασμενα περιφερειακα τα οποια χαλανε σε ολα τα αμαξια λιγο-πολυ.

Οσο για το τι θα επαιρνες, σε αλλα ποστ ανεφερες mercedes h bmw k τωρα ξαφνικα πηγες ιαπωνια-ιταλια ...σε χανω λιγο

Αλλου εγραφες επισης οτι το GTI δεν το πουλας για συναισθηματικους λογους... εδω σε χανω περισσοτερο

Υ.Γ. εγω δεν αλλαζω γνωμη για κανενα, σας αγαπαω ολους και ας τα χωνουμε που κ που :):)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ φιλε μου εσυ για να καταλαβω ειχες την απαιτηση επειδη πηρες vw να μην σου χαλασει ποτε κ τπτ για μια ζωη? Αν αυτο σκεφτοσουν οταν εσκασες τα 23000 κανεις τεραστιο λαθος και τσαμπα κραζεις ...ασπαστο αμαξι δεν υπαρχει πλεον οποια μαρκα κ να ειναι, παρτο χαμπαρι κ οσο πιο συντομα το καταλαβεις αυτο τοσο πιο συντομα θα αρχισεις να χαιρεσαι το αμαξι σου και να βλεπεις τα θετικα που εχει σε σχεση με τον ανταγωνισμο, προς το παρον δυστυχως μαλλον εχεις κολησει στο δεντρο και εχεις χασει το δασος. Αν εσυ προτιμας να κυκλοφορας μια ζωη με ενα γιαπονεζικο η κορεατικο κουβα μονο κ μονο για να μην ζησεις την τρομερη ταλαιπωρια (που θα την ζησεις και εκει σιγουρα!) να πας να σου αλλαξουν κατι στο αυτοκινητο μπορεις καλιστα να το κανεις, ποτε δεν ειναι αργα.

Απο οτι εχω καταλαβει δεν σου εχει αρνηθει η αντιπροσωπεια να σου αντικαταστησει οτι σου εχει χαλασει, κ αν εσυ τσακωθηκες με την αντιπροσωπεια της περιοχης σου και αναγκαζεσαι να διανυεις μεγαλες αποστασεις για να κανεις τις επισκευες αυτο ειναι δικο σου προβλημα και δεν νομιζω να αφορα κανεναν αλλο εδω μεσα οποτε τσαμπα μας το τσαμπουνας. Δεν νομιζω να υπαρχει κανεις εδω μεσα που να μην εχει χασει μεροκαματα για να παει να κανει σερβις η επισκευες στο αυτοκινητο του, ουτε ξερω καποια αλλη μαρκα που εχει ανοιχτα συνεργεια τις κυριακες κ αργειες, οποτε κ εδω περαν του κραξιματος δεν βλεπω κατι καινουργιο.

Προφανως θεωρεις οτι εκανες λαθος επιλογη κ κλαις τα λεφτα που δυσκολα μαζεψες, οκ κανεις δεν ειναι τελειος, κ λαθη εχουμε κανει ολοι κ τα πληρωνουμε, αλλα εχω μια απορια... πριν το παρεις το εψαξες καθολου? Ρωτησες πουθενα? Στο ιντερνετ μπηκες να διαβασεις τι γραφουν αυτοι που εχουν γκολφ? Μηπως ηρθε το χερι του θεου κ υπεγραψε το συμβολαιο αγορας ενω εσυ εισουν αλλου?

Κ τεσπα θα χρησιμοποιησω μια δικη σου εκφραση για να κλεισω

Αφου το χες γιατι το χασες ορε? :)

Ακριβως οτι εγραψες το χα.

Αν διαβασεις το πιο κατω post απο αυτο που εγραψα εδω μεσα θα καταλαβεις.Μεσα στο forum εχω γραψει και θετικα και αρνητικα.Αλλα μαλλον επιλεγεις να χρησιμοποιησεις μονο αυτο που θες.

Δεν περιμενω το αμαξι μου να μην χαλασει ποτε.Αλλα μετα τα 5000 πηγαινω καθε μηνα συνεργειο,αυτο εννοεις ποτε?.

Για την αντιπροσωπεια πιστεψε με δεν φταιω εγω φιλε μου ευχομαι να μην σου τυχει οπως ετυχε και σε πολλους εδω μεσα.

Οσο για το αν το εψαξα πριν το αγορασω ναι το εψαξα αλλα μαλλον επεσα σε ατομα με παρωπιδες.

Τελοσπαντων φιλαρακι οπως εγραψα και σε προηγουμενα post εχω γραψει και θετικα,τα καλα τα λεω αλλα λεω και τα κακα.Αλλα επειδη δεν τα διαβασες και για να τελειωνει αυτο το θεμα ακου αυτο:

Δεν ειχα καμια διαθεση να postαρω τα προβληματα μου.Αλλα οταν βλεπω ειρωνες και σνομπαριστες να postαρουν εναντιον σε παιδια που τους ετυχαν τρεχαματα και προβληματα με το αμαξακι τους τρελαινομαι.Ισως αν καθησεις και διαβασεις ολα τα post σε αυτο το θεμα με την σειρα θα καταλαβεις.

Την καλημερα μου.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

μκΙΙ GTI μετατροπη, αγοραστηκε 1994 με 40000χλμ και αποσυρθηκε το 2008 με 195000χλμ, επισκευες και βλαβες? ...αστο ...θελουμε 2 φορουμ!!

mkV GTI αγοραστηκε καινουργιο ιουλιο 2005 κ ανταλλαγη με το R ιουνιο του 2010 με 105000χλμ (απειραχτο), διαρροη ψυκτικου απο κολαρα 2 μηνες μετα την παραλαβη (το τελειο ξενερωμα σε καινουργιο αμαξι!), κομπρεσορας α/κ στην 2ετια, λαστιχα πορτας στον χρονο (ξεκολησαν), αισθητηρες βροχης x2 (δουλευαν οι υαλοκαθαριστηρες στα ξεκουδουνα), καμια δεκαρια λαμπες φαναριων μπρος-πισω, κλασικα τα τζαμια πηγαιναν τερμα πανω κ ξανακαταιβεναν μερικες φορες, και προς το τελος της 4ετιας τα επαιξε κ ο διακοπτης της ηλιοροφης κ εκανε οτι ηθελε. Επισης η κονσολα ετριζε, κυριως στο κεντρο, ειδικα σε λακουβες, κ οποτε δεν ειχα μουσικη ηταν λιγο ενοχλητικο.

Αδερφε αν νομιζεις οτι ειμαι εξω απο τον χορο κ γι αυτο πολλα τραγουδια ξερω απλα, πλανασαι πλανην οικτρα! Αν ηθελα να κραξω κ εγω παιζει να ειχα κ πιο πολλα απο σενα να γραψω. Αλλα δεν θα κατσω να κανω συγκριση ποιος ειναι ο πιο γκαντεμης εδω μεσα, οπως αυτο το ατυχες τοπικ ζηταει, ειναι ανωφελο για ολους και ανουσιο, μια απλη αναφορα των προβληματων ειναι αρκετη πιστευω, το κραξιμο δεν χρειαζεται.

Αν θα αγοραζα παλι το GTI? ...με κλειστα ματια! Το αμαξι με ικανοποιησε αφανταστα κ το χαρηκα υπερβολικα, αξιζε κ το τελευταιο σεντ που το πληρωσα κ βαλε κ τις επισκευες μεσα, ηταν μουρατο, στημενο, στιβαρο, γρηγορο, ασφαλες και παντα με πηγαινε κ με γυρναγε οπου γουσταρα με ασφαλεια και ανεση, το μοτερ κ το πλαισιο δεν εκαναν κιχ ποτε παρολο το σκισιμο που ετρογε επι μονιμου βασεως, και 5 χρονια ειχα ξεχασει τι σημαινει οδικη βοηθεια αφου δεν με αφησε ποτε κ πουθενα. Τα περιστατικα με τις βλαβες που αντιμετωπησα τα περισσοτερα τα ειχα ξεχασει κιολας για να σου πω την αληθεια, τα ξαναεφερα στην μνημη μονο κ μονο για να σου αποδειξω οτι η τελικη εντυπωση μενει μονο στο συνολο και να μην κολαμε σε μερικα χαλασμενα περιφερειακα τα οποια χαλανε σε ολα τα αμαξια λιγο-πολυ.

Οσο για το τι θα επαιρνες, σε αλλα ποστ ανεφερες mercedes h bmw k τωρα ξαφνικα πηγες ιαπωνια-ιταλια ...σε χανω λιγο

Αλλου εγραφες επισης οτι το GTI δεν το πουλας για συναισθηματικους λογους... εδω σε χανω περισσοτερο

Υ.Γ. εγω δεν αλλαζω γνωμη για κανενα, σας αγαπαω ολους και ας τα χωνουμε που κ που :p:D

οπως το πες.θα επαιρνα οποιαδηποτε μαρκα μουα αρεσει χωρις να κοιταω αν ειναι ιταλικο γερμανικο ιαπωνικο γαλλικο...ξανα οπως το πες εκει που παω να το βαλω αγγελεια που το εχω βαλει κανα 2 φορες την σβηνω.πραγματι εχω περασει πολλα και κακα και καλα με το αμαξι μου.καποιες φορες μου την δινει και αλλες με φτιαχνει..δεν ξερω τι πρεπει να κανω σιγουρα αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να δωσω αλλο ενα 2χιλιαρο αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε:

αλλαγη Ν75,σκαστρα,ΑΥΛΟΥς ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ,7 βαλβιδες εξωτερικης θερμοκρασιας G17,αλλαγη τιμονιου,αλλαγη κολωνας τιμονιου,αλλαγη αεραγωγου κεντρικου και τωρα αλλαγη φλαντζας μηχανης γιατι το 3ο μπουζι εχει λιγο λαδι.

σε μολις 40.000χλμ.

Ετος 2007/gt 170ps.

Ειπε κανεις τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

μκΙΙ GTI μετατροπη, αγοραστηκε 1994 με 40000χλμ και αποσυρθηκε το 2008 με 195000χλμ, επισκευες και βλαβες? ...αστο ...θελουμε 2 φορουμ!!

mkV GTI αγοραστηκε καινουργιο ιουλιο 2005 κ ανταλλαγη με το R ιουνιο του 2010 με 105000χλμ (απειραχτο), διαρροη ψυκτικου απο κολαρα 2 μηνες μετα την παραλαβη (το τελειο ξενερωμα σε καινουργιο αμαξι!), κομπρεσορας α/κ στην 2ετια, λαστιχα πορτας στον χρονο (ξεκολησαν), αισθητηρες βροχης x2 (δουλευαν οι υαλοκαθαριστηρες στα ξεκουδουνα), καμια δεκαρια λαμπες φαναριων μπρος-πισω, κλασικα τα τζαμια πηγαιναν τερμα πανω κ ξανακαταιβεναν μερικες φορες, και προς το τελος της 4ετιας τα επαιξε κ ο διακοπτης της ηλιοροφης κ εκανε οτι ηθελε. Επισης η κονσολα ετριζε, κυριως στο κεντρο, ειδικα σε λακουβες, κ οποτε δεν ειχα μουσικη ηταν λιγο ενοχλητικο.

Αδερφε αν νομιζεις οτι ειμαι εξω απο τον χορο κ γι αυτο πολλα τραγουδια ξερω απλα, πλανασαι πλανην οικτρα! Αν ηθελα να κραξω κ εγω παιζει να ειχα κ πιο πολλα απο σενα να γραψω. Αλλα δεν θα κατσω να κανω συγκριση ποιος ειναι ο πιο γκαντεμης εδω μεσα, οπως αυτο το ατυχες τοπικ ζηταει, ειναι ανωφελο για ολους και ανουσιο, μια απλη αναφορα των προβληματων ειναι αρκετη πιστευω, το κραξιμο δεν χρειαζεται.

Αν θα αγοραζα παλι το GTI? ...με κλειστα ματια! Το αμαξι με ικανοποιησε αφανταστα κ το χαρηκα υπερβολικα, αξιζε κ το τελευταιο σεντ που το πληρωσα κ βαλε κ τις επισκευες μεσα, ηταν μουρατο, στημενο, στιβαρο, γρηγορο, ασφαλες και παντα με πηγαινε κ με γυρναγε οπου γουσταρα με ασφαλεια και ανεση, το μοτερ κ το πλαισιο δεν εκαναν κιχ ποτε παρολο το σκισιμο που ετρογε επι μονιμου βασεως, και 5 χρονια ειχα ξεχασει τι σημαινει οδικη βοηθεια αφου δεν με αφησε ποτε κ πουθενα. Τα περιστατικα με τις βλαβες που αντιμετωπησα τα περισσοτερα τα ειχα ξεχασει κιολας για να σου πω την αληθεια, τα ξαναεφερα στην μνημη μονο κ μονο για να σου αποδειξω οτι η τελικη εντυπωση μενει μονο στο συνολο και να μην κολαμε σε μερικα χαλασμενα περιφερειακα τα οποια χαλανε σε ολα τα αμαξια λιγο-πολυ.

Οσο για το τι θα επαιρνες, σε αλλα ποστ ανεφερες mercedes h bmw k τωρα ξαφνικα πηγες ιαπωνια-ιταλια ...σε χανω λιγο

Αλλου εγραφες επισης οτι το GTI δεν το πουλας για συναισθηματικους λογους... εδω σε χανω περισσοτερο

Υ.Γ. εγω δεν αλλαζω γνωμη για κανενα, σας αγαπαω ολους και ας τα χωνουμε που κ που :whistling::)

Αρχισαν οι αγαπουλες..... λεμε! (Παρεξηγιαρη πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε:

αλλαγη Ν75,σκαστρα,ΑΥΛΟΥς ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ,7 βαλβιδες εξωτερικης θερμοκρασιας G17,αλλαγη τιμονιου,αλλαγη κολωνας τιμονιου,αλλαγη αεραγωγου κεντρικου και τωρα αλλαγη φλαντζας μηχανης γιατι το 3ο μπουζι εχει λιγο λαδι.

σε μολις 40.000χλμ.

Ετος 2007/gt 170ps.

Ειπε κανεις τιποτα;

Ποιο μήνα του 2007 το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Golf GT 170 Σεπτέμβριος 2007 69.000 χιλιόμετρα.

Αλλαγή σκάστρας (έβγαζε σφάλμα) και Ν75 (προληπτικά). Αλλαγή ρουλεμάν ιμάντα δυναμό γιατί έκανε θόρυβο και αλλαγή τσιμούχας στον μπροστινό άξονα από όπου έχανε και λίγες βαλβολίνες.. κατα τ'αλλα δεν καίει καθόλου λάδι και την σκουριασμένη κούνια την έχω σχεδόν από την αρχή με κάπως αυξανόμενο θόρυβο όσο περνούσαν τα χιλιόμετρα. όλα καλυφθηκαν από εγγύηση (έχω και επέκταση).

Edited by Commissar
Link to comment
Share on other sites

Εμεις στην οικογενεια γιατι μονο τα vw ειχαν τετοιες βλαβες? Mazda(x2),ford(x2),Bmw ...ολα με πανω απο 150.000 πλεον ...καποια στα 380 χιλ (ford-mazda) ναι η ποιοτητα πλαστικων και ηχομονωσης εινια ταπεινη ...αλλα μηχανολογικα....κιχ...να πω για το passat ?...το golf...η το jetta φιλου μας... ποσες φορες ηρθαν να τους το δω σαν λιγο γνωστης που εχω γινει... τρομπες καυσιμου στα 10.000 ? κρεμαγιερες 2 φορες αλλαγη παραθυρα,κλειδαριες...λαδια.αισθητηρες νερου ?(2 φορες αλλαγμενοι) ...βασεις καθισματων.?? Σασμαν τραγωδια ?(το 6αρι σασμαν) ...και ομως παλι πηρα Golf...γιατι εκανα πολλα χιλιομετρα και ηθελα σε μαι ενδεχωμενη στραβη να μην ελεγαν αν γινοταν κατι λυπηθηκαμε 4 χιλιαρικα ...ισως μπορουσε να παοφευχθει κτλ... δνε υπαρχει ανθρωπος που να πιστευει σοβαρα οτι τα vw ειναι αξιοπιστα...ουτε τα περιοδικα ουτε ο ειδικος τυπος....χρονια τωρα...ακομα και οι διεθνεις εκθεσεις τα εχουν πατο αξιοπιστιας...Εδω βγηκε το Α5 το αυτοκινητο με τα περισσοτερα προβληματα ,και λεμε για τα ταπερακια μας εμεις και κλαιγομαστε...

Link to comment
Share on other sites

καλα εμενα ενος χρονου αμαξη και αν πατησο σε ανομαλο δρομο μην πο λακουβες τριζουν τα παντα μεσα lol apla. να τα δωσουμε ρε νικολα και τι θα παρουμε?καλα αυτα μονο στα golf και γενικα στα αμαξια τις vw γινονται?οι audi,bmw η mercedes δεν εχουν προβληματα?

το ιδιο προβληματισμο ειχα και γω μιασ και το δικο μου 1,6 fsi βγαζει συνεχως προβληματακια...το εχω, το προσεχω και το συντηρω ακομα αψογα...αλλα δοκιμασα και τη αμερικανικη τεχνολογια.. πηρα ενα grand cherokee crd 2009.. με εχει ξετρελανει με τη οδηγηση του new_sugkrotima.gif .. μαλλον ειναι μυθοσ οτι μονο οι γερμανοι ειναι στη κορυφη new_killother.gif

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

golf tsi 140 hp οταν ηταν μαμα. απο τα πρωτα 3000 χλμ το εχω κανει προγραμα,εξατμιση,και φιλτρο ελευθερας.εχω 25000 χλμ το πειρα 7μο του 2008 και μεχρι τωρα ουτε καν ν75 ουτε σκαστρα εχω αλαξει και το σκειζω καθημερινος.αλλα πρεπει να τηρεις τον νομω που εχουν τα tyrbo μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και παρακολουθώ το forum σχεδόν μια εβδομάδα πριν παραλάβω και το δικό μου GOLF (Variant V 122hp highline)και μπορώ να πω ότι ήμουν και είμαι αγχωμένος για τυχόν μικρά ή μεγάλα προβλήματα. Μετά από ένα χρόνο συμβίωσης ούτε ένα κιχ δεν έχει κάνει (αν και έχει κάνει περίπου 1000km με τρέιλερ και φουσκωτό από πίσω).

Θα συμφωνήσω ότι είναι ένα πολύπλοκο και φορτωμένο τεχνολογία αυτοκίνητο και ισχύει το ρητό που λέει "ότι δεν υπάρχει δεν χαλάει". Μου κάνει εντύπωση και απορία τα αδέλφια του (SEAT SKODA AUDI) παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα?

Μήπως λόγο του ότι έχουν πουληθεί πάρα πολλά αυτοκίνητα VW κατ'αναλογία είναι λογικό το ποσοστό προβλημάτων?

Και για το τέλος καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα με το after sale service.

Υ.Γ. Σε όποιο έντυπο του ειδικού τύπου και να διαβάσεις συγκριτικό test μεταξύ golf και άλλων μοντέλων της ίδια κατηγορίας η κατάληξη είναι ότι παρά τις προσπάθειες των άλλων κατασκευαστών ακόμα δεν κατάφεραν φτάσουν στο επίπεδο του GOLF.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και παρακολουθώ το forum σχεδόν μια εβδομάδα πριν παραλάβω και το δικό μου GOLF (Variant V 122hp highline)και μπορώ να πω ότι ήμουν και είμαι αγχωμένος για τυχόν μικρά ή μεγάλα προβλήματα. Μετά από ένα χρόνο συμβίωσης ούτε ένα κιχ δεν έχει κάνει (αν και έχει κάνει περίπου 1000km με τρέιλερ και φουσκωτό από πίσω).

Θα συμφωνήσω ότι είναι ένα πολύπλοκο και φορτωμένο τεχνολογία αυτοκίνητο και ισχύει το ρητό που λέει "ότι δεν υπάρχει δεν χαλάει". Μου κάνει εντύπωση και απορία τα αδέλφια του (SEAT SKODA AUDI) παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα?

Μήπως λόγο του ότι έχουν πουληθεί πάρα πολλά αυτοκίνητα VW κατ'αναλογία είναι λογικό το ποσοστό προβλημάτων?

Και για το τέλος καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα με το after sale service.

Υ.Γ. Σε όποιο έντυπο του ειδικού τύπου και να διαβάσεις συγκριτικό test μεταξύ golf και άλλων μοντέλων της ίδια κατηγορίας η κατάληξη είναι ότι παρά τις προσπάθειες των άλλων κατασκευαστών ακόμα δεν κατάφεραν φτάσουν στο επίπεδο του GOLF.

φιλε μου μπερδευεσαι..122αρη εχεις..καθολου πολυπλοκο δεν ειναι..τα περισσοτερα προβληματα τα εχουν τα twincharger..καθως και καποια gti σαν το δικο μου συνηθως απο τα πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπερδευεσαι..122αρη εχεις..καθολου πολυπλοκο δεν ειναι..τα περισσοτερα προβληματα τα εχουν τα twin-charger..καθως και καποια gti σαν το δικο μου συνηθως απο τα πρωτα.

Καλά τα λές ως προς τον twin-charger, αλλά ως πρός τους τριγμούς τα κιβώτια ταχυτήτων και γενικά τα διάφορα προβλήματα εκτός μοτέρ εκεί αναφέρομαι.

Υ.Γ. Το δικό μου είναι made in Mexico, είναι καλό η κακό ως προς την ποιότητα, ξέρει κανείς?

Edited by DADDY
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λές ως προς τον twin-charger, αλλά ως πρός τους τριγμούς τα κιβώτια ταχυτήτων και γενικά τα διάφορα προβλήματα εκτός μοτέρ εκεί αναφέρομαι.

παντος εισαι εξαιρεση και οχι κανονας..ποσα χμ εχεις??μην μου πεις σαν κατι παιδακια εχω κανει 29000 ΟΟΟΟλοκληρα χμ...θα γελασω!στα λιγα χμ μονο αστοχιες υλικου μπορουν να βγουνε σαν προβληματα..στο gti π.χ εχω 95000..απο εκει που δεν εκανε κιχ εχει γ@μηθει στα προβληματα με το που πατησε τα 80000 και κατι..και γενικα σε συζητησεις με ιδιοκτητες gti v το ιδιο μου λενε.ειδικα για τα πρωτα..τα αλλα βγαζανε απο την αρχη!βλεπε μαλακα ελατηρια στις βαλβιδες εξαγωγης..κ.λ.π..η πλακα ειναι πως αρκετος κοσμος εχει προβληματα και δεν το γνωριζει..και πολλες φορες δεν ειναι μικροπροβληματα!!και ας μην σ αφησουν στο δρομο!

Link to comment
Share on other sites

παντος εισαι εξαιρεση και οχι κανονας..ποσα χμ εχεις??μην μου πεις σαν κατι παιδακια εχω κανει 29000 ΟΟΟΟλοκληρα χμ...θα γελασω!

XMMM! Θα σου απαντήσω σαν 47 χρόνων! 12.000 km έχω κάνει. Αλλά δυστυχώς λόγο της μορφής της δουλειάς μου τα περισσότερα είναι μέσα στην Αθήνα (1η 2η 3η 2η 1η) είμαι ηλεκτρονικός επισκευές TV. Kαι όπως είπα τα 1000 km ρυμούλκηση φουσκωτό 5m.

Link to comment
Share on other sites

XMMM! Θα σου απαντήσω σαν 47 χρόνων! 12.000 km έχω κάνει. Αλλά δυστυχώς λόγο της μορφής της δουλειάς μου τα περισσότερα είναι μέσα στην Αθήνα (1η 2η 3η 2η 1η) είμαι ηλεκτρονικός επισκευές TV. Kαι όπως είπα τα 1000 km ρυμούλκηση φουσκωτό 5m.

λοιπον και εγω εχω τα περισσοτερα χμ μεσα στην πολη...ριμουλκηση οχι δεν εχω σκαφος η τροχοσπιτο..γενικα παντος απο αυτα που ακουσα και ειδα στο φορουμ θεωρω το 122 το πιο αξιοπιστο 5αρι η 6αρι..ευχομαι ποτε να μην σου βγαλει κατι.παντος μεταξυ μας ειναι παρα πολυ λιγα τα χμ που εχεις αδερφε και ακομα ειναι νωρις για να σου δειξει κατι,καλυτερα να εχουν αποψη για προβληματα καποιοι που να εχουν κανει καποια χμ.ουτος ωστε να εχει φυγει και αυτο που λεμε 'αστοχια υλικου' οχι απολυτα βεβαια αλλα...τεσπα..εγω ευχομαι σε ολους να μην παρουσιασει το αμαξι ποτε τιποτα αν ειναι δυνατο!τωρα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι..μα με λιγο κραξιμο μα με λιγες φαπες..στρωνουν ολα..χαχα..παντα υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν και χειροτερα!υπομονη στους συμπασχοντες και καλη τυχη στους υπολοιπους!

υ.γ να μην μου απαντησεις φιλε σαν 47 χρονων,να μου απαντησεις σαν παιδι με το χερι στην καρδια!γιατι τα παιδια πλεον μονο βλεπουν τα πραγματα αντικειμενικα και καμια φορα πιο ορθολογικα απ οτι εμεις!μακαρι ολοι να βγαζαμε τα πεταμενα χρονια μας και να γυρνουσαμε τον χρονο πισω!τεσπα..καραoff topic απλα ετσι κουβεντα να γινετε..με επιασε το παραπονο των 'αντα'

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

παιδια υγεια και μακαρι την επομενη φορα ο κομπρεσσορας να ειναι αστερατος !....

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο ο κομπρεσορας ο δικος σας..εχουμε και εμεις κομπρεσορα οι 2λιτροι..ασχετα αν ειναι του a/c ειναι ομως πανακριβος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.