Jump to content
maria_tsi

Διαγωνισμοσ

Recommended Posts

εννοείται ότι χαίρομαι όταν έχω απο πέρυσι αμάξι με 160 άλογα χωρίς προβλήματα (ας είναι ακόμα, εγώ είμαι χαρούμενος!)

1) ούτε και εγώ

2) φορεμένο επάνω στα μικρά. Σύγκρινε το bravo με το golf

3) συνεχίζεις! να μου πείς τη giulie κάτι γίνεται. Για μένα είναι τα ίδια αμάξια σαν σύνολο. Κανέναν δεν είναι τέλειο. Και τα δύο κάπου υστερούν. Για αυτό όμως υπάρχει σχετικό νήμα.

Καλά ξεμπρδέματα!

το μοτερ αυτο το φοραει και η τζουλιετα,αλλα ετσι και αλλιως ενα μοτερ απο ποτε γινετε αξιοπιστο απο το που μπαινει???

εξαλλου το golf δεν ειναι δα και καμια νταλικα!!!

δευτερον το bravo ειναι αστοχο παραδειγμα.και εχει το παλιο μοτερ..........

ρε παιδια τι θελετε αλλο να πω???

αναξιοπιστια=vag(πλεον)

συνεργειο=vag

μπαμπινιωτης

εγω απλα θα ηθελα να γυρησει ο χρονος πισω!!!!να αλλαζα εκεινη την μαυρη ωρα που το αγορασα!πλεον ειναι αργα!!!εχω χασει πολλα λεφτα!!!και δεν σκοπευω να χασω και αλλα πουλωντας το!!!εξαλλου τωρα πια ειναι καινουργιο!!!αφου τα χω αλλαξει ολα!!!χαλασαν!!!

απλως θα παρω και ενα μικρο να κανω την δουλεια μου ησυχα και γρηγορα!!!

χαιρετε!!!

Link to comment
Share on other sites

για το μοτερ με τα 170 αλογα δεν ξερω δεν απαντω..εαν κρινω απο ενα φορουμ πολυ γνωστο

που παρακολουθω δεν εχουν αναφερθει προβληματα για το συγκεκριμενο μοτερ..με δεδομενο ομως

οτι σε καμια περιπτωση δεν εχει πουλησει οπως τα tsi...για μην πω οτι ειναι πολυ λιγοι οι κατοχοι..

του συγκεκριμενου μοτερ σε αυτο το φορουμ με τη συμετοχη τεραστιου αριθμου χρηστων...

αυτο που εχω να σου πω εγω μετα απο 3 ιταλικα στην οικογενεια....τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...προβληματα..προβληματα ..προβληματα!!!!!!!!!

παντως επειδη και η qv στηριζεται στην ιδια φιλοσοφια με την δικια μας 105αρα..στην ουσια ιδια αυτοκινητα ειναι με αλλο μοτερ.....δεν συγκρινονται σε καμια περιπτωση με το γκολφ...και στο λεω εγω που τα οδηγαω και τα δυο ..με αρκετα χλμ εθνικη.......

τωρα εαν εσενα σε γοητευσε τοσο πολυ η 170 ....παρτην ....δεν θα απογοητευτεις σιγουρα μαζι της

ειναι κουκλα ...αλλα σε οδηγικη συμπεριφορα ..εαν εξαιρεσεις το κοφτερο τιμονη της..ειναι πισω απο το γκολφ....

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

για το μοτερ με τα 170 αλογα δεν ξερω δεν απαντω..εαν κρινω απο ενα φορουμ πολυ γνωστο

που παρακολουθω δεν εχουν αναφερθει προβληματα για το συγκεκριμενο μοτερ..με δεδομενο ομως

οτι σε καμια περιπτωση δεν εχει πουλησει οπως τα tsi...για μην πω οτι ειναι πολυ λιγοι οι κατοχοι..

του συγκεκριμενου μοτερ σε αυτο το φορουμ με τη συμετοχη τεραστιου αριθμου χρηστων...

αυτο που εχω να σου πω εγω μετα απο 3 ιταλικα στην οικογενεια....τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...προβληματα..προβληματα ..προβληματα!!!!!!!!!

παντως επειδη και η qv στηριζεται στην ιδια φιλοσοφια με την δικια μας 105αρα..στην ουσια ιδια αυτοκινητα ειναι με αλλο μοτερ.....δεν συγκρινονται σε καμια περιπτωση με το γκολφ...και στο λεω εγω που τα οδηγαω και τα δυο ..με αρκετα χλμ εθνικη.......

τωρα εαν εσενα σε γοητευσε τοσο πολυ η 170 ....παρτην ....δεν θα απογοητευτεις σιγουρα μαζι της

ειναι κουκλα ...αλλα σε οδηγικη συμπεριφορα ..εαν εξαιρεσεις το κοφτερο τιμονη της..ειναι πισω απο το γκολφ....

αλλα αμορτισερ,αλλα φρενα,αλλο αμαξι σε σχεση με το δικο σας!!!

δηλαδη ενα golf 1,4 fsi,η μονη διαφορα που εχει με το gti ειναι τα αλογα???

αυτο το μοτερ ειναι πολυδουλεμενο με τα ιδια,λιγοτερα η περισσοτερα αλογα...σε mito(135,155 ps)fiat punto abarth-essese(155-180ps)punto evo abarth(165 ps)

οι ιταλοι αλλαξαν......εμαθαν........δεν ειναι αλαζονες......τρανη αποδειξη οι alfa romeo 159,mito,gulia(ακομα νωρις αλλα μετα το μιτο ο δρομος ειναι στρωμενος),fiat 500,abarth μοντελα,punto evo

ειναι μερικα αξιοπιστα μοντελα........

τελειως φιλικα...

χαιρετε!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα επειδη σε βλεπω ετελως απογοητευμενο με την vw και οχι αδικα θα ελεγα....καπως ετσι ενιωθα

και εγω στην αρχη με τα προβληματα που ειχα....σε νιωθω και δεν σε κατηγορω.....

εαν τελικα εχεις αποφασισει για ιταλικο...η γνωμη μου ειναι εαν μπορεις να βρεις καποιο απο καποιον γνωστο και να το βγαλεις εθνικη...να κανεις καποια χλμ πρωτα..και εαν τελικα σε πεισει παρτο......

παντως να ξερεις..μην περιμενεις να δεις κατι καλυτερο ..μαλον χειροτερο απο το γκολφ..σε τομεις οδηγικη συμπεριφορα..στοιβαροτητα..πατημα.......ισως με τα ιδια φρενα..και ποιο γρηγορο..αλλα ¨"ελαφρυ"τιμονη...

εαν τελικα παρεις την qv..θα χαρω πολυ να ανεβασεις καμια φωτο...ειναι οντως κουκλα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω GTI V με 91000χιλ. κανενα προβλημα.

τα προβληματα που αναφερονται εδω δεν ειναι πολλα γιατι το αυτοκινητο εχει πουλησει τρελα οποτε σε ποσοστο οι βλαβες ειναι λιγες. επισης να ειστε σιγουροι πως μερικοι εδω μεσα που γραφουν για βλαβες απλα δεν εχουν golf. απλα ζηλευουν και μπαινουν εδω και γραφουν οτι τους κατεβει. και μη μου πειτε πως δεν συμβαινει. φιλος μου εχει γραφτει στο φορουμ της toyota και τους κανει ανω κατω εδω και 4 χρονια.... και ειναι σιγουροι πως ειναι δικος τους.

σιγουρα αναλογα ατομα υπαρχουν και εδω.

επειδη εχω οδηγησει ιαπωνεζικα 3ετιας και δεν ειμαι 25 ετων, μπορω να πω πως οποιος εχει οδηγησει μερικα αυτοκινητα, μονο που μπαινεις στο golf καταλαβαινεις την διαγορα ποιοτητας και αξιοπιστιας. αληθεια ποσα golf εχετε δει πανω σε express service? και θα επρεπε να δειτε πολλα καθως ειναι πολλα που εχουν πουληθει.

Link to comment
Share on other sites

εχω GTI V με 91000χιλ. κανενα προβλημα.

τα προβληματα που αναφερονται εδω δεν ειναι πολλα γιατι το αυτοκινητο εχει πουλησει τρελα οποτε σε ποσοστο οι βλαβες ειναι λιγες. επισης να ειστε σιγουροι πως μερικοι εδω μεσα που γραφουν για βλαβες απλα δεν εχουν golf. απλα ζηλευουν και μπαινουν εδω και γραφουν οτι τους κατεβει. και μη μου πειτε πως δεν συμβαινει. φιλος μου εχει γραφτει στο φορουμ της toyota και τους κανει ανω κατω εδω και 4 χρονια.... και ειναι σιγουροι πως ειναι δικος τους.

σιγουρα αναλογα ατομα υπαρχουν και εδω.

επειδη εχω οδηγησει ιαπωνεζικα 3ετιας και δεν ειμαι 25 ετων, μπορω να πω πως οποιος εχει οδηγησει μερικα αυτοκινητα, μονο που μπαινεις στο golf καταλαβαινεις την διαγορα ποιοτητας και αξιοπιστιας. αληθεια ποσα golf εχετε δει πανω σε express service? και θα επρεπε να δειτε πολλα καθως ειναι πολλα που εχουν πουληθει.

Θα συμφωνήσω με τον Dr και να σας θυμίσω πως έχουν πουληθεί ΠΑΝΩ απο 3,8 εκατομμύρια 5άρια ! Θα συνεχίσω αυτό που λέει ο Dr με μια παράθεση από τον αγαπητό ta6ape σε άλλο θέμα.

Επειδή δούλεψα στην VW-Audi αλλά και στην Volvo και στην Ford, στην Hyundai και KIA, και τώρα έχω τα επίσημα στατιστικά ζημιών από τα Renault, ξέρω από ζημιές λίγο παραπάνω από κάποιους!

Και μπορώ να σας πω ότι τα πραγματικά προβλήματα που βγάζουν τα VW είναι λιγότερα και μικρότερου κόστους απο τις άλλες εταιρίες που έχω δουλέψει και δουλεύω! Πραγματικά προβλήματα εννοώ και εγώ αυτά για τα οποία φταίει το εργοστάσιο και όχι τα Μάπα συνεργεία που έχουμε στην Ελλάδα...

Μη δημιουργούμε λοιπόν μια αρνητική ατμόσφαιρα!

Μη ξεχνάμε ότι στα φόρουμ γράφουνε αυτοί που έχουν προβλήματα με τα αμάξια τους και ψάχνουν για λύση, και δεν γράφουν αυτοί που θέλουν να παινέψουν τα αμάξια τους!

Καλημέρα Σε Όλους !

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Dr και να σας θυμίσω πως έχουν πουληθεί ΠΑΝΩ απο 3,8 εκατομμύρια 5άρια ! Θα συνεχίσω αυτό που λέει ο Dr με μια παράθεση από τον αγαπητό ta6ape σε άλλο θέμα.

Καλημέρα Σε Όλους !

συγγνωμη αλλα αυτα ειναι αστεια.........

μετα οσο και καλοπροαιρετος να ειμαι δεν μπορω να μην πω στον φιλο να περασει να εισπραξει την επιταγη απο την vag.κανει καλα την δουλεια του....

λες και εμεις δεν ειχαμε αλλης μαρκας αυτοκινητα,λες και εμεις δεν εχουμε δει αλλα φορουμ.......

βρειτε μου μια.....μια σοβαρη εταιρια(αν ειναι τετοια ακομα η vag δεν ξερω)που να βγαζει μαζικα προβλημα στο 6αρι κιβωτιο της και να μην κανει ανακληση.........αυτο ειναι ασεβεια στον πελατη της........απατη........

δυστυχως ομως εδω μεσα,λογικο ειναι,δεν γραφουν ολοι με την ιδιοτητα του καταναλωτη,αλλα του πωλητη αντιπροσωπειας η ιδιοκτητη η δεν ξερω και εγω τι αλλο.........

χαιρετε!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι θελετε αλλο να πω???

αναξιοπιστια=vag(πλεον)

συνεργειο=vag

μπαμπινιωτης

εγω απλα θα ηθελα να γυρησει ο χρονος πισω!!!!να αλλαζα εκεινη την μαυρη ωρα που το αγορασα!πλεον ειναι αργα!!!εχω χασει πολλα λεφτα!!!και δεν σκοπευω να χασω και αλλα πουλωντας το!!!εξαλλου τωρα πια ειναι καινουργιο!!!αφου τα χω αλλαξει ολα!!!χαλασαν!!!

απλως θα παρω και ενα μικρο να κανω την δουλεια μου ησυχα και γρηγορα!!!

χαιρετε!!!

Εγω παντως φιλε μου και χωρις παρεξηγηση, θα το εδινα και θα ησυχαζα εφοσον απ'οτι βλεπω υποφερεις (μαυρη μερα τη λες)οσο και αν εχανα.

Δεν αξιζει να στενοχωριεσαι τοσο οσο λες. Το λεω γιατι το εχω κανει δυο φορες, οχι με VW δεν μου εχει τυχει ακομα παροτι ειχα/εχω δυο tsi αλλα χωρις προβληματα εδω και 4 χρονια σχεδον. Δεν θελω να λεω μαρκες αλλα η μια ειναι γερμανικη και η αλλη κορεατικη, και δεν το μετανοιωσα.

Εδωσα πανω στο χρονο το κορεατικο, πηρα γερμανικο, πανω στο τριτο χρονο εδωσα το γερμανικο και πηρα το πρωτο tsi. To κρατησα 1.5 χρονο, χωρις προβλημα, και το εδωσα πισω ανταλλαγη και πηρα το ιδιο με dsg (ηθελα αυτοματο γιατι μου φαινοταν λιγο αδυναμος ο συμπλεκτης, οπως σε ολα τα συγχρονα αυτοκινητα, αλλα κυριως ειχα ενα προβλημα με το αριστερο μου γονατο απο 10 χρονια συνεχους οδηγησης του Corrado μου που ειχε πολυ σκληρο συμπλεκτη αλλα δεν παθαινε τιποτα).

Και τα δυο χωρις προβληματα εκτος του οτι δεν θεωρω τα φρενα του αποτελεσματικα γι'αυτο και τα αλλαξα με του gti και ολα ενταξει πια. Α, και με προγραμμα εδω και 1.5 χρονο.

Και παλι ομως αυτο δεν λεει τιποτα γιατι προβληματα γενικως υπαρχουν οπως φαινεται.

Παντως το να εχεις ενα αυτοκινητο οπως λες σαν το δικο σου και να το κρατας δεν ειναι συνετο για μενα. Ειναι οπως μια γυναικα στον γαμο. Αν σου βγει σκαρτη οπως λες την αλλαζεις, οσο και να κοστιζει το διαζυγιο, δεν την κρατας και συνεχιζεις να γκρινιαζεις για παρτη της.

Την σουταρεις και εισαι κυριος.

Οσο για τις αλλες μαρκες, επειδη εχω και τα χρονια και την εμπειρια, να ξερεις οτι κυριως στην Ευρωπη που ειναι πιο συνειδητοποιημενοι αγοραστες, τα ιταλικα αυτοκινητα σχεδον δεν υπαρχουν εκτος Ιταλιας (και εκει κυριως στα νοτια) και Ελλαδα (ειμαστε αναλογικα απο τις καλυτερες αγορες τους, αν οχι η καλυτερη). Γιατι? Απλα γιατι δεν εχουν αξιοπιστια ακομα και σε σχεση με τα Γκολφ. Στην Αμερικη, που ειναι τεραστια αγορα, απλα δεν υπαρχουν. Υπηρξαν αλλα γρηγορα εσβησαν. Το οτι πλεον πατανε στα χναρια του Γκολφ (βλεπε Gulietta) κατι λεει.

Παντως επειδη εχει τυχει και οδηγησα την 170αρα απλα να σου πω οτι ακομα δεν θα αλλαζα το tsi μου γι'αυτη. Παρ'ολα τα χουγια τους συγκριτικα και ειδικα σε θεματα ανεσης/κρατηματος/επιδοσεων (φυσικα εφοσον δεν υπαρχουν προβληματα)και ποιοτητας κατασκευης και σε γενικη εικονα υπερτερουν απο τον ανταγωνισμο.

Αν θελεις βεβαια περισσοτερη φινετσα/εμφανιση παιρνεις Αλφα, αν θελεις περισσοτερη αξιοπιστια παιρνεις γιαπωνεζικο, αν θελεις καλυτερη σχεση τιμης/αποδοσης παιρνεις κορεατικο, αν θελεις ομως τον καλυτερο συνδυασμο, ακομα παιρνεις Γκολφ.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο, ουτε η αξιοπιστια των γιαπωνεζικων, ουτε η φινετσα της Αλφα αλλα ουτε και οι πωλησεις του Γκολφ παρ'ολο τον οχι και τοσο καλο βαθμο αξιοπιστιας του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλε μου και χωρις παρεξηγηση, θα το εδινα και θα ησυχαζα εφοσον απ'οτι βλεπω υποφερεις (μαυρη μερα τη λες)οσο και αν εχανα.

Δεν αξιζει να στενοχωριεσαι τοσο οσο λες. Το λεω γιατι το εχω κανει δυο φορες, οχι με VW δεν μου εχει τυχει ακομα παροτι ειχα/εχω δυο tsi αλλα χωρις προβληματα εδω και 4 χρονια σχεδον. Δεν θελω να λεω μαρκες αλλα η μια ειναι γερμανικη και η αλλη κορεατικη, και δεν το μετανοιωσα.

Εδωσα πανω στο χρονο το κορεατικο, πηρα γερμανικο, πανω στο τριτο χρονο εδωσα το γερμανικο και πηρα το πρωτο tsi. To κρατησα 1.5 χρονο, χωρις προβλημα, και το εδωσα πισω ανταλλαγη και πηρα το ιδιο με dsg (ηθελα αυτοματο γιατι μου φαινοταν λιγο αδυναμος ο συμπλεκτης, οπως σε ολα τα συγχρονα αυτοκινητα, αλλα κυριως ειχα ενα προβλημα με το αριστερο μου γονατο απο 10 χρονια συνεχους οδηγησης του Corrado μου που ειχε πολυ σκληρο συμπλεκτη αλλα δεν παθαινε τιποτα).

Και τα δυο χωρις προβληματα εκτος του οτι δεν θεωρω τα φρενα του αποτελεσματικα γι'αυτο και τα αλλαξα με του gti και ολα ενταξει πια. Α, και με προγραμμα εδω και 1.5 χρονο.

Και παλι ομως αυτο δεν λεει τιποτα γιατι προβληματα γενικως υπαρχουν οπως φαινεται.

Παντως το να εχεις ενα αυτοκινητο οπως λες σαν το δικο σου και να το κρατας δεν ειναι συνετο για μενα. Ειναι οπως μια γυναικα στον γαμο. Αν σου βγει σκαρτη οπως λες την αλλαζεις, οσο και να κοστιζει το διαζυγιο, δεν την κρατας και συνεχιζεις να γκρινιαζεις για παρτη της.

Την σουταρεις και εισαι κυριος.

Οσο για τις αλλες μαρκες, επειδη εχω και τα χρονια και την εμπειρια, να ξερεις οτι κυριως στην Ευρωπη που ειναι πιο συνειδητοποιημενοι αγοραστες, τα ιταλικα αυτοκινητα σχεδον δεν υπαρχουν εκτος Ιταλιας (και εκει κυριως στα νοτια) και Ελλαδα (ειμαστε αναλογικα απο τις καλυτερες αγορες τους, αν οχι η καλυτερη). Γιατι? Απλα γιατι δεν εχουν αξιοπιστια ακομα και σε σχεση με τα Γκολφ. Στην Αμερικη, που ειναι τεραστια αγορα, απλα δεν υπαρχουν. Υπηρξαν αλλα γρηγορα εσβησαν. Το οτι πλεον πατανε στα χναρια του Γκολφ (βλεπε Gulietta) κατι λεει.

Παντως επειδη εχει τυχει και οδηγησα την 170αρα απλα να σου πω οτι ακομα δεν θα αλλαζα το tsi μου γι'αυτη. Παρ'ολα τα χουγια τους συγκριτικα και ειδικα σε θεματα ανεσης/κρατηματος/επιδοσεων (φυσικα εφοσον δεν υπαρχουν προβληματα)και ποιοτητας κατασκευης και σε γενικη εικονα υπερτερουν απο τον ανταγωνισμο.

Αν θελεις βεβαια περισσοτερη φινετσα/εμφανιση παιρνεις Αλφα, αν θελεις περισσοτερη αξιοπιστια παιρνεις γιαπωνεζικο, αν θελεις καλυτερη σχεση τιμης/αποδοσης παιρνεις κορεατικο, αν θελεις ομως τον καλυτερο συνδυασμο, ακομα παιρνεις Γκολφ.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο, ουτε η αξιοπιστια των γιαπωνεζικων, ουτε η φινετσα της Αλφα αλλα ουτε και οι πωλησεις του Γκολφ παρ'ολο τον οχι και τοσο καλο βαθμο αξιοπιστιας του.

τι να σου πω????στα 60.000 χλμ εχω δωσει 3000 με 3500 ευρω για βλαβες σε ενα golf gt!πανω απο το 10% της αξιας του αυτοκινητου!!!βλεπω και αλλους εδω μεσα με τα ιδια η και χειροτερα!!!πως μπορω να εχω εμπιστοσυνη??

συν ενα touareg v8 100000 ευρω που εχουν στην οικογενεια μου και ξερω που κολαει το αυτοματο κιβωτιο!!!!

και μπενεις σε forum alfa romeo και νομιζεις οτι θα γινεται πανικος,και δεν ακουγεται κιχ!!!στα mito(κυκλοφορουν καιρο,εχουν κινητηρες 1,4 με πολλα αλογα)εχουν χαλασμενο το καπακι βενζινης και το κανουν θεμα!οχι ζημιες χιλιαδων ευρω σαν και μας.....

αλλα κανεις δεν μου απαντα για 6αρι κιβωτιο,αν επρεπε να γινει ανακληση.......

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις βεβαια περισσοτερη φινετσα/εμφανιση παιρνεις Αλφα, αν θελεις περισσοτερη αξιοπιστια παιρνεις γιαπωνεζικο, αν θελεις καλυτερη σχεση τιμης/αποδοσης παιρνεις κορεατικο, αν θελεις ομως τον καλυτερο συνδυασμο, ακομα παιρνεις Γκολφ.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο, ουτε η αξιοπιστια των γιαπωνεζικων, ουτε η φινετσα της Αλφα αλλα ουτε και οι πωλησεις του Γκολφ παρ'ολο τον οχι και τοσο καλο βαθμο αξιοπιστιας του.

η απολυτη τοποθετηση για μενα..μπραβο σου!!!!!!! :):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω????στα 60.000 χλμ εχω δωσει 3000 με 3500 ευρω για βλαβες σε ενα golf gt!πανω απο το 10% της αξιας του αυτοκινητου!!!βλεπω και αλλους εδω μεσα με τα ιδια η και χειροτερα!!!πως μπορω να εχω εμπιστοσυνη??

συν ενα touareg v8 100000 ευρω που εχουν στην οικογενεια μου και ξερω που κολαει το αυτοματο κιβωτιο!!!!

και μπενεις σε forum alfa romeo και νομιζεις οτι θα γινεται πανικος,και δεν ακουγεται κιχ!!!στα mito(κυκλοφορουν καιρο,εχουν κινητηρες 1,4 με πολλα αλογα)εχουν χαλασμενο το καπακι βενζινης και το κανουν θεμα!οχι ζημιες χιλιαδων ευρω σαν και μας.....

αλλα κανεις δεν μου απαντα για 6αρι κιβωτιο,αν επρεπε να γινει ανακληση.......

Φυσικα και θα επρεπε να γινει ανακληση, αλλα ειπαμε το after sales της VW ειναι ακρως προβληματικο και ειδικα σε τριτοκοσμικες χωρες οπως εδω.

Και παλι θα ηθελα να πω να μην συγκρινονται οι απλοι τουρμπο κινητηρες με τους κομπρεσσορατους/τουρμπο δηλ τα 140/150/160/170αρια.

Πιο πολλα περιφερειακα και πιο πολλες πιθανοτητες βλαβης. Ειπαμε δεν ειναι γιαπωνεζικα και οσο ναναι ειδικα τα 170αρια ηταν πιο πουσαρισμενα, γι'αυτο και γινανε αναβαθμισεις λογισμικου σε αυτα. Τα δε 160αρια ειναι λιγο διαφορετικα σαν κινητηρας απο τα 140/170 γι'αυτο και παιρνουν και περισσοτερη ροπη στο πειραγμα. Εξ'αλλου μιλαμε για κινητηρα που εχει μονο 4 χρονια ζωης και αν αναλογιστουμε την πρωτοποριακη του κατασκευη για τα δεδομενα μαζικης παραγωγης και σε συνδυασμο να κρατησει χαμηλα το κοστος για να ειναι εμπορικο (οπωες και εγινε) τοτε ειναι φυσιολογικο να παρουσιαστουν τα οποια προβληματα. Απο κει και περα η συμβιβαζεσαι και κρατας τα θετικα, εφοσον εχεις τα οποια προβληματα, η οπως ειπα το πουλας ΤΩΡΑ πριν πεσει και αλλο η τιμη του και μετα δεν εχεις εναλλακτικη.

Απλα στην ζωη μας την στιγμη που βγαινουμε χαμενοι απο μια επιλογη μας δεν αξιζει, και το ξαναλεω, να την κουβαλαμε στην πλατη μας για οποιοδηποτε κοστος.

Προσωπικα αν ειχα αυτα τα προβληματα που λες και τα αναθεματιζα θα το ειχα αλλαξει την επομενη μερα.

Η ψυχικη μου υγεια, εφοσον εκει παει το πραγμα, αξιζει περισσοτερο απο οποιαδηποτε 2-3- 4 χιλ ευρω.

Οσο για τα Mito/Gulietta κλπ, θα αφηνα λιγο καιρο να τσουλησουν, να πιεστουν, να τους περασουν κανα προγραμματακι και μετα θα εβλεπα το κατα ποσο θα τα θεωρουσα αξιοπιστα και παντα σε συγκριση με τα απλα τουρμπο της VW δηλ τα 1.8 tsi και τα 1.2 και 1.4 (122).

Ασ περιμενουμε λιγο γιατι και λιγα τετοια τουρμπατα κυκλοφορουν και νωρις ειναι ακομα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλε μου και χωρις παρεξηγηση, θα το εδινα και θα ησυχαζα εφοσον απ'οτι βλεπω υποφερεις (μαυρη μερα τη λες)οσο και αν εχανα.

ευκολα το λες!!!δυσκολα το κανεις.....δεν μπορω να αποδεχτω οτι θα χασω ετσι περιπου 17000!!!ποσο μπορω να δωσω τωρα........

Το καταλαβαινω αυτο που λες γιατι το εχω περασει.

Σκεψου ομως οτι αυριο/μεθαυριο η τιμη του θα εχει πεσει ακομα περισσοτερο και εκει θα εισαι πιο εγκλωβισμενος και θα αναθεματιζεις περισσοτερο.

Εγω απο χρονο σε χρονο στο γερμανικο που εδωσα εχανα 4 χιλιαρικα και μαλιστα τοτε που τα αυτοκινητα ειχαν και καποια καλυτερη αξια.

Οπωσ σου ειπα δεν μετανοιωσα και αν κατι συνεβαινε τωρα το ιδιο θα εκανα, γιατι απλα τρελαινομαι με την ιδεα οτι μπορει να εχω κατι προβληματικο που να αναθεματιζω την στιγμη που το πηρα.

Αν δεν διεθετα και τα επιπλεον λεφτα για να παρω κατι αντιστοιχο απο αλλη μαρκα

σιγουρα θα συμβιβαζομουν με κατι σε μικροτερη κατηγορια αρκει να ειχα το κεφαλι μου ησυχο.

Ετσι ομως το βλεπω εγω, εσυ σιγουρα το βλεπεις διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις βεβαια περισσοτερη φινετσα/εμφανιση παιρνεις Αλφα, αν θελεις περισσοτερη αξιοπιστια παιρνεις γιαπωνεζικο, αν θελεις καλυτερη σχεση τιμης/αποδοσης παιρνεις κορεατικο, αν θελεις ομως τον καλυτερο συνδυασμο, ακομα παιρνεις Γκολφ.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο, ουτε η αξιοπιστια των γιαπωνεζικων, ουτε η φινετσα της Αλφα αλλα ουτε και οι πωλησεις του Γκολφ παρ'ολο τον οχι και τοσο καλο βαθμο αξιοπιστιας του.

η απολυτη τοποθετηση για μενα..μπραβο σου!!!!!!! :):D:lol:

Νασαι καλα φιλε μου!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

σε καποιο προυγουμενο ποστ αναφερθηκε το bravo σαν καλυτερα κρατηματα φρενα κτλ από το GOLF. αυτο πραγματικά ιεροσυλία. το Bravo το έχει φίλος και καναμε το εξής τεστ εγώ πηρα το δικό του αυτός το δικό μου και καναμε την ίδια απόσταση. και οι δύο μετά το τεστ είχαμε την ίδια άποψη. πολυ καλο για τα λεφτά του το BRAVO αλλα δεν μπορεις να το συγκρίνεις με το GOLF, είναι 2 κατηγορίες κάτω. To BRAVO ηταν με τα 120 αλογα. κατω από τις 2500χιλιαδες στροφες ηταν σαν να οδηγουσες χιλιαρη εκαψε περισσότερο απο 20% πανω από το GOLF για την ιδια απόσταση και αλλα πολλά

εάν θέλουμε να έχουμε ενα αμάξι για να λέμε οτι είναι τουρμπο και φθηνο ναι τοτε BRAVO εάν όμως θελουμε AYTOKINHTO τότε GOLF και ας χαλάει

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά όσα λέτε, αλλά ας αφήσουμε λίγο και την καραμέλα με τα Ιαπωνικά, ήρθε το ¶μαροκ, έχουνε τρέξει όλοι να αλλάξουνε τα Ναβάρα και οι τιμές ανταλλαγής είναι απογοητευτικές γιατί έχουνε βγάλει φήμη ότι κάνουνε... μπαμ! Για να καταλάβετε, πρέπει κάθε 50.000 χιλιόμετρα να αλλάζεις κουζινέτα για να μην κάνει κράου ο κινητήρας! Σε κινητήρα diesel! Για να μην πω ότι για πόσα χρόνια είχαμε το εξουσιοδοτημένο service της Nissan και είχαμε ένα σωρό χαρακτηριστικές βλάβες (κεφαλάρια Ν13, μπράτσα multi-link από Primera κλπ). Για δείτε και τώρα που αρχίσανε σιγά σιγά να βάζουνε και κανά ηλεκτρονικό πάνω στα αμάξια τους οι Ιάπωνες τι ωραία που χαλάνε, Avensis και κεφαλάρι diesel, Prius που σκοτώσανε κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις βεβαια περισσοτερη φινετσα/εμφανιση παιρνεις Αλφα, αν θελεις περισσοτερη αξιοπιστια παιρνεις γιαπωνεζικο, αν θελεις καλυτερη σχεση τιμης/αποδοσης παιρνεις κορεατικο, αν θελεις ομως τον καλυτερο συνδυασμο, ακομα παιρνεις Γκολφ.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο, ουτε η αξιοπιστια των γιαπωνεζικων, ουτε η φινετσα της Αλφα αλλα ουτε και οι πωλησεις του Γκολφ παρ'ολο τον οχι και τοσο καλο βαθμο αξιοπιστιας του.

η απολυτη τοποθετηση για μενα..μπραβο σου!!!!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Μόνον που όλα αυτά είναι δυναμικά και όχι δεδομένα. Κάποτε τα γερμανικά θεωρούνταν τέρατα αξιοπιστίας και οι ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ ζημιάρικες. Σήμερα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Ακόμα και για τα Γιαπωνέζικα το θέμα αξιπιστίας τελευταία είναι ζητούμενο (βλέπε συνεχείς ανακλήσεις).Οι μακροχρόνιες εγγυήσεις όμως που δίνουν, και κυρίως η ΤΟΥΟΤΑ, και το πολύ καλό AFTER SALES, εξασφαλίζουν μια σιγουριά στον ιδιοκτήτη τους που η σημερινή VW δεν προσφέρει.

Κατά τα λοιπά ο καθένας μας σταθμίζει τι θέλει από το αυτοκίνητό του και επιλέγει σύμφωνα με τις προτεραιότητές του.

Εγώ π.χ πολύ θα ήθελα το αυτοκίνητό μου να έχει το σχεδιασμό-αίσθηση στην οδήγηση της ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ, μηχανικά μέρη και ποιότητα VW (στα μηχανικά μέρη δεν με χαλάει και η ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ) και αξιοπιστία και κυρίως εγγύηση και AFTER SALES εξυπηρέτηση ΤΟΥΟΤΑ.

Μόνο που τέτοιο αυτοκίνητο δεν παράγεται.

Link to comment
Share on other sites

Μόνον που όλα αυτά είναι δυναμικά και όχι δεδομένα. Κάποτε τα γερμανικά θεωρούνταν τέρατα αξιοπιστίας και οι ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ ζημιάρικες. Σήμερα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Ακόμα και για τα Γιαπωνέζικα το θέμα αξιπιστίας τελευταία είναι ζητούμενο (βλέπε συνεχείς ανακλήσεις).Οι μακροχρόνιες εγγυήσεις όμως που δίνουν, και κυρίως η ΤΟΥΟΤΑ, και το πολύ καλό AFTER SALES, εξασφαλίζουν μια σιγουριά στον ιδιοκτήτη τους που η σημερινή VW δεν προσφέρει.

Κατά τα λοιπά ο καθένας μας σταθμίζει τι θέλει από το αυτοκίνητό του και επιλέγει σύμφωνα με τις προτεραιότητές του.

Εγώ π.χ πολύ θα ήθελα το αυτοκίνητό μου να έχει το σχεδιασμό-αίσθηση στην οδήγηση της ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ, μηχανικά μέρη και ποιότητα VW (στα μηχανικά μέρη δεν με χαλάει και η ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ) και αξιοπιστία και κυρίως εγγύηση και AFTER SALES εξυπηρέτηση ΤΟΥΟΤΑ.

Μόνο που τέτοιο αυτοκίνητο δεν παράγεται.

Σωστός 100%

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει γίνει συχνά συζήτηση για το θέμα της εγγύησης, δεν είναι εργοστασιακή πάνω από 2 χρόνια (εκτός ίσως του ΚΙΑ cee'd που το επισημαίνει) σε οποιαδήποτε μάρκα, παρά μέσω ασφαλιστικής, οπότε τρεχαγυρευόπουλος. Απλά είναι ενσωματωμένη στη τιμή και φυσικά το ίδιο μπορείς να κάνεις και στο οποιοδήποτε VW, που τουλάχιστον συνεργάζεσαι και με σοβαρές εταιρείες (VW Insurance Brokers-Allianz).

Πάντως, στο θέμα της Toyota είναι αξιοθαύμαστο πως μια μέτριας προς καλής αξιοπιστίας εταιρεία (γιατί περί τέτοιας πρόκειται) έχει καταφέρει δεκαετίες τώρα να προλαμβάνει έγκαιρα παρά να (κακο)θεραπεύει και να κρατάει πολύ ψηλά τον δείκτη αξιοπιστίας!

Edited by TopGunZ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει γίνει συχνά συζήτηση για το θέμα της εγγύησης, δεν είναι εργοστασιακή πάνω από 2 χρόνια (εκτός ίσως του ΚΙΑ cee'd που το επισημαίνει) σε οποιαδήποτε μάρκα, παρά μέσω ασφαλιστικής, οπότε τρεχαγυρευόπουλος. Απλά είναι ενσωματωμένη στη τιμή και φυσικά το ίδιο μπορείς να κάνεις και στο οποιοδήποτε VW, που τουλάχιστον συνεργάζεσαι και με σοβαρές εταιρείες (VW Insurance Brokers-Allianz).

Μπορείς στην VW με οποιοδήποτε τρόπο να κάνεις επέκταση μέχρι 6 χρόνια που δίνει η ΤΟΥΟΤΑ;Δεν νομίζω.

Πέρα από αυτό ακόμα και στην επιπλέον εγγύηση που μπορείς να αγοράσεις στην VW (μέσω ALLIANZ)πολλές βλάβες δεν καλύπτονται ενώ στην ΤΟΥΟΤΑ ότι πάθει στην περίοδο εγγύησης αντικαθίσταται χωρίς δεύτερη κουβέντα. Τώρα αν τα πληρώνει η ΤΟΥΟΤΑ ή η ασφάλεια εσένα σαν πελάτη ποσώς σε ενδιαφέρει. Έτσι δεν είναι;

Υ.Γ. Με όσα γράφω για να μην παρεξηγηθώ δεν προσπαθώ να διαφημίσω την ΤΟΥΟΤΑ. Εξάλλου ούτε αγόρασα ποτέ αυτοκίνητό της ούτε πρόκειται ποτέ να αγοράσω (κάποιο από τη σημερινή γκάμα της, για το μέλλον δεν ξέρω).Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να της αναγνωρίζουμε το εξαιρετικό AFTER SALES και τις μακροχρόνιες εγγυήσεις της.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς στην VW με οποιοδήποτε τρόπο να κάνεις επέκταση μέχρι 6 χρόνια που δίνει η ΤΟΥΟΤΑ;Δεν νομίζω.

Πέρα από αυτό ακόμα και στην επιπλέον εγγύηση που μπορείς να αγοράσεις στην VW (μέσω ALLIANZ)πολλές βλάβες δεν καλύπτονται ενώ στην ΤΟΥΟΤΑ ότι πάθει στην περίοδο εγγύησης αντικαθίσταται χωρίς δεύτερη κουβέντα. Τώρα αν τα πληρώνει η ΤΟΥΟΤΑ ή η ασφάλεια εσένα σαν πελάτη ποσώς σε ενδιαφέρει. Έτσι δεν είναι;

Υ.Γ. Με όσα γράφω για να μην παρεξηγηθώ δεν προσπαθώ να διαφημίσω την ΤΟΥΟΤΑ. Εξάλλου ούτε αγόρασα ποτέ αυτοκίνητό της ούτε πρόκειται ποτέ να αγοράσω (κάποιο από τη σημερινή γκάμα της, για το μέλλον δεν ξέρω).Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να της αναγνωρίζουμε το εξαιρετικό AFTER SALES και τις μακροχρόνιες εγγυήσεις της.

Είσαι σίγουρος? Γιατί εγώ άλλα έχω ακούσει για την Toyota και όπως λες δεν έχεις, αντιθέτως με την Allianz δεν είχαμε μέχρι σήμερα πρόβλημα μη έγκρισης. Επίσης σε εδνιαφέρει αν σαν πελάτης πληρώνεις τα μαλιοκέφαλα σου για ένα αμάξι ποιότητας playmobil και έχεις μέσα κρυφές χρεώσεις που στις πασάρουν για παροχές.

Για το after sales ναι, είναι πολύ καλοί, η εγγύηση όμως είναι τυράκι.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό ακόμα και στην επιπλέον εγγύηση που μπορείς να αγοράσεις στην VW (μέσω ALLIANZ)πολλές βλάβες δεν καλύπτονται ενώ στην ΤΟΥΟΤΑ ότι πάθει στην περίοδο εγγύησης αντικαθίσταται χωρίς δεύτερη κουβέντα. Τώρα αν τα πληρώνει η ΤΟΥΟΤΑ ή η ασφάλεια εσένα σαν πελάτη ποσώς σε ενδιαφέρει. Έτσι δεν είναι;

Τα εξτρα 3 χρονια της Toyota δεν καλυπτουν ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα προβληματα, μονο μηχανικα και οπως ειναι φυσικο αυτα τα 3 χρονια εξτρα τα πληρωνεις στην τιμη αγορας του αυτοκινητου, δεν ειναι τσαμπα γιατι ειναι και αυτα μεσω ασφαλιστικης, οπως ειναι φυσικα τα 4 εξτρα της Opel (μονο που εκει καλυπτονται μονο μηχανικα μερη και απο αυτα που δυσκολα χαλανε).

Βεβαια αν εχεις μια ακρη μπορει να σου περασουν ηλεκτρικο προβλημα στην εγγυηση αλλα δεν γινεται καθε μερα.

Εχω θειο αντιπροσωπο Toyota και το λεω. Παροτι εχω την ακρη ποτε δεν αγορασα Τoyoτα.

Ισως να φταιει οτι μου ειχε δωσει μια μερα το Avensis 1.8 που ειχε (2004 πρεπει να ηταν, απο την νεα γενια) και τρομαξα με τα κρατηματα του!! Σε φρενο πανω σε στροφη, οχι με πολλα χλμ, η μουρη πηγαινε ισια! Τι να πουμε τωρα, βγηκα απο τον δρομο και του το γυρισα αμεσως πισω.

Μετα απο 1-2 χρονια νομιζω εβαλαν στανταρ ESP στα 1.8. Αργησαν λιγο (οπως με το κολημα του πενταλ του γκαζιου που σκοτωνε κοσμο) αλλα τα καταφεραν.

Βεβαια δεν παιρνεις Toyota για κρατηματα αλλα οχι και να εχεισ το νου σου αν κραταει η οχι δινοντα μαλιστα ενα σκασμο λεφτα!

Αντιθετα το Nissan Primera που δοκιμασα εκεινη την εποχη (αυτο με τα οργανα στην μεση του ταμπλω) και κρατημα ειχε και φρενα και τιμονι. Μου την εσπαγε μονο που ειχε τα οργανα στη μεση και δεν το πηρα, διαφορετικα ηταν ενα πολυ καλο αυτοκινητο και μαλιστα το θεωρω αδικημενο αν και αυτο μπορει να ειχε να κανει με την εμφανιση του που ηταν λιγο extreme για την εποχη και για οικογενειαρχες.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην συγκρίνετε την ασφαλιστικη που εχει η opel ειναι οτι χειροτερο ακουστε και μενα που τα περασα προσφατως

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα αυτα ειναι αστεια.........

μετα οσο και καλοπροαιρετος να ειμαι δεν μπορω να μην πω στον φιλο να περασει να εισπραξει την επιταγη απο την vag.κανει καλα την δουλεια του....

λες και εμεις δεν ειχαμε αλλης μαρκας αυτοκινητα,λες και εμεις δεν εχουμε δει αλλα φορουμ.......

βρειτε μου μια.....μια σοβαρη εταιρια(αν ειναι τετοια ακομα η vag δεν ξερω)που να βγαζει μαζικα προβλημα στο 6αρι κιβωτιο της και να μην κανει ανακληση.........αυτο ειναι ασεβεια στον πελατη της........απατη........

δυστυχως ομως εδω μεσα,λογικο ειναι,δεν γραφουν ολοι με την ιδιοτητα του καταναλωτη,αλλα του πωλητη αντιπροσωπειας η ιδιοκτητη η δεν ξερω και εγω τι αλλο.........

χαιρετε!!!

ελα πες μας την αληθεια. εχεις προβλημα και θα ηθελες πολυ να ειχες VW αλλα δυστυχως εχεις καποιο κουβα. εχεις ποσταρει ελαχιστα ποστ και ολα εναντια στο αμαξι που εχεις. τυχαιο;

δεν νομιζω.

μαζικα προβληματα στο κιβωτιο; ξυπνα. εχουν πουληθει τοσα αυτοκινητα που αν ειχαν μαζικα προβληματα, θα επρεπε να βλεπουμε σε καθε στροφη του δρομου μερικα σταματημενα και τα συνεργεια γεματα. αλλα ειναι αδεια. τυχαιο και αυτο; δεν νομιζω. απορω ποτε καποιος moderator θα σβησει τα ψευδη ποσταρισματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.