Jump to content
AntonisK

Ρεταρισμα Σε Golf Gt/Καπακι Η Διαγνωση Με 28000 Km

Recommended Posts

Οταν παιρνουμε ενα μεταχειρισμενο τυπου gt (ετσι καταλαβαινω οτι το εχει παρει ο φιλος)πρεπει να ελεγχουμε οπωσδηποτε μπουζι γιατι ειναι ο καθρεφτης του αυτοκινητου. Τετοια αυτοκινητα κατα 90% τα παιρνουμε για να τα πιεζουμε και αν αυτη η χρηση δεν ειναι συνετη ολα χαλανε ειδικα αν εχουν και κανενα μικροθεματακι.

Αυτο ειναι και το αρνητικο της αγορας μεταχειρισμενου. Κερδιζεις αρκετα στην τιμη αλλα δεν ξερεις τι εχει περασει στα χερια του προηγουμενου οσο καλο και να φαινεται.

Κοιτα να δεις μηπως ειναι ακομα σε εγγυηση (δηλ να εχει παρει την επεκταση, γιατι η κανονικη θα εχει ληξει) και δες παλι αν ισχυει αυτο που λεγεται για αστοχια στεγανοποιησης οποτε μπορει να πιεσεις να καλυφθει η ζημια εστω και τμηματικα. Παντως πιεσε για οτι καλυτερο.

Ο φιλος golfgt V ειναι φυσικα σε καλυτερη περιπτωση αφου του εχει γινει σε λιγα χλμ και με σωστη συντηρηση και χρηση (κατι που φαινεται διαβαζοντας τον εγκεφαλο του αυτοκινητου) και βασει αυτων πιστευω θα μπορεσει να βρει εστω και δυσκολα το δικιο του.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνουμε ενα μεταχειρισμενο τυπου gt (ετσι καταλαβαινω οτι το εχει παρει ο φιλος)πρεπει να ελεγχουμε οπωσδηποτε μπουζι γιατι ειναι ο καθρεφτης του αυτοκινητου. Τετοια αυτοκινητα κατα 90% τα παιρνουμε για να τα πιεζουμε και αν αυτη η χρηση δεν ειναι συνετη ολα χαλανε ειδικα αν εχουν και κανενα μικροθεματακι.

Αυτο ειναι και το αρνητικο της αγορας μεταχειρισμενου. Κερδιζεις αρκετα στην τιμη αλλα δεν ξερεις τι εχει περασει στα χερια του προηγουμενου οσο καλο και να φαινεται.

Κοιτα να δεις μηπως ειναι ακομα σε εγγυηση (δηλ να εχει παρει την επεκταση, γιατι η κανονικη θα εχει ληξει) και δες παλι αν ισχυει αυτο που λεγεται για αστοχια στεγανοποιησης οποτε μπορει να πιεσεις να καλυφθει η ζημια εστω και τμηματικα. Παντως πιεσε για οτι καλυτερο.

Ο φιλος golfgt V ειναι φυσικα σε καλυτερη περιπτωση αφου του εχει γινει σε λιγα χλμ και με σωστη συντηρηση και χρηση (κατι που φαινεται διαβαζοντας τον εγκεφαλο του αυτοκινητου) και βασει αυτων πιστευω θα μπορεσει να βρει εστω και δυσκολα το δικιο του.

Ναι μεταχειρα το πειρα,μοντελο του 06 με 50000χλμ!απο εναν μεγαλο σχετικα σε ηλικια αντηρωπο,οχι πως λεει πολλα για τη χρηση που του εκανε αλλα μαλον δε το εσπαγε!η εγγυηση εχει ληξη,δεν ειχε επεκταση.τωρα για να πιεσω πρεπει να βρω καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που να βοηθαει στην αποκατασταση!με λιγα λογια δε νομιζω να υπαρχει

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο 'σχετικα' δεν εχει σημασια.

Το οτι καποιος παιρνει gt αυτο παει να πει οτι του αρεσει να το 'παταει'.

Απο κει και περα ειναι θεμα και το τι χρηση του κανεις. Μπορει αυτος ο 'μεγαλος σχετικα' να το αναβει με μειον εξω και να το γκαζωνει αμεσως γιατι δεν τον πολυνοιαζει και γιατι θα το δωσει μολις περασει η εγγυηση. Παραδειγμα σου λεω, οχι οτι μπορει να ισχυει με τον συγκεκριμενο απ'οπου το πηρες, ετσι για να σου δειξω οτι η χρηση μπορει να ειναι κακη και χωρις να κανεις κοντρες η να πιανεις τελικη.

Και εγω 'σχετικα μεγαλος' ειμαι, κοντευω τα 50 αλλα μου αρεσει να εχω λιγο 'γκαζι' γι'αυτο τα 140 δεν μου ηταν αρκετα (ποτε δεν ειναι ομως) και εβαλα προγραμμα.

Ουτε τα 200 που εχω τωρα ειναι αρκετα αλλα αν παμε ετσι δεν καταληγουμε πουθενα.

Η διαφορα ομως ειναι οτι το αυτοκινητο το προσεχω σαν να εχει 100 αλογα και σαν να θελω να το κρατησω οχι για 2-3 χρονια αλλα για 50 χρονια, ασχετα αν ειμαι της συχνης αλλαγης.

Παντως εφοσοβν εχει τοσα λιγα χλμ, δεν ειναι πειραγμενο και εχει κανει τα τακτικα σερβις του σε αντιπροσωπεια/εξουσιοδοτημενο, τοτε να πιεσεις να σου κανουν καλη εκπτωση, αφου πρωτα ξεκινησεις να καλυψουν ολη τη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι  :)

Όσο για το παράδειγμα με το φούρνο...Είναι βασική η αρχή ότι υπολογίζουμε ακριβώς το ποσοστό της ζημιάς επί της αξίας... Δεν έχει καμία μα καμία σημασία το πόσο αγόρασες ένα φούρνο και πόσο ένα αυτοκίνητο... Εκτός αυτού, όση αξία έχουν τα 25,000 για ευρώ για εσένα, μπορεί να έχουν τα 300 ευρώ για εμένα ή για κάποιους άλλους. Το παράδειγμα λοιπόν είναι 100% επιτυχημένο για οποιονδήποτε μπορεί να το καταλάβει..  ¶σε που δεν είναι υπερβολή (επειδή αναφέρεις του ύψους ή του βάθους), γιατί 28.000 χλμ από το 2006 τι είναι?? Χρήση αυτοκινήτου??? 

3. Διάβασα, ναι. Πώς αποδεικνύεις ότι η ζημιά έγινε εξαιτίας αυτού όμως?

   Εκτός αυτού, αναφέρεις ακριβώς "3. Να δουμε ΑΝ υπάρχει και κανένα recall γιατί εδώ τα κάνουν γαργαρα (π.χ. το recall εγκεφάλου δεν είδα να μου σταλεί κανενα    χαρτί στο σπίτι όπως κάνουν σε άλλες χώρες (το έχω για να δεις πως αντιμετωπίζονται εκεί οι πελάτες)."

Νομίζω είναι αρκετά εύκολο να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι συμφώνησα μαζί σου λέγοντας "3. Να το δούμε κι αυτό... "ΑΝ υπάρχει" μια και δεν το ήξερα...  Ο οποιοσδήποτε εκτός από αυτόν που νομίζει ότι του τη λέει όποιος έχει άλλη άποψή από τη δική του, εσύ δηλαδή.. Πάει κι αυτό...

4.  Δεν είπα πουθενά ότι ξέρω τι έχω υπογράψει... Να το κάνω κι αυτό copy? Ας το κάνω: 

"4. Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Αγοράζοντας όμως ένα προιόν, έχεις συμφωνήσει και έχεις υπογράψει κιόλας ότι 

  αγοράζεις κάτι με μια δυγεκριμένη διάρκεια εγγύησης..."

 

Αν αναφέρεται πουθενά στα παραπάνω ή έστω εννοείται ότι ξέρω τι έχω υπογράψει, σε παρακαλώ να μου κάνεις μαθήματα ελληνικών..

Επειδή εγώ δεν πλήρωσα ΟΥΤΕ την εργασία το 2004 σε κάτι που έτυχε στο punto sporting που είχα τότε... Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να σε αφήσω να το ξέρεις μόνο εσύ..

Το ξέρουν κι άλλοι. ΔΕ μιλάω υποθετικά λοιπόν, πάει κι αυτό... Το αν και πότε θα βάλω το χέρι στην τσέπη είναι άλλο θέμα.. Εξίσου σημαντικό όμως. Γιατί όλοι παιρνουμε (παίρνετε) ότι μπορούμε να πληρώσουμε και όταν γίνει η στραβή κλαίμε μη έχοντας τη δυνατότητα να το καλύψουμε... Λάθος κι αυτό όμως υποθέτω... Μιλάω για όσους παίρνουν (εννοώντας αγοράζουν) και όχι για όσους τους τα αγοράζουν...

Τέλος, με συγχωρείς για το ύφος μου αλλά πρέπει να ενημερωθείς πως προήλθε από την τελευταία σου φράση και μόνο, καθώς ξεκινάς και γράφεις ουσιαστικά χωρίς να ξέρεις τι γράφεις προσβάλλοντας ανθρώπους που δεν ξέρεις και που απλά μπήκαν (από λάθος) σε διαδικασία διαλόγου μαζί σου...

Ούτε ειρωνεύτηκα (στο 1ο μου ποστ), ούτε μίλησα υποθετικά, ούτε είμαι κορόιδο ή κάνω το κορόιδο. Δε σου επιτρέπω λοιπόν κανέναν από τους παραπάνω χαρακτηρισμούς, κυρίως γιατί έσπευσες να τους καλύψεις με ένα τελείως άκυρο "πάντα φιλικά" λες και είμαστε παιδάκια του δημοτικού που προσθέτοντας μια λέξη κερδίζουμε άσυλο για οτιδήποτε έχουμε γράψει προηγουμένως.. 

--

iasonas

Ξεκιναω γιατι λογω φορτου εργασιας δεν ειδα την απαντηση

1. α. Οσο για το παραδειγμα σου με τον φουρνο εσυ κοιτα να συγκρινεις το αυτοκινητο σου με ενα φουρνο. Πήγαινε και πληρωσε κανενα δικηγορο να μαθεις τι ισχυει για εγγυησεις αυτοκινητων και αν εχει καμια σχεση ο φουρνος με το αυτοκινητο. β. Δεν υπαρχει συγκεκριμενη εγγυηση για αυτα τα αυτοκινητα αλλα για όλα που κυκλοφορουν στην Ευρωπη υπό καποιες παντα προυποθεσεις.

2. Σοβαρη εταιρεια που σεβεται πρωτα απ' όλα τον εαυτό της εχει μηχανολογο μηχανικο (μπορεις να το κανεις ιδιωτικα) κανεις φυλλο και φτερο όλο το μοτερ και περνει μετρησεις απ όλο το μοτερ. Ρωτα θα μαθεις σιγα-σιγα και ασε τις ειρωνειες.

3. Το <<να το δουμε>> μονο σαν ειρωνικο το παιρνω...

<<Αγοράζοντας όμως ένα προιόν, έχεις συμφωνήσει και έχεις υπογράψει κιόλας ότι αγοράζεις κάτι με μια συγεκριμένη διάρκεια εγγύησης..."...>>

Συγκεκριμενη εγγυηση σε ξαναστελνω στο 1. πληρωσε δικηγορο και θα μαθεις..

.

Παμε και στο αλλο σχολιο

<<Γιατί όλοι παιρνουμε (παίρνετε) ότι μπορούμε να πληρώσουμε και όταν γίνει η στραβή κλαίμε μη έχοντας τη δυνατότητα να το καλύψουμε...>>

Καταρχην κανεις δεν εκλαψε τωρα αν κλαις εσυ ειναι αλλο καπελο. Η διαμαρτυρια δεν ειναι κλαμα. Διεκδικω το δικιο μου όπως και εκανα. Γι αυτο και κερδισα το αυτονοητο την επισκευη και καλυψη μεσω εγγυησης. Τέλος πάει κι αυτο.

Συνεχιζουμε Το <<πάντα φιλικά>> εχει να κανει εχει να κανει με το δικο σου <<Παρακαλώ αρχικα new_iloveyou.gif>> στο πρώτο post οποτε δεν ακυρωνεται. Αρα τα περι ασυλου επιστρεφονται...

και πάμε <<απλά μπήκαν (από λάθος) σε διαδικασία διαλόγου μαζί σου...>> να μην ξαναμπεις σε διαλογο μαζι μου δεν στο ζητησα και οταν με ξαναδεις να ποσταρω να μην απαντησεις ξανα δεν στο ζητησα

Και κανε μας τη χαρη τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα να χαμηλώσετε τους τόνους σας .

Σε αντίθετη περίπτωση το θέμα θα κλειδώσει .

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω γιατι λογω φορτου εργασιας δεν ειδα την απαντηση

1. α. Οσο για το παραδειγμα σου με τον φουρνο εσυ κοιτα να συγκρινεις το αυτοκινητο σου με ενα φουρνο. Πήγαινε και πληρωσε κανενα δικηγορο να μαθεις τι ισχυει για εγγυησεις αυτοκινητων και αν εχει καμια σχεση ο φουρνος με το αυτοκινητο. β. Δεν υπαρχει συγκεκριμενη εγγυηση για αυτα τα αυτοκινητα αλλα για όλα που κυκλοφορουν στην Ευρωπη υπό καποιες παντα προυποθεσεις.

2. Σοβαρη εταιρεια που σεβεται πρωτα απ' όλα τον εαυτό της εχει μηχανολογο μηχανικο (μπορεις να το κανεις ιδιωτικα) κανεις φυλλο και φτερο όλο το μοτερ και περνει μετρησεις απ όλο το μοτερ. Ρωτα θα μαθεις σιγα-σιγα και ασε τις ειρωνειες.

3. Το <<να το δουμε>> μονο σαν ειρωνικο το παιρνω...

<<Αγοράζοντας όμως ένα προιόν, έχεις συμφωνήσει και έχεις υπογράψει κιόλας ότι  αγοράζεις κάτι με μια συγεκριμένη διάρκεια εγγύησης..."...>>

Συγκεκριμενη εγγυηση σε ξαναστελνω στο 1. πληρωσε δικηγορο και θα μαθεις..

.

Παμε και στο αλλο σχολιο

<<Γιατί όλοι παιρνουμε (παίρνετε) ότι μπορούμε να πληρώσουμε και όταν γίνει η στραβή κλαίμε μη έχοντας τη δυνατότητα να το καλύψουμε...>>

Καταρχην κανεις δεν εκλαψε τωρα αν κλαις εσυ ειναι αλλο καπελο. Η διαμαρτυρια δεν ειναι κλαμα. Διεκδικω το δικιο μου όπως και εκανα. Γι αυτο και κερδισα το αυτονοητο την επισκευη και καλυψη μεσω εγγυησης. Τέλος πάει κι αυτο.

Συνεχιζουμε Το <<πάντα φιλικά>> εχει να κανει εχει να κανει με το δικο σου  <<Παρακαλώ αρχικα  new_iloveyou.gif>> στο πρώτο post οποτε δεν ακυρωνεται. Αρα τα περι ασυλου επιστρεφονται...

και πάμε <<απλά μπήκαν (από λάθος) σε διαδικασία διαλόγου μαζί σου...>> να μην ξαναμπεις σε διαλογο μαζι μου δεν στο ζητησα και οταν με ξαναδεις να ποσταρω να μην απαντησεις ξανα δεν στο ζητησα

Και κανε μας τη χαρη τωρα...

Αρτι αφιχθής από εξωτερικό, εκεί όπου συνενοείσαι και όπου  οι άμπαλοι απουσιάζουν από τα φόρα της ξερολίασης που διακρίνει εσένα και τους όμοιούς σου...

Πλήρωσε ό,τι θες εσύ, αν δε θες απόψεις και απαντήσεις να ΜΗ γράφεις σε φόρουμ αλλά να τα τραγουδάς όταν κάνεις μπάνιο (αν κάνεις) στον εαυτό σου.

Χάρες δεν κάνω.. Λυπάμαι. Και αν τύχει και κάνω, θα τις κάνω σε άνθρωπο που νιώθει και όχι σε κάποιον που αρχίζει να λέει και τελικά τίποτα δε λέει.

Επίσης δεν κλαίω, αν σ αρέσει λίγη Μάρθα Βούρτση μπορείς να τη βρεις στο νετ πανεύκολα (αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς γιατί είναι δύσκολο να το χρησιμοποιεί κάποιος που δν ξέρει να επικοινωνήσει). Αληθεια, τι ηλικία έχεις?? Βλέπω ότι την κρύβεις στο προφίλ σου και θα μπορούσα να συμπεράνω πολλά ή να μην ασχοληθώ καν αρχικά αν την ήξερα... Αλλά... Δοξάστε την ανωνυμία κ έλλειψη πληροφοριών του ιντερνετ...

Ας ΜΗΝ κλειδωθεί, απέχω πλέον από ηλίθιες αντιπαραθέσεις με ηλίθιους συνομιλητές. Οπότε δεν ποστάρω ξανά.

Περαστικά

Link to comment
Share on other sites

Αρτι αφιχθής από εξωτερικό, εκεί όπου συνενοείσαι και όπου οι άμπαλοι απουσιάζουν από τα φόρα της ξερολίασης που διακρίνει εσένα και τους όμοιούς σου...

Πλήρωσε ό,τι θες εσύ, αν δε θες απόψεις και απαντήσεις να ΜΗ γράφεις σε φόρουμ αλλά να τα τραγουδάς όταν κάνεις μπάνιο (αν κάνεις) στον εαυτό σου.

Χάρες δεν κάνω.. Λυπάμαι. Και αν τύχει και κάνω, θα τις κάνω σε άνθρωπο που νιώθει και όχι σε κάποιον που αρχίζει να λέει και τελικά τίποτα δε λέει.

Επίσης δεν κλαίω, αν σ αρέσει λίγη Μάρθα Βούρτση μπορείς να τη βρεις στο νετ πανεύκολα (αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς γιατί είναι δύσκολο να το χρησιμοποιεί κάποιος που δν ξέρει να επικοινωνήσει). Αληθεια, τι ηλικία έχεις?? Βλέπω ότι την κρύβεις στο προφίλ σου και θα μπορούσα να συμπεράνω πολλά ή να μην ασχοληθώ καν αρχικά αν την ήξερα... Αλλά... Δοξάστε την ανωνυμία κ έλλειψη πληροφοριών του ιντερνετ...

Ας ΜΗΝ κλειδωθεί, απέχω πλέον από ηλίθιες αντιπαραθέσεις με ηλίθιους συνομιλητές. Οπότε δεν ποστάρω ξανά.

Περαστικά

Το είπες και στο προηγουμενο mail ότι δεν θα ξαναασχοληθεις αλλά εδω σε βλεπω παλι. Αλλα ξεχνας τι γραφεις. Διαβασε τι έγραψες και τα ξαναλεμε. Για κλαμα μιλησες εσυ, οποτε η Μαρθα Βουρτση μαλλον «συγγενης» σου θα είναι.

Μηπως κανεις την δουλειά του ληξιαρχου και ζητάς ηλικίες? Εγω θα ελεγα παλι να μας πεις τι δουλεια κανεις?

Και αν με ψαχνεις οποιο βραδυ κανεις κεφι ελα στο posidonio και ψαξε με.

Και το internet αμα δεν σου αρεσει να μην μπαίνεις. Αλλα βεβαια οι τσαμπα πληροφοριες σου αρεσουν!

Και να λυπασαι τον εαυτό σου.

Αντε ρε νουμερο! Ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω.

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμμμ γιατι το λεμε αραγε και ψευτοκαπακο;γιατι την λεμε αραγε φλαντζοκολλα αφου δεν υπαρχει φλαντζα;παρακαλω οι απαντησεις σας σε ευπρεπη τονο.

Edited by smano
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.