Jump to content
AntonisK

Ρεταρισμα Σε Golf Gt/Καπακι Η Διαγνωση Με 28000 Km

Recommended Posts

Κυριοι καλημερα

Σήμερα το πρωι είπα να βγάλω εξω την golfo μετα από τρεις εβδομάδες ακινησιας και τι παθαίνω.

Τι στιγμή που πάει να μπει ο κομπρεσσορας το αυτοκινητο ρεταριζε αφησα το γκαζι ξαναπατησα για λιγα χλμ. 5km και μετά ξαφνικα αναβει check engine και το αυτοκινητο ρεταριζε σε όλο το φάσμα των στροφων. Δε παει μια.

Το αυτοκινητο ειναι golf gt 170 του 2006 με 28.000 km.

Τι να παιζει παίδες. Βαλβίδες δεν εχω αλλάξει ποτέ, ούτε Ν75, ούτε Ν249.

Για πείτε καμια ιδέα...

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι καλημερα

Σήμερα το πρωι είπα να βγάλω εξω την golfo μετα από τρεις εβδομάδες ακινησιας και τι παθαίνω.

Τι στιγμή που πάει να μπει ο κομπρεσσορας το αυτοκινητο ρεταριζε αφησα το γκαζι ξαναπατησα για λιγα χλμ. 5km και μετά ξαφνικα αναβει check engine και το αυτοκινητο ρεταριζε σε όλο το φάσμα των στροφων. Δε παει μια.

Το αυτοκινητο ειναι golf gt 170 του 2006 με 28.000 km.

Τι να παιζει παίδες. Βαλβίδες δεν εχω αλλάξει ποτέ, ούτε Ν75, ούτε Ν249.

Για πείτε καμια ιδέα...

Το πιθανότερο να είναι κάποιος-οι από τους 4 πολλαπλασιαστές (υπάρχει ένας σε κάθε μπουζί)

Το Vagcom στο συνεργείο θα το δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριοι διαγνωση

Το αυτοκινητο παει για καπακι γιατί τα μπουζι βρεθηκαν μεσα στο λάδι βουτηγμενα συμπιεση στο 115 120 κλπ. ολο το πακετο 1250 ευρώ με πολλαπλασιαστες μπουζι λάδια κλπ. Το ζορισα λενε. Μαλλον στο τελευταιο ταξιδι. Ναι πήγαινα με 140-150km και ζοριστηκε.

Τι να πω τα σχολια δικά σας αυτοκινητο με 28000 km και τέτοιες βλάβες και γαμ.. τα vw

Θα συνεχισω εχω σκοπό να το τραβηξω το θέμα γιατί παραπήγε με αυτο το κωλοαμαξο

Ως εδω. Ξεκιναμε με kosmocar και όπου βγει θα το προχωρησουμε και το θεμα με τον δικηγορο και όπου βγει. Είναι αδιανόητο ένα αυτοκινητο που εχει μονο αυτά τα χιλιομετρα και όλα σε Εθνική με ζέσταμα και κρυωμα κανονικά, χωρις αναβαθμιση μαμα τελειως, καθόλου καταπονημένο και να συμβαινουν αυτά...

Μετά το κιβώτιο ήρθε η πληγη του κινητηρα...

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να μαζευτούμε όλοι οι ταλαίπωροι και να κάνουμε μια group-αγωγή!Δεν μπορεί να έχουμε τέτοιες βλάβες σε ένα αμάξι που δεν έχει 50-60-100.000 χλμ!!! Τι 2 χρόνια εγγύηση και κουραφέξαλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι κακές γλώσσες λένε ότι πολλά 1.4 tsi έχουν στα καπάκια πρόβλημα. Είσαι ο πρώτος που διαβάζω για καπάκι.

Πάντως 140-150 χιλιόμετρα δεν είναι ζόρισμα !!!

Να του το φέρεις στο κεφάλι το καπάκι σε αυτόν που σου είπε αυτήν την παπαριά

Link to comment
Share on other sites

Οι κακές γλώσσες λένε ότι πολλά 1.4 tsi έχουν στα καπάκια πρόβλημα. Είσαι ο πρώτος που διαβάζω για καπάκι.

Πάντως 140-150 χιλιόμετρα δεν είναι ζόρισμα !!!

Να του το φέρεις στο κεφάλι το καπάκι σε αυτόν που σου είπε αυτήν την παπαριά

Ετοιμος είμαι αλλά λεω να μην αρχίσω από αυτόν. Να ξεκινησω πιο ψηλά.

Και επαναλαμβανω ΜΟΝΟ 28.000 Km

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι μεσα για την groupαγωγη παντος.

Group-Αγωγή:

1)Midkin

2)Ane-fastrabbit

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ Ας ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΡΕ ΜΑΓΚΕς.....!ετσι να οργανωθουμε να μας φοβηθουνε και οι υπαλληλοι που τριγυρνανε...αναμεσα μας...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ Ας ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΡΕ ΜΑΓΚΕς.....!ετσι να οργανωθουμε να μας φοβηθουνε και οι υπαλληλοι που τριγυρνανε...αναμεσα μας...

Μολις εχω νεα θα σας ενημερωσω... Εχω προχωρησει λιγο το θεμα

Εκτος αν...

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Μολις εχω νεα θα σας ενημερωσω... Εχω προχωρησει λιγο το θεμα

Εκτος αν...

1)Midkin

2)Ane-fastrabbit

3)thanos katsas

Να ξέρεις φίλε αν τα βρεις σκούρα, θα πάμε όλοι μαζί να τα κάνουμε που...να!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν μόνο κάτι τσιμούχες έχω αλλάξει στο golf, αλλά έχω θορυβηθεί πολύ με ό,τι έχω διαβάσει.

Αν θέλετε πάντως εξώδικο, σας το φτιάχνω τσάμπα, σαν παροχή προς το vwclub, χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν μόνο κάτι τσιμούχες έχω αλλάξει στο golf, αλλά έχω θορυβηθεί πολύ με ό,τι έχω διαβάσει.

Αν θέλετε πάντως εξώδικο, σας το φτιάχνω τσάμπα, σαν παροχή προς το vwclub, χαχα.

Εχω την γυναικα μου. Ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι τα πραγματα εχουν ως εξης

Μου απαντησαν από TotalCare και η απαντηση είναι ότι το αυτοκίνητο είναι εκτος εγγύησης και όντως μπορεί να συμβεί. Το προβλημα σας είναι προβλημα στη στεγανοποίηση καπακιού και μπορεί να συμβεί γι' αυτό δίνουμε εγγύηση σε χλμ. ή έτη.

Αυτό ξερά και τέλος

Η γραπτή απαντηση που ζητησα να μου στείλουν περά για περα παραπλανητική λεγόντας ότι «επικοινωνήσαμε με το συνεργείο για την καλύτερη δυνατή διαχείρηση του θέματος σας και ύστερα από συννενόηση μαζί τους το κόστος επισκευής μειώθηκε μέσω εκπτώσεων που είναι σε θέση να κάνει το συνεργείο»... Φυσικά μιλάει για την έκπτωση του 10+10% σε εργασία και ανταλλακτικά που ούτως ή άλλως ισχυεί για όλα τα οχηματα 4-5 ετών και που είχα πετύχει εγώ από χθες.

Περιμένω να αποκατασταθεί η αλήθεια αν όχι σημερα αυριο μόλις βρω ευκαιρία θα μεταφράσω όλο το ιστορικό του αυτοκινήτου από την αγορά του + την απάντηση για να την στείλω Germany.

Για να δούμε που θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι τα πραγματα εχουν ως εξης

Μου απαντησαν από TotalCare και η απαντηση είναι ότι το αυτοκίνητο είναι εκτος εγγύησης και όντως μπορεί να συμβεί. Το προβλημα σας είναι προβλημα στη στεγανοποίηση καπακιού και μπορεί να συμβεί γι' αυτό δίνουμε εγγύηση σε χλμ. ή έτη.

Αυτό ξερά και τέλος

Η γραπτή απαντηση που ζητησα να μου στείλουν περά για περα παραπλανητική λεγόντας ότι «επικοινωνήσαμε με το συνεργείο για την καλύτερη δυνατή διαχείρηση του θέματος σας και ύστερα από συννενόηση μαζί τους το κόστος επισκευής μειώθηκε μέσω εκπτώσεων που είναι σε θέση να κάνει το συνεργείο»... Φυσικά μιλάει για την έκπτωση του 10+10% σε εργασία και ανταλλακτικά που ούτως ή άλλως ισχυεί για όλα τα οχηματα 4-5 ετών και που είχα πετύχει εγώ από χθες.

Περιμένω να αποκατασταθεί η αλήθεια αν όχι σημερα αυριο μόλις βρω ευκαιρία θα μεταφράσω όλο το ιστορικό του αυτοκινήτου από την αγορά του + την απάντηση για να την στείλω Germany.

Για να δούμε που θα βγει.

Οι ανθρωποι το παίζουν πολύ «μάγκες» και στην τελευταία επικοινωνία μαζί τους είπαν στο τέλος μιας μακροσκελούς συνομιλίας «κάντε ότι καταλαβαίνετε». Οπως αντιλαμβάνεστε πέραν της μη κάλυψης για μια τέτοια ζημία σε ένα κινητήρα με μολις 28.000 km. είναι και πλέον και το θέμα της συμπεριφόρας απέναντι στον πελάτη. Αυτό που αποκαλούμε όλοι μας after sales, μάλλον είναι άγνωστη λέξη για όλους αυτούς.

Η υπόθεση πλέον παίρνει άλλο δρόμο. Ετσι για την τάξη των πραγμάτων... Και κάποια στιγμή ελπίζω ίσως μπουν τα πράγματα στη θέση τους!

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που διαβάζω για το μοτέρ μου κι όχι μόνο,γενικά τα TSI με έχετε τρομοκρατήσει..Έχω Μόλις 26.000km κ σκεύτομαι να το πουλήσω!!!

Καλά ξεμπερδέματα φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Οι ανθρωποι το παίζουν πολύ «μάγκες» και στην τελευταία επικοινωνία μαζί τους είπαν στο τέλος μιας μακροσκελούς συνομιλίας «κάντε ότι καταλαβαίνετε». Οπως αντιλαμβάνεστε πέραν της μη κάλυψης για μια τέτοια ζημία σε ένα κινητήρα με μολις 28.000 km. είναι και πλέον και το θέμα της συμπεριφόρας απέναντι στον πελάτη. Αυτό που αποκαλούμε όλοι μας after sales, μάλλον είναι άγνωστη λέξη για όλους αυτούς.

Η υπόθεση πλέον παίρνει άλλο δρόμο. Ετσι για την τάξη των πραγμάτων... Και κάποια στιγμή ελπίζω ίσως μπουν τα πράγματα στη θέση τους!

Καλη δυναμη ρε φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι στο σωστο δρομο φιλε πιεσε τους και φτασε στα ακρα , ολικη επιδιορθωση δεν θα καταφερεις και μαλιστα τζαμπα για αυτο πιεσε στην τελικη για συμμετοχη στο κοστος σε ποσοστο 50% , οι τυποι εχουν μαστερ σε τετοιες υποθεσεις ...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς τα αυτονόητα παραλείπονται (λυπάμαι για τη ζημιά, καλή τύχη να έχεις κλπ...)

να κάνω το συνήγορο του διαβόλου?

απο τη μία μπορεί να έχεις τα 1000 δίκια με το μέρος σου

απο την άλλη πώς μπορεί η αντιπροσωπεία να ξέρει τί έχεις κάνει στο αμάξι σου για αν σε καλύψει?

λίγα τα χλμ μεν, αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν παίζουν ρόλο στο αν θελήσουμε να καταστρέψουμε τον κινητήρα δε

αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι και οι εταιρίες θα πρέπει κάπως να αμύνονται

αν γίνεται μέσω vag-com να ξέρανε πόσο πρόσεχες το αμάξι σου και ότι δεν έχει πειραχθεί ποτέ τότε θα έπρεπε να στο επισκευάσουν ΟΛΟ

αλλά αν αυτό δε γίνεται τότε για μένα είναι δικαιολογημένοι με τη συμπεριφορά τους

(το "κάντε ότι καταλαβαίνετε" το λέει κάποιος άνθρωπος στο τηλέφωνο που δεν μπορεί να προσφέρει άλλη λύση και έχει απηυδήσει με τον συνομιλητή που δεν το καταλαβαίνει, μου έχει τύχει και εμένα ΠΟΛΥ πρόσφατα και παρόλο που είχα δίκιο δεν μπορούσανε να με εξυπηρετήσουν)

Μακάρι να στο φτιάξουν όλο τσάμπα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς τα αυτονόητα παραλείπονται (λυπάμαι για τη ζημιά, καλή τύχη να έχεις κλπ...)

να κάνω το συνήγορο του διαβόλου?

απο τη μία μπορεί να έχεις τα 1000 δίκια με το μέρος σου

απο την άλλη πώς μπορεί η αντιπροσωπεία να ξέρει τί έχεις κάνει στο αμάξι σου για αν σε καλύψει?

λίγα τα χλμ μεν, αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν παίζουν ρόλο στο αν θελήσουμε να καταστρέψουμε τον κινητήρα δε

αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι και οι εταιρίες θα πρέπει κάπως να αμύνονται

αν γίνεται μέσω vag-com να ξέρανε πόσο πρόσεχες το αμάξι σου και ότι δεν έχει πειραχθεί ποτέ τότε θα έπρεπε να στο επισκευάσουν ΟΛΟ

αλλά αν αυτό δε γίνεται τότε για μένα είναι δικαιολογημένοι με τη συμπεριφορά τους

(το "κάντε ότι καταλαβαίνετε" το λέει κάποιος άνθρωπος στο τηλέφωνο που δεν μπορεί να προσφέρει άλλη λύση και έχει απηυδήσει με τον συνομιλητή που δεν το καταλαβαίνει, μου έχει τύχει και εμένα ΠΟΛΥ πρόσφατα και παρόλο που είχα δίκιο δεν μπορούσανε να με εξυπηρετήσουν)

Μακάρι να στο φτιάξουν όλο τσάμπα πάντως.

Και ποιος καθοριζει το τι σημαινει "προσεχω το αμαξι μου" ;; Αυτο ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο.Το μονο στο οποιο ισως θα μπορουσε η αντιπροσωπεια να στηριχτει ειναι να εχει μπει προγραμμα μη εγκεκριμενο δηλαδη καποιο προγραμμα περαν αυτου της Revo που επιτρεπει η Vw.Αλλα και αυτο αν δε μπορουν να το δουν, προβλημα δικο τους.Δε θα αποδειξουμε εμεις οτι δεν ειμαστε ελεφαντες.Αν αρνουνται να καλυψουν τη ζημια, αυτοι ειναι που πρεπει να το αιτιολογησουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανθρωποι το παίζουν πολύ «μάγκες» και στην τελευταία επικοινωνία μαζί τους είπαν στο τέλος μιας μακροσκελούς συνομιλίας «κάντε ότι καταλαβαίνετε». Οπως αντιλαμβάνεστε πέραν της μη κάλυψης για μια τέτοια ζημία σε ένα κινητήρα με μολις 28.000 km. είναι και πλέον και το θέμα της συμπεριφόρας απέναντι στον πελάτη. Αυτό που αποκαλούμε όλοι μας after sales, μάλλον είναι άγνωστη λέξη για όλους αυτούς.

Η υπόθεση πλέον παίρνει άλλο δρόμο. Ετσι για την τάξη των πραγμάτων... Και κάποια στιγμή ελπίζω ίσως μπουν τα πράγματα στη θέση τους!

λοιπόν άκου τι θα κάνεις.

είχα την ίδια αντιμετωπίσει από την OPEL όταν πήρα τον κινητήρα στο χέρι(από σπασμένο κολάρο) σε αμάξι με 40.000χιλ και 3 μήνες πριν λήξει η εγγύηση. έστειλα email παραπόνων στην εδώ αντιπροσωπεία OPEL HELLAS και όταν πήρα απάντηση αρνητική τότε απλά τους ενημέρωσα ότι στέλνω το ίδιο γράμμα στην γερμανία και έβαλα και δικηγόρο τότε ως δια μαγείας είχα δίκιο και το αμάξι φτιάχτηκε σε 2 εβδομάδες ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή είχα ξεπεράσει τους δυο μήνες αναμονής.

κυνήγα τους αυτή είναι η πολιτική των εταιρειών γιατί σου λέει ότι "σιγά μην περιμένουν 2 - 3 μήνες για να φτιαχτεί το αμάξι τους θα το κάνουν μόνοι τους" έτσι λειτουργούν.

πίεσε τους όσο μπορείς. το καλό με εμένα ο τεχνικός της αντιπροσωπείας έτυχε να είναι γνωστός φίλου και του είπε τα παρακάτω "δεν θα κάνουν τίποτα γιατί το αμάξι μεταχειρισμένο δεν ξεπερνά τα 7000¤ και ο κινητήρας στοιχίζει κοντά στα 5000¤ οπότε δεν θα του τον αλλάξουν μόνο εάν τους κυνηγήσει θα το κάνουν" ακολούθησα την παραπάνω συμβουλή και το αμάξι φτιάχτηκε. να σημειώσω ότι ήταν opel astra 1,4 90hp 5 ετών και 8 μηνών το οποίο έχει 6 χρόνια εγγύηση.

ps για να μην νομίζουμε ότι μόνο τα golf σπάνε...

Link to comment
Share on other sites

πάντως να ξέρεις ότι θέλει υπομονή και απίστευτο κυνήγι εγώ χρειάστηκα κάτι πάνω από 3 μήνες μέχρι να έχω το αμάξι στα χέρια μου. και σε όλο αυτό το διάστημα το αμαξι το είχα αφήσει στην αντιπροσωπεία

κουράγιο και καλό κυνήγι

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς τα αυτονόητα παραλείπονται (λυπάμαι για τη ζημιά, καλή τύχη να έχεις κλπ...)

να κάνω το συνήγορο του διαβόλου?

απο τη μία μπορεί να έχεις τα 1000 δίκια με το μέρος σου

απο την άλλη πώς μπορεί η αντιπροσωπεία να ξέρει τί έχεις κάνει στο αμάξι σου για αν σε καλύψει?

λίγα τα χλμ μεν, αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν παίζουν ρόλο στο αν θελήσουμε να καταστρέψουμε τον κινητήρα δε

αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι και οι εταιρίες θα πρέπει κάπως να αμύνονται

αν γίνεται μέσω vag-com να ξέρανε πόσο πρόσεχες το αμάξι σου και ότι δεν έχει πειραχθεί ποτέ τότε θα έπρεπε να στο επισκευάσουν ΟΛΟ

αλλά αν αυτό δε γίνεται τότε για μένα είναι δικαιολογημένοι με τη συμπεριφορά τους

(το "κάντε ότι καταλαβαίνετε" το λέει κάποιος άνθρωπος στο τηλέφωνο που δεν μπορεί να προσφέρει άλλη λύση και έχει απηυδήσει με τον συνομιλητή που δεν το καταλαβαίνει, μου έχει τύχει και εμένα ΠΟΛΥ πρόσφατα και παρόλο που είχα δίκιο δεν μπορούσανε να με εξυπηρετήσουν)

Μακάρι να στο φτιάξουν όλο τσάμπα πάντως.

Επειδη η αίσθηση μου είναι ότι μιλάς σαν να είσαι από την Customer Care, άλλωστε το διευκρινίζεις κιόλας κάνεις τον δικηγόρο του δαιβόλου.

Θα σου πω τα εξής:

α) Βάζεις τεχνικό πραγματογνωμωνα και ελεγχεις όλο το μοτέρ το κάνεις φύλλο και φτερό. βλέπεις μέταλλα παίρνεις μετρήσεις και μετά απαντάς. Μπορεί εύκολα να γίνει και μπορεί κι όλας στο τέλος να το κάνω εγώ με δικά μου έξοδα γιατί δεν με πολυνοιάζει κιόλας είναι το πεμπτο αυτοκίνητο της οικογένειας αλλά και από οικονομικής απόψεως, ούτως ή άλλως ετοιμάζω μια έκθεση μαζί με μηχανολόγο - μηχανικό μεταφράσεις κλπ. που θα πάνε στο Εργοστασιο.

β) Τώρα το «κάντε ότι καταλαβαίνετε» άκου να δεις πως έχει, ειδικά όταν ο άλλος συνομιλητής δεν έχει δίκιο (στην προκειμένη περιπτωση customercare). Αν δεν μπορείς να διαχειριστείς τον πελάτη ακόμα και όταν αυτός δεν έχει δίκιο (κάτι που δεν ισχύει βέβαια) τότε σίγουρα αυτός δεν κάνει για την συγκεκριμένη θέση.

Γιατί εγω και μερικές χιλιάδες άλλοι έχουμε δώσει μερικές χιλιάδες ευρώ και απαιτούμε μεγαλύτερο σεβασμό! Απαντήσεις του τύπου θα σας δώσουμε απάντηση «που σας βολεύει» Μόνο σοβαρές δεν θα μπορούσε να τις πει κανείς.

Α και κάτι ακόμα υποδείξεις δεν δεχθώ από κανέναν «χαρτογιακά» που καλύπτεται πίσω από μια μεγάλη εταιρεία. Το κάντε ότι καταλαβαίνετε. Το τι θα κάνω θα το δούμε.

Σίγουρα θα το πληρώσω από την τσέπη μου αλλά να δούμε στο τέλος ποιος θα είναι ο κερδισμένος.

Εγώ ή το θηρίο?

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

.Το μονο στο οποιο ισως θα μπορουσε η αντιπροσωπεια να στηριχτει ειναι να εχει μπει προγραμμα μη εγκεκριμενο δηλαδη καποιο προγραμμα περαν αυτου της Revo που επιτρεπει η Vw.

Δεν πιστευω οτι υπαρχει κανενα εγκεκριμενο προγραμμα που επιτρεπει η vw.

Mακαρι να ηταν ετσι, ειδικα γιατι εχω revo, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει πιθανοτητα να ισχυει.

Αλλο αν καποιες εδω αντιπροσωπειες που συνεργαζονται και βαζουν Revo, εχουν την δυνατοτητα να καλυπτουν καποιες ζημιες σχετικες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.