Jump to content
AntonisK

Ρεταρισμα Σε Golf Gt/Καπακι Η Διαγνωση Με 28000 Km

Recommended Posts

Δεν πιστευω οτι υπαρχει κανενα εγκεκριμενο προγραμμα που επιτρεπει η vw.

Mακαρι να ηταν ετσι, ειδικα γιατι εχω revo, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει πιθανοτητα να ισχυει.

Αλλο αν καποιες εδω αντιπροσωπειες που συνεργαζονται και βαζουν Revo, εχουν την δυνατοτητα να καλυπτουν καποιες ζημιες σχετικες.

Αν δεν κάνω λάθος με μια επιφυλαξη mtm

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα είναι μηχανήματα και τα μηχανηματα χαλάνε.

Εδώ πεθαίνουν παιδάκια από καρκίνο κι εσείς λέτε γιατί έσπασε με 28,000 χλμ????

Έσπασε. ΗΣΟΥΝ ΑΤΥΧΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Αν έχεις εγγύηση, εύκολα ή δύσκολα θα στο φτιάξουν.

Αν δεν έχεις εγγύηση, τότε δεν έχουν ΚΑΜΙΑ υποχρέωση και ΔΕ θα στο φτιάξουν.

Είναι τόσο απλό. Δεν υπάρχει αυτοκίνητο που δε χαλάει. 

Έχω ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο με το φίλο που έπαθε τη ζημιά, του 2007 όμως.

Σήμερα που μιλάμε γράφει 66,850 χλμ και τι έχω αλλάξει???

Μια λάμπα STOP, μια λάμπα πορείας μπροστά και μια σχάστρα.

Και δεν κάνει κιχ. Είναι θέμα τύχης, αυτό εννοώ. Ούτε VW ούτε Toyota ούτε τπτ.

ΟΛΑ χαλάνε, σε ΟΛΑ υπάρχουν αστοχίες. Αν ΕΣΥ είσαι ο άτυχος που σου έτυχε, bad luck....

Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτυλισε τους οπως μπορεις με τα νομιμα μεσα.

Συμφωνώ !!! Με 1000 !!! Καν τους να μετανιώσουν την ώρα και την στιγμή που σου απάντησαν έτσι ! fire.giffire.giffire.giffire.giffire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα είναι μηχανήματα και τα μηχανηματα χαλάνε.

Έσπασε. ΗΣΟΥΝ ΑΤΥΧΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Αν έχεις εγγύηση, εύκολα ή δύσκολα θα στο φτιάξουν.

Αν δεν έχεις εγγύηση, τότε δεν έχουν ΚΑΜΙΑ υποχρέωση και ΔΕ θα στο φτιάξουν.

Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα σου

Φιλε μου εντελώς φιλικά σου λέω τα εξής:

1. Σαφώς η ύγεια μας είναι πάνω απ' όλα

2. Τα χιλιομετρα είναι ελαχιστα όποτε θα δούμε τι γίνεται με την εγγύηση

3. Να δουμε αν υπάρχει και κανένα recall γιατί εδώ τα κάνουν γαργαρα (π.χ. το recall εγκεφάλου δεν είδα να μου σταλεί κανενα χαρτί στο σπίτι όπως κάνουν σε άλλες χώρες (το έχω για να δεις πως αντιμετωπίζονται εκεί οι πελάτες).

4. Οι εταιρείες επενδύουν απίστευτα ποσά σε αυτό που λέμε after sales και μάλιστα η συγκεκριμένη εδώ στην Ελλάδα λέει ένας πελάτης ευχαριστημένος φέρνει άλλους δέκα, Ενας όμως δυσαρεστημένος διώχνει 20.

Ευχαριστώ

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Oσο αφορα το προγραμμα επειδη ειχα ρωτησει στην δελτα καρ στην πατρα,μου ειπαν οτι σχεδον ολες οι αντιπροσωπειες αυτο το προγραμμα χρησιμοποιουν και εννοειται πως υπαρχει καλυψη για τυχον ζημιες απο ολες.Τωρα επειδη λετε για τα after sales αν εγω δεν ασχολουμουν με το αμαξι η δεν ειχα καμια εμαφη με forum ποιος θα με ενημερωνε για το τοσο update του εγκεφαλου?ρητορικη ερωτηση... glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Oσο αφορα το προγραμμα επειδη ειχα ρωτησει στην δελτα καρ στην πατρα,μου ειπαν οτι σχεδον ολες οι αντιπροσωπειες αυτο το προγραμμα χρησιμοποιουν και εννοειται πως υπαρχει καλυψη για τυχον ζημιες απο ολες.Τωρα επειδη λετε για τα after sales αν εγω δεν ασχολουμουν με το αμαξι η δεν ειχα καμια εμαφη με forum ποιος θα με ενημερωνε για το τοσο update του εγκεφαλου?ρητορικη ερωτηση... glare.gif

Αυτό λέω φίλε μου, που περιγράφεις και εσύ αν δεις λιγο παραπανω ακριβώς αυτό λέω.

Δετε πως συμπεριφερονται σε άλλες χώρες

Πες τε μου αν κάποιος έχει λάβει κάτι τέτοιο ξανα.

post-4900-128655034399_thumb.jpg

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Λίγο off,αλλά θα το ρωτήσω,επειδή είμαι νέος στο forum..Για ποιό update εγκεφάλου μιλάτε; Θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος; Ευχαριστώ κ sorry για το off topic!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω φίλε μου, που περιγράφεις και εσύ αν δεις λιγο παραπανω ακριβώς αυτό λέω.

Δετε πως συμπεριφερονται σε άλλες χώρες

Πες τε μου αν κάποιος έχει λάβει κάτι τέτοιο ξανα.

Πόσο δίκαιο έχεις να ξερες ..... ξέρεις πόσες φορές το εχω αναρωτηθεί αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς τα αυτονόητα παραλείπονται (λυπάμαι για τη ζημιά, καλή τύχη να έχεις κλπ...)

να κάνω το συνήγορο του διαβόλου?

απο τη μία μπορεί να έχεις τα 1000 δίκια με το μέρος σου

απο την άλλη πώς μπορεί η αντιπροσωπεία να ξέρει τί έχεις κάνει στο αμάξι σου για αν σε καλύψει?

λίγα τα χλμ μεν, αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν παίζουν ρόλο στο αν θελήσουμε να καταστρέψουμε τον κινητήρα δε

αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι και οι εταιρίες θα πρέπει κάπως να αμύνονται

αν γίνεται μέσω vag-com να ξέρανε πόσο πρόσεχες το αμάξι σου και ότι δεν έχει πειραχθεί ποτέ τότε θα έπρεπε να στο επισκευάσουν ΟΛΟ

αλλά αν αυτό δε γίνεται τότε για μένα είναι δικαιολογημένοι με τη συμπεριφορά τους

(το "κάντε ότι καταλαβαίνετε" το λέει κάποιος άνθρωπος στο τηλέφωνο που δεν μπορεί να προσφέρει άλλη λύση και έχει απηυδήσει με τον συνομιλητή που δεν το καταλαβαίνει, μου έχει τύχει και εμένα ΠΟΛΥ πρόσφατα και παρόλο που είχα δίκιο δεν μπορούσανε να με εξυπηρετήσουν)

Μακάρι να στο φτιάξουν όλο τσάμπα πάντως.

Τι μπορει να κανει στο αμαξι ενας που το εχει πληρωσει???Και αυτα που λενε περι ζορισματος ειναι π@π@ριες!τα αμαξια εχουν κοφτες!!!Πριν δω το τοπικ φιλε εφτιαξα κατι παρομοιο με αυτο που λες.στα δικαστηρια!!!Ολοι!

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Oσο αφορα το προγραμμα επειδη ειχα ρωτησει στην δελτα καρ στην πατρα,μου ειπαν οτι σχεδον ολες οι αντιπροσωπειες αυτο το προγραμμα χρησιμοποιουν και εννοειται πως υπαρχει καλυψη για τυχον ζημιες απο ολες.Τωρα επειδη λετε για τα after sales αν εγω δεν ασχολουμουν με το αμαξι η δεν ειχα καμια εμαφη με forum ποιος θα με ενημερωνε για το τοσο update του εγκεφαλου?ρητορικη ερωτηση... glare.gif

Αν δεν ειχε κανει καποιος την αναβαθμιση στο αμαξι,τι γινετε?

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ???ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΕΡΙ ΖΟΡΙΣΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Π@Π@ΡΙΕΣ!ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΦΤΕΣ!!!ΠΡΙΝ ΔΩ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΦΙΛΕ ΕΦΤΙΑΞΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ!!!ΟΛΟΙ!

(δεν γράφουμε με bold)

ή δεν γνωρίζεις ή με κοροιδεύεις

απο το να ρίχνουμε λάδι στη φωτιά καλό είναι να μήνουμε στην ουσία και να βοηθήσουμε τον συμφορουμίτη μας

(για αυτό σταμάτησα και εγώ το συνήγορο του διαόλου :) )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω φίλε μου, που περιγράφεις και εσύ αν δεις λιγο παραπανω ακριβώς αυτό λέω.

Δετε πως συμπεριφερονται σε άλλες χώρες

Πες τε μου αν κάποιος έχει λάβει κάτι τέτοιο ξανα.

Δυστυχως φιλε μου λιγο απιθανο το βλεπω να λαβουμε τετοιο γραμμα για κατι αναλογο.

Η χωρα που ζουμε δεν θεωρειται και τοσο πολιτισμενη για να εχουμε τετοια αντιμετωπιση.

Το λεω αυτο με μεγαλη πικρα γιατι ζωντας στον Καναδα για 12 χρονια γυρισα πισω το 93 (μαλ...α μου, το ξερω πλεον) περιμενοντας και ελπιζοντας οτι και εμεις καποια στιγμη θα φταναμε σε καλο επιπεδο (για ιδιο βεβαια ουτε κουβεντα γιατι ειμαστε δεκαδες χρονια πισω).

Δυστυχως οχι μονο δεν φτασαμε αλλα πεφτουμε και πιο κατω.

Τι να πεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχε κανει καποιος την αναβαθμιση στο αμαξι,τι γινετε?

Επειδή εγώ δεν έχω μάθει κάτι για αναβάθμιση εγκεφάλου κ δεν είχε έρθει ούτε χαρτί κ δεν έχω κάνει μπορεί κάποιος να με ενημερώσει με λεπτομέριες είτε μέσω του topic είτε μέσω pm, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι καλημερα

Σήμερα το πρωι είπα να βγάλω εξω την golfo μετα από τρεις εβδομάδες ακινησιας και τι παθαίνω.

Τι στιγμή που πάει να μπει ο κομπρεσσορας το αυτοκινητο ρεταριζε αφησα το γκαζι ξαναπατησα για λιγα χλμ. 5km και μετά ξαφνικα αναβει check engine και το αυτοκινητο ρεταριζε σε όλο το φάσμα των στροφων. Δε παει μια.

Το αυτοκινητο ειναι golf gt 170 του 2006 με 28.000 km.

Τι να παιζει παίδες. Βαλβίδες δεν εχω αλλάξει ποτέ, ούτε Ν75, ούτε Ν249.

Για πείτε καμια ιδέα...

Φιλαράκι και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το κολοάμαξο εγώ που είμαι σε επαρχία και σε νησί τι να κάνω? (39000 χιλιόμετρα του έχω κάνει ακούραστα) και το έπαθε μετά από ακινησία λόγο καλοκαιριού και επειδή δούλευα την μηχανή μου (το έκανα όμως βόλτα τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα λες να έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εντελώς φιλικά σου λέω τα εξής:

1. Σαφώς η ύγεια μας είναι πάνω απ' όλα

2. Τα χιλιομετρα είναι ελαχιστα όποτε θα δούμε τι γίνεται με την εγγύηση

3. Να δουμε αν υπάρχει και κανένα recall γιατί εδώ τα κάνουν γαργαρα (π.χ. το recall εγκεφάλου δεν είδα να μου σταλεί κανενα χαρτί στο σπίτι όπως κάνουν σε άλλες χώρες (το έχω για να δεις πως αντιμετωπίζονται εκεί οι πελάτες).

4. Οι εταιρείες επενδύουν  απίστευτα ποσά σε αυτό που λέμε after sales και μάλιστα η συγκεκριμένη εδώ στην Ελλάδα λέει ένας πελάτης ευχαριστημένος φέρνει άλλους δέκα, Ενας όμως δυσαρεστημένος διώχνει 20.

Ευχαριστώ

Παρακαλώ αρχικα  new_iloveyou.gif

1. Δεν το εννοούσα έτσι αλλά με βρίσκεις σύμφωνο

2. Αν έχει εγγύηση ή χλμ ή έτη και εφόσον δεν έχει περάσει κάτι από τα 2... Ναι, να δούμε..

    Αλλιώς??? Αν ένας φούρνος έχει εγγύηση 5 χρόνια και η γυναίκα σου που δε μαγειρεύει ποτέ

    δει ότι χάλασε την 3η φορά που τον άναψε αλλά αυτό συνέβη 10 χρόνια μετά την αγορά, ισχύει κάποια εγγύηση ???

3. Να το δούμε κι αυτό... "ΑΝ υπάρχει"

4. Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Αγοράζοντας όμως ένα προιόν, έχεις συμφωνήσει και έχεις υπογράψει κιόλας ότι

    αγοράζεις κάτι με μια δυγεκριμένη διάρκεια εγγύησης... Αν τα αυτοκίνητα δε χάλαγαν ποτέ, δε θα έδιναν

    και οι εταιρείες εγγύηση εφόρου ζωής???  Κι εφόσον η εγγύηση έχει λήξει (μιλάω υποθετικά μια και δεν ξέρω για το 

    συγκεκριμένο συμβάν), δεν έιναι λίγο ταλαίπωρο να προσπαθείς να πείσεις κάποιον ότι και που έληξε, δεν πειράζει

   γιατί αφού έτυχε να σου χαλάσει το προιόν "θα, θα, θα" τους κάνεις... αν δε στο φτιάξουν τσάμπα?????  :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αρχικα  new_iloveyou.gif

1. Δεν το εννοούσα έτσι αλλά με βρίσκεις σύμφωνο

2. Αν έχει εγγύηση ή χλμ ή έτη και εφόσον δεν έχει περάσει κάτι από τα 2... Ναι, να δούμε..

    Αλλιώς??? Αν ένας φούρνος έχει εγγύηση 5 χρόνια και η γυναίκα σου που δε μαγειρεύει ποτέ

    δει ότι χάλασε την 3η φορά που τον άναψε αλλά αυτό συνέβη 10 χρόνια μετά την αγορά, ισχύει κάποια εγγύηση ???

3. Να το δούμε κι αυτό... "ΑΝ υπάρχει"

4. Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Αγοράζοντας όμως ένα προιόν, έχεις συμφωνήσει και έχεις υπογράψει κιόλας ότι

    αγοράζεις κάτι με μια δυγεκριμένη διάρκεια εγγύησης... Αν τα αυτοκίνητα δε χάλαγαν ποτέ, δε θα έδιναν

    και οι εταιρείες εγγύηση εφόρου ζωής???  Κι εφόσον η εγγύηση έχει λήξει (μιλάω υποθετικά μια και δεν ξέρω για το 

    συγκεκριμένο συμβάν), δεν έιναι λίγο ταλαίπωρο να προσπαθείς να πείσεις κάποιον ότι και που έληξε, δεν πειράζει

   γιατί αφού έτυχε να σου χαλάσει το προιόν "θα, θα, θα" τους κάνεις... αν δε στο φτιάξουν τσάμπα?????  :mellow:

Ξεκινάω από το 2ο μιας και στο πρωτο υπάρχει συμφωνία

Εχε υπόψιν σου πως υπάρχει εγγύηση σε πάρα πολλά πράγματα ακόμα και στον 5ο χρόνο ηλικίας του αυτοκινητου σε κάποια πράγματα υπό κάποιες προϋποθέσεις και δεν εννοώ επέκταση εγγύησης μιλάω για μετά τα δύο πρώτα χρόνια του αυτοκινητου. Ρώτα κάνενα δικηγορο ΙΝΚΑ κλπ. κλπ. Το ξέρουν και οι ίδιοι απλά δεν το αναφέρουν μόνο μετά από πίεση. Το παραδειγμα με τον φούρνο μόνο άστοχο θα το έλεγα γιατί άλλο να δίνεις 200 ευρώ και άλλο 25.000 ευρώ. Είναι σαν αυτό που είπε ένας τύπος στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα ότι αν είχα ένα αυτοκινητο 20 χρόνια με 3000 χλμ. θα απαιτούσα εγγύηση (που για καλή του τύχη είναι ακόμα στη θέση του γιατί κατά κάποιους ανωτέρους επρεπε να πάει σπίτι του) ή δηλαδη του ύψους ή του βάθους.

3. Αν διαβάσεις παραπάνω έχω την επιστολή από VW που μιλάει για recall και αναβάθμιση εγκεφάλου σε 1.4 TSI όπως προβαίνει και η εδώ αντιπροσωπεία αλλά ΜΟΝΟ μετά από ψάξιμο και πολλοί δεν το ξέρουν και δεν τους έχει έρθει επιστολή. Εκτός από εμάς στο forum που μιλάμε. Δηλαδή από στόμα σε στόμα. Οποτε πάει και αυτό το «να δούμε» ΥΠΑΡΧΕΙ.

4. Εσυ ξέρεις τι έχεις υπογράψει? Τώρα το αν είναι μάταιο ή ταλαιπωρο όπως λες ασε καλύτερα να ξέρω εγώ που όταν έφτασε η ώρα της πληρωμής αυτά τελικά που πληρωσα ήταν μόνο η εργασία και ΜΟΝΟ αναγνωρίζοντας όλα τα ανταλλακτικα εγγύηση ως αστοχία υλικού και κάλυψη όλων των ανταλλακτικών. Οποτε μην μιλας υποθετικα και ασε τις ειρωνείες και εσύ όταν θα σου τύχει να κάνεις το κορόιδο και να βάλεις το χέρι στην τσέπη. Ετσι απλά!

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα ο φιλος μαλλον νομιζει οτι επειδη εχουμε κατασταση ρουαντας πρεπει ολοι να φερομαστε ετσι...ΕΝΟΕΙΤΑΙ οτι πρεπει να καλυφτει το αυτοκινητο. Στην γερμανια τετοια περιστατικα δεν το σκεπτονται καν αν θα τα καλυψουν γιατι το εχουν παρει πατριωτικα το θεμα γιατι ποσα τετοια θα τυχουν ? οταν φερεσαι ετσι στον πελατη θα σε ξαναπροτιμησει ...(λεμε τωρα ...)

Εδω η bmw θα αντικαταστησει το συστημα πεδησης σε 490 .000 αυτοκινητα απο το 2002.... αυτο τι σας λεει ? Και εδω συζηταμε και λεμε μια χαρα που σε ενα σωρο κοσμο με 60+χιλ η μαγνητικη τους ειπε καλυνυχτα και λενε για 50% εκπτωση... Στην αυστραλια εγιναν αντικαταστασεις μαγνητικης δωρεαν σε αυτοκινητα εκτος εγγυησης...και μαλιστα ζητησα απο ενα φιλο εκει να μου σκαναρει το χαρτι...γιατι εχω εκνευριστει με αυτο το θεμα ιδιαιτερα...

Ρε δεν παμε καλαααα thumbsdown.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα ο φιλος μαλλον νομιζει οτι επειδη εχουμε κατασταση ρουαντας πρεπει ολοι να φερομαστε ετσι...ΕΝΟΕΙΤΑΙ οτι πρεπει να καλυφτει το αυτοκινητο. Στην γερμανια τετοια περιστατικα δεν το σκεπτονται καν αν θα τα καλυψουν γιατι το εχουν παρει πατριωτικα το θεμα γιατι ποσα τετοια θα τυχουν ? οταν φερεσαι ετσι στον πελατη θα σε ξαναπροτιμησει ...(λεμε τωρα ...)

Εδω η bmw θα αντικαταστησει το συστημα πεδησης σε 490 .000 αυτοκινητα απο το 2002.... αυτο τι σας λεει ? Και εδω συζηταμε και λεμε μια χαρα που σε ενα σωρο κοσμο με 60+χιλ η μαγνητικη τους ειπε καλυνυχτα και λενε για 50% εκπτωση... Στην αυστραλια εγιναν αντικαταστασεις μαγνητικης δωρεαν σε αυτοκινητα εκτος εγγυησης...και μαλιστα ζητησα απο ενα φιλο εκει να μου σκαναρει το χαρτι...γιατι εχω εκνευριστει με αυτο το θεμα ιδιαιτερα...

Ρε δεν παμε καλαααα thumbsdown.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Ωραία ! Ευκαιρία όσοι έχετε προβλήματα που δεν σας τ' αλλάζουν εδω στην Ελλάδα , ελάτε στην εκδρομή στην Γερμανία να σας τ' αλλάξουν !

sillyhorse1rb5.gif

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Mπαινω στο forum μια φορα την ημέρα να δω νέα και συνεχώς ψυχοπλακώνομαι.¨Αλλη μια περιπτωση και αυτή και το θέμα είναι ότι είναι καθημερινή η συχνότητα οπότε μάλλον φταίνε τα αμάξια μας και όχι εμείς όπως αρχικά πίστευα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ! Ευκαιρία όσοι έχετε προβλήματα που δεν σας τ' αλλάζουν εδω στην Ελλάδα , ελάτε στην εκδρομή στην Γερμανία να σας τ' αλλάξουν ! sillyhorse1rb5.gif

Εκδρομη γερμανιααα πω αυτα ειναι !!! τρελαααααα καλο δρομο παιδια !

Mπαινω στο forum μια φορα την ημέρα να δω νέα και συνεχώς ψυχοπλακώνομαι.¨Αλλη μια περιπτωση και αυτή και το θέμα είναι ότι είναι καθημερινή η συχνότητα οπότε μάλλον φταίνε τα αμάξια μας και όχι εμείς όπως αρχικά πίστευα

Μα για να παρεις καπακι δεν γινεται ΟΤΙ και να κανεις εχω φιλο που το σκιζει...100.000 τωρα και το μοτερ σαν μοτερ κιχ.Με -10 το μοτερ το ξεκιναει λες και ξεκιναει το τζατσουν και ομως το μοτερ-τουρμπινα ποτε δεν εβγαλε προβλημα.Γιαυτο λεμε οτι ηταν αστοχια υλικου ... και πρεπει να καλυφθει .

Link to comment
Share on other sites

δε ριχνεις και καμια ματια εξω..σε συνεργεια εκτος αντιπρ να παρεις και μια δευτερη γνωμη???

υπαρχουν καλα συνεργεια που θα σου δωσουν μια γνωμη...

παντως εγω δεν θα βασιζομουν με τιποτα στην αντιπροσωπια....θα ψαχνομουν και αλλου...οι ανθρωποι

ειναι ασχετοι..ειδικα σε μεγαλες βλαβες....ειναι γνωστο αυτο...

καλη επιτυχια φιλαρακο.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω από το 2ο μιας και στο πρωτο υπάρχει συμφωνία

Εχε υπόψιν σου πως υπάρχει εγγύηση σε πάρα πολλά πράγματα ακόμα και στον 5ο χρόνο ηλικίας του αυτοκινητου σε κάποια πράγματα υπό κάποιες προϋποθέσεις και δεν εννοώ επέκταση εγγύησης μιλάω για μετά τα δύο πρώτα χρόνια του αυτοκινητου. Ρώτα κάνενα δικηγορο ΙΝΚΑ κλπ. κλπ. Το ξέρουν και οι ίδιοι απλά δεν το αναφέρουν μόνο μετά από πίεση. Το παραδειγμα με τον φούρνο μόνο άστοχο θα το έλεγα γιατί άλλο να δίνεις 200 ευρώ και άλλο 25.000 ευρώ. Είναι σαν αυτό που είπε ένας τύπος στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα ότι αν είχα ένα αυτοκινητο 20 χρόνια με 3000 χλμ. θα απαιτούσα εγγύηση (που για καλή του τύχη είναι ακόμα στη θέση του γιατί κατά κάποιους ανωτέρους επρεπε να πάει σπίτι του) ή δηλαδη του ύψους ή του βάθους.

3. Αν διαβάσεις παραπάνω έχω την επιστολή από VW που μιλάει για recall και αναβάθμιση εγκεφάλου σε 1.4 TSI όπως προβαίνει και η εδώ αντιπροσωπεία αλλά ΜΟΝΟ μετά από ψάξιμο και πολλοί δεν το ξέρουν και δεν τους έχει έρθει επιστολή. Εκτός από εμάς στο forum που μιλάμε. Δηλαδή από στόμα σε στόμα. Οποτε πάει και αυτό το «να δούμε» ΥΠΑΡΧΕΙ.

4. Εσυ ξέρεις τι έχεις υπογράψει? Τώρα το αν είναι μάταιο ή ταλαιπωρο όπως λες ασε  καλύτερα να ξέρω εγώ που όταν έφτασε η ώρα της πληρωμής αυτά τελικά που πληρωσα ήταν μόνο η εργασία και ΜΟΝΟ αναγνωρίζοντας όλα τα ανταλλακτικα εγγύηση ως αστοχία υλικού και κάλυψη όλων των ανταλλακτικών. Οποτε μην μιλας υποθετικα και ασε τις ειρωνείες και εσύ όταν θα σου τύχει να κάνεις το κορόιδο και να βάλεις το χέρι στην τσέπη. Ετσι απλά!

Πάντα φιλικά

Καλησπέρα και πάλι  ;)

Στο 2ο, για τα συγκεκριμένα κομμάτια στα οποία υπάρχει εγγύηση, ομολογώ πως δεν το γνώριζα. Περιλαμβάνονται σε αυτά οι ζημιέςσ του αυτοκινήτου που συζητάμε??

Όσο για το παράδειγμα με το φούρνο...Είναι βασική η αρχή ότι υπολογίζουμε ακριβώς το ποσοστό της ζημιάς επί της αξίας... Δεν έχει καμία μα καμία σημασία το πόσο αγόρασες ένα φούρνο και πόσο ένα αυτοκίνητο... Εκτός αυτού, όση αξία έχουν τα 25,000 για ευρώ για εσένα, μπορεί να έχουν τα 300 ευρώ για εμένα ή για κάποιους άλλους. Το παράδειγμα λοιπόν είναι 100% επιτυχημένο για οποιονδήποτε μπορεί να το καταλάβει..  ¶σε που δεν είναι υπερβολή (επειδή αναφέρεις του ύψους ή του βάθους), γιατί 28.000 χλμ από το 2006 τι είναι?? Χρήση αυτοκινήτου??? 

3. Διάβασα, ναι. Πώς αποδεικνύεις ότι η ζημιά έγινε εξαιτίας αυτού όμως?

   Εκτός αυτού, αναφέρεις ακριβώς "3. Να δουμε ΑΝ υπάρχει και κανένα recall γιατί εδώ τα κάνουν γαργαρα (π.χ. το recall εγκεφάλου δεν είδα να μου σταλεί κανενα    χαρτί στο σπίτι όπως κάνουν σε άλλες χώρες (το έχω για να δεις πως αντιμετωπίζονται εκεί οι πελάτες)."

Νομίζω είναι αρκετά εύκολο να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι συμφώνησα μαζί σου λέγοντας "3. Να το δούμε κι αυτό... "ΑΝ υπάρχει" μια και δεν το ήξερα...  Ο οποιοσδήποτε εκτός από αυτόν που νομίζει ότι του τη λέει όποιος έχει άλλη άποψή από τη δική του, εσύ δηλαδή.. Πάει κι αυτό...

4.  Δεν είπα πουθενά ότι ξέρω τι έχω υπογράψει... Να το κάνω κι αυτό copy? Ας το κάνω: 

"4. Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Αγοράζοντας όμως ένα προιόν, έχεις συμφωνήσει και έχεις υπογράψει κιόλας ότι 

  αγοράζεις κάτι με μια δυγεκριμένη διάρκεια εγγύησης..."

 

Αν αναφέρεται πουθενά στα παραπάνω ή έστω εννοείται ότι ξέρω τι έχω υπογράψει, σε παρακαλώ να μου κάνεις μαθήματα ελληνικών..

Επειδή εγώ δεν πλήρωσα ΟΥΤΕ την εργασία το 2004 σε κάτι που έτυχε στο punto sporting που είχα τότε... Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να σε αφήσω να το ξέρεις μόνο εσύ..

Το ξέρουν κι άλλοι. ΔΕ μιλάω υποθετικά λοιπόν, πάει κι αυτό... Το αν και πότε θα βάλω το χέρι στην τσέπη είναι άλλο θέμα.. Εξίσου σημαντικό όμως. Γιατί όλοι παιρνουμε (παίρνετε) ότι μπορούμε να πληρώσουμε και όταν γίνει η στραβή κλαίμε μη έχοντας τη δυνατότητα να το καλύψουμε... Λάθος κι αυτό όμως υποθέτω... Μιλάω για όσους παίρνουν (εννοώντας αγοράζουν) και όχι για όσους τους τα αγοράζουν...

Τέλος, με συγχωρείς για το ύφος μου αλλά πρέπει να ενημερωθείς πως προήλθε από την τελευταία σου φράση και μόνο, καθώς ξεκινάς και γράφεις ουσιαστικά χωρίς να ξέρεις τι γράφεις προσβάλλοντας ανθρώπους που δεν ξέρεις και που απλά μπήκαν (από λάθος) σε διαδικασία διαλόγου μαζί σου...

Ούτε ειρωνεύτηκα (στο 1ο μου ποστ), ούτε μίλησα υποθετικά, ούτε είμαι κορόιδο ή κάνω το κορόιδο. Δε σου επιτρέπω λοιπόν κανέναν από τους παραπάνω χαρακτηρισμούς, κυρίως γιατί έσπευσες να τους καλύψεις με ένα τελείως άκυρο "πάντα φιλικά" λες και είμαστε παιδάκια του δημοτικού που προσθέτοντας μια λέξη κερδίζουμε άσυλο για οτιδήποτε έχουμε γράψει προηγουμένως.. 

--

iasonas

Link to comment
Share on other sites

:rofl:

Λοιπον κυριοι διαγνωση

Το αυτοκινητο παει για καπακι γιατί τα μπουζι βρεθηκαν μεσα στο λάδι βουτηγμενα συμπιεση στο 115 120 κλπ. ολο το πακετο 1250 ευρώ με πολλαπλασιαστες μπουζι λάδια κλπ. Το ζορισα λενε. Μαλλον στο τελευταιο ταξιδι. Ναι πήγαινα με 140-150km και ζοριστηκε.

Τι να πω τα σχολια δικά σας αυτοκινητο με 28000 km και τέτοιες βλάβες και γαμ.. τα vw

Θα συνεχισω εχω σκοπό να το τραβηξω το θέμα γιατί παραπήγε με αυτο το κωλοαμαξο

Ως εδω. Ξεκιναμε με kosmocar και όπου βγει θα το προχωρησουμε και το θεμα με τον δικηγορο και όπου βγει. Είναι αδιανόητο ένα αυτοκινητο που εχει μονο αυτά τα χιλιομετρα και όλα σε Εθνική με ζέσταμα και κρυωμα κανονικά, χωρις αναβαθμιση μαμα τελειως, καθόλου καταπονημένο και να συμβαινουν αυτά...

Μετά το κιβώτιο ήρθε η πληγη του κινητηρα...

καλησπερα σας και απο μενα!αν και νεος εδω,φρεσκος δηλαδη εχω το ιδιο προβλημα!πηγα σημερα για το service στις 50οοοχλμ και ειπα να αλλαξουν και μπουζι!και για καλη μου,η κακη μου τυχη μου,ειπαν πως βρηκαν λαδια στα μπουζι,μου τα εδειξαν κι ολας!μου ειπαν οτι ειναι θεμα στεγανωποιησης και οτι πρεπει να ανοιχτη ο κιντηρ,να βγαλουμε καδενες κτλ,να βαλουμε και καινουρια και η ολη δουλεια πανω κατω στα 1000 ευρω!δεν εχει φλατζα ο gt απλα στεγανωποιηται με μια κολα(ειδικη)μου ειπαν!ισχυει?πρεπει οντως να ανοιχτη και να αλλαχτουν ολα αυτα?τι λυσεις υπαρχουν και αν το αφησω ετσι τι γινεται?μη μεινω και απο αμαξι,2 μηνες το εχω δεν το εχω χαρει ακομα :rofl:

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

:p

καλησπερα σας και απο μενα!αν και νεος εδω,φρεσκος δηλαδη εχω το ιδιο προβλημα!πηγα σημερα για το service στις 50οοοχλμ και ειπα να αλλαξουν και μπουζι!και για καλη μου,η κακη μου τυχη μου,ειπαν πως βρηκαν λαδια στα μπουζι,μου τα εδειξαν κι ολας!μου ειπαν οτι ειναι θεμα στεγανωποιησης και οτι πρεπει να ανοιχτη ο κιντηρ,να βγαλουμε καδενες κτλ,να βαλουμε και καινουρια και η ολη δουλεια πανω κατω στα 1000 ευρω!δεν εχει φλατζα ο gt απλα στεγανωποιηται με μια κολα(ειδικη)μου ειπαν!ισχυει?πρεπει οντως να ανοιχτη και να αλλαχτουν ολα αυτα?τι λυσεις υπαρχουν και αν το αφησω ετσι τι γινεται?μη μεινω και απο αμαξι,2 μηνες το εχω δεν το εχω χαρει ακομα :lol:

τελικα ειχε δικιο καποιος φιλος εδω που ανεφερε για φημες προβληματικων καπακιων σε gt..

κριμα πολυ κριμα αδικειται το αυτοκινητο απο τετοιες βλαβες!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.