Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

Λοιπόν ανοίγω αυτό το θεματάκι για το καινούριο Polo BlueMotion

volkswagen-polo-bluemotion-2011-e1285773493859.jpg

H έκδοση αυτή είναι πλέον διαθέσιμη στην Ελλάδα

Ενδεικτικά αναφέρω:

motor_2009_660x420.jpg

Κινητήρας:

1200 cc TDI κινητήρα common-rail

75 Hp / 18 kg ροπή από τις 2000 σ.α.λ.

Μέση κατανάλωση: 3,4 lt/100 Km

Εκπομπές CO2: 89 gr/km

Εξοπλισμός ασφαλείας (αναφέρω τα πιο ενδιαφέροντα):

ESP (Ηλεκτρονικό σύστημα ευστάθειας)

ΑΒS με Brake Assist (Σύστημα ενίσχυσης της πέδησης)

ASR (Σύστημα αντιολίσθησης κατά την επιτάχυνση)

MSR (Σύστημα αντιολίσθησης κατά την επιβράδυνση με απότομο κατέβασμα ταχύτητας)

EDL (Ηλεκτρονικά ελεγχόμενο διαφορικό)

Hill Hold Assist (Σύστημα υποβοήθησης κατά την εκκίνηση σε ανηφόρες)

Λειτουργικός Εξοπλισμός (αναφέρω τα πιο ενδιαφέροντα):

Αυτόματη λειτουργία start / stop (απενεργοποίηση / εκκίνηση κινητήρα)

Σύστημα ανάκτησης ενέργειας κατά την επιβράδυνση

Ένδειξη προτεινόμενης επιλογής σχέσης στο κιβώτιο ταχυτήτων

Cruise control

Ένδειξη χαμηλής πίεσης ελαστικών

Οθόνη πολλαπλών ενδείξεων με υπολογιστή ταξιδίου

Τιμές:

3D: 16.950 €

5D: 17.360 €

Επίσημος κατάλογος όλου του εξοπλισμού και τιμές

Επίσημο Link στο vw.gr

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγάζει προβλήματα όπως τα tsi, θα είναι το απόλυτο αμάξι πόλης πιστεύω! Τέλειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως το απόλυτο αυτοκίνητο πόλης... Να δούμε πότε θα έρθουν Ελλάδα και το Golf Bluemotion ή ακόμα και τα TDI με Bluemotion Technology...

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

ε οχι και 17μισο χιλιαρικα για αυτο ρε παιδια και ας εχει μικτη 3,4 παω παιρνω κανα ταφο κανα μικρα κανα γιαρις με 9-10 χιλιαρικα και εχω καταναλωση 5,5 μαξ .... Για αλλη μια φορα οι Γερμανοι νομιζουν πως επισιαν τον Παπα απο τα π@$@#!ρια

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και 17μισο χιλιαρικα για αυτο ρε παιδια και ας εχει μικτη 3,4 παω παιρνω κανα ταφο κανα μικρα κανα γιαρις με 9-10 χιλιαρικα και εχω καταναλωση 5,5 μαξ .... Για αλλη μια φορα οι Γερμανοι νομιζουν πως επισιαν τον Παπα απο τα π@$@#!ρια

Αν δεν σε νοιαζει και θες να κανεις τι δουλεια σου εγω πολλες φορες κυκλοφορω με ενα yaris 1000 του 99 και εχει μεση καταναλωση γυρω στο 4-4,5!Παω απο Αθηνα Χαλκιδα και πισω με 10 ευρω αποσταση 160 χιλιομετρων περιπου!

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και 17μισο χιλιαρικα για αυτο ρε παιδια και ας εχει μικτη 3,4 παω παιρνω κανα ταφο κανα μικρα κανα γιαρις με 9-10 χιλιαρικα και εχω καταναλωση 5,5 μαξ .... Για αλλη μια φορα οι Γερμανοι νομιζουν πως επισιαν τον Παπα απο τα π@$@#!ρια

Μην ξεχνάτε οτι δεν είναι απλά ένα αυτοκίνητο μικρού κυβισμού..

Εννοείται οτι οι γερμανοί το έχουν ξεσκίσει με τις τιμές του αλλά έχει πάρα πολύ καλό εξοπλισμό (όπως π.χ. ανάκτηση ενέργειας κατά το φρενάρισμα / cruise control/ start-stop κινητήρα) και ρύπους κάτα από 100 gr που σημαίνει 0 τέλη κυκλοφορίας με το καινούριο σύστημα (τουλάχιστον για αυτή τη περίοδο)

Και φυσικά είναι VW :lol:

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε οτι δεν είναι απλά ένα αυτοκίνητο μικρού κυβισμού..

Εννοείται οτι οι γερμανοί το έχουν ξεσκίσει με τις τιμές του αλλά έχει πάρα πολύ καλό εξοπλισμό (όπως π.χ. ανάκτηση ενέργειας κατά το φρενάρισμα) και ρύπους κάτα από 100 gr που σημαίνει 0 τέλη κυκλοφορίας με το καινούριο σύστημα (τουλάχιστον για αυτή τη περίοδο)

Και φυσικά είναι VW :lol:

και σίγουρα δεν πρέπει να ξεχάσουμε την διαφορά τιμής βενζίνης και πετρελαίου...

τα μηδενικά τέλη κυκλοφορίας...

την πολύ καλή ροπή του κινητήρα με ότι αυτό συνεπάγεται ...

εγώ πάντως το θεωρώ μια πολύ καλή επιλογή...

μην ξεχνάμε ότι το 9ν3 σε αντίστοιχη έκδοση έκανε περίπου 19κ ευρώ στην γερμανία...

στην ελλάδα...τότε δεν υπήρχαν κίνητρα για την εισαγωγή του ....

Link to comment
Share on other sites

+1000000000 με οοοοολα αυτα που λετε αρκει καποτε να ελευθερωθει το πετρελαιο στην Αθηνα!!! closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Προσωπικά το έχω παραγγείλει εδώ και μερικές ημέρες, οπότε στην αναμονή για κανα τρί-τετραμηνο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό το αμάξι στην Αθήνα είναι άχρηστο αφού δεν επιτρέπεται το πετρέλαιο...για εκτός αττικής δεν το συζητώ...είναι ότι πρέπει νομίζω..θα ξεχνάτε να βάλετε πετρέλαιο...συν οτι θα έχετε πολύ λιγότερη φθορά του κινητήρα και λιγότερα σέρβις απο τη καταραμένη βενζίνη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα. Σύντομα θα γράψω τις εντυπώσεις μου. Όποιος το αναμένει και θέλει τυχόν πληροφορίες ας ρίξει ένα σφύριγμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα. Σύντομα θα γράψω τις εντυπώσεις μου. Όποιος το αναμένει και θέλει τυχόν πληροφορίες ας ρίξει ένα σφύριγμα.

Καλά χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά.

Μένω εκτός της ηλίθιας ζώνης, αλλά κοντά στην Αθήνα. Τυγχάνει απλά να κατεβαίνω κέντρο μόνο με μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά στρωσίματα... Μετά από χιλιόμετρα πες μας εντυπώσεις γενικότερα (Start/Stop, ανάκτηση ενέργειας κατά το φρενάρισμα, καταναλώσεις, κτλ.)!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα. Σύντομα θα γράψω τις εντυπώσεις μου. Όποιος το αναμένει και θέλει τυχόν πληροφορίες ας ρίξει ένα σφύριγμα.

Καλοτάξιδο... Εδώ στην Καστοριά υπάρχει ένα, αλλά δεν έχω πετύχει τον ιδιοκτήτη του για ερωτήσεις... Πάντως πιστεύω (παρά την τιμή του) ότι είναι ένα ιδανικό αυτοκίνητο πόλης... Μακάρι να εισάγονταν και το Golf VI Bluemotion...

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο πράγμα που έχω ξενερώσει ήδη (δεν το πήρα χαμπάρι στο ξεψάχνισμα που έκανα πριν το αγοράσω) είναι η ολική πτώση των καθισμάτων!!!!!!! και όχι η μερική (πχ.60/40).

Κατά τα άλλα το start & stop δείχνει να λειτουργεί άψογα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως στην παράδοση μου είπαν ότι αν έχω aircondition πρέπει να το απενεργοποιώ. Στο manual όμως απλά το θέτει ως προϋπόθεση σε πιθανότητα να μην επανέλθει ο κινητήρας αν υπάρχει έντονη προσπάθεια ψύχρανσης ή θέρμανσης της καμπίνας (όπως και η πτώση της μπαταρίας). Αυτό ισχύει και στα tsi, για δώστε τα φώτα σας;

Η κατανάλωση στα 80 χλμ που έκανα σε αστικό περιβάλλον κυμάνθηκε στα 4,5 l/km, ενώ βγαίνοντας Εθνική γούρλωσα τα μάτια μου όταν διαπίστωνα την κατανάλωση να είναι κάτω από 3,9 l/km σταθερά και ενώ πήγαινα με 120-130 χωρίς κατηφόρες-ανηφόρες. Βέβαια θα ενημερώσω τι ακριβώς παίζει σε βάθος χρόνου.

Τώρα όσον αφορά αλλαγές λαδιού μου είπαν στην παράδοση για 7.000 χλμ. Το manual αναφέρει τα 15.000, εκτός και αν στην χώρα το πετρέλαιο έχει αρκετό θείο !!!!! οπότε θα πρέπει να αλλάζουν στα 7.000, κάτι που χρειάζεται να το μάθω από τον τοπικό αντιπρόσωπο ή τον βενζινά.

Edited by fotski
Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο πράγμα που έχω ξενερώσει ήδη (δεν το πήρα χαμπάρι στο ξεψάχνισμα που έκανα πριν το αγοράσω) είναι η ολική πτώση των καθισμάτων!!!!!!! και όχι η μερική (πχ.60/40).

Καλοτάξιδο φίλε μου!! Όταν λές ολική πτώση καθισμάτων, τι εννοείς??? Ανάκληση μήπως???

Κατά τα άλλα το start & stop δείχνει να λειτουργεί άψογα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως στην παράδοση μου είπαν ότι αν έχω aircondition πρέπει να το απενεργοποιώ. Στο manual όμως απλά το θέτει ως προϋπόθεση σε πιθανότητα να μην επανέλθει ο κινητήρας αν υπάρχει έντονη προσπάθεια ψύχρανσης ή θέρμανσης της καμπίνας (όπως και η πτώση της μπαταρίας). Αυτό ισχύει και στα tsi, για δώστε τα φώτα σας;

Απότι γνωρίζω , τα υπόλοιπα Polo δεν έχουν σύστημα Start - Stop καθώς δεν είναι Bluemotion .... Μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κάποιον με Passat Bluemotion που έχει το αντίστοιχο σύστημα για να σε ενημερώσει...thumbsup.png

Η κατανάλωση στα 80 χλμ που έκανα σε αστικό περιβάλλον κυμάνθηκε στα 4,5 l/km, ενώ βγαίνοντας Εθνική γούρλωσα τα μάτια μου όταν διαπίστωνα την κατανάλωση να είναι κάτω από 3,9 l/km σταθερά και ενώ πήγαινα με 120-130 χωρίς κατηφόρες-ανηφόρες. Βέβαια θα ενημερώσω τι ακριβώς παίζει σε βάθος χρόνου.

Η κατανάλωση είναι κορυφαία!!!! Το ανώτερο που σου έδειξε στην μέση κατανάλωση πόσο είναι???

Από τράβηγμα τι λέει γενικότερα? Γενικά είναι πολύ ενδιαφέρον αμάξι, και το πετρέλαιο με ενδιαφέρει και εμένα στο μέλλον ( Passat BlueMotion TDI)....thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε μου!! Όταν λές ολική πτώση καθισμάτων, τι εννοείς??? Ανάκληση μήπως???

Απότι γνωρίζω , τα υπόλοιπα Polo δεν έχουν σύστημα Start - Stop καθώς δεν είναι Bluemotion .... Μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κάποιον με Passat Bluemotion που έχει το αντίστοιχο σύστημα για να σε ενημερώσει...thumbsup.png

Η κατανάλωση είναι κορυφαία!!!! Το ανώτερο που σου έδειξε στην μέση κατανάλωση πόσο είναι???

Από τράβηγμα τι λέει γενικότερα? Γενικά είναι πολύ ενδιαφέρον αμάξι, και το πετρέλαιο με ενδιαφέρει και εμένα στο μέλλον ( Passat BlueMotion TDI)....thumbsup.png

Όσον αφορά τα καθίσματα, εννοώ τις πλάτες των πίσω καθισμάτων οι οποίες πέφτουν μόνο ενιαίες και όχι 60/40.

Η μέση κατανάλωση είναι στο 4,9. Το κατέβασα μέχρι το 3,9 και μετά κινούμενος σε αστικό περιβάλλον είναι σταθερά στο 4.9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα fotski σκεφτομαι να αγορασω και εγω το συγκεκριμενο μοντελο. Μπορεις να μου πεις εκτος απο πισω καθισματα εαν εχεις καποιο αλλο παραπονο; Κατι που δεν σου αρεσε κλπ.

Εαν φουλαρεις το ρεζερβουαρ (45lt) ποση αυτονομια σε χλμ σου δινει; Γενικοτερα τραβαει με την ροπη και την αναλογια κινητηρα/ιππων; Και τελος θα ηθελα να μου πεις τι γινεται με το θορυβο, ακουγεται ο κινητηρας ως "ενοχλητικος" στα 130-140χλμ ή δεν υπαρχει τετοιο προβλημα;

Δυστυχως δεν βρηκα καποιον εδω στην πολη που μενω για να συλλεψω εντυπωσεις - οποτε θα περιμενω την δικη σου βοηθεια.

Σ' ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα fotski σκεφτομαι να αγορασω και εγω το συγκεκριμενο μοντελο. Μπορεις να μου πεις εκτος απο πισω καθισματα εαν εχεις καποιο αλλο παραπονο; Κατι που δεν σου αρεσε κλπ.

Εαν φουλαρεις το ρεζερβουαρ (45lt) ποση αυτονομια σε χλμ σου δινει; Γενικοτερα τραβαει με την ροπη και την αναλογια κινητηρα/ιππων; Και τελος θα ηθελα να μου πεις τι γινεται με το θορυβο, ακουγεται ο κινητηρας ως "ενοχλητικος" στα 130-140χλμ ή δεν υπαρχει τετοιο προβλημα;

Δυστυχως δεν βρηκα καποιον εδω στην πολη που μενω για να συλλεψω εντυπωσεις - οποτε θα περιμενω την δικη σου βοηθεια.

Σ' ευχαριστω εκ των προτερων.

Όσον αφορά την κατανάλωση :

1) Με μεικτές διαδρομές (πόλη, ταξίδια εθνική), με τα 45 λιτρα έχω κάνει ήδη 855 χιλιόμετρα και μου λέει πως μπορεί ακόμα να κάνει 45 χλμ. Υπολογίζω πως ξεπερνά τα 920 χλμ. Αν κάνεις ταξίδι πιθανότατα με ταχύτητες 120-130 θα ξεπεράσεις τα 1000. Αν έχεις υπομονή να πας με 80!!!!!!! startle.gif τότε μάλλον πας για 1100 με 1200

2) πήγα από Αττική - Παρνασσό με μέση κατανάλωση 5,0 l/100 km και γύρισα με 3.7!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εθνική ήμουν με cruise control 125-135 και επαρχιακό δρόμο από 80 έως 110 (εκτός το ανέβασμα στο βουνό που οι ταχύτητες ήταν μικρότερες αλλά η κατανάλωση μεγαλύτερη).

Όσον αφορά δυναμή - ταχύτητα :

Το αυτοκίνητο έχει πολύ μεγάλη ροπή (ελαφρώς περισσότερη από τον tsi 1.2) και την δείχνει άνετα στον δρόμο (κυρίως μετά τις 2.000). Πολλές φορές βέβαια οι προτάσεις του συστήματος εξοικονόμησης για τον επιλογέα ταχύτητας θα σε κάνει να πηγαίνεις αργά, αλλά πλέον ξέρω πότε να του δίνω σημασία και πότε όχι.

Δεν έχω πιέσει στα άκρα το αυτοκίνητο, με βγάζει όμως ασπροπρόσωπο στις προσπεράσεις. Ανεβαίνει το βουνό παιχνιδάκι. Δεν είναι βέβαια επ ουδενί gti.

Ούτε μία φορά δεν είχα την αίσθηση ότι οδηγώ μικρό αμάξι. Ταχύτητες, κλίσεις, προσπεράσεις, πέδηση με έχουν ικανοποιήσει πάρα πολύ.

Θόρυβος :

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ

Σίγουρα ο κινητήρας ακούγεται στο ρελαντί με τον χαρακτηριστικό ήχο, αλλά το θαύμα είναι ότι έχουν με κάποιο τρόπο μειώσει την ένταση σε απίστευτο βαθμό.

Σε μικρές ταχύτητες και με ανοιχτό παράθυρο τον ακούς, αν και θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα καταλάβει κάποιος ότι είναι πετρελαιοκίνητο, καθώς εγώ εστιάζω για να τον ακούσω.

Όσον αφορά στις μεγάλες ταχύτητες δεν τον ακούω καν.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.