Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ SHELL VPOWER DIESEL εννοω.. τωρα θα το κλαιγα αλλιως.. χεχε..ολα τα λεφτα ειναι αντιδραση των βενζιναδων.. που συνηθως το πετρελαιο ειναι διπλα στον αερα. και δεν ερχονται καν.. απο μακρια ρωτανε.. αερα θες? η στον αλλον λεω πετρελαιο.. και μου λεει θερμανσης?? ΑΥΤΑ...

καλά το γέλιο στα βενζινάδικα είναι δεδομένο. Όπως και ότι σε ρωτάνε 4-5 φορές αν είσαι σίγουρος ότι παίρνει πετρέλαιο.

Αθήνα και εγώ έχω κινηθεί αρκετές φορές και μάλιστα τις περισσότερες φορές έχει τύχει να είναι δίπλα μου τροχαία, Ζ κλπ. Στις δικές μου μετρήσεις στην πόλη η κατανάλωση δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω από 5,2 (συνήθως και λιγότερο).

Αλήθεια έχεις αλλάξει λάδια στα 7500 χλμ αντί στα 15.000;

Link to comment
Share on other sites

1.Τα τέλη κυκλοφοριας ειναι 3ευρω.. οχι βεβαι στο δικο μου γιατι ταξινομηθηκε σεπτεμβρη και ο καταπληκτικος νομος της κυβερνησης αφορα αυτοκινητα νοεμβριου και μετα.. εμεις κατουρησαμε στο πηγαδι...

2.Για τα δισκοφρενα δεν ξερω κατα ποσο γινετε να βαλεις ουτε ρωτησα.. παντως πιστεψε με.. τα φρενα ειναι αριστα..

3.Το ρεζερβουαρ χωραει 45 λιτρα

4.Δεν ξερω για το προστιμο.. οσες φορες μπηκα αθηνα και θεσσαλονικη κυκλοφορουσα κανονικα... χωρις ανχος.. πινακιδες επαρχιας, χαρτακια απο διοδια κρατημενα.. τι αλλο? Μετα τιθετε θεμα για κομπλεξ..

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ SHELL VPOWER DIESEL εννοω.. τωρα θα το κλαιγα αλλιως.. χεχε..ολα τα λεφτα ειναι αντιδραση των βενζιναδων.. που συνηθως το πετρελαιο ειναι διπλα στον αερα. και δεν ερχονται καν.. απο μακρια ρωτανε.. αερα θες? η στον αλλον λεω πετρελαιο.. και μου λεει θερμανσης?? ΑΥΤΑ...

2.Pε παιδιά τόσο ακριβο αυτοκίνητο να μην έχει :flowers:

4. Ρίσκαρεις να πέσεις σε κομπλεξικό όμως...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχει κάτι που να είναι χρήσιμο... το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει μικρό βάρος και «ήπιο» προσανατολισμό. Τα φρένα του δεν αναμένεται να ζεσταθούν ποτέ τόσο πολύ ώστε να «φανεί» το μεινονέκτημα που έχουν τα ταμπούρα. Διότι εκεί που υπολείπονται δεν είναι στο πόσο καλά φρενάρουν (όπου δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα δισκόφρενα) αλλά στο πόσο καλά θα φρενάρουν όταν ζεσταθούν (πολύ, όχι με φυσιολογική οδήγηση). Δεδομένου και ότι τα πίσω φρένα δεν βοηθάνε παρά ελάχιστα στο φρενάρισμα, μάλλον άδωρο θα ήταν να βάζαν δισκόφρενα...

Εάν κάποιος πήρε το BlueMotion με σκοπό να μπαίνει σε στροφές με χειρόφρενο ή να πλακώνεται στα φρένα όλη την ώρα οδηγώντας πολύ επιθετικά (ώστε να πυρώσουν κάποια στιγμή τα ταμπούρα) μάλλον διάλεξε λάθος αυτοκίνητο...

Για τη χρήση όμως που σχεδιάστηκε το αμάξι, τα δισκόφρενα ίσα που θα αύξαν το κόστος (σε ένα ήδη ακριβό αυτοκίνητο).

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εγω οδηγαω νευρικα γιατι εντος πολης ειμαι κοντα στο 6.5... λαδια αλλαξα στα 15000. επισης να επισημανω οτι παλευω να το κανω να φυγει με τα 4 και αρνειται 8)... τα λαστιχα που εχει πανω ειναι αριστα.. και οπου αυτα δυσκολευονται.. esp is there. αριστο κρατημα... αν και χανει ευκολα την προσφυση στον δρομο λογω βαρους...

Link to comment
Share on other sites

λαδια αλλαξα στα 15000.

Τι σου πρότειναν όταν το πήρες; Εμένα μου είπαν λάδια κάθε 7500 και το manual αναφέρει 15.000, αλλά με την προϋπόθεση του πετρελαίου κάθε χώρας και αν αυτό είναι με μεγάλες ποσοστώσεις θείου οπότε προτείνει στα 7500.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα με 10.000χιλιομετρα.. και μου ειπαν στα στα 15 ελα για λαδια και μετα παλι στα 30 για λαδια και γενικο service. να σου πω την αληθεια.. στο συγκεκριμενο συνεργειο/αντιπροσωπεια εχω εμπιστοσυνη γιατι παντα ακουγα τις οδηγιες τους και εφτασα ενα passat ενα golf4 ενα polo ενα golf5 σε 170.000χλμ και πανω χωρις προβληματα.... + οτι ειναι η μονη αντιπροσωοπεια στην οποια βλεπω να πουλαει αρκετα tdi polo.. Οι αλλες δεν το εχουν καν test drive

Αυτο με τις ποσοστοσεις θειου εχει να κανει με το φιλτρο πετρελαιου.. το οποιο η αντιπροσωπεια λεει καθε 30.000. Θα το δω στα 30 ποσο καθαρο ειναι.. και θα πραξω αναλογα μηπως το αλλαζω καθε 15. Τα πετρελαια στην Ελλαδα εχουν διορθωθει σε μεγαλο βαθμο. Ο Υπευθυνος service εκει εχει το απλο το tdi και μου ειπε με κλειστα ματια shell vpower. χτες δοκιμασα να βαλω απο τον συναιτερισμο των ταξι... δεν ξερω... Εγγυηση και επεκταση να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν πχ δεν αλλάζουμε λάδια στα 7500 και πάμε στα 15.000 δεν θα έχουμε πρόβλημα με την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

οτι λεει το manual..

μα ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα. Το manual πετάει το μπαλάκι στον εκάστοτε αντιπρόσωπο της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει ειπωθεί αλλα ας ρωτησω, μπορει να παρει αδεια κυκλοφορίας για την Αθηνά?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει ειπωθεί αλλα ας ρωτησω, μπορει να παρει αδεια κυκλοφορίας για την Αθηνά?

OXI αφού απαγορεύονται τα πετρελαιοκίνητα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

OXI αφού απαγορεύονται τα πετρελαιοκίνητα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Το ήξερα αλλα ειπα μήπως λόγω Bluemotion είχε κάποια ειδική μεταχείριση.

Βεβαίως βεβαίως sorry που δεν ελαβα υπ' οψιν μου τον παράγοντα "Ελληνικό Κράτος" χαχααααα

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα αλλα ειπα μήπως λόγω Bluemotion είχε κάποια ειδική μεταχείριση.

Βεβαίως βεβαίως sorry που δεν ελαβα υπ' οψιν μου τον παράγοντα "Ελληνικό Κράτος" χαχααααα

Μα γιατί το λες Νίκο? Κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι σοφοί νομοθέτες μας.

Ξέρεις αυτό το ρημάδι το bluemotion τι τεράστια ποσότητα ρύπων εκπέμπει? :tongue:

Άστα να παν. :thumbsd:

Φίλε "tatas" ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, για εμένα που μένω επαρχία νομίζω πως θα είναι μια χαρά. Έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα:

1. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι μηδενικά? Δηλαδή δεν πληρώνεις τίποτα?

2. Για παραγγελία με πίσω δισκόφρενα πόσο κοστίζει επιπλέον...?

3. Το ρεζερβουάρ του,πόσα λίτρα χωράει...?

4. Άμα τύχει και με πιάσουν εντός Αθήνας,πόσο είναι το πρόστιμο...? :thumbsu:

Φίλε μου είχα διαβάσει πρόσφατα ότι το πρόστιμο είναι 140 ευρώ.

Ευτυχώς η αστυνομία, προς τιμήν της, δεν το πολυψάχνει το θέμα με τα πετρελαιοκίνητα καθότι είναι εντελώς άδικος ο νόμος που τα απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω την αληθεια... μακαρι να αφησουν το νομο ως εχει.... θα βρωμισει ο τοπος diesel.... θα ακριβυνει το diesel και θα χασει την μεταπωλητικη του αξια το αμαξακι μου. ας εχει και καν πλεονεκτημα η επαρχια.. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αν και ο αληθινος λογος που υπαρχει ο νομος ειναι η ηχορυπανση.. σκεφτειτε ολα τα αυτοκινητα να κροταλιζουν σαν τα diesel?....

Ο λογος που απαγορεύεται το diesel Αθηνα Θεσσαλονικη ξεκίνησε πριν απο πολλα χρονια με το αιτιολογικό της ρύπανσης, αλλα τωρα πλεον τον κρατάνε γιατι υπαρχει το πρόβλημα με την διαφορα τιμης πετρελαίου θερμανση και κίνησης.

Πιστεύω οτι απο του χρονου που θα το εξομοιώσουν, θα επιτρέψουν σταδιακά και τα πετρελαιοκίνητα.

Αυτό είναι που τους καίει πιο πολυ τώρα και οχι η ριπανση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω πάρει άδεια κυκλοφορίας από Αθήνα (λόγω κατοικίας έξω από την γνωστή ζωνη), αλλά με την απαγόρευση να αναγράφεται πάνω σε αυτήν.

ΥΓ. το polo μας κάνει τόσο λίγο θόρυβο σε σχέση με τα παλιά diesel που πραγματικά δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που απαγορεύεται το diesel Αθηνα Θεσσαλονικη ξεκίνησε πριν απο πολλα χρονια με το αιτιολογικό της ρύπανσης, αλλα τωρα πλεον τον κρατάνε γιατι υπαρχει το πρόβλημα με την διαφορα τιμης πετρελαίου θερμανση και κίνησης.

Πιστεύω οτι απο του χρονου που θα το εξομοιώσουν, θα επιτρέψουν σταδιακά και τα πετρελαιοκίνητα.

Αυτό είναι που τους καίει πιο πολυ τώρα και οχι η ριπανση.

Καί όχι μόνο η διαφορά τιμών πετρελαίου -βενζίνης? Δέν πιστέυω οτι θα αλλάξει κάτι σύντομα πολλά συμφέροντα είναι στην μέση. ΜΑΚΑΡΙ να το επιτρέψουν.

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

πλακα εκανα για τον ηχο προφανως.. αν και το κροταλισμα εχω την εντυπωση οτι εξαρταται πολυ απο το πετρελαιο που βαζεις.(εννοω δοκιμασα απλο diesel και κροταλιζει πολυ πιο εντονα απο το vpower που εβαζα) Ισως ειναι και ιδεα μου...

Link to comment
Share on other sites

πλακα εκανα για τον ηχο προφανως.. αν και το κροταλισμα εχω την εντυπωση οτι εξαρταται πολυ απο το πετρελαιο που βαζεις.(εννοω δοκιμασα απλο diesel και κροταλιζει πολυ πιο εντονα απο το vpower που εβαζα) Ισως ειναι και ιδεα μου...

Νομίζω ότι όντως με το V-Power diesel μειώνεται κάπως το κροτάλισμα, αν και οι νέοι diesel κινητήρες γενικά έχουν μειωμένο θόρυβο.

Αλήθεια, το Polo έχει την μονωτική τσόχα κάτω από το καπώ και την πλαστική ποδιά κάτω από τον κινητήρα??

Αυτά τα δύο σε συνδυασμό, μειώνουν αρκετά τον συνολικό θόρυβο του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα και περιμένω το BlueMotion αρχές Ιούλη..

Είναι ότι ακριβός έψαχνα... Στην αρχή σκεφτόμουνα για υβριδικό

αλλά τελικά αυτό είναι πιο οικονομικό, περισσότερο φιλικό στο

περιβάλλον (λιγότερο ρύπους & δεν έχει μπαταρίες)

άσε που οι μπαταρίες πιάνουν πολύ χώρο στις αποσκευές..

έχω 3 παιδιά βλέπεις και κάθε χιλιοστό είναι χρήσιμο.

Γη την επιλογή μου βοήθησαν παρά πολύ οι γνώμες όλων εσάς και ιδιαιτέρα των

"fotski & tatas"

όπως και η δημοσίευση του περιοδικού 4τροχοι που τώρα τον Απρίλιο το

έχουν σε σύγκριση με το πιο μικρό υβριδικό HONDA JAZZ που έβγαλε μέση

κατανάλωση 5,7 ενώ το POLO 5,1

εύχομαι όλες η πληροφορίες που μάζεψα να μην μα αδικήσουν και να είναι έτσι οπός το φαντάζομε.

Edited by NIKOS KRHTH
Link to comment
Share on other sites

σε χωρο αποσκευων δεν θα εχει σιγουρα προβλημα... για την κατηγορια του εχει χωρους... αν και πισω χωρανε 3 παιδια.. 3 ενηλικοι με τπτ.. ΣΙΓΟυρα για μενα εχεις κανει μια πολυ καλη επιλογη συγκριτικα με ολα τα αλλα που εχει η κατηγορια. εγω δηλαδη σκεφτομουν corsa diesel(πολυφορεμνο σχημα... το θεωρω ασχημο) ford fiesta diesel(το παρελθον μου με την ford μου το απαγορευε) και το 500αρακι της fiat σε diesel.. αλλα .. fiat.. Θα ευχαριστηθεις οδηγηση και πατημα. κυριολεκτικα προσπαθω να μου γλιστρησει με τα 4 και δεν.. welcome to bluemotion technology....

και σιγουρα θα εντυπωσιαστεις απο το γκαζι του... το περιμενα πιο αργο και νωχελικο.. αλλα λογω κοντου σασμαν εχει νευρο

Link to comment
Share on other sites

σε χωρο αποσκευων δεν θα εχει σιγουρα προβλημα... για την κατηγορια του εχει χωρους... αν και πισω χωρανε 3 παιδια.. 3 ενηλικοι με τπτ.. ΣΙΓΟυρα για μενα εχεις κανει μια πολυ καλη επιλογη συγκριτικα με ολα τα αλλα που εχει η κατηγορια. εγω δηλαδη σκεφτομουν corsa diesel(πολυφορεμνο σχημα... το θεωρω ασχημο) ford fiesta diesel(το παρελθον μου με την ford μου το απαγορευε) και το 500αρακι της fiat σε diesel.. αλλα .. fiat.. Θα ευχαριστηθεις οδηγηση και πατημα. κυριολεκτικα προσπαθω να μου γλιστρησει με τα 4 και δεν.. welcome to bluemotion technology....

και σιγουρα θα εντυπωσιαστεις απο το γκαζι του... το περιμενα πιο αργο και νωχελικο.. αλλα λογω κοντου σασμαν εχει νευρο

Το σασμάν είναι 5άρι ε? Η τελευταία ταχύτητα είναι επίσης κοντή ή μήπως μακραίνει για να είναι πιό οικονομικό στα ταξίδια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.