Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

Δεν αφήνεις τις στροφές να πέσουν ;)

Σοβαρά τώρα, το αμάξι δεν ξεκινά με τσίτα τα γκάζια, αλλά ξεκινά μια χαρά χωρίς πρόβλημα. Μην περνάμε στο άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Σημερα παραλαμβανω το δικο μου 1.2 TDI.

Το μονο αρνητικο που ειδα στο αμαξι οταν ηρθε ειναι τα hankook ελαστικα και μαλιστα made in CHINA(?) που φοραει.Για 17250 που κανει το αμαξι νομιζω οτι η vw εκανε "πατατα".

Παιζει να ζητησω αντικατασταση ελαστικων τωρα στην αρχη και πριν παραλαβω-κυκλοφορησω?

Edited by Μιχαηλ
Link to comment
Share on other sites

πηρες το bluemotion? εμενα ειχε πολυ καλα dunlop.. τα οποια δεν φευγουν με τπτ απο τον δρομο.. δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να τα αλλαξεις χωρις να τα χρεωθεις.. παντως αποψη μου ειναι να τα δοκιμασεις στον δρομο... τετοια εχει και το polo της αδερφης μου το προηγουμενο και.... δεν εχω παραπονο.. καλα πατανε.. καλα φρεναρουν..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κάναμε αναφορά κάποια στιγμή για τις αλλαγές λαδιών ζήτησα και πήρα επίσημη απάντηση από την Kosmocar (παρεπιπτόντως ήταν διαφορετική από τις οδηγίες που μου έδωσαν στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα).

Σας παραθέτω την απάντηση μέσω mail (την ζήτησα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία)

"Αξιότιμε κύριε .........,

Κατ’ αρχήν επιθυμούμε να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία σας με το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών VW της KOSMOCAR A.E.

Σε συνέχεια του ερωτήματος σχετικά με τα διαστήματα αλλαγής των λιπαντικών, το Εργοστάσιο προδιαγράφει ότι αλλαγή κάθε 7.500χλμ απαιτείται μόνο όταν το πετρέλαιο κίνησης έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε θείο. Η Ελλάδα – βάσει των στοιχείων των ελληνικών αρχών – δεν διαθέτει τέτοια ποιότητα πετρελαίου, ως εκ τούτου δεν χρειάζεται να γίνεται αλλαγή λιπαντικού νωρίτερα από 15.000χλμ ή 1 έτος (όποια συνθήκη εκπνεύσει πρώτη).

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να ακολουθείται το πρόγραμμα συντήρησης «μεταβλητών διαστημάτων service » (ευρέως γνωστό ως Longlife) οπότε η αλλαγή λιπαντικού γίνεται όποτε ανάψει η σχετική ένδειξη στο καντράν και οπωσδήποτε μεταξύ 15.000χλμ έως 30.000χλμ και 1 έως 2 ετών. Πληροφορίες για τα δύο προγράμματα συντήρησης θα βρείτε στο εγχειρίδιο χρήσης του αυτοκινήτου.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφόρηση.

Με τιμή,

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ VW

KOSMOCAR

Τηλ. 210 9981100

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για την ενημερωση....

Σημερα κανοντας ενα μινι ταξιδι 200 χιλιομετρων, κινουμενος στην Εγνατια με ταχυτητα 90-100 χ.λ.μ, περιπου εγραψε 3.5 λιτ/100 χ.λ.μ μεση καταναλωση....

Ειμαι ευτυχισμενος..... :D

Link to comment
Share on other sites

... και σήμερα ανακάλυψα ότι οι αλουμινένιες ζάντες μας έχουν και τάσι. Χάθηκε το ένα ( το έχασα; μου το χάσανε; ποιος ξέρει) και έχουμε νέο ντιζάιν.

Τεσπα. Καμιά άποψη πως μπορεί αυτό να μεταφράζεται σε γερμανικά ώστε να κάνω μια αναζητησούλα στο ιντερνετι;

Link to comment
Share on other sites

... και σήμερα ανακάλυψα ότι οι αλουμινένιες ζάντες μας έχουν και τάσι. Χάθηκε το ένα ( το έχασα; μου το χάσανε; ποιος ξέρει) και έχουμε νέο ντιζάιν.

Τεσπα. Καμιά άποψη πως μπορεί αυτό να μεταφράζεται σε γερμανικά ώστε να κάνω μια αναζητησούλα στο ιντερνετι;

Δες το απο το γερμανικό site της vw

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνει και για μένα η αναμονή. Το αμάξι είναι στο τελωνείο και παραλαμβάνω εντός της ερχόμενης εβδομάδας, ελπίζω. Θα επανέλθω με τις πρώτες εντυπώσεις ... Να ζωντανέψει λιγάκι και η συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

6 ευρω και κατι ψιλα το λογοτυπακι της vw στην ζαντα.. τα κλεβουν μανιωδως...

εισαι σιγουρος οτι τα κλεβουν? Γιατι και γω καθε φορα εβλεπα να λειπουν απτο δικο μου και ελεγα τι τα περνουν και τα κανουν τοσα πολλα? Και μετα απο καμια 4-5 που εχασα τοτε ανακαλυψα πως δεν τα εκλεβαν αλλα απο κανενα δυνατο κοπανημα σε λακουβα εφευγαν μονα τους απο την ζαντα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το πρωτο σερβις που θα κανεις δλδ?Εκλεισε ο χρονος ή εσυ το πας τωρα στα 30.000?

Ενημερωσε μας για τις εργασιες και το συνολικο κοστος :sword:

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό πρόβλημα προέκυψε με το δικό μου.

Επιγραμματικά :

1) Κλειδί εμφάνισε key battery όταν έβαζες μπροστά. Λειτουργούσαν όμως τα πάντα κανονικά.

2) Μπαταρία του έτερου κλειδιού βγήκε και τοποθετήθηκε στο προβληματικό

3) Και τα δύο πλέον βγάζουν key battery!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ξαφνικά το προβληματικό ανοίγει το πορτπαγκάζ μόνο του.

4) συνεργείο και...........................................δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. περιμένουμε απάντηση από Γερμανία

5) Απάντηση από Γερμανία για αντικατάσταση πλακέτας στο αυτοκίνητο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6) Πλακέτα έφθασε και αντικαταστάθηκε.

7) Η γυναίκα το παρέλαβε Παρασκευή απόγευμα και δεν κατάλαβε ότι κλειδώνοντας το αυτοκίνητο δεν κλείδωνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! απλά έμπαινε μόνο ο συναγερμός.

:clapping: Δεν λειτουργεί πλέον ούτε το χειροκίνητο κλείδωμα (κλειδώνει μόνο η πόρτα του οδηγού), ούτε το εσωτερικό κλείδωμα των θυρών. Καιρός να κοιμηθούμε μαζί με το αμάξι το ΣΚ χαχαχαχαχα (νευρικό γέλιο)

9) Δευτέρα και το αμάξι παρέμεινε στο συνεργείο καθώς δεν έχει βρεθεί ακόμα λύση.

συνεχίζεται.....

Edited by fotski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.