Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

Δυστυχώς η ταλαιπωρία συνεχίζεται............................................................και η υπομονή τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι τεράστιο και δυστυχώς τα νεύρα μου στο απόγειο, ενώ η υπομονή μου εξαϋλώθηκε.

Το αυτοκίνητο δεν το έχω στα χέρια μου για 2η εβδομάδα!!!!!!! και θα μείνει εκεί τουλάχιστον μέχρι το τέλος της. Επιγραμματικά :

1) Το αμάξι είναι στον Γρατσία της Αγίας παρασκευής

2) Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα Γρατσίας - Κοσμοκαρ και Vw Γερμανίας δεν βγάζανε άκρη (υπενθυμίζω ότι την πρώτη φορά που πήγα το αυτοκίνητο μου αλλάξανε εγκέφαλο και μετά από αυτή την αλλαγή το πρόβλημα διογκώθηκε) και "Update λογισμικού που μας στάλθηκε δεν κάθετε στον εγκέφαλο".

3) "Κανένα ανταλλακτικό δεν αλλάζει αν δεν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη και της VW γερμανίας μέχρι να βρεθεί η πηγή του προβλήματος"

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν ότι το "πρόβλημα (ή μάλλον η πηγή του προβλήματος) έχει εντοπιστεί και αναμονή νέου "λογισμικού - dvd"

Δεν χρειάζεται να σας πω την έκπληξή μου ότι update λογισμικών έρχονται με courier σε dvd και δεν ξέρω εγώ τι άλλο !!!!!!!!!! και ότι η απάντηση που έλαβα δεν με ικανοποιεί.

ΕΛΕΟΣ

Δυστυχώς η VW μειώνεται τουλάχιστον στα δικά μου μάτια πάρα πολύ. Δεν είναι δυνατόν να έχεις αυτοκίνητο 3 μηνών. Να αναγκάζεσαι να το έχεις στο συνεργείο για πάνω από 15 ημέρες (για να μην βάλω και το ΣΚ που το είχα στο γκαράζ γιατί δεν κλείδωνε) και να λαμβάνεις απάντηση : "Δεν ξέρουμε τι έχει, δεν μπορούν να καταλάβουν ούτε οι Γερμανοί"

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι τεράστιο και δυστυχώς τα νεύρα μου στο απόγειο, ενώ η υπομονή μου εξαϋλώθηκε.

Το αυτοκίνητο δεν το έχω στα χέρια μου για 2η εβδομάδα!!!!!!! και θα μείνει εκεί τουλάχιστον μέχρι το τέλος της. Επιγραμματικά :

1) Το αμάξι είναι στον Γρατσία της Αγίας παρασκευής

2) Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα Γρατσίας - Κοσμοκαρ και Vw Γερμανίας δεν βγάζανε άκρη (υπενθυμίζω ότι την πρώτη φορά που πήγα το αυτοκίνητο μου αλλάξανε εγκέφαλο και μετά από αυτή την αλλαγή το πρόβλημα διογκώθηκε) και "Update λογισμικού που μας στάλθηκε δεν κάθετε στον εγκέφαλο".

3) "Κανένα ανταλλακτικό δεν αλλάζει αν δεν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη και της VW γερμανίας μέχρι να βρεθεί η πηγή του προβλήματος"

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν ότι το "πρόβλημα (ή μάλλον η πηγή του προβλήματος) έχει εντοπιστεί και αναμονή νέου "λογισμικού - dvd"

Δεν χρειάζεται να σας πω την έκπληξή μου ότι update λογισμικών έρχονται με courier σε dvd και δεν ξέρω εγώ τι άλλο !!!!!!!!!! και ότι η απάντηση που έλαβα δεν με ικανοποιεί.

ΕΛΕΟΣ

Δυστυχώς η VW μειώνεται τουλάχιστον στα δικά μου μάτια πάρα πολύ. Δεν είναι δυνατόν να έχεις αυτοκίνητο 3 μηνών. Να αναγκάζεσαι να το έχεις στο συνεργείο για πάνω από 15 ημέρες (για να μην βάλω και το ΣΚ που το είχα στο γκαράζ γιατί δεν κλείδωνε) και να λαμβάνεις απάντηση : "Δεν ξέρουμε τι έχει, δεν μπορούν να καταλάβουν ούτε οι Γερμανοί"

Φώτης

Aυτοκίνητο αντικατάστασης ζήτησες?

Link to comment
Share on other sites

Aυτοκίνητο αντικατάστασης ζήτησες?

Έχω πάρει από την 2η ημέρα. Πρακτικό βεβαίως, αλλά δεν παύει να σε εκνευρίζει ότι δεν έχεις το αμάξι σου.

Τελευταία νεα :

- Νέο update έρχεται και αναγκαστικά μόνο μέσω kosmocar (προφανώς για λόγους ασφαλείας καθώς έχει αλγόριθμους και κωδικούς για κλειδαριές, κλειδιά κλπ του εγκεφάλου)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει από την 2η ημέρα. Πρακτικό βεβαίως, αλλά δεν παύει να σε εκνευρίζει ότι δεν έχεις το αμάξι σου.

Τελευταία νεα :

- Νέο update έρχεται και αναγκαστικά μόνο μέσω kosmocar (προφανώς για λόγους ασφαλείας καθώς έχει αλγόριθμους και κωδικούς για κλειδαριές, κλειδιά κλπ του εγκεφάλου)

Πάντως η VW έχει ένα θέμα με τα ηλεκτρονικά της.Στο passat μας είχε εμφανίσει πρόβλημα και δεν έπαιρνε μπροστά πάντα και μέχρι να το βρουν είχαμε αγανακτήσει.Τώρα θα σου πω και εγώ από τη μεριά μου υπομονή και εύχομαι να τελειώσει σύντομα ο γολγοθάς σου.

Να σας πω και εγώ ότι το αμαξάκι μου ήρθε και βρίσκεται στην αντιπροσωπεία εδώ και καμιά εβδομάδα και απο τρίτη λογικά θα το πάρουμε,καθώς περιμένουμε τις πινακίδες.Το μόνο "κακό" της υπόθεσης είναι ότι το αμάξι είναι στην Κω και εγώ λόγω σπουδών Κομοτηνή και θα το χαρώ από αρχές Ιούλη που θα κατέβω.Βέβαια ο fotski με το πρόβλημα του με ψιλοάγχωσε λιγάκι και ελπίζω στην πορεία να μη βγει προβληματική αυτή η σειρά και να ήταν απλά μια σύμπτωση!

Edited by giannisgeorg
Link to comment
Share on other sites

βγηκε ανακληση.. πηγα σημερα για το service των 30 και μου ειπε οτι πρεπει να μπει ενα προστατευτικο καλυμα σε κατι καλωδια.. δεν καταλαβα και πολλα γιατι βιαζομουν...

Link to comment
Share on other sites

Διόλου απίθανο να ήμουν ο πρώτος. Βέβαια μπορεί απλά να ήταν σύμπτωση. Θα σας ενημερώβσω καθώς μεγάλη πιθανότητα είναι να με φωνάξουν σήμερα .

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το πήρα. Όλα λειτουργούν εντάξει. Δεν πειράχτηκε τίποτα στο αυτοκίνητο πέραν της εγκατάστασης νέου λογισμικού και επαναπρογραμματισμού από την κοσμοκαρ.

ΥΓ. 250 ευρώ στα 30.000 χλμ ; μια χαρά ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Μωλις γυρισα απο το service των 30k. Αλλο αυτοκίνητο.. αλλαξα φιλτρο πετρελαιου και ειδα μειωμενη καταναλωση εως και 20%. μπενω σε σκεψεις να το αλλαζω καθε 15k και οχι καθε 30 που λεει η αντιπροσωπεια.. πραγματικα.. αλλο αυτοκινητο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα τα προηγούμενα post, πολύ χρήσιμες οι εμπειρίες, εγώ μέχρι πρόσφατα ήμουν φανατικός τουότας, μέχρι που έκατσε στραβή με το yaris και τσαλακώθηκε άσχημα...

Σήμερα, είδα το POLO 1.2 TDI 75PS TRENDLINE το πεντάθυρο και ψήνομαι τρελά να το πάρω (δεν πάω σε άλλη έκδοση, γιατί ήδη τα 15.730 ευρά είναι πολλά για το πορτοφόλι μου!)! Το οδήγησα λίγο και σκοπέυω να το πάρω για ημερίσιο test-drive, πέρα των υπολοίπων, στα θετικά για μένα η απίστευτη ροπή για τα δεδομένα του, η κατανάλωση, τα μηδενικά τέλη κυκλοφορίας, το οτι δίνουν ένα πακέτο ασφάλειας 170 ευρώ το εξάμηνο με τα σέρβις τζάμπα για την πρώτη τριετία (το τι καλύπτει η ασφάλεια θέλει ψάξιμο) κτλ. Τα ερωτήματα μου:

-Διαβάζω σε ένα συγκριτικό ότι στα αρνητικά είναι η "έντονη υποβοήθηση τιμονιού -Μαλακή ανάρτηση", δεν ξέρω κατά πόσο είναι αρνητικό, έχει διαπιστώσει κάποιος τέτοιο θέμα?

-Σκέφτομαι να ζητήσω δώρο σύστημα συναγερμού-κάλλυμμα χώρου αποσκευών (40 κάτι ευρά)-αισθητήρες παρκαρισματός και ελπίζω να μου δώσουν το τελευταίο, τι προτείνετε?

Ως νέοπας, η όποια συμβουλή για το τι να προσέξω στην αγορά δεκτή! :-)

Link to comment
Share on other sites

αν σου πω τι θεμα ειχε.. θα μου πεις δεν γινετε... η κολωνα του τιμονιου εβρισκε την κεντρικη καλωδιωση.. και τιν εγδερνε.. οτι ναναι

Καλά ότι ακούγεται αστείο για μία τέτοια εταιρεία να κάνει τέτοια "μυρωδιά" είναι το λιγότερο αστείο!Να δούμε τι άλλο θα προκύψει στην πορεία..Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε?

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα παω να το παρω.. σιγουρα με επισκευη της καλωδιωσης γιατι δεν θα επετρεπα σε κανεναν σε καινουργιο αυτοκινητο να μου λυσει ταμπλω

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα παω να το παρω.. σιγουρα με επισκευη της καλωδιωσης γιατι δεν θα επετρεπα σε κανεναν σε καινουργιο αυτοκινητο να μου λυσει ταμπλω

...και πως ξερεις οτι δεν στο ελυσαν ή τι ακριβώς έκαναν.

Δυστυχώς οταν αφήνουμε τα αυτοκίνητα μας στα εξουσιοδοτημένα ποτε δεν ξέρουμε τι ακριβώς εκαναν.

ααα και μην ξεχαστω να δώσω και εδω ενα + στην αξιοπιστία της vw :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ο ηλεκτρολογος του συνεργειο τυχενει να ειναι φιλος μου και ξερω πολυ καλα τι εκανε. στην καλοδιωση ειχες προσβαση πανω απο το πενταλ του συμπλεκτη οποτε επισκευαστηκε απο εκει. Μωλις πηρα το αυτοκινητο. Ακομα ολα καλα.. Εστειλα το email απογνωσης στην kosmocar. καθως το αυτοκινητο εσβησε εν κινησει και θα μπορουσα να ειχα σκοτοθει...

Link to comment
Share on other sites

fotskiiii sos.. κλειδωνει ξεκλειδωνει μονο του το μπουρδελο

Πες στον φίλο σου τον ηλεκτρολόγο να επικοινωνήσει με κοσμοκαρ. το πρόβλημα σε εμένα λύθηκε με νέο φρέσκο update λογισμικού στο οποίο έχει πρόσβαση μόνο η κοσμοκαρ (έτσι ακριβώς μου είπαν). το είχα στον Γρατσία και το update έγινε από κοσμοκαε (προφανώς μέσω δικτύου). Πλέον δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ... ΕΙΧΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ στο μηχανακι και το παταγε το κρανος... και οπως ηταν διπλα διπλα εκανε τα δικα του.. απλά με τα απο ηλεκτρολογικο προβλημα με την καλωδιωση το μυαλο μου οργιασε.. :growl: τελοσ καλο ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ... ΕΙΧΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ στο μηχανακι και το παταγε το κρανος... και οπως ηταν διπλα διπλα εκανε τα δικα του.. απλά με τα απο ηλεκτρολογικο προβλημα με την καλωδιωση το μυαλο μου οργιασε.. :thumbsup: τελοσ καλο ολα καλα..

Χαχαχα!!Πως το κατάφερες αυτό ρε θηρίο??Αφού μπόρεσες και σκέφτηκες τόσο περίπλοκα και βρήκες τι φταίει τι να πω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.