Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

ναι ρε γαμωτο. μωλις γυρισα απο το συνεργειο με αυτο που ελεγα αρχισε το αυτοκινητο να κανει τα δικα του .. θυμαμαι και αυτο που ειχες πει εσυ...και λεω παει την γαμησαμε.. μεχρι και τον γρατσια πηρα και του λεω καποιος πελατης σας με ενα polo ειχε θεματα κλειδωματος.. ποια ειναι η λυση. χαχαχα οτι ναναι. νομιζω πρεπει να οργανωσουμε πανεληνια συναντηση polo bluemotion :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γαμωτο. μωλις γυρισα απο το συνεργειο με αυτο που ελεγα αρχισε το αυτοκινητο να κανει τα δικα του .. θυμαμαι και αυτο που ειχες πει εσυ...και λεω παει την γαμησαμε.. μεχρι και τον γρατσια πηρα και του λεω καποιος πελατης σας με ενα polo ειχε θεματα κλειδωματος.. ποια ειναι η λυση. χαχαχα οτι ναναι. νομιζω πρεπει να οργανωσουμε πανεληνια συναντηση polo bluemotion :thumbsup:

Πάντως είναι απίστευτα μεγάλο προσόν αυτό που μπορούμε και ενημερώνουμε ο ένας τον άλλον,με αποτέλεσμα να είμαστε πιο υποψιασμένοι!Βέβαια πάντα θα υπάρχει ο πρώτος(π.χ fotski) που θα την παθαίνει και δεν θα ξέρει τί συμβαίνει..Και το καλό είναι οτί μεταξύ μας λέμε όλες τις αλήθειες και δεν προσπαθούμε να καλύψουμε κάτι ή κάποιον.Απλά όλοι ελπίζουμε να μιλάμε για μεμονωμένες συμπτώσεις και να συνεχίσουμε να γράφουμε για τις θετικές εντυπώσεις μας και για όλα τα + του bluemotion!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια.. επειδη μετα απο αυτες τις μερες χωρις αυτοκινητο ταξιδεψα με διαφορα αυτοκινητα στην ιδια κατηγορια, ειτε της οικογενειας ειτε εξυπηρετησης πελατων.. μερα με την μερα επιβεβεωνω οτι bluemotion και παλι bluemotion. για την καταναλωση του , για το πατημα του , για τις επιδοσεις του...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και όσο περνάει ο καιρός τότο χαίρομαι και επιβεβαιώνω την επιλογή μου. Ελπίζω βέβαια να μην χρειαστεί να το αφήσω στο συνεργείο για ζητήματα πέραν των σερβις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

bluemotion γιατι με 190km/h σε ολο τον περιφεριακο αγρινιου η στιγμιαια καταναλωση δεν ξεπερασε το 8.6λ/100κμ..

bluemotion γιατι Πατρα-Λευκαδα(πορτο κατσικι) για μπανιο με 40 ευρω και 4 ατομα φορτομενο

bluemotion γιατι ενω τα 2λιτρα ειναι δεξια με 100κμ/h εγω τους προσπερναω με 190 και παλι εχω μικροτερη καταναλωση.

bluemotion γιατι ετσι μας αρεσει :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

bluemotion γιατι με 190km/h σε ολο τον περιφεριακο αγρινιου η στιγμιαια καταναλωση δεν ξεπερασε το 8.6λ/100κμ..

bluemotion γιατι Πατρα-Λευκαδα(πορτο κατσικι) για μπανιο με 40 ευρω και 4 ατομα φορτομενο

bluemotion γιατι ενω τα 2λιτρα ειναι δεξια με 100κμ/h εγω τους προσπερναω με 190 και παλι εχω μικροτερη καταναλωση.

bluemotion γιατι ετσι μας αρεσει :thumbsup:

Ναι, ωραία όλα αυτά.

Μόνο πρόσεχε όσα γλιτώνεις (αν τελικά γλιτώνεις) σε βενζίνες να μην τα δίνεις εξοφλώντας κάτι ροζ χαρτιά στο ταχυδρομείο, ή το κυριότερο, εξοφλώντας ζημιές δικές σου αλλά κυρίως άλλων...

Τα 190km/h ακόμα και στον περιφερειακό Αγρινίου δεν είναι κάτι για το οποίο μπορεί κάποιος να νιώθει υπερήφανος...

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

φιλε Passater.. κατανοω και εχω νομιζω την εμπειρια ποτε μπορω να παω με αυτα τα χιλιομετρα με ασφαλεια.... σιγουρα ειναι αρκετα τα χιλιομετρα για να μιλας για ασφαλεια αλλα νομιζω οτι ο συγκεκριμενος δρομος πληρει τις προυποθεσεις για αυτα τα χιλιομετρα...

τα ορια στην χωρα μας ειναι αστεια... ειδικα σε τετοιους δρομους. γενικα ειναι μεγαλη συζητηση.

αλλα πιστεψε με.. μερικες φορες τα 190km/h ειναι πιο ασφαλη απο τα 100km/h

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.

απο τις 1 ιουνιου εχω το αμαξι στα χερια μου και σε αυτες τις 15 ημερες εχω εκτιμησει την ποιοτητα κατασκευης του αυτοκινητου. η καταναλωση εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης και γινεται κορυφαια οταν χρησιμοπειεις το cruise control ακομα και μες την πολη. Εχει να προτεινει καποιος τεχνικες για μειωση καταναλωσης.

ευχαριστω

γεια σας παιδια.

απο τις 1 ιουνιου εχω το αμαξι στα χερια μου και σε αυτες τις 15 ημερες εχω εκτιμησει την ποιοτητα κατασκευης του αυτοκινητου. η καταναλωση εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης και γινεται κορυφαια οταν χρησιμοπειεις το cruise control ακομα και μες την πολη. Εχει να προτεινει καποιος τεχνικες για μειωση καταναλωσης.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

giorgosmin απο που εισαι φιλε μου. οπως ειπες και εγω χρησιμοποιω το cruise control μεσα στην πολη. απο κει και περα για σιγουρα μικρη καταναλωση να οδηγας με 2000 στροφες οπου οποτε χρειαστεις να εισαι στο σημειο με την μεγιστη ροπη. να εχεις σωστο αερα στα λαστιχα και ποτε δεν σημενει μεγαλη σχεση μικρη καταναλωση. το αυτοκινητο εχει αριστο πατημα στον δρομο .. και να να ευχαριστηθεις :laugh:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο κω

απο οτι διαβασα στο φορουμ και καποιο αλλο παιδι το εχει παραγγελει

Έλα πατριώτη!!Πότε το παράγγειλες??Και αν θες πες μας πως το παράγγειλες..(χρώμα και αν πρόσθεσες τπτ!)

Link to comment
Share on other sites

ειναι και ποιο κομψο

ρυθμιζεις τη θερμοκρασια και αναλογα τι εξωτερικες συνθηκες δουλευει αυτοματα

πολυ καλο

μετανιωσα που δεν εβαλα την απενεργοποιηση του αεροσακου του συνοδηγου

ξερει καποιος αν γινεται εκ των υστερων

Link to comment
Share on other sites

μετανιωσα που δεν εβαλα την απενεργοποιηση του αεροσακου του συνοδηγου

ξερει καποιος αν γινεται εκ των υστερων

Γίνεται, απλά θέλει να αγοράσεις το κουμπί της απενεργοποίησης, να γίνει η δουλειά στο καντράν ώστε να μπει το κουμπί και να γίνει η κωδικοποίηση στον εγκέφαλο για την απενεργοποίηση του αερόσακου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Passater.. κατανοω και εχω νομιζω την εμπειρια ποτε μπορω να παω με αυτα τα χιλιομετρα με ασφαλεια.... σιγουρα ειναι αρκετα τα χιλιομετρα για να μιλας για ασφαλεια αλλα νομιζω οτι ο συγκεκριμενος δρομος πληρει τις προυποθεσεις για αυτα τα χιλιομετρα...

τα ορια στην χωρα μας ειναι αστεια... ειδικα σε τετοιους δρομους. γενικα ειναι μεγαλη συζητηση.

αλλα πιστεψε με.. μερικες φορες τα 190km/h ειναι πιο ασφαλη απο τα 100km/h

Συγνωμη για το Off αλλα το να λες οτι νιωθεις ασφαλεια με αυτο το αυτοκινητο σε τοσα πολλα χιλιομετρα νομιζω οτι μαλλον πλανασε οικτρα... καλους δρομους να εχεις φιλε μου και να προσεχεις πολυ ..Στο λεω γιατι και εγω ταξιδευα χαλκιδα-θεσσαλ me 170 kai 180 στο cruise...και ενιωθα την υπεροχη του golf (και καλα..δηλαδη) μεχρι που 90 μετρα μπροστα μου μια ολοκαινουρια cl-500 που ειμασταν κομβοι καμια ωρα και της επεσε πανω απο τα δεξια ενας βλακας...και ενας θεος ξερει πως εστριψα και πως απεφυγα τα ακομα κινουμενα συντρημια ...αλλα σημασια εχει το πως διαλυθηκε ενα αυτοκιντο των 200.000 ευρω τουλ και ενας ανθρωπος εχασε τη ζωη του . Ασφαλεια στο δρομο μετα τα 130 δεν υπαρχει... ποσο λοιπον με αυτοκινητα ντενεκεδες οπως ειναι τα δικα μας ειται εχουμε Polo golf ειται scirocco . Μαθημα ζωης για μενα αυτο που βιωσα,,, σου ευχομαι τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Passater.. κατανοω και εχω νομιζω την εμπειρια ποτε μπορω να παω με αυτα τα χιλιομετρα με ασφαλεια.... σιγουρα ειναι αρκετα τα χιλιομετρα για να μιλας για ασφαλεια αλλα νομιζω οτι ο συγκεκριμενος δρομος πληρει τις προυποθεσεις για αυτα τα χιλιομετρα...

τα ορια στην χωρα μας ειναι αστεια... ειδικα σε τετοιους δρομους. γενικα ειναι μεγαλη συζητηση.

αλλα πιστεψε με.. μερικες φορες τα 190km/h ειναι πιο ασφαλη απο τα 100km/h

Από τον τρόπο γραφής σου φαίνεται ότι είσαι μικρός άρα δεν έχεις την εμπειρία να κρίνεις όπως λές. Καλή τύχη σε σένα και σε όλους εμάς που μπορεί να σε πετύχουμε στον δρόμο μας

Link to comment
Share on other sites

το μικρος φιλε μου δεν εχει να κανει με την ηλικια.. αλλα με τα χιλιομετρα που εχεις γραψει στο κοντερ σου.. τουλαχιστον 300.000km στα τελευταια τρια χρονια με εκαναν αρκετα εμπειρο στο να κρινω ποτε ειμαι ασφαλης και ποτε οχι. αν εισαι στο δρομο και ξερεις... τις περισσοτερες φορεσ κινδυνευεις απο καποιους "μεγαλους και εμπειρους" παρα απο καποιους "μικρους και αφελεις". οσο για την πιο πανω mercedes το ιδιο θα παθενε ειτε πηγαινε με 130 ειτε με 190 ειτε με 50.. ο βλακας που αναφερες παντα θα υπαρχει στον δρομο και παντα πρεπει να τον προσεχεις.. απο κει και περα...

Link to comment
Share on other sites

το μικρος φιλε μου δεν εχει να κανει με την ηλικια.. αλλα με τα χιλιομετρα που εχεις γραψει στο κοντερ σου.. τουλαχιστον 300.000km στα τελευταια τρια χρονια με εκαναν αρκετα εμπειρο στο να κρινω ποτε ειμαι ασφαλης και ποτε οχι. αν εισαι στο δρομο και ξερεις... τις περισσοτερες φορεσ κινδυνευεις απο καποιους "μεγαλους και εμπειρους" παρα απο καποιους "μικρους και αφελεις". οσο για την πιο πανω mercedes το ιδιο θα παθενε ειτε πηγαινε με 130 ειτε με 190 ειτε με 50.. ο βλακας που αναφερες παντα θα υπαρχει στον δρομο και παντα πρεπει να τον προσεχεις.. απο κει και περα...

...και με 50?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αλλάζω θέμα και επανέρχομαι στα του αυτοκινήτου, διότι άκρη με τις συμπεριφορές και την νοοτροπία του καθενός μας θα χάσουμε την μπάλα.

Πλησιάζω ολοταχώς τα 15.000 χλμ και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω το μικρό σερβις με βάση τα χλμ ή να περιμένω τις ενδείξεις του long life service. Το δεύτερο σίγουρα φαντάζει εντυπωσιακό (να σε ενηρεώνει το ίδιο το αυτοκίνητο πότε και αν χρειάζεται κάτι) και ίσως οικονομικότερο, αλλά το πρώτο σου δίνει σιγουριά.

Υπάρχει κανείς που να έχει ακολουθήσει το long life service για τα service του ή όλοι ακολουθείται την πεπατημένη των 15.000 ή 1 χρόνου κλπ;

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε καθε 15 κανω για να νιωθω πιο "σιγουρος". ετσι μου λεει αλλοστε και η αντιπρωσοπεια.. με βαση το longlife υπαρχει ενημερωση απο το αυτοκινητο? τουλαχιστον λαδακια φιλε πρεπει να αλλαξεις αν και απο οτι με βλεπω καθε 15 θα αλλαζω και φιλτρο πετρελαιου.. οταν το αλλαξα στα 30.000 ειδα διαφορα στις καταναλωσεις στισ χαμηλες ταχυτητες και στροφες...δηλαδη μεσα στην πολη. το ερωτημα μου ειναι το εξης.. η αντιπροσωπεια μου χρεωσε το λαδι slx castrol long life 16+ ευρω με την εκπτωση και καλα.. και το βρηκα στο internet απο μαγαζι απο αθηνα 11 ευρω μαζι με το φπα. σκεφτομαι να το αγοραζω απο κει καθως στα 5 λιτρα που χρειαζετε ο κινητηρας(4.3) ειναι ενα 30αρι κερδος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.